Aile Planlaması Diane 35 ile ilgili bir soru?

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

jeLLybeLLy

Guru
Kayıtlı Üye
18 Aralık 2008
29
0
Merhaba bayanlar benim Diane 35 ile ilgili bir sorum var.Bir ay önce Diane 35 kullanmaya başladım doğum konrol hapı olarak.(Neden başka bir hap kullanmadığımı sorarsanız yasmin kullandım fakat ara kanamalar hiç kesilmedi ama bunda bir sıkıntı yok.)ılk kutu bitti bugün ikinci kutuyu almak için eczaneye gittim ve ambalajı benim kullandığımdan farklı olan,üzerinde ORAL KONTRASEPTıF DEĞıLDıR yazan bir kutu verdiler.Adı aynı Diane 35 ama üzerinde Diane 35 Draje yazıyor.Oral kontraseptif olmaması doğum kontrol amaçlı kullanılmayacağı anlamına mı geliyor?Malum adet düzenleyici vb nedenlerle de veriliyor.Şimdi merak ettiğim Diane 35 in farklı amaçlarla kullanılan birkaç çeşidi mi var yoksa gerçekten tek bir tane var ve ambalajı mı değişti?Eğer öyleyse bu yazı neyin nesi?Bilen yada kullanan varsa bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürlera.s.

Son düzenleme:
bence kutuyla beraber eczaneye gidip sormakta fayda var. şimdi burdan ne desek anlamsız.

Yorum yapan arkadaşlar teşekkür ederim,sorun halloldu.Merak edenler varsa şunu söyleyebilirim : Diane 35 in ambalajı değişmiş,üzerinde oral kontraseptif değildir yazıyor (ki nedenini hala anlayamadım) fakat doğum kontrol amaçlı kullanılmaya devam ediliyor.Yani içerik aynı.Benim gibi aklı karışan arkadaşlar varsa içiniz rahat olsun.Sevgiler a.s.

Oral bilmem ne değildir deyince acaba fitil mi diye düşündüm biran...

Kizlar 4-5 aydir kullaniyorum Diane 35'i. Hollanda'da marka olmayan versiyonunu veriyorlar, daha ucuz oluyor diye, ama icerik ayni..

Kullandigimdan beri adet sancim hafifledi biraz, ama istahim kabardi, yedikce yiyesim geliyor. Ara ara basim agriyor, ama abartili degil. Selulit sorunumda fena halde cogaldi..

Sizde de ayni sorunlar varmi..? Peki birakinca duzeliyormu?

Merak ettim bilmiyorumkismile

Bu doğum kontrol haplarından çekmediğim kalmadı valla, 3 ay kullandım, her ay başka bir marka.

ılk önce diane 35 kullandım bende, ağır geldi bana, mide bulantısı filan yaptı. Sonra doktora gittim, bu biraz ağır dedi, değiştirdi. ısmini hatırlamıyorum şuan, başka bir marka verdi. Onu kullandım 2.ay,o bitti yenisini alacaktım, piyasadan kalkmış, bulamadım. 3. ay bu sefer başka marka verdi doktorum. 3. ayda onu kullandım.

En sonunda da bıraktım şükür, yoksa hepsini deneyecektim heralde.

ben bu hapı senelerdir kullanıyorum östrojen takviyesi olarak...

selülit olayı doğru sanırım ama ektra östrojen alan hemen herkeste bu kaçınılmaz..

