çoooooooook dertliyim!!

happy_spk

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Ağustos 2007
448
5
merhabalar!
ya ben bayaaaadır yazamıyorum. oğluşum da ben de nezle olduksenağlama kendi derdimizle uğraşıyoruz.

kızlar ben neler yedireceğim konusunda sizlerden bilgi almak istiyorum. sağlık ocağına kontrole gidiyoruz. ama çok sık değil tabi.. gittiğimde de ayrıntılı bi konuşamıyoruz hep çok yoğun oluyor. ilk verdiği menüyle kaldım.. hep aynı besinleri alıp duruyo oğlum. yeni eklemelere de kafama göre cesaret edemiyorum. neyi yeme zamanı neyi değil bilemediğimden vermiyorum. tekrar bi gidip adam gibi bilgi alana kadar. sizlerin yedirdiklerine bakıyorum da ben çok geri kaldım :uhm:
yardımcı olursanız sevinirim.

11:30 gibi uyanıyoruz. sabah da o saate dek birkaç kez emiyor çünkü. gece de bayaaa bi uyandığımız için öğlene dek uyumak istiyorum.

12:00 gibi kahvaltı
2 cicibebe sütüm veya rezene çayı ile ıslatarak
pınarın küçük labne peynirlerinin çeyreği
1 çay kaşığı pekmez
haftada iki kez de yumurta sarısının yarısı

bu arada şu peynir ve pekmezi birarada verme işi nasıl oluyor?
ben bunların hepsini peşpeşe veriyorum.

saat 2:30 3:00 gibi uyku mızıldanması başlıyor, bu arada elma yada armutu dönüşümlü olarak yarısını cam rendede rendeleyip veriyorum. uyku saatine yakın yemiş olsa bile meyveyi emmeden uyumuyor. eğer meyveyi veremediysem emzirip yatırıyorum uyandıktan sonra meyve veriyorum.

uykudan sonra saat 5 te falan havuç, patates, prinçli sebze çorbasından küçük bir kavanoz yiyor. bu çorbam hep aynı sebzelerle ama. kafama göre ekleyemiyorum ya, bi kabağa cesaret ettim onu ekledim, bir keresinde de sadece kabak prinç yaptım.

saat 8'e doğru bir çay tabağı danone yoğurt. sonra da Allah kerim ne zaman emip uyumak isterse.. yani finali emerek yapıyor ve bütün gece artık maceramız başlıyor.

bize dr.un verdiği menü tastamam bu. bunlarla başla alışsın eklemeler yapıcaz dedi. ama bi daha gidemedik işte doktora.
ha bir de akşam muhallebi vardı.
ama ben muhallebiyi yapmaya fırsat kalmadan emmek ve uyumak istiyor.
zaten akşama doğru yediği şeyler çok üst üste geliyor diye de yapmıyorum. muhallebiyi de yiyince emme saati uzuyo ve tabii dolayısıyla uyku saati..

bir de size şunu soracağım.
şu akşam 8-9 gibi yatıp, sabaha dek deliksiz uyuyan bebişlerin anneleri, nedir bu işin sırrı?? muhallebi tok tutuyor diyorlar ya, yedirip yatıranlar varmış. öyle mi gerçekten? bi daha gece emmeye kalkmıyor mu?
walla ben bir iki kez yaptım muhallebi, yine de beni emerek uyudu ve gece de yine kalktı kaç kere..
sizin bebişlerin uykuları nasıl?
bana deliksiz uykular haram henüz sanırım..

çok yorulduğumu hissediyorum son zamanlarda, sanki gitgide zorlaşıyor mu ne?
gündüzleri o kadar problem değil ama, gece bi haller oluyor çocuğa ya biz haaaaalaa şu lanet gaaaaazla uğraşıyoruz da! bizim gibi olan var mı? nolur bi yardım.. geçen gece nöbetçi eczaneye zor attık kendimizi. sab aldık, nurse haverrs aldık.. ve bugüne dek de bütün o bilinen gaz ilaçlarını kullandık ve halaa kullanıyoruz.
8. aya girdik, hala bi gaz bi gaz.. nedir bu ya..?? iki gecedir kök söktürüyor bize.
off çok zor bazen ya..
belki çok söyleniyor gibi oldum, ama inanın çektiğimizi az çok sizler de biliyorsunuz.
gece uykuya dalması bi problem, gece uyanmaları vıyak vıyak.. al sırtına vur vur vur, gaz çıkar, ilaçları ver.. rahatlatabilirsen emzirmeye başla.. sonra tekrar uyut..
resmen o yattıktan sonra hayat başlıyor bizim için.. ve parmak ucunda yaşıyoruz evde..
yatağa yatınca dinlenir insan, ben yatakta dönerken bile kalıp halinde dönüp, kalıp halinde yatıyorum ki aman uyanacak sese diye.. çok isterik oldum ya.. bilmiyorum geceler için durumum çok vahim..
ev alma durumumuz var inşallah. kesinlikle odasını ayırmayı düşünüyorum. yoksa ben iyi olmayacağım sanırım.. alırız bi telsiz, napiyim..
ya kızlar beni sakın öyle gaddar falan gibi algılamayın onun keyfi olsun diye neler yapıyoruz, nasıl üstüne düşüyoruz bir bilseniz.. belki de şımardı haydut he, nazlı mı oldu ne? enne enne diye ağlıyor, keyili olunca buuu ba baa diye bağrıyor canavar..

off çok yazım ama çok da doluyum.. bayaa bi giremeyince.. kendime hiç vakit ayıramaz oldum.. benim durumum kronik sanırım kızlar..

