dileklerimiz için 5000 kez Hasbinallahü ve nimel vekil çekelim mi ?

Allah ım şu mübarek günlerin yüzü suyu hürmetine günahlarımız bağışla.Eşimin ve benim içime namaz sevgisi ver.Yuvamızın huzurunu bozmak isteyen fitne insanlardan bizi koru Yarab.Evimden huzuru eksik etme.Sen bizi ve tüm müslümanları nazar nefis ve kem gözlerden koru.Hayırlı bir şekilde evime geçebileyim.Şüphr yokki sen dualari duyansin...Amin,
@eile

NİYET ETTİK DUALARIMIZIN KABULÜ İÇİN 12000 İHLAS SÜRESİ OKUMAYA
YENİ LİSTEMİZ ŞUAN BU ŞEKİLDE DUASINI DEĞİŞTİRMEK İSTEYEN BİLGİ VEREBİLİR

1. gulbera
(***Allahım bilerek veya bilmeyerek işlediğimiz hata ve günahlarımızı, yaptığımız işlerdeki israfı affet. Şayet sen onları affetmezsen, onlar bizi mahvederler.Rabbim gönlümüzde olanı hakkımızda hayırlı eyle, hakkımızda hayırlı olanı gönlümüze razı eyle. Dünyamız, dinimiz, ahiretimiz için hayırlı bereketli güzel ve kolay olanı nasip et. Gönül muradımızdaki kapalılıkları tez zamanda aç önümüzdeki engelleri tez zamanda hayırlısıyla kolaylaştır.Rabbim her saniye azalan bir ömrün aksine her nefeste artan bir imana sahip olabilmeyi ve Senin affına erişebilmeyi nasip eyle Amin***)

2. D Debusi (***Rabbim hayırlısıyla ev almayı nasip etsin....Hayatımızdaki problemlerin tez zamanda çözülmesini diliyorum...Aminnn...***)

3. M mrsfulya (*** Ruhen, zihnen ve bedenen anlaşabileceğim biriyle tez zamanda hayırlısıyla mutlu huzurlu bir yuva kurmak. Amin . *** )

4. eilenn (*** Allah'ım büyük abim anneme babama hayırlı evlat olsun kötü alışkanlıklarından uzaklaşsın inşallah Hayırlı işlerde helal kazancıyla çalışıp hayırlısıyla yuvasını kursun inşallah.. Eşimede tez vakitte hayırlı iş kapıları nasip eyle Allahım Ablamın tüp bebek tedavisinin hayırla sonuçlanmasını nasip eyle amin ***)

5. C cansu_tr ( *** Ya Fettah ya bais isminle nişanlımla hayırlısıyla tez zamanda bir yuvamızı kurmayı, Ya Hak isminle onun tekrar namaza başlamasını, Ya nur isminle doğruyu yanlışı görmesini, Ya Mümin Ya Müheymin isminle ikimizin mutluluğunu istemeyen insanların şerrinden bizi koru Ya Rabbim ... amin***)

6. Nego (*** Eşimle sorunlarımızın çözülmesini ve eşimle çocuklarımla sağlıklı huzurlu bir şekilde yaşayacağımız bir ev istiyorum. Amin *** )

7. F Ftszynp (*** bismillahirrahmanirrahim. Ya rabbim sen benim gunahlarimi affet ve kizimi sag saglikli ayipsiz kusursuz eksiksiz bir sekilde dunyaya getirmemi nasip et. Senden baska siginacak yeri olmayan bu aciz kulunun duasini once peygamber efzndimizin yüzü suyu hurmetine sonra da girmiş olduğumuz üç ayların hurmetine kabul eyle rabbim amin. *** )

8. @ayselcsb ( *** Ya rabbim sen benim gunahlarimi affet tovbelerimi kabul et ve kizim ve eşimle saglikli huzurlu hayırlı ömür nasip et . terör belası bitsin şehitler haberleri olmasın peygamber efendimizin yüzü suyu hurmetine sonra da girmiş olduğumuz ramazan ayı hurmetine dualrımızı kabul eyle Rabbim. Amin ***)

