Çok renkli, çok kadınlı çok sesli yeni TBMM

biz sizinle anlasamadik. Meclise feminist aday girmis dediler, bende dedim ki: umarim bu femisinist, kapali kadinlarin sikintisini da duyar, onlar icinde birsey yapar - tipki, acik veya kapali, siddete maruz kalan, psikolojik baski goren, egitim haklari elinden alinan turlu turlu kadin grubu gibi-
her birey gibi "ulkemi yonetecek meclisimden", kendi adima, 1 istekte bulundum. Siz bunu nasil provokasyon gibi algiliyorsunuz anlamiyorum. Bu anlattigim seyler benim basima geliyorsa -ki ben kapali degilim, yanimda vuku bulan olaylardan ve cevremde gorduklerimden bahsediyorum- butun kapali bayanlarin basina geliyor.

cunku 21 yuzyilda, ben hala dostlarimla oturdugum masada, ayni mekanda baska bir masada oturmus, sik gosterisli giyinmis, kapali bayanlarla ilgili rahatsiz edici soylemlere tanik oluyorum. cunku bu bir hastalik.
tipki, acik giyinen bayanlara terbiyesizlik edenler gibi. ha bu konuyu da ayri tartisalim, sonuna kadar savunurum. hatta biraz once baska bir topik te yazdim, bunu savundum.
yani provokasyon yapmiyorum.
ne olur, provokasyon diyeceginize, evet siz de haklisiniz deseniz ki?
dilerim hayatta sevgiyle, anlayisla kalin.

Mesajınızı kopyalıyorum ben pek "Meclise feminist aday girmis dediler, bende dedim ki: umarim bu femisinist, kapali kadinlarin sikintisini da duyar, onlar icinde birsey yapar - tipki, acik veya kapali, siddete maruz kalan, psikolojik baski goren, egitim haklari elinden alinan turlu turlu kadin grubu gibi-" anlamını çıkaramadım. Daha ziyade araya inceden de bir parti propagandası da sıkıştırarak hala çok büyük bir başörtüsü sorunu varmış, bir zulüm varmış da canınıza tak etmiş gibi anladım. Hiçbir kadının giyim kuşam sıkıntısı yaşamaması ortak temennimiz elbette ama özellikle ikinci mesajınızda gayet kışkırtıcı bir hava var tıpkı "benim başörtülü bacıma saldırdılarrr!" gibi.

"umarim, o feminist ise, medeniyet testlerinin "kadin bedeni uzerinden" yapilmasi hastaligina son vermekle baslar. Baslamazsa, Feministliginden de suphe ederim. zira ulkemizde, aciksan medenisin, kapaliysan gerisin.
Umarim, medeniyetin "zihinlerde vuku buldugu" zamanlar da goruruz."

"ne guzel ikimizde ayni seyi diliyoruz ama hayatimda ne duydum ne gordum diyorsunuz ya, aynen oyle, ne duymussunuz, ne gormussunuz.
Mesela, Bankada, caycidan baska kapali kadin calistirilmadigini gormemissiniz.
daha iki sene once, THY hosteslerine az biraz daha muhafazakar kiyafetler tasarlandi diye "bizi dunyaya gerici gosteriyorsunuz" diye ortaligi birbirine katanlari duymamissiniz. ha bu arda, THY de neden asla bir kapali kadinin calistirilmadigina calistirilmayacagina da hic kafa yormamissiniz.
plajda yuzmek isteyen kapali kadinlara bocek gibi bakanlari, garsonlara sikayet edenleri gormemissiniz.
yakin zamana kadar meclise kapali kadinlarin alinmadigini, hatta daha gecen sene CHP li vekillerin kapali kadinlarin meclise girmesine olduresiye karsi ciktigini da gormemissiniz. duymamissiniz. okumamissiniz.
daha birkac sene oncesinde, universitede hocamin, sapka takanlari dersimde irticaci istemiyorum diyerek disari cikardigini da, hadi ben duyurayim size.