kilo meselesine gelince, iştah açtığı doğrudur ama insanlar diane 35 yüzünden kilo alıyorlarsa bu yalandır, sadece bahanedir :) boğazımı tutamadım demezler de ilacı suçlarlar :)

nitekim benim ilk kullanmaya başladığım 2 yıl boyunca 50 kg'ydim ve ilaca başlamadan önce kilomu nasıl koruyorsam öyle devam ettim.. (evet hafif iştah açtığı doğru ama yemeyin efendim! :) )

sonra bayağı bir kilo aldım kişisel nedenlerden dolayı

sonra onları olduğu gibi verdim

sonra geri aldım

geçen yaz geri verdim vs vs vs vs :)) vücudum haşat oldu ama gördüğünüz gibi ben de her bayan gibi yiyorum alıyorum yemiyorum veriyorum bu şekilde gidiyor :)

ama selülit malesef :))

ama kullanırsanız vücut hatlarınız güzelleşir, 1 sene geçtikten sonra kalça kıvrımlarınızdaki, bel oyuntunuz ve göğüslerinizdeki değişikliği farkedebilirsiniz

6-7 ay sonra cildiniz güzelleşir.. hafif sivilceniz varsa onlar tamamen iyileşir cildiniz kadifeleşir..

başkaaaaaaaaaa??? epilasyon sıkıntınız azalır çünkü tüyleriniz eskiye oranla nispeten zayıflamıştır vs vs

amaaaa ambalaj değişti değişeli bende gene sivilceler çıkmaya başladı.. mevsimsel mi yoksa ilaçta bişeyler mi var doktora soracağım inşallah bir kaç haftaya... sivilcelerim çıkınca hışımla ilaç kutusuna saldırdım baktım değişiklik yok içerikte :/

Babyleon tecrubelerini paylastigin icin cok tesekkur ederim! opuyorumnanaktan

Ben baslayali nerdeyse yarim sene olacak. Tuylerde hafif azalma var, fazla degisiklik yok. Benim kalcam, popom zaten vucuduma oranla cok kadinsiydi, biraz gogusler de sisse hic fena olmayacak boshayallersmile kaydirigubbakcemile3

Istah konusunda, zaten yemegi seven biri olarak kotu oldu, cunki kilo aldim. Yeme aliskanligima bakarak az almisim bile diyebilirim kaydirigubbakcemile3

Sadece su selulit yokmu :sinifsinif:

O kotu iste mafoldumben

mrb arkadaşlar deneyimlerinize dayanarak
bende ilkdefa başladım

yasminle 2. kutudada adetten sonra lekelenme olursa primalotn gibi adet geciktirici lekeyi kesermi işe yararmı hormonlarımla bu kadar oynamak istemem ama önceden ayarlanmıi bi tatil
çunku tatilde çekilmez malum mayo bikini..doktoruma sorucam ama okadar ilgisiz bi bayandıki ağzından cımbızla laf aldım telefon açop soramıyorum da sanırım bidaha o doktora gitmicem
tek umudum kullananların yorumları hani denenmiş metodlar bi çok kişide 2. kutuda adet bitiminden sonra lekelenme olmamış ben bahtsız deveyim beni bulur kesin
bu yuzden hani o lekelenmeyi kesen bi ilaç varmı plssss yardımcı olun

lekelenme nedir bilmiyorum sızıntı falan mı??

arada nadiren de olsa olur öyle şeyler sanırım... düzene girecektir zamanla.. sakın ha ilaçla falan bilip bilmeden durdurmaya kalkma..

eğer devam ederse mutlaka doktora..

hem bu tip ilaçlar ciddi şeylerdir öyle "deneyimlere bakarak" başlanmaz ki :) basit bir ağrı kesici veya aspirin falan değildir. mutlaka doktor onayı gerekir.. hiç yumurtalık ultrasonu hormon testi vs'den geçtin mi bünyen bu hormonu almaya müsait mi? doktor baktı mı bunlara? eğer baktıysa o lekelenme de normaldir herhalde yeni başlamak için..

ama yok akıntı diyorsan o allahın emri zaten...

tatil ayarlamak için de ele takvim alıp hesap kitap yapmak lazım ama sen daha yeni başlamışsın hesap ne kadar tutar bilinmez...

mesela kendimden örnek vereyim... benim ilacı bıraktıktan tam 7 gün sonra adet başlar.. 7. günde de tamamen biter 8 asla sarkmaz. o zaman diyelim ki 30 temmuzda tatile çıkacağım o zaman benim 29 temmuzda bitmesi gerek..