9. Cilekkokusu12345 ( *** Yâ Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam, seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu yüce Peygamberi bana şefaatçi eyle! Onun hürmetine dualarimi kabul et! amin *** )

10. denizinmavisi ( *** Allahim hayirlisi ile mübarek ramazan ayi hürmetine tez zamanda hayirli, icime sinen, huzur dolu bir evlilik nasip et inşallah Amin *** )

11. Lale kozan ( *** Allahım şu mübarek günler hürmetine sana açılan ellerimizi boş çevirme yapacağım transferde emeklerimi boşa çıkarma bana hak yolundan şaşmayacak salih evlat nasip et Ailemi içinde bulundukları sıkıntıdan tez zamanda ferah çıkmaları için hayırlı kapılar aç ya Fettah c.c ölmüşlerimize rahmet hayatta kalanlara sağlık ver hak yolundan şaşırtma vatanımız milletimizi koru Yarabbim amin *** )

12. belmiyum ( *** DUANI DEĞİŞTİRMEK İSTEMİŞTİN YENİ DUANI YAZARMISIN CANIM*** )

13. GURBET KUSU Rabbim Ayşe kulunun 6 yıldır görmediği ailesine tez vakitte hayırlısıyla kavuşmasını nasip eyle Rabbim Ayşe kuluna tez vakitte hayırlı evlatlar nasip eyle İnşallah Amin.

14. @Masalsaa ( ***Allah'ım sen affedicisindir, şu mübarek günler hürmetine bizlerin günahlarını affeyle, kalbimdeki acılarımı dindir, dinim dünyam ahiretim için hayırlı olan, mesleği ve ailesi uygun, birbirimize sevgiyle ve aşkla bağlı olacağımız, tez vakitte gönlüme göre bir evlilik yapmayı nasip eyle, sen kardeşime sınavlarında başarı ver, hepimizin işlerini kolaylaştır, hayırlı eyle, dualarımızı kabul eyle.. amin*** )

15. Kadriye1944 (***Allahım şu mübarek günlerin hürmetine benim ailemin sevdiklerimin üzerindeki sıkıntıları belaları musibetleri uzaklaştır bize hayırlı kapılar aç eşimin borçlarını ödemesi için ona yol göster hastalıklarımıza şifa ver Allahım amin ***)

16. yorgun anneanne (***Allahım oğlumun eğitimini tamamlayabileceği hayırlı bir üniversiteye girebilmesini nasip et Ya Rabbim *** )

17. M mennesa (*** Bu mübarek ay günahlarımızın bağişlanmasini anne babam şifa niyetine ve rabbimden bana hayırlısıla ikiz evlat nasip etmesine kabul görsün inşallah ve rabbim bütün hastalara şafi sıfatıyla şifa versin***)
1000 OKUNDU

18. Yusam (*** Allah ım şu mübarek günlerin yüzü suyu hürmetine günahlarımız bağışla.Eşimin ve benim içime namaz sevgisi ver.Yuvamızın huzurunu bozmak isteyen fitne insanlardan bizi koru Yarab.Evimden huzuru eksik etme.Sen bizi ve tüm müslümanları nazar nefis ve kem gözlerden koru.Hayırlı bir şekilde evime geçebileyim.Şüphr yokki sen dualari duyansin...Amin ***)

HANIMLAR KİŞİ BAŞINA 647 ADET DÜŞÜYOR BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM DİYEREK BAŞLAYALIM İNŞALLAH

1. gulbera
(***Allahım bilerek veya bilmeyerek işlediğimiz hata ve günahlarımızı, yaptığımız işlerdeki israfı affet. Şayet sen onları affetmezsen, onlar bizi mahvederler.Rabbim gönlümüzde olanı hakkımızda hayırlı eyle, hakkımızda hayırlı olanı gönlümüze razı eyle. Dünyamız, dinimiz, ahiretimiz için hayırlı bereketli güzel ve kolay olanı nasip et. Gönül muradımızdaki kapalılıkları tez zamanda aç önümüzdeki engelleri tez zamanda hayırlısıyla kolaylaştır.Rabbim her saniye azalan bir ömrün aksine her nefeste artan bir imana sahip olabilmeyi ve Senin affına erişebilmeyi nasip eyle Amin***)