dun arkadasim anlatti, daha gecen hafta, bahceshirde hasema ile havuza girmek istemis. "site yonetimi kurallarina gore" hasema ile havuza girilmiyormus, uyarmis, cikartmislar havuzdan.
daha onlarca seyi maalesef duymamissiniz. yaz yaz bitmez.
siz simdi, bunun "kimi kesimlerce" medeniyet algisi olmadigini, sadece goz zevkleri bozuldugundan oyle davrandiklarini soyleyecekseniz, o da yeni bir arguman konusu, buyrun gelin tartisalim ha o da degilse, butun bunlarin hepsi neden oluyor bizim ulkemizde, ona cevap verin. somut bir "neden" veri"

sizin "basortulu bacima saldirdilar reloaded", kadar kiskirtici asla degil :) selametle.

dun arkadasim anlatti, daha gecen hafta, bahceshirde hasema ile havuza girmek istemis. "site yonetimi kurallarina gore" hasema ile havuza girilmiyormus, uyarmis, cikartmislar havuzdan.
Ayni buna benzer bende sana anlatabilirim, bir arkadasim, daha gecen sene oldu, pazarda sortla geziyor diye sigara degdirmisler bacagina, küfür ve asagilamada üstüne...
Sen anlat ben anlatayim ve biz böylelikle birbirimize ne derece faydamiz olacak acaba javiera ???
Oruc dönemi hamile bir kadin su iciyor diye, küfür edenimi anlatayim sana ???
Yani bunlar ne yazikki karsilikli yasadigimiz olaylar. Dileriz bundan sonra olmaz.
Ama yine yaziyorum, aciksan medenisin, kapaliysan gerisin sadece ve sadece senin cümlen.Böyle bir cümle hayatimda ne duydum nede okudum, ilk defa senden duyuyor ve okuyorum.
Hümanist olan hic bir kimse böyle düsünmez. Lütfen sende düsünme, hayata daha iyimser bakmani tavsiye ederim.
Ilk önce insan haklari, özgürlük, basin özgürlügü, adalet, saglik sistemi, egitim sistemi, depreme karsi önlemler, kadin- erkek esitligi, engellilere egitim/ ulasim kaynaklari, cocuk esirgeme kurumlari, vs... vs... ve en son senin derdinede Insallah bir care bulacak o feminist Milletvekilleri ama ilk önce insanlar icin önemli olan konular geliyor malesef.
Din insanin kalbindedir derim hep, Allah ve kul arasinda, kul ve Allah arasinda....
Eger benim is yerimde oruc dönemi acliktan bir ay icinde, 4 kere bir genc kiz bayiliyorsa, ona ne yazikki insafli davranamam, cünkü orasi bir is yeri ve bende ona senelik tatilini bundan sonra oruc dönemi alirsin derim.

merhaba Olivia, sen dun gelene kadar baska bir arkadasla baya bir detay konustuk. eger 5 dakikan varsa, lutfen onlari oku, ve beni anla.
Ayni seyler bizim basimiza da geliyor demissin. iste bende tam bundan bahsetmistim. Ben de acik bir bayanim, ve turlu turlu tacize ugruyorum. zaten kapali olsam da ugrardim kesin.
ne gordum ne okudum dedigin sey, butun cumhuriyet tarihi romanlarinda yazili, kesin okumussundur.
Ataturk cumhuriyeti kurar kurmaz ilk isi bayanlari acmak olmadi mi? halide Edip in o donemki kitaplarinda, kadinlarin "avrupalilar gibi medeni gorunmek adina" yasadiklari ic hesaplasmalari cok net anlatiyor.
koylulerin yoksulluktan ustu basi dokuluyorken, ayaklarinda ayakkabi yok iken, baslarinda fotr sapka var. "medeni gostedigi icin" sanki kilik kiyafetle medenilik olurmus gibi.
bende diyorum ki, iste o donemde Ataturk un ogrettigi sekilde ilerlemeye devam edenler, bugun medeniyeti sadece aciklik zannediyor. Bir diger sorunlu kesimin de "dindarligi kapalilik zannetmesi gibi"
umarim beni anlamissindir. Insanlarin oncelikli sorunu dedigin "ozgurluk" zaten tam da bu seyler. senin acikken, kapalinin kapaliyken baskalarinin bakislardan elestirilerinden rahatsiz olmasi.
burasi cok okuru olan sosyal bir platform, bunlari da elbette sana ders vermek icin degil (ne haddime), insanlara farkindalik olur belki diye yaziyorum, ve feminist bir vekilimiz varsa, kadinin kilik kiyafet uzerine uygulanan baskidan sorumlu oldugunu savunuyorum.

