Diyetisyenim, sorusu olanlara yardımcı olurum!

yeni annenler bu konuda biraz aceleci davranıyor:)bizim hastalarımıza söylediğimiz gebelikte normal düzeyde kilo aldıysanız ki sizin kide normal sayılır çünkü zayıf başlamışsınız gebeliğe, eski kilonuza 1 yıl içerisinde dönmenizi bekleriz:)
suan ki durumuna bakarsak gayet iyi gidiyorsun :) şuan kalori hesabına girerek bir diyet yapmana ve bunu kafana takmanada hiç gerek yok :KK34: sporuna devam et yağ oranın biraz fazla :KK43: düzenli spora devam ederek ve bahsettiğim genel beslenme kurallarına uyarak yakın zamanda eski formuna kavuşursun.
önemli bi not düşmek isterim: keşke bebeğini emzirmeye devam etseydin .bütün annelere sesleniyorum burdan lütfen bebeklerinizi 2 yaşına kadar emzirin :KK9:

Cevabınız için çok teşekkür ederim, acele etme konusunda haklısınız ama işte dayanamıyoruz sanırım sabırsızız. Bebeğimi keşke ben de 2 yaşına kadar emzirebilseydim ama malesef sütüm varken bile emmedi, sağarak verdim almadı sonra da sütüm azaldı ne yaptımsa emmedi... Emzirmenin kilo verdirdiği gerçeğinden sonra keşkeee diyorum ama nasip işte ne yapsan olmuyor.. Tavsiyelerinize uyup spora ağırlık vereceğim. Evde de indirdiğim videolar var onlardan yapıyorum.. Kolay gelsin size çok teşekkürler...

Merhabalar ben de mümkünse sizden fikir almak isterim..
Boyum 1.75 kilom 66, aslında dışarıdan bakınca boyumdan dolayı sanırım kilolu görünmüyorum ama ben 61-62 kilo olmak istiyorum. 2 yaşında bir kızım var, hamilelikten önce 60 kiloydum..Doğuma 72-73 ile girdim, sonrasında da pek diyet yapmadım emzirme falan derken kilolar gitti..2 yaşına dek emzirdim kesinlikle emzirirken güzel kilo verdim ama şimdi durdu...
Gerçenlerde 2 günlük bir detoks yaptım 1,5 kilo falan da öyle verdim..
Ama yazdıklarını okuyunca aklım karıştı bu konularda çok da bilgili değilim..Ben 5-6 kiloyu hızlıca vermek için düşük kalorili beslenmeyi düşünmüştüm ama bu yanlış sanırım...
Bu arada çalışıyorum masabaşı bir iş yapıyorum...Malum kızımdan dolayı da iş dışında da spora ayıracak zamanım olmuyor ne yazıkki :KK43:
Bu 5-6 kiloyu ne şekilde verebilirim yardımcı olursan çok sevinirim :)
Şimdiden teşekkürler :)

Son düzenleme:
Nerede çalıştığınızı sormuştum ama sanırım cevaplamak istemediniz :)

O zaman sorularımı buradan sıralayayım.

171 boyunda 64 kilo ağırlığındayım.
Aslına bakarsanız karın bölgem dışında bir sıkıntım yok.
Bebek düşündüğüm için evlendiğimde bulunduğum kiloya 56-57ye düşmeyi istiyorum.
Masa başında çalışıyorum.Genel olarak her gün sadece 8 dakikalık göbek egzersizleri yapıyorum.
Kahvaltı kültürüm hiç yok.Peynir,zeytin,haşlanmış yumurta yemem.
En fazla 67 kiloya çıktım, en az da 59a düşebildim.
Günlük kalori miktarım ne kadar olmalı?
Öğün dağılımını nasıl yapmalıyım?
ve önerilerinize nelerdir?

