Coronavirüs Türkiyede

Ablacım bende dün bakliyat aldım. Bir de sabun ve ped. Ama bunu virüs yayılır eve hapsolurum diye yapmadım. Açıkcası millet baktım talan ediyor, (ki markete yoğurt almaya gitmiştim milleti bakliyat dolu arabalarla koşarken görünce) dedim bende alayım.
Neyse benim alma sebebim 2 tane
1. Kalmayacak (yemek yapmam lazım :KK70: )
2. İleride maske gibi bir makarnaya 20 lira vermemek için

Bir çok insan belki böyle düşünüyordur

Evde kendi makarnamızı kendimiz yaparız un su tuz nedir yav 😂 şaka bir yana üretilir gene şimdi insanlar panikliyor birkaç güne sakinleşir. Sanki yeni habermiş gibi, ne zamandır söyleniyor yüksek ihtimal diye hey Allahım.

Ablacım bende dün bakliyat aldım. Bir de sabun ve ped. Ama bunu virüs yayılır eve hapsolurum diye yapmadım. Açıkcası millet baktım talan ediyor, (ki markete yoğurt almaya gitmiştim milleti bakliyat dolu arabalarla koşarken görünce) dedim bende alayım.
Neyse benim alma sebebim 2 tane
1. Kalmayacak (yemek yapmam lazım :KK70: )
2. İleride maske gibi bir makarnaya 20 lira vermemek için

Bir çok insan belki böyle düşünüyordur
Evet belki bu sebeplerden alıyorlar ama böyle yaptıkları için fiyat yükseliyor maalesef, stoklar azaldıkça satışa sunulan ürünlerin fiyatı patlıyor, maskede normalde 5-10 liraydı galiba, Corona haberinin ilk çıktığı zamanlarda fiyatı 200-250'leri bulmaya başladı.

Salgını fırsatçılığa çevirenleri de ALO 175'i arayarak ihbar edebilirsiniz, ayıptır yazıktır insanların korku ve paniklerinden böyle yararlanmaya çalışmak çok çirkin.

Yani önlem almak isteyen alsın tabiki. Bu dünya karanlık biryer. 2 gün sonra ne olacağı belli değil.
yani yargılamıyorum. Herkes kendi güvenliğini kendi istediği şekilde düşünecek.
ben önceden kolonya aldım maske aldım.Ben risk gurubundayım. Tüm virüslere karşı.
maskeyi de alerjilerden dolayı ve diğer griplerden korunmak için aldım. Corona ile alakası yok. Maske hep alıyorum. Eve grip biri girdiğinde falan takıyorum. Yıllardır böyle.
kolonyayı Corona için aldım. Bidonla. 😁
yalnız ilaç depoladım biraz. Benim ilaçlardan. Normal zamanda bile zor bulunan ilaçlarım var. Onlara ulaşsam alıp kenara koysam iyi olur. Mesela benim kullandığım , kanser hastalarının da kullandığı bir ilaç var. Onu bulmak zor oluyor. Onu arayacağım.
herkesin aldığı önlemi farklı.
ben önlem almak istediğim şeyleri önceden hallettim. Çünkü virüsün haftalardır Türkiye’de olduğunu düşünüyorum. ( kesin bilgi değil benim düşüncem )
Herkes bugün çok paniklemiş. Basın toplantısı yüzünden heralde.
Gene söyleyim dikkatli olun. Yıllardır hastayım yıllardır hastanelerdeyim. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Herkes unutuyor sonra. içinizden gelen size mantıklı gelen önlemleri alın.
Benim de tuhafıma gidiyor. Evden çıkmamak falan. Yine de Bence önlem almaya çalışan insanlara müdahale etmesek daha iyi . Aldıkları önlemler Gözümüze fazla gözükse bile.
belirti görürseniz doktora gidin.

Evde kendi makarnamızı kendimiz yaparız un su tuz nedir yav 😂 şaka bir yana üretilir gene şimdi insanlar panikliyor birkaç güne sakinleşir. Sanki yeni habermiş gibi, ne zamandır söyleniyor yüksek ihtimal diye hey Allahım.

Arkadaş akşama makarna yapmayı planlıyormuş. Eşi makarna arıyor şu anda :KK70:

Bende biliyorum üretilir aslında ama kaç paraya satılır o beni düşündürdü :)

Evet belki bu sebeplerden alıyorlar ama böyle yaptıkları için fiyat yükseliyor maalesef, stoklar azaldıkça satışa sunulan ürünlerin fiyatı patlıyor, maskede normalde 5-10 liraydı galiba, Corona haberinin ilk çıktığı zamanlarda fiyatı 200-250'leri bulmaya başladı.

Salgını fırsatçılığa çevirenleri de ALO 175'i arayarak ihbar edebilirsiniz, ayıptır yazıktır insanların korku ve paniklerinden böyle yararlanmaya çalışmak çok çirkin.

Gerçekten mi? Ben hepsiburadadam maske aldım 2 hafta önce 35 liraydı. Şimdi tanesi 194 lira. İsimsiz şikayet edebilir miyim?

