Cuma Zayıflama Yarışması Üyelerinin Paylaşım Alanı

.....

Aslında bu yarışmayı (şimdi hızlıca sayıyorum ama hata yapmamak adına yazmayacağım) x takıma düşürsek, yeni eleman almasak, var olanlar mezun olunca da dükkanı kapatıp gitsek ne kadar şahane olurdu. :KK34:

Akşamdan beri bu sayfa açık, bir gözüm senin mesajında kaldım öyle Püsküütcm. :KK31: Bilemedim ne yazacağımı. :KK35:
Bir taraftan üyeler mezun olmaya başlayınca çok tenhalaşacak buralar. Öyle olmayacağını bilsem de sonunda mezun olamayan ben burda tek başıma kalacakmışım gibi hissettim. :KK30:
Diğer taraftan bu karar kesinleşirse gelip de kapıyı duvar bulacak üyeler için üzüldüm. :KK25:
Ama başka bir taraftan da buranın senin hayatına getirdiği yükü düşündüm ve sana hak verdim. :KK24:

İyisi mi ben şimdilik yorum yok diyeyim, sonra yeniden yazarım. :KK53:

"Görevli arkadaşlar" derken kimin kastedildiğini anlamadım.
Aylık sıralama listesini başından bu yana hep bu şekilde hazırlıyorum. İster mezun olsun gitsin, ister ara versin yarışmacı döndüğünde her zaman için ilk giriş tarihi ve kilosu ile listede yer alıyor. Yarışmanın dışında bir durum bu. Dolayısı ile ortak karara danışılmamış, benim görev kabul edip hazırlamaya devam ettiğim dolayısı ile de çerçevesini kendi mantığıma uygun olarak belirlediğim bir uygulama.

Bunu bu şekilde düzenleme sebebim de; özellikle kilo alanlar için; bir zamanlar hangi kiloda olduğunu hatırlamaları ve bunun gerçek ve dolayısı ile ulaşılabilir olarak görmelerini sağlamak.

Görevli arkadaslar derken görevli arkadaslari kast ettim:) zira bilmiyorum kimler sorumlu,yetkili..
Cevap tatmin etmesede, tesekkürler

listeyi lazırladım:KK16::KK16:dereceye girenleri 2. haftadır birinci olan 6. takımı tebrik ediorum:KK16::KK16::KK16::nazar::nazar::nazar::nazar::KK9::KK9::KK9::KK19::KK19::KK19:
Ellerine sağlık gerberacım.. ancak sıra 3.takımda olduğu halde neden böyle birşey yaptığını anlamadım.
Bakalım ne zaman fark edecekler. :KK53:
Ellerine sağlık cnm. :KK16:
Ayrıca da teşekkür ediyoruz efenim. :87::nazar:
Ama izninizle şu tepiyi vermeyi çok istiyorum. :KK9:

Aa biz mi birinci olmuşuz. :KK19: Yine mi. :82:

:KK64::KK64::KK64:
Tebrikler eczacım. :KK71: :nazar:
Dağıldık dağılıyoruz derken, bu başarının motivasyona etkisi oluyordur diye düşünüyorum..

Akşamdan beri bu sayfa açık, bir gözüm senin mesajında kaldım öyle Püsküütcm. :KK31: Bilemedim ne yazacağımı. :KK35:
Bir taraftan üyeler mezun olmaya başlayınca çok tenhalaşacak buralar. Öyle olmayacağını bilsem de sonunda mezun olamayan ben burda tek başıma kalacakmışım gibi hissettim. :KK30:
Diğer taraftan bu karar kesinleşirse gelip de kapıyı duvar bulacak üyeler için üzüldüm. :KK25:
Ama başka bir taraftan da buranın senin hayatına getirdiği yükü düşündüm ve sana hak verdim. :KK24:

İyisi mi ben şimdilik yorum yok diyeyim, sonra yeniden yazarım. :KK53:
Ciddiyetsizlik her zaman devam ediyor, hiçbir kural bunun önünü kesemedi.
Evet doğru, buraya bir zaman ayırıyorum. Bunu hak ettiğine inandığım az sayıda kişi için yapıyorum. Gerisi beni ilgilendirmiyor. Sahiden de "yük" olarak gördüğüm gün, mesaj yazmayı bırakırım olur, biter.
Sen yalnız kalmazsın üzülme.. Cafe light da karneni hazırlarız senin. :KK33: :KK56:
Görevli arkadaslar derken görevli arkadaslari kast ettim:) zira bilmiyorum kimler sorumlu,yetkili..
Cevap tatmin etmesede, tesekkürler
Bunca zaman burada olup, bilmemek garip.
Zaten bilgilendirme için cevap yazmıştım.