Teşekkürler

merhaba kızım rahatsızdı bakamadım. kusura bakma soru sormuşsun. şuan diyetisyenin listesini kafama göre ayarlıyorum diyebilirim. 1500 kalorilik bir diyet. boyum 162 kilom çuan 75 oldu. ne yapmalıyım.sadece endol kullanıyorum. romatizmamdan dolayı başka bir rahatsızlığım kansızlık bile yok . hertürlü tetkiki yaptırdım . ne önerebilirsiniz? teşekkürler..

burda işi en zor olan sensin aslında:KK5:çünkü şuan ideal kilondasın , en zoru normal kiloda olan kişilerin kilo vermesidir malesef birde bunun yanında hayatında bale var , vucudun spordan dolayıda ideal bir kas yağ dağılımına sahiptir.yağ ağırlığın çok fazla olmadığı için kilo kaybetmen o kadar zor olacaktır.yine kısa boylu olmakta zor kilo kaybetme nedenlerinden biridir.çok mu karamsar oldu :KK1:
bütün bunlaedan sonra anlamış olmalısın ki kolayca yapabileceğin bişey yok :KK5:
sana ilk önerim bir diyetisyenle kilo vermeye çalışman
onun dışında ise yazdığım genel önerilere bir göz atabilirsin :KK34:

ailem çok fala kilom olmadığı için diyetisyene gitmemi onaylamıyor boşuna para gibi görüyorlar sanırım :2: genede teşekkürler...

Öncelikle herkese yardımcı olduğunuz için teşekkürler ,ben PKO hastasıyım ve kilo vermekte gerçekten çok zorlanıyorum,dietisyene gittim daha önce, verdiği listeye uymama rağmen ,bitki çayı,sağlıklı beslenmeme rağmen,bir türlü kilo veremiyorum ,ve bu durum oldukça canımı sıkıyor ,son 1 ay metabolizmamı hızlandırsın die spora yazıldım haftada 5 gün 5 km yürüdüm,sadece bacaklarım toparlandı biraz ,onun dışında hiç kilo veremedim ,açıkcası bu kısır döngüden çok sıkıldım ,bir dilim pasta yediğim zaman bile kilo alıyorum ,ama diyet yapmama rağmen kilo veremiyorum ,birde pko hastalarında insülün direnci olduğu için acaba ilaç alsam zayıflamama yardımcı olur mu ?Yardımcı olursanız sevinirim...

arkadaşım kaç kilosun şuanda?
pko li kişilerde ,insülin direncine bağlı olarakda kilo vermeye bir direnç oluşur.öncelikle listene ne kadar süre devam ettin, kilo kaybedemiyorum diye hemen bıraktınmı?
diyet yapmadan önce nasıl besleniyordun?az mı yemek yerdin kilo alma korkusu yüzünden
kaç yaşındasın?
troidlerine baktırdınmı?
bu soruları cevaplarsan yardımcı olabilirim :):KK9:

tsk ederım cvbnız ıcın pekı sızın onerecegınız bır egzersız var mı benım ıcın?

rica ederim, önerebilceğim egzersiz var fakat burdan nasıl yardımcı olabilirim ki :):KK1: internetten üst bacak egzersizi şeklinde aratarak bir fizyoterapist veya spor eğitmeninin gösterdiği hareketleri yapabilirsin

Merhabalar ben de mümkünse sizden fikir almak isterim..
Boyum 1.75 kilom 66, aslında dışarıdan bakınca boyumdan dolayı sanırım kilolu görünmüyorum ama ben 61-62 kilo olmak istiyorum. 2 yaşında bir kızım var, hamilelikten önce 60 kiloydum..Doğuma 72-73 ile girdim, sonrasında da pek diyet yapmadım emzirme falan derken kilolar gitti..2 yaşına dek emzirdim kesinlikle emzirirken güzel kilo verdim ama şimdi durdu...
Gerçenlerde 2 günlük bir detoks yaptım 1,5 kilo falan da öyle verdim..
Ama yazdıklarını okuyunca aklım karıştı bu konularda çok da bilgili değilim..Ben 5-6 kiloyu hızlıca vermek için düşük kalorili beslenmeyi düşünmüştüm ama bu yanlış sanırım...
Bu arada çalışıyorum masabaşı bir iş yapıyorum...Malum kızımdan dolayı da iş dışında da spora ayıracak zamanım olmuyor ne yazıkki :KK43:
Bu 5-6 kiloyu ne şekilde verebilirim yardımcı olursan çok sevinirim :)
Şimdiden teşekkürler :)

