Depremi atlatamiyorum.

trustno_1

Tarot bakmıyorum.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
28 Nisan 2014
2.261
4.921
Depremzede değilim.Hatta deprem riski düşük bir sehirdeyim. Zaten korkum deprem olması vs değil ama ben bu felaketi atlatamiyorum. Sürekli kafamda annelerinin babalarının yanında ölen çocuklar, çocukların yanında ölen anne babalar var. Enkaz başındaki O çaresizlik içimi öyle dağladı ki atlatamiyorum. Yıkıldığını gördüğüm her bina için içinde kim bilir kaç insan kaç hayat kaç çocuk vardı diyorum. Gerçekten yüzüm gülmüyor konuşalım gelmiyor. Birşeyler izleyip kafa dagitayim diyorum. Boş boş ekrana bakıyorum. Çok fazla icsellestirdim bu depremi. 17 Ağustos depremini gördüm hatta evimiz sallanmisti hatırlıyorum (13 yaşındaydım) ama bu kadar etkilenmedim. İzmir depreminde bu kadar etkilenmedim.(yaşadım).2017 Gökova depreminde Kelime-i şahadet getirdim bu kadar etkilenmedim. Bu depremi yaşamama rağmen görüntüleri kafamdan atamıyorum. Resmen 12 gündür ağlıyorum. Her gördüğüm video da kahroluyorum. Her gün dua ediyorum Allah'ım onlara yardım etsin diye. Her gün sovuyorum sebep olanlara. Ama gerçekten yaşamak anlamsız gelmeye başladı. Bir gün varken bır anda yoksun. Günlerce caresizce hem enkaz altında hem üstünde ölümü beklediklerini düşündükçe mahvoldum. Ölüm bile kurtuluş olmadı ya. Enkaz kaldırmak için çok erkendi. Cenazelere saygı duyulmadi. Bunları düşündükçe kendime eziyet ediyorum. Eşim acıyı sevdiğimi beni mutlu edecek şeyleri izlemem gerektiğini söylüyor. Onu da yapamıyorum.

Allah oradaki herkese yardım etsin.

aynı durumdayım. sürekli kendim ve ailemle ilgili senaryolar kuruyorum. istanbulda depreme dayanıksız bir binada oturduğum düşünülürse çok normal. burdan taşındığım anda biraz huzur bulacağım sanırım

Amin inşallah 🤲
Ben ilk 1 hafta haberle yatıp, haberle kalkıyor hatta rüyamda da haberleri görüyordum. Çocuklara makarna, çorba yapa yapa geçirdim. Ağlıyordum sürekli çocuklarıma bakıp bakıp olmadık şeyler düşünüyordum.

Bencillik gibi hissediyorum ama artık haberlere bakmıyorum. Biraz daha iyiyim, felaket senaryolarını daha az düşünüyorum.

Rabbim oradaki insanlara öyle güzel kapılar açsın ki, kaybettikleri malları yeniden edinebilsinler, kayıpları için sabır; ölenler için rahmet dilemekten başka bir şey gelmiyor elimden.

Tabii ki toplum olarak maddi yardımlarımızı sürdüreceğiz, asıl bundan sonra başlıyor ihtiyaçlar..

Hepimiz çok üzgünüz Tahanın haberi de geldi bugün gerçekten hayat çok acımasız bir var bir yok dünyada yaşıyoruz , küçük çocuklar :KK43: nişanlı çiftler çok üzücü hepsi kendimden utanıyorum

Depremzede değilim.Hatta deprem riski düşük bir sehirdeyim. Zaten korkum deprem olması vs değil ama ben bu felaketi atlatamiyorum. Sürekli kafamda annelerinin babalarının yanında ölen çocuklar, çocukların yanında ölen anne babalar var. Enkaz başındaki O çaresizlik içimi öyle dağladı ki atlatamiyorum. Yıkıldığını gördüğüm her bina için içinde kim bilir kaç insan kaç hayat kaç çocuk vardı diyorum. Gerçekten yüzüm gülmüyor konuşalım gelmiyor. Birşeyler izleyip kafa dagitayim diyorum. Boş boş ekrana bakıyorum. Çok fazla icsellestirdim bu depremi. 17 Ağustos depremini gördüm hatta evimiz sallanmisti hatırlıyorum (13 yaşındaydım) ama bu kadar etkilenmedim. İzmir depreminde bu kadar etkilenmedim.(yaşadım).2017 Gökova depreminde Kelime-i şahadet getirdim bu kadar etkilenmedim. Bu depremi yaşamama rağmen görüntüleri kafamdan atamıyorum. Resmen 12 gündür ağlıyorum. Her gördüğüm video da kahroluyorum. Her gün dua ediyorum Allah'ım onlara yardım etsin diye. Her gün sovuyorum sebep olanlara. Ama gerçekten yaşamak anlamsız gelmeye başladı. Bir gün varken bır anda yoksun. Günlerce caresizce hem enkaz altında hem üstünde ölümü beklediklerini düşündükçe mahvoldum. Ölüm bile kurtuluş olmadı ya. Enkaz kaldırmak için çok erkendi. Cenazelere saygı duyulmadi. Bunları düşündükçe kendime eziyet ediyorum. Eşim acıyı sevdiğimi beni mutlu edecek şeyleri izlemem gerektiğini söylüyor. Onu da yapamıyorum.