he bu arada, cok onemli birsey daha soyleyecegim. Neden bizim ulkemizde "mini etegime dokunma" diyebilen feministler "basortume dokunma" diyemiyor, Cunku, dusunce sistemleri ayni benim savundugum sey. hepsi cok "medenice" dusunuyor.
gecen sene, Fransada basortulu kadinlara yapilan kotu bir muamele olmustu, net hatirlayamiyorum ama galiba slovakya dan bir grup feminist esarbima dokunma hashtagiyle bir kalkisma yapmisti. kendilerini hic alakadar etmeyen bir sorun olmasina ragmen. asil bizim bu kadar icsellestirmemiz gerekirken peki biz napiyoruz ? "provokasyon" diyoruz.
halbuki, nasil aciklar icin "benim bedenim, ben karar veririm ne kadar acacagima" diyebiliyorsak, kapalilari da "benim bedenim, ben karar veririm ne kadar kapatacagima" diyerek savunmaliyiz.
Cunku mesele, gunun sonunda "kadin bedeni". bir suru Femisint akimlari dersi aldim universitede, hep kadinlarin acik olduklari icin odedikleri bedeller konusuldu. ayni dersi aldigim "burjuva" arkadaslarim, oturdugumuz luks mekanda, diger kapalilari gorunce, "bunlarda her yere dolusturlar" diyorlardi. Sanki haklari vardi.
evet sorun, devlet dairelerinde, resmi kurumlarda degil. hayatin ta icinde. siz ister kabul edin ister etmeyin.
ben sadece diyorum ki, medeniyet "zihinlerde" vuku bulsun. baska hic birsey degil.

Son düzenleme:
Ataturk cumhuriyeti kurar kurmaz ilk isi bayanlari acmak olmadi mi? halide Edip in o donemki kitaplarinda, kadinlarin "avrupalilar gibi medeni gorunmek adina" yasadiklari ic hesaplasmalari cok net anlatiyor
Cok tesekkür ediyorum aydinlatici yorumlarina, ne demek ne haddime ? Biz burda birbirimizi aydinlatiyoruz, tabiki yeri geldiginde ders bile vereceksin ve bende seve seve dinleyecegim, belki senden bir sey ögrenirim, Bakis acimi genisletirim.

Sadece sunu demek istiyorum, sakin yanlis anlama ama, ben Avrupa`da büyüdüm ve dilerimki sende gelmissindir buralara veya daha geleceksindir. Avrupa`ya yüzümüzü cevirdigimiz icin bundan cok mutluyum. Avrupa gercekten insanlarin özgür, medeni ve refah yasadiklari ülkeler. Atatürk biz türk kadinlarinin yerlerde degil bas üstünde olmamizi istedi. Ben aciklikla veya kapalilikla hic bir problemim yok, hatta benim annem ve kizkardeslerim kapalli, oruclarinda ve namaz niyazlarindalar ama ben, aileinin en kücükleri hic öyle degilim, yazin bikinim ve sortumla deniz kenarlarinda dolasirim. Hayatimda Oruc tutmadim. Hayatimda, dua bilmem, hayatimda bir kac kere camiye gittim.
Simdi bende diyorumki, senin bu söylediklerinin sirasi daha degil. Yani biz Türkiye olarak daha coookkkkkk problemlerimiz var. Ilk önce onu yenelim, sonrada tabiki kadinlarin kiyafetlerinede geliriz.
Bence bundan sonra cok liberal ve aydin bir toplum gelecek, herkes istedigi gibi yasayacak, ateisti, escinseli, kapalisi, acigi.
Yani bundan snra insanlar yavas yavas o yobaz düsünceleri yok edecek beyinlerde. Ötekilestirme olmayacak.
Tabiki zamana ihtiyac var ama olacak.
Peki tam anlayamadigim kim seni kisitliyor ? Mesela rahatlikla kukum var, kadinim yazmissin profiline. Evet hepimizin kukusu var yani kadinlikla veya kadinlarla ve kiyafetleriyle hangi problemin var onu bir aciklarmisin ?
Düsünsene bundan daha 10 sene önce kukum var diye kimse bu kadinlarklübünde profiline yazmazdi, bak 10 sene sonra bunu yapabiliyoruz.
Onun icin bazi seyleri zamana birakmak lazim, her dönemin kendine göre zorluklari vardi, hatta sen bile her sene daha olgunlasiyorsun ve gelisiyorsun, Türkiye daha hala olmasi gereken yerde degil ama zamanla oda olacak, ben buna cok inaniyorum.

