Coronavirüs Türkiyede

Kızlar Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın bu gece 12.40 civarı açıkladığına göre Türkiyede koronavirüs İlk vakası görüldü. Pozitif test çıkan kişi erkekmiş ve şuan da hayattan izole edilmiş durumda. Açıklamayı dinlerken açıkçası biraz gerildim. Fakat panik yapmamak en önemlisi. Zaten gelecekti ve geldi. Bu zamana kadar da Ülke olarak süreci iyi yönetiyorız. Kalabalık illerde yaşayanlar lütfen mümkün olduğunca kalabalık yerlere girmeyin.

ben kendimce şu önlemleri aldım:
mümkün olduğunca kalabalık ortamlara girmiyorum.
dışardayken temasta bulundugumda mutlaka ellerimi bol sabunla yıkıyorum. ve yanımda limon kolonyası taşıyıp sık sık ellerime sıkıyorum.
eve gelince de telefonumu eşyalarımı vs siliyorum.

siz neler yapıyosunuz ve ne düşünüyosunuz bu konu hakkında. Neler yapılmalı bundan sonraki süreçte sizce güzelce atlatır mıyız bu dönemi. Artık biz de kırmızıyız haritada. Tek dileğim italya ve iran gibi aniden yükseliş olmaması😢
bence zaten gelmişti ve hatta bir çok insan anlamadan atlattı bile.

korona virüsü, 400-500 mikrohücre çapına sahip , boyutları büyük bir virüstür, herhangi bir maske bile virüsün girişini engeller, bu nedenle eczacıları 2 katlı 3 katlı maske istiyoruz diye zorlamaya gerek yoktur.

virüs havaya değil, yere yerleşir, bu nedenle hava yoluyla bulaşma ihtimali düşüktür

korona virüsü, metal bir yüzeye bulaştığında 12 saat yaşayacak, bu yüzden ellerinizi sabun ve su ile yıkamak bile yeterli olacaktır

kumaşlara bulaştığında corona virüsü 9 saat kalır, bu yüzden kıyafetleri yıkamak veya iki saat güneşe maruz bırakmak onu öldürmek için yeterlidir.

virüs 10 dakika boyunca ellerde yaşar, bu nedenle cep boyutlarındaki alkol ve dezenfektanları cepte taşımak ve sık sık önlem amaçlı kullanmak faydalı olacaktır

virüs 26-27 ° c sıcaklığa maruz kaldığında öldüğü için , sıcak bölgelerde yaşayamamaktadır. ayrıca sıcak su ve sıcak içecekler içmek ve güneşe maruz kalmak yeterince iyidir.
dondurmadan uzak durmak ,soğuk yiyecekler ve içecekler tercih etmemek önemlidir.

ılık su ve tuzla gargara yapmak virüsü bademciklerde iken öldürür ve akciğerlere geçmesini önler.

bu talimatlara uymak virüsü önlemek için önemlidir.”

unıcef
Sıcak bölgede yaşayamaz olayı insallah dogrudur ama suan yaz mevsimini yasayan ulkelerde de goruluyor
Havalar ısınınca düzelir dendi ama öyle olsa dediğim gibi sıcak ülkelerde gorulmezdi

korona virüsü, 400-500 mikrohücre çapına sahip , boyutları büyük bir virüstür, herhangi bir maske bile virüsün girişini engeller, bu nedenle eczacıları 2 katlı 3 katlı maske istiyoruz diye zorlamaya gerek yoktur.

virüs havaya değil, yere yerleşir, bu nedenle hava yoluyla bulaşma ihtimali düşüktür

korona virüsü, metal bir yüzeye bulaştığında 12 saat yaşayacak, bu yüzden ellerinizi sabun ve su ile yıkamak bile yeterli olacaktır

kumaşlara bulaştığında corona virüsü 9 saat kalır, bu yüzden kıyafetleri yıkamak veya iki saat güneşe maruz bırakmak onu öldürmek için yeterlidir.

virüs 10 dakika boyunca ellerde yaşar, bu nedenle cep boyutlarındaki alkol ve dezenfektanları cepte taşımak ve sık sık önlem amaçlı kullanmak faydalı olacaktır

virüs 26-27 ° c sıcaklığa maruz kaldığında öldüğü için , sıcak bölgelerde yaşayamamaktadır. ayrıca sıcak su ve sıcak içecekler içmek ve güneşe maruz kalmak yeterince iyidir.
dondurmadan uzak durmak ,soğuk yiyecekler ve içecekler tercih etmemek önemlidir.