o zaman demekki 29-7 = 22 temmuzda başlamalı.. başlaması için de demekki benim 22-7 = 15 temmuzda son hapımı almış olmam gerek..

buna göre bir kar zarar dağılımı yaparım eğer o zamana kadar 16-17 hap almışsam erken bırakırım (kutuda toplam 21 tane var) bir kaç günden bir şey olmaz

ya da erken bırakılamayacak gibiyse ilacı almam günden 3-4 gün geç başlarım ama bir şekilde 15 temmuzda ilacı almayı bırakırım...

ama tabi bunu böyle yapabilmek için 3-4 günlük oynamayı geçmemesi lazım. aksi takdirde vücut hormon değişikliğini tolore edemeyebilir durduk yere sivilce çıkar, duygusal depresyon olur vs vs...

eğer 8-9 gün gibi ayar gerekiyorsa o zaman bunu 4-4 iki aya yaymak lazım :)

ya da girerim ben riske dersen ilacı öyle bırakırsın 15 gün arayla iki defa adet görmüş olursun...

hiç birinde de çok çok bişey olmaz ama ufak tefek yan etkiler olabilir tabii.. karar senin :)

Son düzenleme:
evet bende bu gün aldım.. ki çok pişmanım içime sinmediii...
üzerinde dediğiniz yazı yazıyor. ben gynelle kullanıyordum o yoktu bunu verdiler.
üzerine bakmadan aldım yarın gidicem aczacıya sorucam.

evet bende bu gün aldım.. ki çok pişmanım içime sinmediii...
üzerinde dediğiniz yazı yazıyor. ben gynelle kullanıyordum o yoktu bunu verdiler.
üzerine bakmadan aldım yarın gidicem aczacıya sorucam.

Gynelle kullanabilirsiniz ikisinin etken maddesi aynıdır. Sadece farklı firmalar ürettiği için farklı isimlerde piyasaya sunulmuştur o kadar. Biri Bayer'in ilacı biri Eczacıbaşı'nın ama içerik aynı. Ben de hatta buna transfer olmayı düşünüyorum çünkü daha ucuz :))

Benim kastettiğim o değildi. Benim kastettiğim sıfırdan böyle bu tip bir ilacın kafaya göre alınmasıydı :) Nitekim ben o ilaç için özel olarak kaç tane testten geçtim.

Doğum kontrol amaçlı kullanılsa dahi bunun kullanılabilmesi için insanların sağlıklı olması lazım. Bunu dış görünüşümüze bakarak anlayamayız ki :)

Gynelle kullanabilirsiniz ikisinin etken maddesi aynıdır. Sadece farklı firmalar ürettiği için farklı isimlerde piyasaya sunulmuştur o kadar. Biri Bayer'in ilacı biri Eczacıbaşı'nın ama içerik aynı. Ben de hatta buna transfer olmayı düşünüyorum çünkü daha ucuz :))

Benim kastettiğim o değildi. Benim kastettiğim sıfırdan böyle bu tip bir ilacın kafaya göre alınmasıydı :) Nitekim ben o ilaç için özel olarak kaç tane testten geçtim.

Doğum kontrol amaçlı kullanılsa dahi bunun kullanılabilmesi için insanların sağlıklı olması lazım. Bunu dış görünüşümüze bakarak anlayamayız ki :)

ben her 3 ay da bir tahlil yaptırıp öyle kullanıyordum gynelleyi. eczanade olmayınca diana 35 i verdiler. bu ay bunu kullanıcambilmiyorumkismile

üç ayda bir de zor yahu :) ben yılda bir zor gidiyorum valla :KK70: ilk başlar işi sıkı tutmuştum o zaman da 6 ayda birdi (gerçi benim doğum kontrol amaçlı değil, rahatsızlık amaçlı - ki bu da yumurtalıklarla ilgili değil)

X