Deprem korkusu

pembebattaniyeli

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Eylül 2018
972
2.745
Merhaba
Hayatımda ilk defa ocak ayında olan Elazığ depremini hissettim. Elazığ da yaşamıyorum ama sağlam bir deprem bölgesinde yaşıyorum. O depremden sonra bir kaç gün kızımdan ayrı yatamadım, sürekli tetikte oldum, evdeki yaşam üçgeni alanlarını düşündüm, deprem çantası hazırladım. Bir süre sonra kendime geldim ama ara ara aklıma deprem görüntüleri geliyor, deprem olursa ne yaparız diye düşünüyorum, her gece yatarken en önemli duam deprem olmasın oluyor. İzmir depremi ile tekrar pekişti tabi. Gece rüyamda Ankara da deprem olduğunu her yerin yıkıldığını gördüm. Uzak olmamıza rağmen evimiz epey sallanmış. Korkarak uyandım gece. Aslında bu korkular hayatımı çok etkilemiyor ama ara ara rahatsız oluyorum. Sizce uzman desteği almalık bir durum var mı? Kendi kendime aşabilir miyim bu durumu?

Merhaba
Hayatımda ilk defa ocak ayında olan Elazığ depremini hissettim. Elazığ da yaşamıyorum ama sağlam bir deprem bölgesinde yaşıyorum. O depremden sonra bir kaç gün kızımdan ayrı yatamadım, sürekli tetikte oldum, evdeki yaşam üçgeni alanlarını düşündüm, deprem çantası hazırladım. Bir süre sonra kendime geldim ama ara ara aklıma deprem görüntüleri geliyor, deprem olursa ne yaparız diye düşünüyorum, her gece yatarken en önemli duam deprem olmasın oluyor. İzmir depremi ile tekrar pekişti tabi. Gece rüyamda Ankara da deprem olduğunu her yerin yıkıldığını gördüm. Uzak olmamıza rağmen evimiz epey sallanmış. Korkarak uyandım gece. Aslında bu korkular hayatımı çok etkilemiyor ama ara ara rahatsız oluyorum. Sizce uzman desteği almalık bir durum var mı? Kendi kendime aşabilir miyim bu durumu?

İlk kez hissettiğiniz için muhtemelen etkisi kuvvetli olmuş. Zamanla normale dönersiniz.

Bende her gece uyumadan önce göçük altında kalan çocukları düşünüyorum ve uykularım kaçıyor hergun deprem olursa ne yaparım o panikle 2 bebeğimle yasam ucgenini nasıl bulurum diye düşünüyorum..deprem bölgesinde yaşıyorum kendimi her an tetikte olmak zorunda gibi hissediyorum

Bu felâketi rüyalarınızda üst üste görüyorsunuz; çünkü art arda ufak çaplı da olsa depremler yaşıyoruz. Uzman görmelik bir durumunuz yok, hepimiz diken üstündeyiz. Binanız sağlam mı, deprem öncesi önlemlerinizi aldınız mı, bunlar daha önemli sizin için. Normal bir durum yani sizinki.

Teşekkürler herkese
1 yıllık binada oturuyoruz. Mütahit üst katımda oturuyor. Elazığ depreminde dışarı çıkmadılar bile. Kapalı otopark ve girişteki dükkanlar hep kolon dolu. Biraz içim rahatlıyor böyle olunca. Umarım hepimiz atlatırız bu korkuyu

Bende yasadım aynı şeyi istanbul depreminde bizim ev baya sallandı catlaklar oluştu tv yere düştü bozuldu vs o depremin üstünden 1 yıl geçti ben 1 yıl uyku sorunu yaşadım evden taşındık öyle çözüldü uyku sorunu biraz psikolojik bi durum inşallah atlatabilirsin..