ha bir eklemede yapmak istiyorum. Son yillarda cok kutuplasmalar olustu Türkiyede. Acik - kapalli. Ateist - dindar. Heterosexuel - homoseksuel. Türk - Kürt. Erkek- kadin.
Bizde diyoruzki : Insan - insan- Insan - insan . Insan - insan .
Biz hepimiz insaniz, ayri ayri, farkli farkli ama hepimiz ayniyiz yani insaniz. Kimse kimseden Üstün degil. Hatta cöpcü ve profesörde ayni. Yani her insan saygiyi hak ediyor.
Artik din, dil, irk, cinsiyet farketmeden hepimizin ön planda olmasi gereken, sac rengi, göz, rengi, kiyafeti dili degilde...INSANLIGI ÖN PLANDA olsun.
Türkiye bir MOZAIK gibidir her türlüden aklina gelen hersey var ve bizler BARIS icinde beraber yasamayi ögrenmeliyiz.
Kukum varda diyebilmeliyiz, Ateistimde diyebilmeliyiz, dindarimda diyebilmeliyiz. Escinsellimde diyebilmeliyiz, Yani herkes hersey olabilir yeterki insanligini, merhametini, insanlara, hayvanlara ve dogaya saygisini ve sevgisini kaybetmesin.

Bunlar zamanla olaca ve gün gelecek cocuklarimiz ve özellikle torunlarimiz bu zamanlarda tartisklarimiza gülecekler cünkü onlar ayirim nedir bilmeyecek.

vay anamm hiç üşenmedim okudum gene arkadaşın ne demek istediğini anlamamışsın dukaa.. şaşırıyorum neyini anlamıyorsun diye.. bir iki paragrafını okuyorsun herhall

vay anamm hiç üşenmedim okudum gene arkadaşın ne demek istediğini anlamamışsın dukaa.. şaşırıyorum neyini anlamıyorsun diye.. bir iki paragrafını okuyorsun herhall

Yazdığı iki mesajında da söylediğini iddia ettiği şey yok. İlkinde "kapalılar gerici açıklar ilerici diyorlar" ikincisinde de "kapalıların çektiği acılar" var ki yazım tarzını kışkırtıcı buldum, bunu da belirttim. Sonradan açıkladı aslında her iki taraf için de böyle düşünüyorum diye, peki dedim ben de uzatmadım. Ama kopyaladığım iki mesajda da öyle bir anlam yok yani bunu söylüyorum. Kadınların sıkıntı çekmemesi ortak temennimiz zaten diye belirttim.

Sen anlamamışsın ne söylediğimi belli ki, özgüvenine hayranım valla.

Son düzenleme:
merhaba yeniden, asya - avrupa'dan cesit cesit ulkeleri ve Amerika yi gordum, daha da gormeyi umuyorum:)
bir cok acidan benzemeye calisiyoruz, en cok medeniyet, ama senin de dedigin gibi maalesef yarilari kadar medeni degiliz. Cunku zihnimiz medenilesmedi, sadece goruntumuz (ki ben onu medenilesmek kabul etmiyorum, neyse :) ve o acidan bakarsak, Fransa da medeni degil :)

tesekkur ederim, yazdiklarimi onyargisiz okudugun icin. gercekten benim niyetim asla provokasyon yapmak degil hele icerisinde bulundugumuz siyasi iklimden beslenmek hic degil. bu beni anca siglastirir.

kukum var kadinim yazdim, cunku daha buyuk dusunmek istiyorum artik butun kadinlarimiz icin. sadece aciklarin degil, -cunku onlar son donemlerde daha iyi ifade ediyorlar kendilerini, femisint temsilcileri var en azindan :)- kapalilarin da kendini ifade edebilmesini, kimi kesimlerce kucuk gorulmemesini istiyorum.
mesela, hasemali ve bikinili yan yana yuzsun, ve sozle karismak bir yere dursun, kimse icinden digeri icin "sunun haline bak" diye gecirmesin diyorum. cok mu sey istiyorum :)
ama sana kesinlikle katiliyorum, bizim arkamizdan her turlu kadinin rahat edebilecegi zihinlerde aydinlanmis bir nesil elbette gelecektir. biz yeterki, buralarda tartisip bunu talep edelim.
sevgiler.