öncelikle giden o bir buçuk kilonun , kilo kaybı olmadığını belirtmek isterim.detoksla bağırsaklarınınzı boşaltmış ve su kaybetmişsiniz :KK50:
kilo kaybetmek için vücudunuzun yağ kütlesinde azalma olması gerekir ki buda detoks veya düşük kalorili diyetlerle mümkün değildir.
bu tarz diyetlerle vucuttan kas ve su kaybedilirki ,buda sadece baskülde kilonunuzun düşük çıkmasına , kısa süreli memnuniyet oluşmasına neden olur. bu tarz kilo kayıplarında yüzde küçülme ve çökme olurken , asıl yağ birikiminin fazla olduğu basen ve göbek bölgesinde küçülme olmaz, kişide yorgun ve hasta bir görüntü oluşur.
eminim bunu bir çok kişi yaşamış ve çevresinde görmüştür.bizim hastalarımızda bu şikayetle bize sık sık başvururlar, 5 kilo verdim göbeğim hiç küçülmedi şeklinde :KK1:
burada diğer arkadaşlarada söylediim gibi kilonuza çok fazla takılmayın , önemli olan yağ kaybetmektir. ve sizin gibi çok fazlalığı olmayan kişiler içinde bu çok hızlı olmaz , olursa yağ kaybetmemişsinizdir.yağ kaybetmek için se genel sağlıklı beslenme önerileri yazmıştım onlara bir göz atın
aceleci davranmayın ve mutlaka spor hayatınızda olmalı ( mesele ben iş yerimde öğle arası saatini 40 dk yürüyüş yaparak değlendiririm :KK9:,sizde buna benzer çözümler bulabilirsiniz)

Yanıtınız için çok teşekkür ederim..Aslında genel olarak abur cuburlardan uzak durmaya çalışıyorum ama bu kilo vermek için yeterli olmuyor maalesef...Yazdığınız önerilere de yeniden göz atacağım :)

benim de bi sorum olacak izninizle ben de pkoluyum daha önce doktorumun önerisiyle devlette görev yapan diyetisyene gittim ama pek de ilgilenmediler ben pkolu olduğumu öğrendiğimde 76 kiloydum ve 3 yılda kilo alıp vererek 62ye düştüm tabi zaman zaman şok diyetlerim oldu 1200 kalorilik liste bana artık çok geliyo yani sağlıksız şeylerle doldurabilirim o ayrı :) bazı sebeplerden dolayı da kilo vermeye devam etmem lazım 2 hafta içinde o sebeple şu tahıl gevreklerle diyetimi hızlandırıyorum bugün ara öğünler de koydum günde 2 öğün gevrek meyve kuruyemiş herşey var ama kalori miktarı 650de kalıyo ve aç kalmama imkan yok ağzımın boş kaldığı an yok neredeyse:) sorum şu 650 kaloriyi zorlayarak yükseltmem mi gerekir, yükselince de hastalığıma bağlı kilo vermede zorlanıyorum ne yapmalıyım?

Slm diyetzey. Kısaca kendimden bahsedeyim. 26 yaş 157 boy ve 64 kiloyum. Sağlıklı beslenmek için adım attım inş.gerisi gelir. Masa başı işte çalışıyorum.az hareketliyim.ve kilo vermek istiyorum.
günde 2-3 fincan yeşil çay ve 2,5 lt fazla su tüketiyorum
Sabah 08-08.30: domates salatalık,şekersiz çay,peynir,2dl ekmek vs.
Ara:10-10.30 1 yeşilçay 3 diyet bisküvi
Öğle 12-13.00: iş yerinde ne çıkarsa ölçülü yiyorum.1 dl ekmek
Ara: 16.00-16.30 : yeşil çay,meyve yada yoğurt veya yeşilçay grisini
Akşam: 19.00-19.30: sebze yemeği,salata yada yogurt,1 dl ekmek.
Birkaç sorum olacak.birincisi son yaptıgım aradan akşam yemeğine kadar olan zamana kadar çok acıkıyorum.deli gibi yemeklere saldırıyorum.başka bir alternatifi varmı.
İkincisi çok çabuk acıkıyorum.özellikle akşam yemeğinden sonra uyku hali halsizlik .şeker isteği.
Üçüncüsü.mesela akşam yemek yedim.1 saat sonra yatıp uyudum uyku süresi yarım saat bile olsa kalktığımda karnım deli gibi aç oluyor yemeklere saldırasım geliyor.saldırma psikolojisi oluştu.çok çabuk acıkıp.yemeklere saldırıyorum.Kendimi frenleyemiyorum..ne yapmalıyım.önerileriniz neler.yol gösterin bana

