Dine dair; Risale-i Nur ...

MMAATT

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
21 Ağustos 2014
160
133
Risale-i Nur eserlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Kur'an-ı Kerim'i asra uygun yorumlayan eserlerdir.
NamaZın, tesettürün, Allah'a iman'ın ve daha dine dair pek çok Hakikatin ehemmiyetinden bahseder.
Din ve Fen ilimlerini içerisinde mezç ederek asrın tüm manevi hastalıklarına cevap veren bu eserlerde dine dair aklımıza takılan tüm soruların cevaplarını bulabiliriz.
Sahi, dinimizle ilgili merak ettiğiniz, zihninizde cevabını bulamadığınız sualleriniz neler?

Cnm cok guzel bi konu olmus ben bekarken risale sohbetlerine gitmistim
cok guzel anlatiyordu ablamiz bnde almak istrrdim ama ablamiz hep aciklayrak anlatirdi bn tek okursam anlayamam ki
Sohbetlere gidicek toplulukta yok burda

Konunun takipcisi olcm burdanda risale sohbeti gerceklestirebilirsn bzlere bn cok mutlu olurum
Kabul etsen aslinda boyle guzel yollara tesvik etsen beni daima durtuklssen sen ve senn gibi ablalarlm , kardeslerm
site disinda da mobilde de destekleseniz beni biliyorum sacma gelcek ama gercek dostluk olsun istiyorum hep ibadet yondende manevu olarak arkdslk fln olsa
tabii kabul etmesseniz saygiyla karsilarim
sakn yanls anlamayin beni lutfen

Canım bu kadar açıklama yapmana gerek yoktu neden yanlış anlayalım :) risale-i nurlar anlaşılmaz eserler değil, öncelikle bunu bilmek gerek. Ilk dersimiz bu :) risale-i Nur eserleri diğer kitaplar gibi sadece akla hitap eden bir eser de değil, hiç anlamadığını düşündüğün zaman dahi ruhun kalbin, diğer duyguların ondan istifade eder.

"1 saat tefekkür, bir sene ibadetten hayırlıdır" diyor peygamberimiz. Risalei nurların müellifi Bediüzzaman Hz ise, risale-i nurlarda o saat vardır diyor :)
Tefekkür:Allah'ı düşünme, öğrenme manasına gelir

Ayrıca hangi şehirdesin desem buradan yazmak istemezsin sanırım ?

Halbuki namazda ruhun, kalbin, aklın büyük bir rahatı vardır. Hem cisme de o kadar ağır bir iş değildir. Hem namaz kılanın diğer mübah, dünyevî amelleri, güzel bir niyetle ibadet hükmünü alır. Bu surette bütün sermaye-i ömrünü âhirete mal edebilir; faniömrünü bir cihette ibkà eder.

Bu risale i nurdan alınmış bir paragraf. Oku ve yorumla bakalım anlayabiliyor musun :)

bende aynı dertlerden yankınanlar danım
Dinimizin ilk emri oku fakat ben anlamıyorum yada nasıl başlayacagımı bilemiyorum

namaz kilanin kalbi ,akli ruhu rahatlar,dunyevi isleri de sevaba donusebilir
Cnnm bu kadar anlaybldn k.bkma
golcukteyim ben cnn sqkincasi yok
Tebrik ederim tam olarak bunu kastediyo zaten :)
Risalei Nur bir okul gibi , okudukça zihin dağarcığını geliştiriyor, zekanı açıyor.
Bediüzzaman diyor ki "1 yıl boyunca Risalei nuru anlayarak okuyan zamanın mühim bir Âlimi olur"

Aynen oyle cnm ah o yonden zekami acmayi cok isterim once allahimin sonra sen ve senin gibi kardeslerim sayesinde

Görüyorum ki, şu dünya hayatında en bahtiyar odur ki, dünyayı bir misafirhane-i askerîtelâkki etsin ve öyle de iz’an etsin ve ona göre hareket etsin. Ve o telâkki ile, en büyük mertebe olan mertebe-i rızâyı çabuk elde edebilir. Kırılacak şişe pahasına daimî bir elmasın fiyatını vermez; istikamet ve lezzetle hayatını geçirir.
Evet, dünyaya ait işler, kırılmaya mahkûm şişeler hükmündedir.
Bâki umur-u uhreviye ise, gayet sağlam elmaslar kıymetindedir.

Evet canım doğru anlamışsın .. Dünya işleri o şekilde olduğu içinde en bahtiyar insan dünyayı misafirhane-i askeri gibi düşünendir. Yani dünya bizim icin sadece bir misafirhane. Asıl vatanımız ahiret. Ahiret diyarındaki rahatımız bu dünyadaki çalışmalarımıza bağlı.
Peki neden misafirhane-i askeri? Asker benzetmesinin sebebi ne olabilir

Bu da risale-i nurdan bir paragraftı belirtmeyi unutmuşum da .

Isterseniz buradan hep böyle Risalei nurdan alıntılar paylaşayım, hem bazen üzerinde konuşuruz sohbet gibi olur :)
Veya merak ettiğiniz sorular olduğunda siz yazın, onun üzerine konuşalım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…