Deprem korkusu 😟 tirlatmaya az kaldi

kizim dogdugundan beri ayni korku bendede olustu
ilk kez deprem cantasi hazirladim mesela hala eksiklerim var gerci icine kolay bozulmayacak biskuvi kraker koymam gerek ve birde duduk
surekli oyle bi durumda nere daha saglikli bir yasam ucgeni olacak diye dusunuyorum
kizimin odasina yetisebilecekmiyim endisesi ne olacak boyle bilmiyorum
balkona camasir asmaya ciktigimda bile ya icerdeyken deprem olurda kapilar sikisirsa iceri giremezsem diye dusunuyorum
isin kotu tarafi bunlari dusunurken kalbimde bir sikinti oluyor kalbim gogus kafesimde atiyor sanki elimi oraya koysam kalbim elimde atacakmis gibi oluyor sanirim panik ataga dondu bu durum

Ay resmen beni anlatmissin. Hatta bugün bir arkadaşa anlatirken aynen su tabiri kullandım kalbim sanki olmasi gereken yerde değil de hemen gerdanimda öyle emaneten duruyor orda gibi.
Yani o kadar saçma sapan düşüncelere giriyorum ki benimde bebeğim var. Yiyecek birşey bulamazsak enkaz altinda kendi sutumle kaç gün yasabilirime kadar.
Gerçekten sağlıklı düşünceler değil bunlar fakat aklımdan da çıkmıyor işte.

Ben eski binalara daha cok guveniyorum
Yeni binalar kagit gibi benim evimin duvarlarini uc kisi ayni anda yumruklasa tavan coker duvarlar yikilir gibi geliyor, sorsan sifir harika bir bina
O eski bina kim bilir kac deprem gordu hala ayakta, o yuzden o kadar da cok korkmayin madem cikma imkaniniz yok

Vallahi farklı bir bakış açısı. Hiç öyle düşünmedim. Bana göre yeni yapılar daha dayanıklı.
Gerçi duvara bir çivi cakalim desek çivi yamuluyor betona girmiyor ama o anki şiddet tabi civiyle olculmezde...

valla yeni yapilan binalarin duvarlar kagit gibi, benim sahsen evimde birakin civi cakmayi sehpanin kosesi duvara carpsa duvar icine göcuyor
Ama ailemin oturdugu 20 senelik binada dediginiz gibi civiyi duvara zor cakiyorsunuz
Yeni binalarin yuzde 90i dandik, eskiden kul hakki yemeden isini hakkiyla yapan insan sayisi daha fazlaymis simdi herkes kimi nerden duduklesem malzemeyi nerden kissam diye bakiyor

O da doğru.

herşey kader allahtan nereye giderseniz gidin o sizi bulur.en sağlam ev de de otursanız o ev yıkılır.en eski evde de otursanız en sağlam ev oluverir.
Deseniz ki eviniz saglam olur ama depreme çürük bir binada yakalanirsiniz sizi anlayacagim ama bu yazdiginiz tamamen kadercilik, bosvermislik.
Konu sahibi depremden korkmakta haklisiniz yaptirabiliyorsaniz deprem guvenligi testi yaptirin binaniza. Gerekli onlemleri alin ama takinti yapmayin bu bir gercek bununla yasamayi ogrenmemiz gerek.

deprem korkusunu sadece ben yaşadım zannediyordum. 10 gün ağır depresyon yaşadım resmen. araştırdıkça okumayı araştırmayı bıraktım. araştırdıkça tüm binalara karşı güvenim gitmişti çünkü. sağlam bir bina için bile şüphelerim oluşmuştu çünkü işin uzmanları da o tarz birşeyler diyor. hatta uzun zamandır bu tarz konu başlıklarını da okumuyordum. kaygı bozukluğun var çünkü artırıyor.

ben bir tek ben böyleyim zannediyordum ama kimle konuşsam mutsuz umutsuz huzursuz. deprem de çok tetiklemis bu depresif hali. herkes depremde başladı falan şeklinde konuşuyor. Gerçeğinden Allah korusun ne diyelim.

Benzer korkular bende de var ancak kendimce bunu törpülemeye çalışıyorum.
Öncelikle inançlı biriyseniz, bunun kader olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Eğer depremde vefat etmek sizin kaderinize yazılmışsa eğer en sağlam binada dahi otursanız deprem anında nerede olacağınızı bilemezsiniz. Belki sinema salonunda yakalanacak ve çıkamayacaksınız, belki de eski bir yapıda yakalanacaksınız.
Ya da deprem anında dışarıda arabada olabilirsiniz ya da şehirdışında olup belki de bunu hiç hissetmezsiniz.

