Çocuksuz olmam size neden batıyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
hacı anam bu yorumu görse sinirlenirdi :) herkesin dini kendine derdi bende size diyim

çok iyi eğitimli seküler şu bu falan diye gezinseler bile türkler ve gelişmemiş ülkelerde ki çoğu insanlar bu konuda hala çok sığ.
Aynen siz Evvrupali bir kadınsiniz Türkler ve gelişmemiş ülkeler aynen

Insan çevresini kendi seçer. Çevrenizdeki insanlar sizin özel hayatınıza karışıyorsa bu sizin insanlara sınır koyamamaniz. Ben hayatimda hiç kimseye hadi çocuk yap demedim . Bana da bir iki kişi söyledi . O da arkadaş çevrem veya ailemden değildi . Insanlar tabi ki sizinle görüşmemeyi tercih eder . Çocuk bir süs bitkisi değil ellerine birşeyler alıyor . Ne kadar istemesen de evden beğendiği şeyleri inceliyor . Sizde rahatsız oluyorsunuz madem çocuklu insanları kabul etmeyin .
Üslubunuz ve üstten üstten konuşmalarınız çok çiğ ayrıca . Sizin gibi bir insanla aynı ortamda bulunsam ışık hızıyla kaçarım

Ben de benzer durumlari yasiyorum
Bekar ve yalniz yasayan biriyim sevgilim de yok
Ama medeni duruma bekarim deyince hic mi evlenmedin yoksa bosandin mi diye soranlara da cok denk geldim yani hayira bile hic mi diye soran bir toplumuz. Ben o kadar takılmıyorum artik
Hadsiz insan çok
Bence kizmak yerine cocuk düşünmüyorum demek belki ısrarlari azaltabilir.

insanlar evlenince değişiyormuş zor yoldan öğrendim. ilerisi içinde alttan almam artık :)

Aslında çok doğru bir noktaya değişmişsiniz. Bu konuyla ilgili kuramlar da var. Erikson'un psikososyal gelişim kuramı da bu temelde ilerler. Kişi toplum tarafından beklenilen davranışları belirli yaş aralıklarında yapmazsa depresyona ve umutsuzluğa sürüklenebilir.

takılmayıp kendinize iyi gelebilmeniz ne güzel yorum için teşekkürler :)

insanlar evlenince değişiyormuş zor yoldan öğrendim. ilerisi içinde alttan almam artık :)
Aslında önceden de cins oluyorlar da biz arkadaş olduklarını düşündüğümüz için toz konduramıyoruz. Boş verin kendiniz gibi çocuksuz veya bekar, kafası rahat çiftlerle takılın inan siz de daha mutlu olacaksınız

Türk ailenin çocukları…Türkler sığ…Türklükle ne alakası var ikide bir ağzınıza sakız olmuş.Gelişmiş ülkedeki arkadaşlarınızla mutluluklar hanımefendi.

Kuramı tam olarak hatırlayamıyorum. Ünide öğrenme ya da gelişim psikolojisi derslerinin birisinde görmüştük.Çok üstünkörü hatırlıyorum.
Ama şunu merak ediyorum. Bu durum yani görevler sadece bizim toplumumuza özgü mü yoksa yurtdışında da bu tarz beklentiler var mı?

insanlar değişir, bende konuşkan biri değilim bu da onlara fazla yorum yapmalarını hak görme sebebi vermiş olabilir bu konularda haklısnız. sizin karşılaştığınız insanlarla karşılaşmayı isterdim sizin kadar şanslı değilmişim. dikkat edin düşmeyin iyi akşamlar

Genel olarak insanlığın gelişiminde bu dürtüler var. Sonuç olarak insan da bir memeli canlı. Hayvanlarda da belirli bir yaş aralığında belirli davranışları gösterme eğilimi var. Sürüden farklı,aykırı olanlar da bir şekilde dışlanıyor. İnsanlığın genelinde olduğu için Erikson yıllar önce bu kuramı temele almış.

Yani en üzüldüğüm detaylardan biri bu oldu. Köklenmiş arkadaşlıklarda insan anlaşıldığını hissetmeli halbuki.
"Köklenmiş arkadaşlıklarda insan anlaşıldığını hissetmeli halbuki"
ne güzel yazmışsınız anılarım ve acım depreşti :) neyse öğrendiklerimizden sonra daha iyi dostluklarımız olur artık, iyi akşamlar

bu yazılardan sonra artık öyle yapacağım, hep beraber mutlu olmak dileğiyle :)