merhabalar çok güzel bilgiler veriyorsunuz çok teşekkürler benim sorunum kilo vermek değil şu an hamileyim ve doktorum 9 kiloyu geçmeyecek kilo alımın dedi ilk gebeliğimde preeklemsi olmuştum tekrar yaşamamak için
benim sormak istediğim bebeğimi besleyecek bana kilo aldırmayacak nasıl bir beslenme tarzı uygulamam gerekiyor şimdiden cevaplarınız için çok teşekkürler mümkünmü 9 kiloyla hamilelik tamamlamak?

Merhaba, yarın Dukan diyetine başlamayı düşünüyordum ki başlığınızı okuyup vazgeçtim, bunun için teşekkür ediyorum öncelikle:) 22 yaşındayım, boyum 156 ve kilom 60. ideal kilom 48 gözüküyor. Ara ara rejim yapıp 5 6 kilo verip sonra aynen alan bir insanım. Kararında yiyemiyorum, ya çok az yiyorum ya da çok yiyorum. Diyetler kişiye özel olmalı evet ama devlet hastanesinde gittiğim diyetisyen bana bir sürü fotokopi diyetten birini verdi ve özele de gitmek istemiyorum pek. Ancak kafam çok karıştı nasıl bir diyet yapmalıyım, neyi ne kadar tüketmeliyim, yüzdeler kaç olmalı. Yazdığınız temel şeyleri okudum ama tam anlamıyla ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bir de sürekli tatlı krizlerine giriyorum, bunu engellemeye yardımcı bir bitki var mıdır acaba? Teşekkürler

cok güzel bir konu acmıssınız tesekkürler öncelikle.benim sorum hamilelikte toplam 31 kilo aldım eve geldigimde sadece6 kilosu gitmişti boyda yok 1.58im haliyle hiç hos olmadı bu durum bebegimde emmey cok düskün değil suan 10 aylık ben bu zaman zarfında 6ıncı aymızı doldurunca önce protein agırlıklı bir diyet yaptım 83ten 70 düstüm 3 ayda simdide özel bir diyetisyene gidiyorum. (muayensinde her türlü zayılfmaya yardımcı işlemler var örn.kavitasyon soğuk radyo frekens ve akupuntur vs..)tabi oda bana bir diyet programı verdi sizin yazdıklarınıza benzer bir diyet suan 63 kilo oldum 2 ayda 58 olmak istiyorum en son gittiğimde yüzde 14 yag oranım olmus yüzde 12 olması gerekmis bunun yanında bölgesel zayıflamaya yardımcı ürünlerinden soğuk radyo freknsındanda yararlanıyorum ama kilo vermem cok durdu yürüyüs 40 dk günlük arkasından mekik gibi basit egzersizlerde yapıyorum suan kilo vermem durdu birde sunu merak ediyorum adet olmak kilo vermeye yardımcıymıs bu ne kadar doğru bebegim bıraktı sayılır ama neden hala adet olamıyorum uyguladıgım diyetler adet olmamı engellermi yada geciktirirmi

Nerede çalıştığınızı sormuştum ama sanırım cevaplamak istemediniz :)

O zaman sorularımı buradan sıralayayım.

171 boyunda 64 kilo ağırlığındayım.
Aslına bakarsanız karın bölgem dışında bir sıkıntım yok.
Bebek düşündüğüm için evlendiğimde bulunduğum kiloya 56-57ye düşmeyi istiyorum.
Masa başında çalışıyorum.Genel olarak her gün sadece 8 dakikalık göbek egzersizleri yapıyorum.
Kahvaltı kültürüm hiç yok.Peynir,zeytin,haşlanmış yumurta yemem.
En fazla 67 kiloya çıktım, en az da 59a düşebildim.
Günlük kalori miktarım ne kadar olmalı?
Öğün dağılımını nasıl yapmalıyım?
ve önerilerinize nelerdir?