peki kapalı bayan uçakta içki servisi yapar mı?

ama cicimm ben ilk yazısında ne dediğini anladım sen ...?yani sana iki üç keremi yazmak lazım klavye canım bu sözlen söylemiyorsunkii.. dikkat ediyorum anlaman için iki üç kere sana yazmaları lazım.. yahu ilk yazdığında zaten açık yazısı ve bide bak olivyayla yazışıyor ve ben her ikisininde ne dediğini ne anlatmak istediklerini anlıyorum..ve beğenim her ikisinede hani kışkırtıcı diyosun yaa. asıl anlamadığın için cevap olarak kışkırtıcı kelimeler yazan sensin .. seni ne olarak görüyorum burdan biliyormusun.. sanki pc nin başında bekleyen karşıt görüşten biri bişi yazsada ona şöyle bir yorum yazsam..

o günler gelir inşallah olivya çok güzel temenniler bunlar ve her sözlerine katılıyorumm

duka evet, benim sorunum daha cok kapalilarin ugradiklari tacizler oldugu icin oyle girdim konuya, cunku her argumanin bir temel konusu vardir. Ama beni bilen bilir, zaten kendim de acigim, gayet bikinili filan acigim hemde, arkadasimin havuzda ugradigi hakaret o kadar ama o kadar canimi sikti ki, feminist vekil konusu gelince, ilk o aklima geldi, damardan girdim. yine de on yargilarla hareket etmemenizi tavsiye ediyorum, cunku insanlar birbirlerine anlayis gosterdiklerinde hersey daha kolay oluyor. tesekkurler paylasimin icin.

He he evet senin kadar algı seviyem açık değil demek ki 2-3 kere yazmak gerekiyor bana :) Hey Allah'ım.
Ben de seni buradan laf olsun diye bir şeyler söyleyeyim de dil bilgisi, anlam bütünlüğü, konunun ana fikri, anlatılmak istenen mesaj falan olmasa da olur yeter ki yazayım olarak görüyorum canııımm.

tamam yapmasın o inancına saygı gösterilsin ve servis yapan arkadaşı baksın o işlere .. olmicak bişi değilkii..bişiy anlatıcamm ben açık biriyim kızkardeşim kapalı bundan 8 sene evvel mudoya gittik.. ve o enfes pastalarından söyledik..ha kapalı olduğu için bir sıkıntı yok ama ne oldu biliyormusun oranın yetkilisi geldi ve kızkardeşime dönüp bayan dedi o istediğiniz pastanın içeriğinde şarap vardır. belirtmek istedim dedi ve diğer pastalarından bahsetti.. o kadar güzel bir davranıştıki ve öyle güzel birsaygı teşekkür ettik ve mutluluk içinde diğer pastalarından yedikk.. ve halen oraya gideriz müdavimi olduk yanii..

neden yapmasin. kendisi icmiyor ki? karsiliginda para kazaniyor, ve karsisinda ki insanin hur bir iradesi var, Allah ile o kisi arasinda, hostes in burada ne rolu var?
hem onu yapmayacak kisi de hostes olmaz zaten, baska meslek secer kendine.
mesela sey gibi, daha inancli yasamaya gayret eden modacilar var, onlar daha kapali kiyafetler tasarliyor. bunun gibi.
THY kapiyi bir acsin da once... hem thy bir ornek, ne kurumsal ne cilgin buyuk sirketler var, prensip olarak kapali calistirmiyorlar.

yorum yokk...sadece şöyle bir

Dediğim gibi sonradan anlaştık. Başörtü konusunun çok istismar edildiğini düşünüyorum ve ilk iki mesajında sadece bu örnekleri verdiğin için tek taraflı baktığını düşündüm. Benim için de belirttiğim gibi kapalı açık fark etmiyor hiçbir kadının ayrımcılığa maruz kalmasını istemiyorum. Sana da teşekkürler.

O değil de lütfen başörtülü kadınlara "kapalı" demeyin ya... Çok itici. Ben başörtülü olsam incinirdim. Kapalı, neye kapalı.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…