2. D Debusi (***Rabbim hayırlısıyla ev almayı nasip etsin....Hayatımızdaki problemlerin tez zamanda çözülmesini diliyorum...Aminnn...***)

3. M mrsfulya (*** Ruhen, zihnen ve bedenen anlaşabileceğim biriyle tez zamanda hayırlısıyla mutlu huzurlu bir yuva kurmak. Amin . *** )

4. eilenn (*** Allah'ım büyük abim anneme babama hayırlı evlat olsun kötü alışkanlıklarından uzaklaşsın inşallah Hayırlı işlerde helal kazancıyla çalışıp hayırlısıyla yuvasını kursun inşallah.. Eşimede tez vakitte hayırlı iş kapıları nasip eyle Allahım Ablamın tüp bebek tedavisinin hayırla sonuçlanmasını nasip eyle amin ***)

5. C cansu_tr ( *** Ya Fettah ya bais isminle nişanlımla hayırlısıyla tez zamanda bir yuvamızı kurmayı, Ya Hak isminle onun tekrar namaza başlamasını, Ya nur isminle doğruyu yanlışı görmesini, Ya Mümin Ya Müheymin isminle ikimizin mutluluğunu istemeyen insanların şerrinden bizi koru Ya Rabbim ... amin***)

6. Nego (*** Eşimle sorunlarımızın çözülmesini ve eşimle çocuklarımla sağlıklı huzurlu bir şekilde yaşayacağımız bir ev istiyorum. Amin *** )

7. F Ftszynp (*** bismillahirrahmanirrahim. Ya rabbim sen benim gunahlarimi affet ve kizimi sag saglikli ayipsiz kusursuz eksiksiz bir sekilde dunyaya getirmemi nasip et. Senden baska siginacak yeri olmayan bu aciz kulunun duasini once peygamber efzndimizin yüzü suyu hurmetine sonra da girmiş olduğumuz üç ayların hurmetine kabul eyle rabbim amin. *** )

8. @ayselcsb ( *** Ya rabbim sen benim gunahlarimi affet tovbelerimi kabul et ve kizim ve eşimle saglikli huzurlu hayırlı ömür nasip et . terör belası bitsin şehitler haberleri olmasın peygamber efendimizin yüzü suyu hurmetine sonra da girmiş olduğumuz ramazan ayı hurmetine dualrımızı kabul eyle Rabbim. Amin ***)

9. Cilekkokusu12345 ( *** Yâ Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam, seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu yüce Peygamberi bana şefaatçi eyle! Onun hürmetine dualarimi kabul et! amin *** )

10. denizinmavisi ( *** Allahim hayirlisi ile mübarek ramazan ayi hürmetine tez zamanda hayirli, icime sinen, huzur dolu bir evlilik nasip et inşallah Amin *** )

11. Lale kozan ( *** Allahım şu mübarek günler hürmetine sana açılan ellerimizi boş çevirme yapacağım transferde emeklerimi boşa çıkarma bana hak yolundan şaşmayacak salih evlat nasip et Ailemi içinde bulundukları sıkıntıdan tez zamanda ferah çıkmaları için hayırlı kapılar aç ya Fettah c.c ölmüşlerimize rahmet hayatta kalanlara sağlık ver hak yolundan şaşırtma vatanımız milletimizi koru Yarabbim amin *** )

12. belmiyum ( *** Allahım acilarimi hafiflet. Daha büyük dertlerden,musubetlerden koru. Sen bundan böyle karşıma özü sözü bir, kalbi temiz, huzur verecek insanlar çıkar. Hayırsız insanları yoluma hiç çıkarma. Bana güzel bir yol çiz. Ailemi, beni artık kimse yaralayamasin. Hayırlı bi insan olmama yardım et. Senin yolundan ayırma. Beni bana bırakma ya rabbim. Güzel yazılar yaz hakkımda hep hayırlısını ver. Amin*** )

13. GURBET KUSU Rabbim Ayşe kulunun 6 yıldır görmediği ailesine tez vakitte hayırlısıyla kavuşmasını nasip eyle Rabbim Ayşe kuluna tez vakitte hayırlı evlatlar nasip eyle İnşallah Amin.

