Deri Yolma Hastalığı (Trikotilomani)

Benim abimde öyle
Bende öyleyim malesef

Bende bu durumu yaşıyorum kendimde çok çıkmıyor sivilce yeni çıkanı da hemen sıkıyorum eşimde gördüğümde de duramıyorum ve sıkıyorum bilmiyorum nasıl geçecek bu durum

Bende çok yiyorum tırnak kenarlarını ve tani tırnaklarımı onun yüzünden tırnaklarım adam akıllı uzamiyor bile hemen kırılıyor ortadan bana da aynı vitamin eksikliği diyorlardı ama demek ki psikolojik bi rahatsızlıkmiş

Ben de ellerim boş duramadığı için tırnak kenarlarımdaki etleri yoluyorum. Böyle vitaminsizlikten olmuş gibi duruyor. Dediklerinizi deneyeceğim.

Konu sahibi geçmiş olsun umarım terapi iyi gelir.

merhaba geçmiş olsun öncelikle bende de aynı durum var ama kökeninin benim adıma ailevi durumlardan olduğuna adım kadar eminim. küçüklüğümden beri ailemden kaynaklı hep travmatik süreçler yaşadım hâlâ daha yaşıyorum. buna bağlı bu yolma olayım sık sık oluyor. gerek vücudumda sivilce olsun gerek kesik olsun üstüne ailesel sıkıntılar eklenince elim istemeden bu sivilcelere kesiklere gidiyor kaşıyorum ve yara açıyorum. kesici alet kullanmıyorum, sadece tırnaklarımla yapıyorum. aklım hep o yaralarda kalıyor, yolamazsam içim rahat etmiyor. yolmayı başarınca da rahatlıyorum. vücudum bacağım sırtım ellerimin üstü kollarımda hali hazır olanlar zaten var bende. fakat dikkatli bakılmazsa yara izlerim çok anlaşılmıyor. eski yaraların izleri zaten. gözükmesinler diye kol kıllarımı bile almıyorum nasıl olsa kimse bakmıyor diye. yaralarımın gözükmemesinde beyaz tenli olmamın da etkisi var sanırım. eski yara izlerim beyaza yakın renklerde. hatta bacaklarımdaki yaraların çoğu zeytinyağlı sabunlarla o zamanlar yıkandıktan sonra kendi kendine kapandı diyebilirim. yüzüm eklendi şimdi. yüzümdeki yeni yaralarım kırmızı kahverengi arası. yoldukça da kabuk bağlamasını engelliyoruz, iyileşmiyorlar. ne yaparsam yapayım durduramıyorum. hatta yakın zamanda eski yaralarımın üstünden yara açıp yine deri kopartmaya başladım yüzümdekilerle birlikte. tırnak yemeyi bir şekilde bırakmayı başardım fakat bu deri soymayı bırakmayı bir türlü başaramıyorum. bir çözüm buldunuz mu acaba?

Son düzenleme:
Öncelikl
öncelikle çok geçmiş olsun , bu psikolojide bozukluk olarak biliniyor . Ancak bunu tetikleyen şey geçmişte yaşadıklarımıza dayanıyor . Ben neredeyse 6/7 yıl tek başıma çözmeye çalıştım, kendi kendime derman olmak istedim . Halledebileceğim bir durum olduğunu düşündüm ancak hiç öyle bi durum değil . Kendi başına halletmeye çalışırsan senelerin ve sağlığın elinden gider haberin olsun . Benim vucüdüm hala geçmeyen yara izleriyle dolu , benim kadar ileri düzey değilken uzman desteği almanı çok çok isterim , çünkü senin halinden çok iyi anlıyorum . Bana çok iyi gelen psikoloğum oldu . İstersen sana psikoloğumu önerebilirim . Söylediğim gibi destek almadan asla düzelebilen süreç değil , tekrardan geçmiş olsun .

çok iyi olur psikolog için gerçekten. bunun adını ben de çok çok sonradan öğrendim ve yalnız olmadığımı bilmek beni çok iyi hissettirdi.

5 yıldır düzenli terapi alan biriyim. Böyle bir hastalığım yok ama yüzde 90 gitmeseydim olurdu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…