Bizim bina sakat, bende çok korkuyorum, çocuklarım icin. Sürekli onları nasıl kurtarabilirim planları yapıyorum her gece.
3 daire tasindi bu ay içinde, riskini siz düşünün.
Ama taşınma şansımiz hic yok. Bu evin kirasını bile ittire kaktira ödemeye çalışıyoruz.
"Tedbir alsalarmış" tarzi alay eder gibi konuşuyor siyasetçiler.
Villada oturmak benim hiç aklıma gelmemişti gerçekten.
Sadece deprem olmasın diye dua ediyorum, elimden daha fazlası gelmiyor :KK43:

Bizim bina sakat, bende çok korkuyorum, çocuklarım icin. Sürekli onları nasıl kurtarabilirim planları yapıyorum her gece.
Ama taşınma şansımiz hic yok. Bu evin kirasını bile ittire kaktira ödemeye çalışıyoruz.

Öyle vallahi. Sıfır ev alın demesi kolay.
İnanın ben de evi satıp bi arsa alayım üzerine de bi koynerter mini ev kondurayım diyorum

durumunuza çok üzüldüm
ben ankaradayim ama her gün ne yaparim diye düşünüyorum
yaşam uçgeni alanlari dusunuyorum masanin altina sandalyeleri cekmeden de girebiliriz buda guvenli alanmış 🥺
allah hepimizi korusun deprem fikriyle yaşamak çok zor

Bende birinci derece deprem bölgesindeyim..İrili ufaklı birçok deprem yaşadım.Özellikle akşam olunca o depremlerden görüntüler,sesler canlanıyor kafamda kendi kendimi korkutuyorum..”Olacağı varsa olur o kadar kişi kurtuldu belki bende kurtulabilirim,bu ev sağlamdır yapan ev sahipleri 99 depreminde dışarı bile çıkmamışlar ki..” diye kendime teselli veriyorum/kandırıyorum..Umarım ban yemem ama dua okuyorum sık sık..Ne zaman korkmaya başladığımı hissetsem hemen başka şeylerle ilgileniyorum..Valla Covid’den ölmek mi depremden mi deseler Covid’i seçerdim sanırım,korkum kimi zaman böyle bir boyuta geliyor... 😑

İzmirde oturuyoruz, depremden beri cocuklarla beraber yatiyoruz.
Kac sene daha boyle yatariz bilmem ama ayri odaya gonderemem imkansiz..
Cocuklarin banyolari sadece esim evdeyken hizlica yaptiriyorum.
Deprem cantamiz var ama o telasla anahtari bile almadan ciktim canta falan hikaye yani..
Gece de surekli tetikte uyuyorum, kapimizi kilitlemiyoruz cunku depremde kilitliydi ve ben sallanirken kapiyi cok zor acmistim 😕
Yani hepimiz korkuyoruz ama bir sekilde de yasamaya devam ediyoruz..

Merhaba
Biraz etkilese de gecer.Ben aksam deprem oldu sandım nasıl bağırmışim esimin ödü koptu galiba olmadi ama her an tetikteyim zor durum ama zamanla atlatacagiz ins.

İzmirdeyim. Evim 7. kat ve 1 bucuk yasında kızım var.İnsan ne kadar yaşam üçgeni kurarsa kursun deprem anında şoka giriyor ve kitleniyor. Bu korku geçmiyor. Eşim gece sağa sola dönse hep deprem oluyor diye uyanıyoruz. Cocuğuma bakıyorum , ölen insanlar aklıma geliyor. 99 depreminin videolarına falan bakıyorum. Her kafadan ayrı bir ses.. Tekrar deprem gelecek diyorlar. İyi degiliz uyuyamıyoruz. Korkunuzu suan benden daha iyi kimse anlayamaz

Ankara’yı niye kattın bacım şimdi, eşeğin aklına karpuzu düşürdün😂

Hay Allah, birçok yerde depremi yaşadım ama çocukluğumda olan Düzce depremi aklımdan çıkmaz.
Ankara’ da idik o zaman ve hala o anı hatırlıyorum, aklımın alabildiği bir görüntü değildi.

Çok korkutucu evet ama bunlar bizi esir edememeli.
Elinizden geleni yapmışsınız, daha ne olsun.
Ben geçen düşündüm evde yaşam üçgeni için güvenli alanım bile yok benim, nereye saklanabiliriz bilmiyorum ve aksi gibi her odamız ayrı tehlikeli.
Komple yitik durumdayım.

X