14. @Masalsaa ( ***Allah'ım sen affedicisindir, şu mübarek günler hürmetine bizlerin günahlarını affeyle, kalbimdeki acılarımı dindir, dinim dünyam ahiretim için hayırlı olan, mesleği ve ailesi uygun, birbirimize sevgiyle ve aşkla bağlı olacağımız, tez vakitte gönlüme göre bir evlilik yapmayı nasip eyle, sen kardeşime sınavlarında başarı ver, hepimizin işlerini kolaylaştır, hayırlı eyle, dualarımızı kabul eyle.. amin*** )

15. Kadriye1944 (***Allahım şu mübarek günlerin hürmetine benim ailemin sevdiklerimin üzerindeki sıkıntıları belaları musibetleri uzaklaştır bize hayırlı kapılar aç eşimin borçlarını ödemesi için ona yol göster hastalıklarımıza şifa ver Allahım amin ***)

16. yorgun anneanne (***Allahım oğlumun eğitimini tamamlayabileceği hayırlı bir üniversiteye girebilmesini nasip et Ya Rabbim *** )

17. M mennesa (*** Bu mübarek ay günahlarımızın bağişlanmasini anne babam şifa niyetine ve rabbimden bana hayırlısıla ikiz evlat nasip etmesine kabul görsün inşallah ve rabbim bütün hastalara şafi sıfatıyla şifa versin***)
1000 OKUNDU

18. Yusam (*** Allah ım şu mübarek günlerin yüzü suyu hürmetine günahlarımız bağışla.Eşimin ve benim içime namaz sevgisi ver.Yuvamızın huzurunu bozmak isteyen fitne insanlardan bizi koru Yarab.Evimden huzuru eksik etme.Sen bizi ve tüm müslümanları nazar nefis ve kem gözlerden koru.Hayırlı bir şekilde evime geçebileyim.Şüphr yokki sen dualari duyansin...Amin ***)

HANIMLAR KİŞİ BAŞINA 647 ADET DÜŞÜYOR BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM DİYEREK BAŞLAYALIM İNŞALLAH

Bu uygulamayi Peygamberimiz ne zaman yaptmistir acaba? ben hic bir zaman 1000 kere okunursa su olur, 10000000 kez okunursa bu olur veya sunu okursan dileklerin kabul olur diye birsey Peygamberimiz tarafindan duymadim, gormedim. Hic bir saglam kaynakli olan Hadisler bu tur seyleri bize getirilmemistir. Bundan dolayi yapildigina dair ispati olmayan bir ibadeti (cunku zikr bir ibadettir) yapmak dogru olmaz. Ha simdi derseniz ki yapildigina ispat yok ama yapilmadigina da ispat yok, sunu da bilin ki Islam'daki fikh'in temel bir kurali var oda "ibadetlerin asli yasak olmasidir" yani hic bir ibadet helal degildir taki bunu Peygamber onu yapmis olsun.
Eger Allah'a inaniyorsaniz, duanizi O'na edin, Ondan isteyin. Dua'ya sefaat edecek olan sey salavat'tir, Kuran okursun ve Allah'in Kelamini sefaat etme istegiyle yaparsin. Lakin 5000 kere hasbunallah ve ni'mel vekil demenin dilegi kabul edecek inancinda bulunmaniz yanlis. Ne yani ben 4999 kere okudum, duam kabul olmayacak mi??? yapmayin arkadaslar. Allah'in duanizi isitecek ve onu kabul edecek gucu yok mu da sizin 5000 kere saymak oldugunuz zikri muhtac olsun (Hasa). Yapilan zikirler Allah'a yakinlasmak icindir, cunku O, Onu zikredeni sever.