ılık su ve tuzla gargara yapmak virüsü bademciklerde iken öldürür ve akciğerlere geçmesini önler.

bu talimatlara uymak virüsü önlemek için önemlidir.”

unıcef
unıcef filan değil . allah askına 26 derece ölüyorsa insan vucudunda nasıl çogalıyor ?
tuzlu suyunda hiç bir etkisi yok . dondurmada yiyebilirsiniz

Sıcak bölgede yaşayamaz olayı insallah dogrudur ama suan yaz mevsimini yasayan ulkelerde de goruluyor
Havalar ısınınca düzelir dendi ama öyle olsa dediğim gibi sıcak ülkelerde gorulmezdi
Avustralya da çoğalma daha az dendi

Konuyu açmak için gelmiştim ki açıldığını gördüm.
Evet hanımlar artık resmi olarak açıklandı. Bu saatten sonra bizlere düşen elimizden geldiğince maksimum düzeyde dikkatli olmak, aman bana bir şey olmaz kafasından kurtulmak.

-Özellikle işe giden ve insanlarla diyalog halinde olan hanımlarınız maske kullanmaya özen göstersinler.
-işi gereği toplu taşıma kullananlar eldivensiz asla tutacakları tutmasınlar
-bankada çalışan ve devamlı olarak parayla alışveriş yapanlar da eldiven kullanmaya dikkat etsinler
-elleri sık sık yıkamanın haricinde cep boy el dezenfektanı her daim yanınızda bulunsun ve düzenli olarak ellerinizi dezenfekte edin
-protein, vitamin ve lif kaynaklı beslenmeyi tercih edin
-iş, okul vb zorunlu hallerin dışında kalabalık ortamlara girmekten kaçının

Bu yazdıklarımı toplumsal infial ve panik ortamı oluşturma şeklinde okuyabilecek potansiyel hanımlara ithafen; derdim panik ortamı oluşturmak değil ancak madem artık bu tehlike ülkemize girmiş bulundu, bize de düşen maksimum düzeyde kendimize dikkat etmek. Çünkü artık bizler sadece kendimizden mesul değiliz, birbirimizden ve sevdiklerimizden de mesuluz.
İnşallah en kısa zamanda aşısı bulunur ve dünya rahat bir nefes alır.

Keşke sağlık ocakları ücretsiz korunaklı maske verse her hafta iki tane.
Asya ülkelerinde takip ettiğim insanlar var.
Doğum yılı 1-2 olanlar pazartesi 3_4olanlar salı seklinde herkes sırayla maskesini alıyor.
Boyle böyle insanlar maske takar. Yoksa Türkiye'de milletin büyük kısmı ayı kırmizi et yemeden bitiriyor. Bir de karaborsadan maske mi alacak ailesine?

Havalar ısınınca düzelir dendi ama öyle olsa dediğim gibi sıcak ülker de gorulmezdi

Evet ama sıcak ülkelerde hava kaç derece acaba bu derecelere ulaştığı halde virüs varsa o bilgi de çok güvenilir değil demektir

Benim babam yiģenim filanda rahatsiz. Gozük tabi ama hava degisimlerinden kaynakli da olabiliyor. Esim grip oldu gecti 2 gunde.
çok fena mevsimsel salgın var şu an , gün içinde sağlık ocağından birkaç kere geçtim tıklım tıkış, hastaneler de öyle.genel olarak önlemimizi alalım yeter.metrobüslerde görüyorum maske takmış ama ellerini gözlerine sokup ovuşturanlar, ağzına parmaklarıyla bişeyler sokanlar.e ne anladım ben o maskeden :olamaz:

Kendisini hayattan izole etmişler ailesini de kontrol altında tutuyolarmış. Kızlar zaten ölüm oranı oldukça düşük yaşınız gençse normal grip gibi atlatacaksınız bir cogunuz inşallah. Ondan panik yapmayın. Risk grubunda olanlar genelde yaşlı insanlar ve bağışıklığo düşük olanlar.
Yaa evt ama çok kötü valla

Vay arkadaş hahah bence şuan virüs sorun bile değil....
Hdjdjd biz zaten ona karşı kesin bagısıklık kazanmısızdır
O kadar sorun var coğrafyamızdan ötürü heheyttt biz nerelerden geçtik

virüs gelır korkar gider bak cidden
Türkiye olarak o kadar zorluk çekiyoruz inanın virüs hiç bir şey
Uzmanlar ne diyorsa onu yapın bol bol el yıkama diyorlar

Beni korkutan o kişinin kaç kişiyle temas içerisine girdiği. E malum selamlaşmayı selamlaşırken sarılmayı seven bir milletiz. Artık ne olacak bilemem. Stok yapmaya başlayalım en iyisi.

Bagısikligimizi güçlü tutmak ve hijyene dikkat etmek gerekiyor
Ben yarın çamaşır suyu ve kaynar suyla bir temizlik yapıcam içim rahat etmez yapmassam :) sirke ve kolonya alıcaz
bol bol el yıkama olacak herzaman ki gibi eşime iki kat ozen göstericem çünkü is yerinde bir sürü insanla temas ediyordur temizlik önemli 😄

X