Yarışma Cream Puf-İçim Süt Sponsorluğunda

Metaverse

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
16 Ağustos 2021
1.226
2.450
34
Merhabalar
Eskiden çooook eskiden yapıyordum bu sporu biraz unutmuşum ,gelen tarifleri görünce kendimi güncellemem gerekiyor dedim
Üstü çıtır altı kremalı pofidik bir tarifle yerimi alayım
Malzemeler
Choux hamuru için
70 gr tereyağ
1su bardağı su
1 çimdik tuz,
Karbonat çay kaşığı ucu (sunum için,fazla kabarsin diye)
1 su bardağı+1 yemek kaşığı un
3 adet oda ısısındaki yumurta
Kreması için
500 ml süt
1 su bardağı şeker
3 yemek kaşığı tepeli nişasta
3 yemek kaşığı tepeli un
4-5 adet yumurta sarısı
1 paket vanilya
1 poşet krem şanti
Kıtır kurabiye hamuru için
80 gr tereyağ
1 çay bardağı esmer ya da normal şeker
1 su bardağı un

Cream Puff Yapılışı
Öncelikle 1 gün önceden kremasını yapıyoruz. Çünkü 1 gece dolapta beklemesi gerekiyor.Yumurta ve şekeri iyice çırpın vanilya ve krem şanti hariç diğer tüm malzemeleri tencereye ekleyin ve kıvam alana kadar karıştırın. Kıvam aldıktan sonra vanilya ekleyip ocaktan alın.Bir kaba aktarın ve üzerine değecek şekilde streç filmle kapatın.
Oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabına koyun.

1 gece bu şekilde dinlensin ertesi gün dolaptan alın ve çırpma kabına aktarın.Toz kremşantiyi üzerine ekleyip pürüzsüz bir kıvam alana dek mikserle çırpın pastacı kreması hazır.
Şimdi gelelim choux hamuruna tavaya su, tereyağ , karbonat ve tuzu ekleyin, yağ eriyene kadar kısık ateşte karıştırın.Ardından unu ilave edin iyice toparlanıp hamur kıvamına geldikten sonra ocaktan alın ve soğumaya bırakın.Sonra tek tek yumurtaları kırıp güzelce çırpın. Her eklediğiniz yumurtayı çok iyi çırpmalısınız püf noktası bu, ardından hamuru sıkma torbasına koyun ve yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine aralıklı olucak şekilde sıkın.Sıkma torbamın kalmadığını bu aşamada farkettim ben kaşıkla devam ettim
Kurabiye hamuru için tüm malzemeleri bir kaba ekleyip yoğurun,Esmer şeker kullanmadığım için biraz zerdeçal ekleyip hamurun sararttim.İki yağlı kağıt arasına alıp merdane ile ince olucak şekilde açın.Ardından buzluğa koyup 15 dakika donmasını bekleyin.Sonrasında buzluktan çıkarıp çay bardağı ile şekil verip choux hamurunun üzerlerine sırasıyla koyun.En az yarım saat önceden ısıttığınız 160° fırına verip iyice kabarıp kızarana kadar pişirin. Kontrollü pişirin, kapağını pişene kadar kesinlikle açmayın söner ,piştikten sonra fırından çıkarın ve tamamen soğuyana kadar dokunmayın iyice soğusun sertleşsin
Şimdi sıra en güzel kısımda ister üstünü kesip krema sıkın. İster altından minik bir delik açıp krema sıkın.
O kısım size kalmış ,ben hazır bisküvi kreması ve pastacı kremasiyla sunum yaptım. çikolata sosu yapıp dökende var .Tarifim bu kadar süsleme ve sunum hayal gücünüz ve damak zevkinize kalmış.Afiyet
olsun

Son düzenleyen: Moderatör:
Ellerine sağlık canımm profiterol hissi veren kurabiye olmuş çok beğendim,yarismada bol şanslar

çok hoş olmuş

emeğinize sağlık, meşakkatli ama değer sanki tadı da eminim çok lezzetlidir

Ellerinize sağlık, çok güzel görünüyor. Yakın zamanda deneyeceklerimin arasına eklendi.

Yarışmada başarılar diliyorum.

Başarılar elinize sağlık iddiali gözükuyor

Elleriniize sağlık. Aşamalı ve lezzetli bir kurabiye görüntüsü olmuş. Çekim yaptığınız yer de dikkatimi çekti. Doğa, trafik olmayan, kafa dinlemelik bir yer

Yaaaaaa İlk yapmayı düşündüğüm kurabiye sonra ya yapamazsam dedim vazgeçtim senin yapmana çok sevindim canım benim, ben böyle güzel yapamazdım harika gözüküyor, hakkını vermek diye buna derim işte harika,eline sağlık canım benim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…