Çocuksuz olmam size neden batıyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yorum için teşekkürler ve evet çok sert bir yapım yok çok konuşkan da değilim, dikkat edeceğim iyi akşamlar

yorumunuz için çok teşekkür ederim
Yapı olarak çok sakinimdir ve konuşmam genelde bu sebeple insanlara biraz fazla yorum yapmasına sebep vermiş olabilirim onu fark ettim, dediğiniz gibi algıda seçicilikte olabilir.

Biraz sessiz ve yumuşak gorununce insanlar gerçekten çok hadsiz saçma sapan konusabiliyor. Bence birkaç kere sert cikisirsaniz sonrası gelmez. İnsanlar ne ilginç ya hala ısrarla cocuk soran var cidden.

Karşinizdaki insana bağli.
Ben 40 merdiven dayadiğimda Anne oldum. Genc Anne olmak istemedim.
Eşim 42 olmasaydi belki bi 4-5 sene daha beklerdim.

Bana nadirde olsa bu tür sorular soruldu ( yurtdişinda yaşiyorum)
Insanina göre cevapladim. Yakin arkadaşimsa, güzel bir aciklama yaptim.
Eger tinlamadiğim bir insansa makaraya alarak ağiz payi verdim. Ne bilim... Trans olduğumu bile söylemiṣimdir.

Insanlar genelde güzel bir ilişki icinde bulunan kadinlarin neden doğurmadiğini merak ediyorlar.

33 yaşında kendi isteğimle çocuksuz biriyim, 1 2 arkadaş yapsanız mi ya şartlarınız çok uygun dedi. Onun dışında aileler, arkadaşlar dahil hiç kimse öyle size olduğu gibi davranmadı bize. Kişinin kendi duruşundan kaynaklanıyor diye yorumluyorum artık. Mesela hiç kimseden çocuğunuz olmuyor mu gibi bir şey duymadım, sezmedim. Demek ki istemediğimizi daha net ifade ediyoruz, öyle olunca da ikna çabaları, doktor önerme, çocuk övme vs olmuyor. Duruşunuzu netlestirin derim.

Ya benim 20li yaşların başında bir erkek arkadaşım vardı. Aynen böyle bir tipti bu internette 30 yaş üstü bekar kadınlar hakkında yazılan kötü yorumları okurdu ve o da aynı zihniyetteydi. Benimle evlenmezsen sen de evde kalacaksın mesajını verirdi. Eski sevgilim okuyorsa ona burdan şu mesajı vermek istiyorum. Seninle evlenmedim evde kaldım oh sefam olsun çok mutluyum aferin bana iyi ki evlenmemisim akıllılık etmişim

eleştiri ya da yorum aldığınızda ''Bu da benim seçimim ve hayatım, size sonsuz mutluluklar'' diyerek konuyu kapatın, devam ederlerse de ''bu konu benim özelim konuşmak istemiyorum'' deyip daha sert bir şekilde uyarabilirsiniz, hiç acımayın bende aynı şeyi yapıyorum vallahi bezdim artık

Çocuksuz arkadaşlarınıza yönelin, başka türlü denge falan kurulmuyor. Bekarlar yemek için bir araya gelmiş sağda solda çocuk koşturuyor bir de eşyalara zarar veriyor. Aman kalsın asla çekemem.

Erkekler için evlilik daha büyük avantaj düzenli cinsel ilişki var arkanı toplayan bir kadın var çoğu erkek karısı çalışsa da çalışmasa da çoğu ev işine elini sürmüyo kadınların hayvan beslemesine bile triggerlanan bir sürü erkek var onlar için tehlike bu tabii ki bu zihniyette olacaklar gjglobggkll

Bende 30 yaşıma geldim neredeyse kesinlikle evlenmeyi ve çocuk sahibi olmayı düşünmüyorum. Bana neden evlenmiyorsun neden çocuk istemiyorsun diye soranlarla arama mesafe koyuyorum. Yada sizin ki b.m b.k bir hayat yaşayamam diyorum. Sizde ya çevrenizi değiştirin yada benim gibi moral bozacak cevaplar verin

Yorum için teşekkürler ve evet çok sert bir yapım yok çok konuşkan da değilim, dikkat edeceğim iyi ak
Tek bir postla birden fazla gruba saydırmayı nasıl başardınız anlamadım. Sekülerden başlayıp, çocuk sahibi Türklerden çıkmışsınız. Kombo olmuş tebrik ederim.
tebrik için teşekkürler. konu içinde sorunum kaynağı olan karakterlerden bahsettim ve hepsinin ortak kümelerde birleşmesi benim sorunum değil.