buradaki amaç sadece dua etmek sayılar okunabilecek şekilde ayarlanıyor . burada bir sürü sayfada sayılı dua yapılıyor lütfen bu yazınızı bütün sayfalarada yazın sadece buraya değil. Sevgilerle herkesin ibadeti duası kendine lütfen kimsenin yaptığına laf etmeyelim zaten şuan yaptığımız dua bu değil. hayırlı ramazanlar

1. gulbera
(***Allahım bilerek veya bilmeyerek işlediğimiz hata ve günahlarımızı, yaptığımız işlerdeki israfı affet. Şayet sen onları affetmezsen, onlar bizi mahvederler.Rabbim gönlümüzde olanı hakkımızda hayırlı eyle, hakkımızda hayırlı olanı gönlümüze razı eyle. Dünyamız, dinimiz, ahiretimiz için hayırlı bereketli güzel ve kolay olanı nasip et. Gönül muradımızdaki kapalılıkları tez zamanda aç önümüzdeki engelleri tez zamanda hayırlısıyla kolaylaştır.Rabbim her saniye azalan bir ömrün aksine her nefeste artan bir imana sahip olabilmeyi ve Senin affına erişebilmeyi nasip eyle Amin***) 647 OKUNDU

5. C cansu_tr ( *** Ya Fettah ya bais isminle nişanlımla hayırlısıyla tez zamanda bir yuvamızı kurmayı, Ya Hak isminle onun tekrar namaza başlamasını, Ya nur isminle doğruyu yanlışı görmesini, Ya Mümin Ya Müheymin isminle ikimizin mutluluğunu istemeyen insanların şerrinden bizi koru Ya Rabbim ... amin***) 648 OKUNDU

10. denizinmavisi ( *** Allahim hayirlisi ile mübarek ramazan ayi hürmetine tez zamanda hayirli, icime sinen, huzur dolu bir evlilik nasip et inşallah Amin *** ) 647 OKUNDU

12. belmiyum ( *** Allahım acilarimi hafiflet. Daha büyük dertlerden,musubetlerden koru. Sen bundan böyle karşıma özü sözü bir, kalbi temiz, huzur verecek insanlar çıkar. Hayırsız insanları yoluma hiç çıkarma. Bana güzel bir yol çiz. Ailemi, beni artık kimse yaralayamasin. Hayırlı bi insan olmama yardım et. Senin yolundan ayırma. Beni bana bırakma ya rabbim. Güzel yazılar yaz hakkımda hep hayırlısını ver. Amin*** )

647 OKUNDU
1000 OKUNDU

"Şu duayı şu kadar okumak..." gibi sayı verilen hadis var mıdır? İhlas suresini okursanız dualarınız kabul olur veya yedi kere şu duayı okuyun işiniz olur gibi hadisler var mıdır?
Kullanıcı:

Sorularlaislamiyet.com

Değerli kardeşimiz;
İhlâs Sûresini farklı sayılarda okumanın fâziletlerine dair hadisler olduğu (bk. Tirmizî, Fezâilü’l-Kur’ân, 11; Müsned, 3:437, 5:141; Dârimî, Fezâilü’l-Kur’ân, 24; Suyûtî, el-Fethu’l-Kebîr, 3/227; Beyhakî, Şuabü’l-Îmân, 2/506-508.) gibi, 1000 defa okumanın faziletiyle igili rivayetler de vardır:

"Kim ki bin kere ‘Kulhüvallahü ehad’ Sûresini okursa, kendi nefsini Allah'tan satın almış olur." (Suyuti, el-Fethu’l-Kebir, 3/227; Münavî, Feyzü’l-Kadir, 6/203 hadîs no: 8953)

"Kim ki Arefe gününde bin kere ‘Kulhüvallahü ehad’ Suresi’ni okursa, Allahu Teâlâ ona istediğini verecektir." (bk. Münavî, Feyzü’l-Kadir, 6/203 hadisin şerhi.)