Evet bu çok anlaşılır bir koku, ama kaygı bozukluğuna dönüşmesine izin vermeyin. Korkularınızla başa çıkmak sizi güçlendirir. Tabiki alabileceğiniz tüm önlemlerinizi alın ve gerisini Allah’ın takdirine bırakın.

O zaman 17 Ağustosu bizzat yaşamış biri ile hiç konuşmayin zira bir daha uyku tutmaz.Her saniyesini yaşadım,iliklerime kadar o dehşeti hissettim.Sevdiklerimizi günlerce bekledik enkazlarda,yillarca o koku gitmedi burnumdan.Boş mezarlarımiz var bulamadık bazılarıni ya da yandılar.Dağlara kaçtık bir gece,artçılar olduğunda dağların o sesini ölsem unutamam.Şimdi en ufak bir sarsıntıda şoka giriyorum,çocuklarımı korumam gerekirken onlar kendime getiriyor beni.

O koku ne kokusu ceset kokusu mu.
Okudugum yorumlarda sizin yorumunuza çok benziyor.
Bilmediğim için soruyorum kusura bakmayın. Kaybolan insanlar molozlar kaldirilirken içinde mi kaldı acaba. Nerde o insanlar.

herşey kader yarının neler getireceğini söyleyebilimrisiniz bana hanımefendi.umabiliriz ama bilemeyiz...

herşey kader yarının neler getireceğini söyleyebilimrisiniz bana hanımefendi.umabiliriz ama bilemeyiz...
O zaman arabada kemerde takmayin, hastalaninca doktora da gitmetin. Saglam bina depremde gocer curuk bina ayakta kalir diye birsey yok.

Evet maalesef o koku dediğinizden..Yılin son günü sizibüzmek istemedim aslında kusura bakmayın.Kaybolanlar ya molozların arasında kaldılar ya da yandılar maalesef.Allah bir daha gösterkesin,hic kimseye yaşatmasın.

Ben bu konuyu arastirmadan önce hiç kimsenin yanarak ölebilecegini tahmin etmemistim ilk duydugumdada cok sasirmistim ama malesef yanarak ölenlerin sayisida azimsanmayacak kadar fazlaymis malesef.
Dediğiniz gibi allah bir daha o günleri yasatmasin. Rabbim ölenlere de cennetinden yer ayirsin inşallah. Çok zor çok.

Zümrüt apartmanı ... Deprem olmadan çöktü. Ben de o zamanlar korkmuştum aklımda hep acaba bu ev de çöker mi korkusu vardı. Nice 40 50 senelik binalar ayakta duruyor Zümrüt yeniydi çöktü. Hiçbir şeyin garantisi yok.

betonun ömrü 30 yıl. camiler için falan bu yorum yapılıyor mesela ama İstanbul'daki yıkıcı depremler 250 yıl önce olmüş. ve fatih camii yıkılıp yeniden yapılmış. kaç deprem gördü diyebileceğimiz bir veri yok ortada. Kocaeli vs bunlar yıkıcı deprem sayilmaz İstanbul için.

bu kirkumuzu toplumsal bilince çevirmeniz gerekiyor bence. hepimiz korkuyoruz ama yorganı kafamıza çekip düşünceleri kafanızdan atmakla yetiniyoruz. evet elimizden birşey gelmiyor.

ama bazen bir olay hakkında herkes sosyal medyada paylaşım yapıyor ya. en azından onu yapabiliriz. İstanbul yenilenmeli. çok eski binalar var. veya en basiti hepimiz cimere yazı yazabiliriz. ise yarar veya yaramaz. hadi bin kişi yazdı umursanmadi. 10 bin de 20 bin de belki dikkate alınır.

Twitter'da falanca konu için TT etkiligi yapılıyor ya. sosyal medyada yapabileceklerimiz için de organize olmalıyız bence. en az bir sosyal medyada bir paylaşım yap ve cimere yaz diye. ise yarar yaramaz önemli değil. bence kirkumuzu buna donusturmeliyiz. 5.8 Lil deprem bir firsatto hatırlama için. ama unutuldu yine hemen.

bizim binalarımız güvende olsa bile başka ölümler ve yıkımlar olduğu sürece güvende olamayız. hastalıklar vs açısından.

hatta burda kk da bir topik oluşturup burdan bile başlayabilir bence .

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…