Kusura bakmayın bu konuya çok yorum yaptım ama ilgimi çekti ya ben buna pek katılmıyorum. Belli bir yaştan sonra çocuklu ve çocuksuz insanlar bence çok da guzel arkadaşlığıni devam ettirebilir. Sizin yaşınız belki daha az belki ondan yasam tarzlarinda bu kadar ayrim olabilir. Ben 35 yaşında bekar bi insan olarak zaten eskisi gibi o bar benim gezmiyorum o kadar uykum geliyor. Clublara partilere de öyle çok gitmiyorum. Çocuklu arkadaşlarımla akşam restorana gideriz rakı içeriz çocuklar bebek arabasında uyur ikisinden biri bebisi eve götürür kalan eş muhabbete devam eder. Veya gündüz kahvaltıya gideriz grupça. Ben çocuklu çift arkadaslarimin evine de cok gidiyorum şu aralar bebisle oynuyoruz biraz sonra bir saatten sonra bebis zaten uyuyor biz oturup sohbete devam ediyoruz. Çocukla seyahat eden çift de çok var artık. Yani çocuk yapınca bambaşka bir hayat tarzına geçtiklerini düşünmüyorum. Bir şekilde duzenlerini oturtmuslarsa cocuk da cok yaramaz değilse cok da zorlanmiyorlar ciftler donusumlu cocugu oyaliyor. Bunlar benim gördüğüm seyler tabi. Belki de arkadaslarimin cocuklari cok sakin Ha gece kulübüne gitmek isteyince seçtiğim arkadaşlar genelde bekar oluyor tabi

Bence çocuksuz arkadaşı dışlayan insanların hiçbir bahanesi yok dümdüz çok ayıp etmişler.

Ah Evropa, Evropa!! Devam ediniz efendim. Sizi rahatsız eden insanlarla iletişime geçmeyiniz. Bana bu tip konular hep ah biz ne kadar da moderniz. Siz tırt insanlar alın da ibret alın, dermiş gibi bir izlenim bırakıyor üzerimde bilemiyorum. Yani nasıl muamele görmek istiyorsanız öyle insanlarla ilişki kurun. Biz sığ dünyamızda kuduruk çocuklarımızla takılırız elbet. Dur çocuksuz, bekar birkaç arkadaşım vardı yarın gidip nispet edeyim. Sığ Türklük bunu gerektirir çünkü evet

Ben de evlenmeden önce işyerinde şunları duyuyordum yaşım 28-29du. Yaş geçtikçe annelik zorlaşıyor, bence çok geçe bırakma. Yahu daha yirmilerim bitmemiş bu neyin gecikmesi? Herkesin zaman çizelgesi farklı boşverelim bu konuyu falan deyip nazikçe kapatıyordum çünkü bunu müdür seviyesindeki adamlar söylüyordu. Şu an evliyim yaşım 31 yurtdışında yaşıyoruz, yabancı bir arkadaş da çocuk ne zaman diye sordu daha eşim bebek falan deyip şakayla kapattım en azından konuyu uzatmadı. Dil kursuna gidiyorum birkaç Türk denk geldik sınıfta. Kadının biri, -buraya alışayım diye- neredeyse gün aşırı “çocuk yap annelik çok güzel bir duygu” diye resmen baskı yapıyor. Biraz ters de konuştum bunlar özel konular sadece çiftleri ilgilendirir falan da dedim yok durmuyor. Ne yapalım biz de böyle bir milletiz bazen iyi niyetle samimi düşünerek yapıyorlar bazen de kötü niyetle üzmek için yapıyorlar. Kimin söylediğine göre durum değişiyor. Velhasıl kelam yalnız değilsiniz birçoğumuz yaşıyoruz.

Ben mesleğim gereği çocuklarla çok vakit geçiriyorum, çocukları da çok severim ama işten gelip arkadaşlarla buluşup bir de onların çocuklarını dinlemek bana bir süre sonra ağır geliyor Her gün bu durumu yaşıyorum üstüne onlar da anlatınca beni biraz afakanlar basıyor. Aşçılar, şefler sürekli yemek yaptıkları için bir süre sonra evde yemek yapmak konusunda çok istekli olmazlar ya bende de aynı durum var. İşten sonra az kafa dağıtmak, başka konular hakkında konuşmak istiyorum. Benimki biraz mesleki deformasyon oldu 3 yaş grubuyla çalışınca eve gelip yasemin tütsüsü yakıyorum, yoga yapıyorum her ay 1 bitki alıp onlara bakıyorum. En ufacık sesi işten sonra kaldıramıyorum

Bende 3 çocuk annesiyim kimi de bu durumu yadırgıyor umurumda degil yasayan benim kime ne kanıtlamaya çalışıyoruz ki
Kimeneeee
Bosverin bu kadar takmaya ne gerek var umurunuzda olmadığını belirtmiştiniz ama sizi rahatsiz etmiş
Açıkçası bazı boş boğaz insanlarının anlık konuşması bunlar bence kimseye batmiyordur sizin durum insanların hayatında sizin çocuk meselesinden daha önemli meseleler vardır
Anne olmak isteyene,istemeyene,tek çocukla kalmak isteyene yada daha fazlasını isteyene herkese saygim sonsuz kim hayatını nasıl yaşamak istiyorsa öyle yaşamalı
Kim ne derse desin nasil mutluysanız öyle kalın
Dost dediklerinizin çıkmış olması iyi öyle dost mu kaç yaşına gelmiş insanların tercihlerine saygı duyamayan insanları barındırmayan çevrenizde

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…