sanirim listede bir yanlislik var
ben bu hafta 1.8 kg verdim ve listede ilk ucte yokum
ama 3.takimdan mattika daha az kilo verdigi halde listede
anlamadim

sanirim listede bir yanlislik var
ben bu hafta 1.8 kg verdim ve listede ilk ucte yokum
ama 3.takimdan mattika daha az kilo verdigi halde listede
anlamadim

berilcim sanırım yeni üye olduğun için yarışmada listelerin hazırlanma mantığını henüz kavrayamadın.
Şöyle ki; verilen kiloyu değil, verilen kilonun toplam kiloya göre oranını baz alıyoruz. Listleler, sıralamalar buna göre yapılıyor.
Örnek vereyim.
90 kilo olan bir yarışmacının 1 kilo vermesi ile, 50 kilo olan bir yarışmacının 1 kilo vermesi aynı değeri taşımıyor. Bu nedenle yüzde hesabı yapıyoruz.
Evet doğru sen de güzel kilo vermişsin bu hafta. Tebrik ediyorum bunun için. :nazar:

Ancak, Mattikayla senin kilon farklı olduğu için, sen her ne kadar daha çok kilo kaybetmiş olarak görünsen de, verdiğiniz kilonun yüzde olarak hesabı da doğal olarak farklı oluyor.
mattika (74.7/ 73.1 /1,6/ 2.14% )*
beril77 ( 85,1 / 83,3 / 1,8 / % 2,12 )

Umarım açıklayıcı olmuştur mesajım.

287. ETAP DEĞERLENDİRME RAPORU

Kilo veren herkesi tebrik ediyorum. :KK71::nazar:

6. TAKIM
Rastgele kontrol uygulamasında bu hafta kura 6.takıma isabet etti.
Takım toplam yüzdenizi %1,00 olarak açıklamışsınız.
Ancak yaptığım hesaplamada toplamı %0,99 olarak buldum.
Bireysel yüzdelerde birebir uyumluyuz. Bu da farkın yuvarlama kaynaklı olduğunu gösteriyor.
Etap listenizi buna göre revize ederek genel sıralamaya etkisi olup olmadığını lütfen kontrol ediniz.
Sonucu değiştiriyorsa etap listelerinde gereken düzeltmeyi yapınız.

7. TAKIM
Üyelerinizden azerikizi için bilgi aktarıyorum.
223. etapta 55 kiloyla mezun olmak istemiştir. Ancak hedefinin %80 ini yakalayamadığı için karne alamamıştır.
Etap listenizi buna göre revize ederek genel sıralamaya etkisi olup olmadığını lütfen kontrol ediniz.

Yarışma başlangıç bilgileri: 70 kilo / 5 Kasım 2010
Ayda bir hazırladığım bireysel sıralama listesinde bu bilgileri kullanacağım, bilginize.

ETAP BİRİNCİSİ
Yarışmamız 287. Etap birincisi 4.Takımdan yumukum arkadaşımızdır. Kendisini kutluyor ve başarısının sırrını paylaşmasını rica ediyoruz. :KK71: :nazar:

CEZA PUANI
Herhangi bir takımın ceza puanı henüz yoktur.

berilcim sanırım yeni üye olduğun için yarışmada listelerin hazırlanma mantığını henüz kavrayamadın.
Şöyle ki; verilen kiloyu değil, verilen kilonun toplam kiloya göre oranını baz alıyoruz. Listleler, sıralamalar buna göre yapılıyor.
Örnek vereyim.
90 kilo olan bir yarışmacının 1 kilo vermesi ile, 50 kilo olan bir yarışmacının 1 kilo vermesi aynı değeri taşımıyor. Bu nedenle yüzde hesabı yapıyoruz.
Evet doğru sen de güzel kilo vermişsin bu hafta. Tebrik ediyorum bunun için. :nazar:

Ancak, Mattikayla senin kilon farklı olduğu için, sen her ne kadar daha çok kilo kaybetmiş olarak görünsen de, verdiğiniz kilonun yüzde olarak hesabı da doğal olarak farklı oluyor.
mattika (74.7/ 73.1 /1,6/ 2.14% )*
beril77 ( 85,1 / 83,3 / 1,8 / % 2,12 )