Her şey daha çok yeni, bırakın kabuk bağlamayı yaralarımızın kanı bile durmadı. Evet bir daha hiç bir şey eskisi gibi olmayacak ama zaman geçince biraz sakinleşip yaralarımızı saracağız inşallah.

Çok fazla görsel bilgiye maruz kaldım doğrusu. Her yerde görüntüler. En son Azra bebeğin vefatını öğrenince tükendim. İlk hafta zaten ne yiyebildim ne icebildim ne uyuyabildim. Sürekli deprem haberlerine baktım. İnsan evladına sarılırken utanır mi? Ben utandım ya!! Elimizden gelen yardımı yaptık ama yeterli değildi. Eksikti. Çok geç kaldılar. Çok yetersiz kaldılar.

Icimiz aciyor. Bizim izlerken kaldiramadigimiz acilari minicik cocuklar bizzat yasiyor. Onlari dusundukce kahroluyorum. Neden diyorum neden oldu...

Aynı durumdayım. Ateş düştüğü yeri yakar ama çok uzak olsam da sonsuz bir umutsuzluk içinde hissediyorum. Kafamı dağıtmak için kendimi oyaladigim her şey daha da sıkıntı veriyor. Tek umudum o duvarların sadece masum insanlarin üstüne yikilmamis olması.
Psikolog bir arkadaşımla konuştum. Yaşadıklarımin çok normal olduğunu söyledi. Insan doğası her şartta uyuma ve kendini iyileştirmeye programlıdır diyor. Zaman içinde günlük kaygılarımıza geri dönecekmisiz.
Fakat, duygularımızı kabul edip, unutmayı beklemeden bir şeyleri değiştirmek için eyleme geçmek sanırım en doğrusu. En azından ben öyle yapacağım.

Son on belki yirmi konu böyle bakarsanız. Zamanla geçecektir bu düşünceleriniz. Unutmak diye birşey var ve bu bazen ödül.

Nasılsıniz canım çocukların nasıl, İstanbul'a gittim demiştin en son
Teşekkür ederim çok incesiniz. İyiyiz elhamdülillah misafirhanede kalıyoruz lojman vereceğiz dediler öyle gelmiştik sonradan vazgeçtiler. Burdan sağlam bir ev tutmamız zor şu an . Eski bir eve de bu korku ile ben geçemiyorum. Tekrar Malatya ya dönüyoruz birkaç güne. Ailem çadırda evleri çatlak gündüz evde gece çadırda kalacağız beraber

Teşekkür ederim çok incesiniz. İyiyiz elhamdülillah misafirhanede kalıyoruz lojman vereceğiz dediler öyle gelmiştik sonradan vazgeçtiler. Burdan sağlam bir ev tutmamız zor şu an . Eski bir eve de bu korku ile ben geçemiyorum. Tekrar Malatya ya dönüyoruz birkaç güne. Ailem çadırda evleri çatlak gündüz evde gece çadırda kalacağız beraber
Rica ederim kötü olmus niye vazgeçtiler ki? İstanbul deprem bölgesi zaten kalmamanız daha iyi. Eski evinizde hasar var mı? Biz de korkudan giremiyoruz da eğer hasar azsa mecbur gireceğiz ne zamana kadar böyle gider bilmiyorum. Allah yardımcınız olsun çoluk çocukla daha zor oluyor 🙁
Allah ailenize de yardım etsin, umarım en kısa zamanda şu yaralar sarılır, en azından kalanlara güzel bir hayat nasip olsun 🙏🏻