Bu nedenle Arefe günü bin defa İhlas suresini okumak, selef-i salihinden gelen bir adettir, bir hadis rivayeti değildir. Bediüzzaman hazretleri de“Arefe gününde müstahsen bir âdet- İslamiyeye binaen Sure-i İhlası yüzer defa tekrar ederek okuyup...”(Mektubat, Yirmi Beşinci Mektup Dokuzuncu Mesele) demek suretiyle bu geleneğe işaret etmiştir. Bu sayının bin olduğunu da şu sözlerle ifade etmiştir:

“Bizim memlekette eskide arefe gününde bin İhlas-ı şerif okurduk.”(Şualar, On Üçüncü Şua, s.299)

- Rakam verilerek bazı zikirlerin tekrar edilmesi hususunda bir çok hadis vardır. Mesela;

Hz. Aişe anlatıyor: Hz. Peygamber (a.s.m) gece teheccüd namazı için kalkarken, önce on defa tekbir (Allahu ekber), on defa tahmid (elhamdulillah), on defa tesbih (subhanallah), on defa tehlil (la ilahe ilallah) ve on defa istiğfar çekerek başlardı. Ardından on defa “Allah’ım! Beni bağışla, beni doğru yolda sabit kıl ve bana rızk ver.” (mealindeki) duayı okurdu. Sonra da “Allah’ım! Hesap gününde sıkıntıya düşmekten sana sığınırım.” (mealindeki) duayı okurdu.” Ebu Davud, Ahmed b. Hanbel ve Taberanî’nin rivayet ettiği bu hadis sahih olarak değerlendirilmiştir. (bk. Mecmau’z-Zevaid, 2/263).

- “Kim bana bir defa salavat getirirse, Allah ona on hasene / sevap verir.”Diğer bir rivayette; Abdullah b. Amr b. As demiş ki; “Kim Allah’ın resulüne bir defa salavat getirirse, Allah ve melekleri ona yetmiş defa salat ederler (Allah rahmet eder, melekler de onun için istiğfar ve dua ederler).”Ahmed b. Hanbel’in bu rivayetleri sahihtir.(bk. Mecmau’z-Zevaid, 10/160).

- Ayrıca -şifa için- Fatiha suresinin yedi defa okunması, tesbihlerin otuz üçer defa okunması gibi daha bir çok sahih hadislerde, belli sayılarak verilerek zikirlerin yapılması istenmiştir.

İslamda Dinde Sayıların Hikmeti Nedir?

islam dininde sayıların hikmeti nedir?

Kur’an-ı Kerim’de Allah’ı ‘çok’ zikretmemiz emredilir. Aynı şekilde tesbih ve hamd ile meşgul olmamız, Peygamber Efendimiz’e (sas)* salât ü selâm okumamız istenir. Peki bu zikir, tesbih ve salevatlarda sayıların önemi var mıdır yoksa aslolan zikrin akılda ve kalpte karşılık bulması mıdır?
Kâbe’nin 7 kere tavaf edilmesi, namaz tesbihlerinin 33’er kere tekrar edilmesi, hacet için okunan Salat-ı Tefriciye’nin 4444 ile sınırlı tutulması ya da Esma’ül Hüsna zikirlerinde belirli sayıların gözetilmesi, dinimizde ibadet, zikir ve dualarda belirli bir sayı sınırlamasına gidildiğini gösteriyor. Zikir ve dua noktasında sayılara takılıp kalmak kimi ilahiyatçılar tarafından asılsız bir uygulama olarak kabul edilse de, hadislerde sayıların önemini görmek mümkün. Mesela Hz. Aişe’den rivayet edilen bir hadiste,* Peygamberimiz’in (sas) gece teheccüt namazına on defa tekbir, on defa tahmid (elhamdülillah), on defa tesbih (sübhanallah), on defa tehlil (lâ ilâhe illallah) ve on defa istiğfar çekerek başladığı biliniyor. Ayrıca Fatiha Sûresi’nin 7 defa, namaz sonrası tesbihlerinse 33’er defa okunması gerektiği gibi daha da örneklendirilebilecek hadisler bağlamında, zikirlerde sayı takip etmek sünnet olarak da yorumlanabiliyor. Bu açıdan, özellikle zikir ve ibadetlerin Kur’an ve hadislerde sayılarla beraber verilmesi, Allah’ın ve Resulü’nün yalnız nasıl ve ne şekilde ibadet edileceği konusunda değil, ölçüsü konusunda da yol gösterdiği anlamına geliyor. Günde kaç vakit ve her vakitte kaç rekat namaz kılmak gerektiği, ne kadar oruç tutulacağı ve verilecek zekatın miktarı gibi (onlar kadar net çizgilerle çizilmemiş olsa da), zikir ve dualarda da olası ölçüyü ifade ediyor.
Bu durumda mantık gözetmenin pek doğru olmadığını ifade eden Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sait Mermutlu’ya göre verilen sayılar manevi kilit hükmüne sahip. Yani bazı İlahi sırların açılabilmesi için belirli sayıda tesbihin veya salavatın çekilmesi gerekiyor. Bunun yanında dil açısından mükemmel bir yapıya sahip olan Kur’an’da da sayılar büyük önem taşıyor. Cin Sûresi’nin 28’inci ayetinde; “Allah onların nezdinde olup bitenleri ilmiyle çepeçevre kuşatmış ve her şeyi bir bir saymıştır.” ifadeleriyle de belirttiği gibi, Kur’an matematiksel olarak da rastgelelik arz etmiyor.