Dimi ya. Benim evimde suan bir suru yiyecegim bitti alisverise stokculuk yapmaya degil bitenleri almaya cikcaktik bulamazsak ne olcak 😕

Allahtan kaynanam devamli kitlik cikcak gibi yaşayan bir insan onun kenarda köşede mutlaka zulasi vardir. 🤣
Bizde de babam et ve kuru bakliyatta iyidir, ben de ona güveniyorum. Olmazsa alırım anamı baba giderim "biz yemeğe geldik" diye :KK70:

Bende sadece içki stoğu var. Votkalar şaraplar falan.

Ben bir avm içindeki marketten alışveriş yaptım, salgınla alakalı değil😂
Doluydu gayet, arkadaşım eve giderken alırım deyip 4 markete giremedi hem yoğunluk hem de ürün kalmaması sebebiyle.

Herkes işinden erken çıkmış, çocuklar okullardan erken alınıyor, market yağmalanıyor, sığınaklara girip orda yaşasalar bari bu tantanaya😂
Yayılma olasılığı sıfır kalır.
AVM diye market boştur. Malum 7/24 avmde yaşayanlar birden aydınlanma geçirdi :KK70:

Ben sadece kedilerim köpeklerim için stok yapacağım sanırım. Kıyamamm, anneleri kurban olsun onlara.

kuruyemis de yoktu insan kendini karantinaya alirken niye kuruyemis depolar :KK70: b*kunu cikardik.
Annem sabah diyordu ki "eğer stok yapacaksak turşu, patlıcan ezmesi falan da alalım. Karantinaya girersek ağzımızın tadı yerinde olmasın mı :KK70: "

Ben kuruyemişi gayet mantıklı buldum o bakımdan :KK70:

Sizin tavsiye ettiğiniz dezenfektani gece haberleri okuyunca aldım yarım kiloluk 29 liraya. Şuan 40 lira ve kalmamış. Çanta boyları 17 liraya aldım şuan 29 lira 24 saat geçmeden.:KK57:

Bir de ateş i kesinlikle düşürmemek gerekiyormuş.
Çocuk doktorumuz böyle söylüyor.
Tek ilacı ve vücudun savunması ateş diyor.
Soğuk algınlığı ilaçları ve kortizonlu sprey ve ilaçlar kesinlikle kullanmayın diyor.
Nisanliniz bu konuda birşey söyledi mi?

Sizin tavsiye ettiğiniz dezenfektani gece haberleri okuyunca aldım yarım kiloluk 29 liraya. Şuan 40 lira ve kalmamış. Çanta boyları 17 liraya aldım şuan 29 lira 24 saat geçmeden.:KK57:

Bir de ateş i kesinlikle düşürmemek gerekiyormuş.
Çocuk doktorumuz böyle söylüyor.
Tek ilacı ve vücudun savunması ateş diyor.
Soğuk algınlığı ilaçları ve kortizonlu sprey ve ilaçlar kesinlikle kullanmayın diyor.
Nisanliniz bu konuda birşey söyledi mi?

Doğrudur, bütün antiseptikleri tükettiler. Bu konuyla ilgili konuşmadık hiç ama uygun zamanında sorarım.

Umarım bulabilrsiniz :) karaborsaya düşmesi yakındır :)

Sabah benim 20 liraya aldığım x marka bidon kolonya 80drc 2-3 saat içinde 50 liraya çıktı ve şuanda bütün sitelerde satışlar kapalı :)

1 saat once hepsiburadada e.s.tuncer 1 litre 80cc 30tl ydi simdi 75tl olmus. Oglen bimden 400ml ini 4.95tl ye almistim.saka gibi.

Kızlar Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın bu gece 12.40 civarı açıkladığına göre Türkiyede koronavirüs İlk vakası görüldü. Pozitif test çıkan kişi erkekmiş ve şuan da hayattan izole edilmiş durumda. Açıklamayı dinlerken açıkçası biraz gerildim. Fakat panik yapmamak en önemlisi. Zaten gelecekti ve geldi. Bu zamana kadar da Ülke olarak süreci iyi yönetiyorız. Kalabalık illerde yaşayanlar lütfen mümkün olduğunca kalabalık yerlere girmeyin.

ben kendimce şu önlemleri aldım:
mümkün olduğunca kalabalık ortamlara girmiyorum.
dışardayken temasta bulundugumda mutlaka ellerimi bol sabunla yıkıyorum. ve yanımda limon kolonyası taşıyıp sık sık ellerime sıkıyorum.
eve gelince de telefonumu eşyalarımı vs siliyorum.

siz neler yapıyosunuz ve ne düşünüyosunuz bu konu hakkında. Neler yapılmalı bundan sonraki süreçte sizce güzelce atlatır mıyız bu dönemi. Artık biz de kırmızıyız haritada. Tek dileğim italya ve iran gibi aniden yükseliş olmaması😢
Nerdende geldi :KK43:Rabbim kımseyı korktuna ugratmasın.

X