Doğalgaz Kullanimi Yardim..

Sonilmek

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
17 Şubat 2018
1.410
2.771
33
Arkadaslar biz ic anadoluda bir ilcede yaşiyoruz kislarimiz kuru ayaz seklinde genelde cok soguk oluyor hazirana kadar sobalar yaniyor cogu zaman. Bu sene dogalgaza gecildi ve ilk defa kullaniyoruz. Sizler;

1- Sadece kullandiginiz odalarin peteklerini mi aciyorsunuz kullanmadiginiz odalarinizin petekleri kapali mi?
2-heryerin peteklerini acik mi kullaniyorsunuz cunku soguk olan odanin evin sicakligini düsürdügünu soyleyen arkadaslar oldu bu sekilde kombi cok calisip cok fatura gelmesine sebep olur dediler.
3- Bazi arkadaslar ev isininca kombiyi tamamen kapatip sicakligiyla sabaha kadar idare edip sabah tekrar kombiyi aciyoruz demisler.Dogru bir yöntem mi?
4-Kombinin derecesini hic oynama hep ayni degerde kalsin diyenler oldu ben gunes oldugu zaman dereceyi azaltip geceleri yukseltiyordum

Hangisini uygulamamiz lazim nasil kullanacagiz tasarruf icin ne yapmaliyiz az önce bir arkadas faturalr hakkinda konu acmis konu dagilmasin diye orada soramadim..

Bu arada evim birinci kat altimiz komple bodrum yerler buz gibi ara katlar yaniyoruz derken bizler donuyoruz 300 küsur fatura ödedik ilk ay ve isinamadik acaba bizmi yanlis kullandik yoksa normal mi?

Benim butun petekler acik ve kombinin ayariyla oynamiyorum ac kapat yapmiyorum. Havalar isinip petekler kapanana kadar hep sabit duruyor. Daha fatura gelmedi. Gecen kış 300 civarlarinda geliyordu. Evim kucuk benim.

Biz gündüz oturdugumuz odayı
gecede yatak odasini açıyoruz
Yani birini açıp birini kapatıyorum

7 senedir En fazla ödedimiz ucret 120
2kisiyiz biz diğer odalara girmiyoruz bile o odaları açmak çok saçma geliyor bana

Bizde de her odanın peteği açıktır. Ama derecesiyle hiç uğraşmıyorum hep açık kalıyor yani. Aç kapa daha çok enerji harcadığından daha fazla gelir diye düşünüyorum.

1- Sadece kullandiginiz odalarin peteklerini mi aciyorsunuz kullanmadiginiz odalarinizin petekleri kapali mi?

2-heryerin peteklerini acik mi kullaniyorsunuz cunku soguk olan odanin evin sicakligini düsürdügünu soyleyen arkadaslar oldu bu sekilde kombi cok calisip cok fatura gelmesine sebep olur dediler.

tüm odalar kullanıldığı için tüm odaların petekleri açık. kullanılmayan odanız varsa petekleri kısarak kullanabilirsiniz. kapı altını da iyice kapatırsanız soğukluk geçmez.

3- Bazi arkadaslar ev isininca kombiyi tamamen kapatip sicakligiyla sabaha kadar idare edip sabah tekrar kombiyi aciyoruz demisler.Dogru bir yöntem mi?
bu çok saçma. bence kombinin kullanım ömrünü de düşürür. tamamen kapattıktan sonra açınca eski sıcaklığa gelmek için daha çok enerji harcayacak üstelik. ayrıca insan gece daha çok üşür, bu havalarda gece çalıştırmıyo olsak ben donardım.

4-Kombinin derecesini hic oynama hep ayni degerde kalsin diyenler oldu ben gunes oldugu zaman dereceyi azaltip geceleri yukseltiyordum
bizim merkezi sistem olduğu için ilgilenmiyoruz. ama bireysel olsaydı eğer derece ile oynardık. sabah herkes işe gidiyorsa ve evde kimse kalmıyorsa yine en düşük ayarda açık bırakılabilir, havanın iyi olduğu günler derece düşürülebilir. ama zaten kış geldi artık, havalar ısınmaz ve bu saatten sonra kısma durumu olmaz.

Bu arada evim birinci kat altimiz komple bodrum
bu büyük problem maalesef. ev alttan ve üstten aldığı ısı ile de ısınıyor.

X