Rica ederim kötü olmus niye vazgeçtiler ki? İstanbul deprem bölgesi zaten kalmamanız daha iyi. Eski evinizde hasar var mı? Biz de korkudan giremiyoruz da eğer hasar azsa mecbur gireceğiz ne zamana kadar böyle gider bilmiyorum. Allah yardımcınız olsun çoluk çocukla daha zor oluyor 🙁
Allah ailenize de yardım etsin, umarım en kısa zamanda şu yaralar sarılır, en azından kalanlara güzel bir hayat nasip olsun 🙏🏻
Ailemin evi köyde. Çatlak var ve çok sallaniyor diyorlar hâlâ korkudan sadece giriş odayı kullanıyorlar. Bizde diyoruz nereye kadar böyle olacak diye ama bilmiyoruz tabi. Lojman işi de şöyle oldu komutan tamam dedi üsttekiler izin vermemiş iptal oldu. İki çocukla koştura koştura gelmiştim ama nasip değilmiş. Amin inşallah sizede tez zamanda yardım etsin Rabb'im CELLE CELALUH

Ailemin evi köyde. Çatlak var ve çok sallaniyor diyorlar hâlâ korkudan sadece giriş odayı kullanıyorlar. Bizde diyoruz nereye kadar böyle olacak diye ama bilmiyoruz tabi. Lojman işi de şöyle oldu komutan tamam dedi üsttekiler izin vermemiş iptal oldu. İki çocukla koştura koştura gelmiştim ama nasip değilmiş. Amin inşallah sizede tez zamanda yardım etsin Rabb'im CELLE CELALUH
Nasip değilmiş gerçekten, inşallah daha güzel bir hayatınız olur dualarımdasınız, mesajınızı görünce sormak istedim, önceden de gördüğüm sevdiğim naif üyelerdendiniz Rabbim sizleri korusun 💙🤲🏻

Bende deprem bölgesinden uzak bir şehirde yaşıyorum ama çok fena sallandı bizimde evlerimiz Allahim bir daha yaşatmasın kalbim sıkışıyor o insanları çocukları düşündükçe duygularımı kelimelere dönemiyorum nasıl geçecek bu acı biz unuturuz belki ama o yavrucaklar nasıl unutacaklar anne kokusu olmadan nasıl yaşayacaklar o anneler babalar nasıl dayanacaklar evlatlarının hasretine beynim duracak offff offf:KK43:(

Her zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Allah o zorluğun yanında kolaylığı da onlara verecektir. Onlar zorluğu yaşadığı için sabır da onlara selamet de ferahlık da onlara olacak inşallah.
Olsun🤲🏼
Çok zor şeyler, zaman ilaç olsun, kalpleri genişlesin bu darlık gitsin ferahlasın iyi olsunlar. Yüreğimiz dayanmıyor ama iyi olmak, devam etmek durumundayız.
İzlediklerimiz bizi hem dibe çekiyor hem de duyarsızlaştırıyor. Alışıyoruz sanki.
İzlemek size iyi gelmiyorsa bakmayın, dua edin, yardım edin ferahlayın.
Elden başka birşey gelmiyor. Üzüntüm tarifsiz. Ama vücudum alarm vermeye başladı ne uyku ne yemek tuhaf bir haldeyim günlerdir. Sorumluluklarımı yerine getirmez, 3 çocuğuma doğru düzgün bakmaz oldum. Hayatın devam ediyor oluşu içimi yakıyor. Ama mecburuz işte.
Uzattım...
Öyle...
Umarım bu acılar hafifler ama unutulmaz, gerekli dersler çıkarılır. O insanlar yeniden ayağa kalkar.........

Konya güvenilir diyorduk orda bile olmuş bugün 3 şiddeti ama hissetmişler yani ne diyim her an her yerde olabilir sanki artık

şuan bir çok insan sizinle benzer şeyleri yaşıyor o yüzden kendinizi yalnız başınıza bu duygularla savaşır gibi hissetmeyin. benim de günlerdir azra duru bebek gözümün önünden gitmiyor ve uyumakta, odaklanmakta zorluk çekiyorum. normalde çok neşeli canlıyımdır 12 gündür depresyon belirtilerini sonuna kadar yaşıyorum. hepimiz bu acıları çekiyoruz ve bunları hep birlikte atlatacağımıza hiçbir şüphem yok. bu olanlar kalbimizde bir sızı olarak kalmaya devam edecek fakat bizler normalleşeceğiz. o yüzden yasınızı atlatmakta acele etmeyin.

Slm şuan doğu hep sallanıyor insan korkudan uyuyamıyor rabbim bu gecenin hürmetine bu afeti durdursun🤲

X