Umarım açıklayıcı olmuştur mesajım.

sagol anladim canim
ayrica sana ne kadar dua etsem az
burayi kurmasaydin topik olarak ben sizi farketmeseydim
got gobek yuvarlanmis ve her gecen gun biraz daha emin adimlarla sismanlamaya devam edecektim
sagol be puskuutum iyiki boyle bir takim ve topik var
ikinci bir tesekkurde klavye arkasindada olsa bu kadar samimi ve paylasimci olman icin
son zamanlarda sadece persembeler icin yasiyorum sanki
zayiflamak yeniden bir baslangic olacak sayende

287. ETAP DEĞERLENDİRME RAPORU

Kilo veren herkesi tebrik ediyorum. :KK71::nazar:

6. TAKIM
Rastgele kontrol uygulamasında bu hafta kura 6.takıma isabet etti.
Takım toplam yüzdenizi %1,00 olarak açıklamışsınız.
Ancak yaptığım hesaplamada toplamı %0,99 olarak buldum.
Bireysel yüzdelerde birebir uyumluyuz. Bu da farkın yuvarlama kaynaklı olduğunu gösteriyor.

....

Sonuç listelerini 0,99 yüzdeye göre yeniden paylaştım. :112: Sonuç tabii ki değişmedi. :KK76: Hala birinciyiz. :21:
Ama bu hesap işi kafamı çok karıştırdı bu hafta. :KK53: Kardeş takımımızdan da %1,00'e yuvarlanıyor diye cvp gelmişti. :KK31:
Akşam matematik çalışmaya karar verdim. :KK9: Zaten çalışmam gerek. Bu da bahanem olsun. :KK9:
Bir ara da excel üzerine yoğunlaşma kararı aldım tabii. Olmuyor böyle. :KK31:

Son düzenleme:
Sonuç listelerini 0,99 yüzdeye göre yeniden paylaştım. :112: Sonuç tabii ki değişmedi. :KK76: Hala birinciyiz. :21:
Ama bu hesap işi kafamı çok karıştırdı bu hafta. :KK53: Kardeş takımımızdan da %1,00'e yuvarlanıyor diye cvp gelmişti. :KK31:
Akşam matematik çalışmaya karar verdim. :KK9: Zaten çalışmam gerek. Bu da bahanem olsun. :KK9:
Bir ara da excel üzerine yoğunlaşma kararı aldım tabii. Olmuyor böyle. :KK31:

Ne alem kızsın sen yahu!:KK16:

Sonuçları etkiliyorsa listeyi yeniden düzenlemen gerekiyordu. Boşuna yormuşsun kendini, ellerine sağlık.

Sana hafta içinde açıklamalı, resimli anlatırım excelde nasıl yapacağını tamam mı? Sıkma canını.

Şu anda dikkatim dağınık, muhtemelen sıkılacağım için başlamasam daha iyi.. :KK51:

Ya eczacım bir şey daha vardı.. Sen bana bir konuyla ilgili geri dönecektin. Takımınızdaki azerikizi ile ilgili bir soru sormuştum yakın zamanda, hatırladın mı? Ne oldu o iş?

Ecz.imiş çok çok teşekkür ederim listeleri hazırladığın için mazeretime gelince;

Ben ne zaman nasıl gördüm hangi kafa ile baktım bilmiyorum ama karar defterinde aralığın son haftasında bizim hazırlayacağımızı görmüştüm hatta son haftalara kalmasın diye püsküütten ve sizlerden rica edecektim son hafta hazırlayamayazsam birisi ile yer değiştirebilirmiyiz diye. Çünkü bankacıyım ve yıl sonunda işten çıkmam ve eve gelmem epey zor olacak diye. Şimdi bakıyorum karar defterine ve göremiyorum tabii nasıl öyle gördüğümü. Normalde listeler yayınladıktan sonra bakmam lazım dı ama dün SPK lisansım için sınavım vardı cuma günü sadece listeyi yayınlayabildim ve ders çalışıcam diye bir daha da giremedim topiğe. Ve dediğim gibi eğer farkında olsaydım mutlaka takımdan birinden yardım isterdim ya da sizlerden. Eğer sende kabul edersen ocağın ilk haftası sizin sıranız geldiğinde ben seve seve hazırlarım sonuç listelerini. Tabii püsküüt içinde sakıncası yoksa. :KK17:

Ellerine sağlık gerberacım.. ancak sıra 3.takımda olduğu halde neden böyle birşey yaptığını anlamadım.
Bakalım ne zaman fark edecekler. :KK53:

Tebrikler eczacım. :KK71: :nazar:
Dağıldık dağılıyoruz derken, bu başarının motivasyona etkisi oluyordur diye düşünüyorum..