Teşekkürler

kurum ismi vermenin doğru olmayacağını düşünüyorum :)
şimdi diğer arkadaşlarada söylediğim gibi burda şu kadar kalori al ,şöyle bir diyet yap şeklinde bir menü belirtmem mümkün değil.7-8 kilo gibi bir fazlalığı 2-3 ayda rahatlıkla sağlıklı bir şekilde verebilirsin.
8 dk lık egzersizlerine devam etmeli fakat sana kalori harcatacak aktif bir sporuda günlük 30-40 dk olacak şekilde mutlaka yapmalısın.
onun dışında güne mutlaka kahvaltı ile başlamalısın ki vucudun çalışmaya başlasın.
aceleci davranmamalısın, çok fazla kilo problemim olmadığı için genel beslenme önerilerime dikkat ederek rahatlıkla kilo kaybedebilirsin.
veya bir uzmandan destek alabilirsin :)

kurum ismi vermenin doğru olmayacağını düşünüyorum :)
şimdi diğer arkadaşlarada söylediğim gibi burda şu kadar kalori al ,şöyle bir diyet yap şeklinde bir menü belirtmem mümkün değil.7-8 kilo gibi bir fazlalığı 2-3 ayda rahatlıkla sağlıklı bir şekilde verebilirsin.
8 dk lık egzersizlerine devam etmeli fakat sana kalori harcatacak aktif bir sporuda günlük 30-40 dk olacak şekilde mutlaka yapmalısın.
onun dışında güne mutlaka kahvaltı ile başlamalısın ki vucudun çalışmaya başlasın.
aceleci davranmamalısın, çok fazla kilo problemim olmadığı için genel beslenme önerilerime dikkat ederek rahatlıkla kilo kaybedebilirsin.
veya bir uzmandan destek alabilirsin :)

Cevabın için çok teşekkür ederim.:)
Aklımızdaki soru işaretlerini ve yanlışları yok ettin emeğine sağlık :)

Çok teşekkürler

merhaba benim 9 aylık bebeğim var emziriyorum bitki çaylarından hangilerini tüketebilim şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:
merhaba kızım rahatsızdı bakamadım. kusura bakma soru sormuşsun. şuan diyetisyenin listesini kafama göre ayarlıyorum diyebilirim. 1500 kalorilik bir diyet. boyum 162 kilom çuan 75 oldu. ne yapmalıyım.sadece endol kullanıyorum. romatizmamdan dolayı başka bir rahatsızlığım kansızlık bile yok . hertürlü tetkiki yaptırdım . ne önerebilirsiniz? teşekkürler..

öncelikle diyetisyenin verdiği listeyi titizle uygulamalısın ( arkadaşlar burdan belirtmek istediğim önemli bir nokta var. devlet hastanelerinden aldığınız diyetleri bir fotokopi olarak değerlendirmeyiniz.o diyetlerin genel şablonları ideal yağ, protein mineral, vitamin oranlarına göre ayarlanıyor, ve kişiye göre gerekli değişiklikler üzerinden yapılıyor.mesela hastanın kansızlığı varsa demirden zenginleştiriliyor.örneğin pekmez ekleyip ,kepek ekmeği yerine tam buğday ekmeği önermek gibi.illaki bir diyetin her hasta için elle yazılıp hazırlanması gerekmiyo ki zaten bu devlet hastanelerinde mümkün değil, hem hastane şartları hem bizlerin hasta yoğunluğu buna imkan tanımıyor zaten.belirtmiştim bende bir devlet hastanesinde çelışıyorum şablonlarımı önceden hazırlıyorum ki hasta yoğunluğuna yetişebileyim diye.zeten bahsettiğim gibi yiyecekler hepimizin bildiği yiyecekler ,önemli olan bunların bileşimi ve miktarı ki biz bunları kişiye özel olarak diyetin üzerinden değiştiririz.gelen hastalara o şablonu vermemiz herkese aynı diyeti vermemiz anlamına gelmiyor.günde 50 -60 hastaya baktımızı düşünürseniz işimizi hızlandıracak çözüm yollarına ihtiyacımız olduğunu anlarsınız.)
kafana göre değişiklik kesinlikle yapma
ve endoldan dolayı bol su içip , tuzsuz yemelisin.

X