Hangi sayı nerede geçiyor?

3:kaynaklarda “Allah tektir, teki sever.” hadisinden yola çıkarak 3 sayısı, ilk tek çoğul sayı olması nedeniyle önemli sayılıyor.
7:Kur’an’da 15 kere geçen 7 sayısı, hadislerde ve ibadetlerde de özel olarak vurgulanan sayıların başında. Tavafta Kâbe’nin etrafı 7 kere dönüldüğü gibi Safa ve Merve arasında da 7 kere gidip gelmek gerekiyor. Mina’da şeytana 7 taş atıldığı gibi cehennemin 7 derekesi olması, semanın da 7 kat kabul edilmesi bu sayıyı özel kılıyor. Ayrıca Kur’an’da da bahsedilen menkıbelerde Tufan’a yapılan hazırlığın 7 gün sürdüğü, gemiden uçurulan güvercinin 7 gün boyunca uçtuğu, Firavun’un rüyasında 7 semiz ineğin 7 cılız ineği yediğini görmesi ve Hz. Yusuf’un bu rüyayı 7 bolluk yılı 7 kıtlık yılı olarak yorumlaması da bu sayıyı özel kılıyor.
33 ve 99:Namaz tesbihatlarında 33 sayısı önemli. Müminler namazlarının sonunda tesbihat yaparken “Sübhanallah”, “Elhamdülillah” ve “Allahü Ekber” gibi mübarek kelimelerle Yüce Allah’ı tesbih, senâ ve tâzim ederken bu sayıya riayet ederler. Bu tesbihlerin toplamı ise Esma-i Hüsna’nın da adedi olan 99’a ulaşıyor.
40:Genelde edilecek dualarda asgari sayı olarak kabul ediliyor. Ayrıca Müslim’den rivayet edilen “Fal baktıran falcıya inanmasa da 40 gün namazı kabul olmaz.” ve Ebu Nuaym’dan aktarılan “Helali ve haramı açıklayan 40 hadisi ümmetime bildiren, âlim olarak haşrolunur.” ayetlerinde de aynı şekilde çokluk bildiren asgari sayı olarak geçiyor.
1000: İhlâs Suresi’ni 1000 defa okumanın faziletiyle ilgili de “Kim ki bin kere İhlas Sûresi’ni okursa, kendi nefsini Allah’tan satın almış olur.” hadisi bulunuyor

Son düzenleme:
Arkadaşım bak senin için alıntı yaptım sonuna kadar okursun umarım, niyetin iyidir mukakkak ama üslup yanlış, bu kadar insan sence araştırmıyor mu sormuyor mu ? Ameller niyetleri göredir, biz niyetimizi ettik, bidat etmiyoruz şu sayı olmazsa olmaaaaz kabul olmaz da demiyoruz, 550 defa okumaya niyetlenince kötü ya da yanlış bir şey yapmış olmuyoruz, bu yasaklanmamış.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…