Ciddiyetsizlik her zaman devam ediyor, hiçbir kural bunun önünü kesemedi.
Evet doğru, buraya bir zaman ayırıyorum. Bunu hak ettiğine inandığım az sayıda kişi için yapıyorum. Gerisi beni ilgilendirmiyor. Sahiden de "yük" olarak gördüğüm gün, mesaj yazmayı bırakırım olur, biter.
Sen yalnız kalmazsın üzülme.. Cafe light da karneni hazırlarız senin. :KK33: :KK56:

Bunca zaman burada olup, bilmemek garip.
Zaten bilgilendirme için cevap yazmıştım.

saat 9'a kadar yayınlanması gerekiyordu yanlış hatırlamıyorsam benimde vaktim vardı hazırladım listeleri:KK53: problem değil yani:KK76:

Son düzenleme:
saat 9'a kadar yayınlanması gerekiyordu yanlış hatırlamıyorsam benimde vaktim vardı hazırladım listeleri:KK53: problem değil yani:KK76:

Canım çok teşekkür ederim listeler için. Ben konuşmada ecz.imişi görmüştüm sen hazırlamışsın. Panik olmuştum . :KK30:Eğer kabul edersen sıra size geldiğinde listeleri ben yayınlayabilirim.

Hani konuşuyoruz ya "takıntı" diye.. Eczacım buyur takıntının babası.. :KK34:

Konumuz etap listesini excelde nasıl hazırlarız? Ders başlıyor. Lütfen yerine otur. Parmak kaldırma. Dikkati bozuk bi'adamım ben. O nedenle sessizce otur evladım. :KK37:

Ders başladıktan sonra kimse nefes almasın. Öksürük, tıksırık istemem. Kuşlar cama konmasın. Yağmur ve kar yağışı olmasın.

Nefes sesi de duymazsam daha iyi olur.

Başlıyor.

1
2
3

Hoppaaa :KK24:

1)
İlk olarak excel sayfamızda etap listemizin nası göründüğüne bakalım.
Mavi sütun geçen etap kilosunu, pembe sütun da bu haftaki kiloyu gösteriyor.
Diğer iki sütun ise az sonra göreceğimiz formüller yardımıyla otomatik olarak hesaplanıyor.
Tabloda görülen "( ve /" işaretleri, sayfamızın foruma kopyaalandığında sayıların birbirinden ayrılması için eklediğim
basit imgeler.

2)
Gelelim formüllere...
3. ve 4. sütundaki formülleri görünür hale getiriyoruz.

3. sütunda (G sütunu) basitçe formül; bu haftaki kilonun geçen haftaki kilodan çıkartılması.
Formüller "=" ile başlar. C2 mavi hücrenin adıdır. Sütun adı C, satır adı 2 olduğundan biz bu hücreye C2 hücresi deriz.
Aynı mantıkla C2 den E2 yi çıkart diyoruz. Excel dilinde: =C2-E2
4. sütunda ise kilo farkının, başlangıç kilosuna göre yüzde değişimini hesaplıyoruz.
Diyoruz ki; 3.sütunda bulduğun değeri (yani G2) başlangıç kilosuna (C2) böl. Excel dilinde : =G2/C2

3)
Yüzde oranın yer aldığı sütunu biçimlendirmemiz gerekiyor.
Biçimlendirme yapmazsak sonuç bu şekilde görünür.

Biçimlendirme için mouse I2 hücresindeyken sağ tuşa basılır.
Açılan pencereden hücre biçimlendir->yüzde oranı seçilir.
Kutucukta ondalık basamak sayısı 2 olarak işaretlenir.

4)
Şu ana kadar anlattıklarım bütün satırlar için kopyalanır. İlk satırı oluşturusun sonra kopyalarsın.