şimdi menü konusunda ne diyorsunuz? sizce neler daha verebilirim? çorba çeşitleri, meyvelerden?? sonra şu muhallebi konusu??
gaaaaaaaaaaaaaaaaaz konusu?

bir de bebişleriniz kendi kendine oturabiliyor mu artık? yürütece koyuyor musunuz? bizimki destekli oturabiliyor, yürüteci de yeni aldık. günde 2 kez yarım saat falan
koyuyorum.

yorumlarınızı dört gözle bekliyorum..
hepinize sevgilera.s.

canım Allah böyle dertler versin neden kendini bu kadar yoruyorsun..sakin ol..bebişinin yemeğini çok güzel bir düzen içinde veriyormuşsun maşallah..bence herşey gayet güzel..ama bu sorunun cevabını gizemin topikinden de kontrol edebilirsin..bugün bebekler ne yedi diyor ya...ve benim açtığım topikte ek gıda tarifleri bölümünde var..sevgiyle kal özletme kendini
bir de benim oğlum gece iki kez uyanmayı adet edindi..sanırım doymadığı için kalkıyor..yedirip yatırınca kalkmıyor..ama gece emmeye kalkması da güzel bişey bence...

Son düzenleme:
canım allah yardımcın olsun ama artık büyüyolar ve yemeklerin tadını aldıkça doyduklarını bilmiyolar bende pirinçli çorbadan yapıyorum severek yiyor gaz yapıcı baklagiller vermiyorum pirinç unutla mama hazırlıyorum birde un kavurdum onu pirinç unu gibi hazırlıyorum içine çok az tereyağ ve şeker koyuyorum tok tutuyor pekmezle peyniri mamasına koyup veriyorum ama tabi bebekten bebeğe değişebilir öpüyorum canım çok geçmiş olsun ....

canım gazda zor yani inş geçer artık gazı
valla gerçektende çokkk zıor oluyor ardada tam hareketlend bide huysuz buara gece yatmıyo gündüz mıymıy

canım allah kolaylık versin hepimize. tek derdimiz bu olsun. allaha şükürler olsun ki benim oğlum sadece 3 hafta gaz sancısı çekti. ben zinko damla kullanmıştım sonrasında da bir süre devam ettim. kullanmadıysan öneririm.
yeme konusundada şükret arkadaşım en azından senin yanında kaçta ne verdiğine ne vereceğine sen karar veriyorsun ben oğlumun kahvaltısını yaptırdıktan sonra eltime bırakıyorum akşam alıyorum. kaçta ne yedi ne kadar yedi tam olarak bilmiyorum anlayacağın.

sebze çorbasına her tür sebzeden ekleyebilirsin. yalnız yeşil sebzelerden eklersen bir defadan fazla ısıtmamalısın.

teşekkür ederim arkadaşlar.. biraz daha cesur olmaya karar verdim sayenizde. bugünde havuç, patates prinçli çorba yaptım. iki günlük küçük kavanoz var. o bitince yeni sebzelerden bir çorba yapmayı düşünüyorum. muhtemelen yayla çorbası olabilir. sonra brokoli ve bezelye de vermeyi istiyorum.
diğer öğündekileri iyi yiyor çok şükür.

bu arada gaaaaaz için bir arkadaşımız kayısı önerdi. 5 kuru kayısıyı komposto gibi yaptım. sonra blendırdan geçirdim. ara ara yediriyorum. bugün iki kez kaka yaptı. hemde biri bayaa sağlam. beline kadarkaydirigubbakcemile3 oh beee!!
yine gaz damlasına da devam tabii!! ama gece uykusu emzirmesinden önce veriyorum artık. gündüz o kadar huysuzlanmıyo gaza çünkü. e birde yürüteçte falan hareket derken atıyo bi şekilde.

gece uykusuna da artık ne zaman isterse o zaman emzirip yatırıyorum. saat sistemim sökmedi napiyim. böyle bizde uyudu, uyutamadık diye kasılmıyoruz.
sizlerin gece uyku programınız var mı? yani belli bir saatte yatıyor mu bebişler?

yok bacım bizimde pek daha oturmadı uykularımız
bazen ne güzel 10 a kadar uyumuş oluyo ama 1 saat sonra uyanıyo ve uyumuyo
ama eğerki onunla birlikte bende yanında yatarsam kıpırdandığı zaman beşiğini sallıyorum hemen
uyanmıyo öle iki saat yatarsam uykuyu maşallah ii mayalıyo uyuyo bi daha...

X