Ben 24 yaşındayım her bayram bana da birileri yok mu? İş güç nasıl? Bu sorular soruluyor. Hayırlısı, nasip der geçerim. Türkiye'de böyle sorular sorulur. Marstan gelmediyseniz niye bu kadar şaşırdınız ki? Nişan olana kadar nişanı sorarlar. Nişan olur evlilik ne zaman derler. Evlilik olur ilk çocuğu sorarlar. Sonra tek çocuk olmaz yanına kardeş yap beraber büyüsünler derler. Kız çocuk olsa erkek çocuk sorarlar. Erkek olsa kız çocuk sorarlar. Kısacası sorarlar, sorarlar en iyisi umursamamak veya ters bir cevap verip bozacaksınız bir daha sormazlar. Ben genelde yaşlı kesim diye üstelemiyorum hayırlısı diyip geçiyorum. Onlar da bütün gün benim hayatımı konuşmuyor zaten 2 dakika sonra ekonomi,ülke gündemi ve hava durumuna geçiyorlar. Bence siz içten içe çocuk konusunu umursadığınız için bu kadar dolmuşsunuz.

yorum için çok teşekkürler daha sert olmaya çalışmam gerekiyor anlaşılan :)

Tipik türk toplumu işte. Herşeyi eleştirebilirler. Bekarsan evde mı kaldın? Evliysen niye çocuğun yok? Bir kadının çocuksuz kocasız yasayamayacagini düşünüyorlar. Kadının bekar olması bile tehdit oluyo onlara. Eşinin yanında triplere giren çocukluk arkadaşım var sanki onun kıytirik kocasına göz koyucam Ben artık açıkça sanane diyorum veya onlarjn yanında bulunmuyorum. Bu insanların kafa yapısı değişmez öyle bir cahillik yorulmaya değmez iletişimi kesin.

öyle bir aileden gelmedim marslıda değilim. bizde kişi kendisi demediği sürece kişisel hayat soran olmaz meraklı değildir kimse ne ana tarafı ne de baba. sadece siyaset ekonomi futbol yemek konuşulurdu, bende çok konuşkan değilim zaten, bu tarz sorulara,konulara alışkında olmayınca böyle dolmuşum galiba

Evlenmeden çocuk yapmaktan bahsettiklerine ve ikinizin ailesinin de evlenmeden çocuk yapma konusunda yumuşak tavırlarına bakılırsa Anadolu'nun bağrından kopup gelmiş kişilerden bahsetmiyorsunuz.Allah Allah niye o kadar sığlar acaba

cevap için teşekkürler, moral bozacak cevaplara başlasam iyi olur çevre ona göre şekillenmeye başlar :)

Biz de kendi isteğimizle çocuksuz bir hayat yaşamayı seçtik. Bana da benzer yorumlar geliyor. Karşımdaki insanın soruyu soruş şekline göre nazikçe cevap vermeye çalışıyorum. Yalnız son birkaç yıldır dikkatimi çeken bir durum var. "Neden çocuğunuz yok" diyen kadar "çok iyi yapıyorsunuz" diyen çocuklu arkadaşlarım da var artık. Belki bozulan ekonomiyle veya dünyanın genel olarak kötüye gidişiyle ilgisi vardır, bilmiyorum...

Öyle bir çevreden gelmedim diyip öyle arkadaşları nasıl seçiyorsunuz ki? Benim akraba,yaşlı komşular içinde böyle tipler vardır ama arkadaşlarım içinde böyle tipler yok. Akrabaları biz seçmiyoruz ama arkadaşları, dostları biz seçeriz. Demek ki seçimlerinizle ilgili sıkıntılar var bence bu durum daha kötü Demek ki daha vizyonlu,hayata daha rahat bakan insanlarla arkadaş olmanız lazım. Hadi yaşlı akraba,komşular böyle düşünür de sizin 30 yaşındaki arkadaşlar da baby boomerlar gibi düşünüyorsa arkadaşlarınızla ilgili bir problem vardır. Onlar size yol vermeden siz onlara yol verin.
Evli, çocuklu insanlarla bekar insanların arkadaşlık yapması zor olur zaten. Bekar olan taraftan sürekli alttan alması,fedakarlık yapması beklenir. Gece içmeye gidemezsiniz, uzun soluklu tatile gidemezsiniz. O tiplerin sizi bırakması iyi olmuş. Kendiniz gibi çocuksuz insanlarla daha iyi arkadaşlık kurarsınız.

Öncelikle yazacaklarım durum tespiti kendi görüşüm değil.
Bunun sebebi sanırım toplumumuzda yerleşmiş olan insanların belli yaşlarda yapması beklenen görevler olabilir.
22 23 yaşına eğitim alma,28 29'a kadar evlilik görevi 35'e kadar çocuk yapma gibi.
Dediğim gibi bu sadece durum tespiti kendi görüşüm değil.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…