5)
Listemiz bittiğinde toplam yüzdeyi bulmak için de formülümüz şu şekilde:

Yukarıda anlattıklarım ışığında buradaki hücre tariflerini anlarsın, diye düşünüyorum.
Üye sayısını manuel giriyoruz. Neticede bu sayı her hafta değişlenlik gösterebilir.
Ama toplam ve ortalama yazan satırlarımız formüllü.
Bu satırları da aynı şekilde biçimlendirmen gerekiyor.
Tek dikkat etmen gereken =TOPLA... diye başlayan formülün 4.sütundaki bütün satırları kapsaması.
Burada I3 hücresi yüzde sütununun ilk sırası, I11 ise son sırası oluyor.
Eğer sen satır ilave eder de bu formülü güncellemezsen eksik toplam almış olursun.

Elimden geldiğinde, aklım erdiğinde anlatmaya çalıştım. Kafa karıştırdıysam takıldığı yeri lütfen sor.

1)
İlk olarak excel sayfamızda etap listemizin nası göründüğüne bakalım.
Mavi sütun geçen etap kilosunu, pembe sütun da bu haftaki kiloyu gösteriyor.
Diğer iki sütun ise az sonra göreceğimiz formüller yardımıyla otomatik olarak hesaplanıyor.
Tabloda görülen "( ve /" işaretleri, sayfamızın foruma kopyaalandığında sayıların birbirinden ayrılması için eklediğim
basit imgeler.

2)
Gelelim formüllere...
3. ve 4. sütundaki formülleri görünür hale getiriyoruz.

3. sütunda (G sütunu) basitçe formül; bu haftaki kilonun geçen haftaki kilodan çıkartılması.
Formüller "=" ile başlar. C2 mavi hücrenin adıdır. Sütun adı C, satır adı 2 olduğundan biz bu hücreye C2 hücresi deriz.
Aynı mantıkla C2 den E2 yi çıkart diyoruz. Excel dilinde: =C2-E2
4. sütunda ise kilo farkının, başlangıç kilosuna göre yüzde değişimini hesaplıyoruz.
Diyoruz ki; 3.sütunda bulduğun değeri (yani G2) başlangıç kilosuna (C2) böl. Excel dilinde : =G2/C2

3)
Yüzde oranın yer aldığı sütunu biçimlendirmemiz gerekiyor.
Biçimlendirme yapmazsak sonuç bu şekilde görünür.

Biçimlendirme için mouse I2 hücresindeyken sağ tuşa basılır.
Açılan pencereden hücre biçimlendir->yüzde oranı seçilir.
Kutucukta ondalık basamak sayısı 2 olarak işaretlenir.

4)
Şu ana kadar anlattıklarım bütün satırlar için kopyalanır. İlk satırı oluşturusun sonra kopyalarsın.

5)
Listemiz bittiğinde toplam yüzdeyi bulmak için de formülümüz şu şekilde:

Yukarıda anlattıklarım ışığında buradaki hücre tariflerini anlarsın, diye düşünüyorum.
Üye sayısını manuel giriyoruz. Neticede bu sayı her hafta değişlenlik gösterebilir.
Ama toplam ve ortalama yazan satırlarımız formüllü.
Bu satırları da aynı şekilde biçimlendirmen gerekiyor.
Tek dikkat etmen gereken =TOPLA... diye başlayan formülün 4.sütundaki bütün satırları kapsaması.
Burada I3 hücresi yüzde sütununun ilk sırası, I11 ise son sırası oluyor.
Eğer sen satır ilave eder de bu formülü güncellemezsen eksik toplam almış olursun.

Elimden geldiğinde, aklım erdiğinde anlatmaya çalıştım. Kafa karıştırdıysam takıldığı yeri lütfen sor.

sayende exelde ilkdefa işlem yaptım teşekkürler:KK16::KK16::KK19::KK19::KK48::KK48:

ama bi yerde hata yaptım sanırım exelde ortamayı %0,34 buluyorum normalde %0,36 buluyorum nasıl oldu anlamadım

ama bi yerde hata yaptım sanırım exelde ortamayı %0,34 buluyorum normalde %0,36 buluyorum nasıl oldu anlamadım

Belki de normalde yaptığın hesaplamada yuvarlamalar yanlış oluyordur.
Yaptığın listeyi paylaş, üzerinden geçeyim ben de.
Emin olalım hatanın kaynağından.
Az sonra çıkıyorum, dönüşte bakarım. :KK34:

$Adsız.png :KK14::KK14::KK14::KK14::KK14::KK14:

X