Çocuklarla düzen

i p e k

İnsanın kalitelisi üslubundan belli olur💖
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
2 Mart 2021
6.630
33.137
Yetişmeye çalışmaktan her şeyi 4-4 luk isteyip 4-2 lık bile olamamaktan.
İstediğim ben ve olan ben çok farklıyız.
Uzaktan bakıyorum çocuğuyla her işi halleden evi bal dök yala olan gezmesini bile yapabilen kadınlara.
Ben de olabilirim diyorum.
Ama bir şeyleri yanlış yapıyorum. Ne zaman sabah oluyor ne zaman akşam olmuş zaman su gibi akıp geçiyor.
Çocuklarin yemeği uykusu eğitimi ödevi yemeği derken bulaşığı yıkayıp evi supurebildigime seviniyorum. Tirin tirin olamıyorum
Herkesin bir sırrı var ama ben o sırrı ve püf noktayı çözemedim.

Amac : Pratik olmayı ve düzen kurmayı günden güne öğrenmek .
Gelişme : bir şeyler değişmeye başladı bile.
Hedef: Her konuda düzenli olmak (arada bir kaçamak olabilir çünkü insaniz robot değil )

Son düzenleme:
Yetişmeye çalışmaktan her şeyi 4-4 luk isteyip 4-2 lık bile olamamaktan.
İstediğim ben ve olan ben çok farklıyız.
Uzaktan bakıyorum çocuğuyla her işi halleden evi bal dök yala olan gezmesini bile yapabilen kadınlara.
Ben de olabilirim diyorum.
Ama bir şeyleri yanlış yapıyorum. Ne zaman sabah oluyor ne zaman akşam olmuş zaman su gibi akıp geçiyor.
Herkesin bir sırrı var ama ben o sırrı ve püf noktayı çözemedim.
Böyle dediğinizde korkuyorum bir çocuğun peşinden hayatım boşa mı geçecek sabahın akşamın nasıl olduğunu anlamadaj diye :KK43:

Çocuk nimet. Şikayetçi değilim. Ama çocuklarını her anına sığdıranlar var. Kendini çocuğa değil çocuğu kendine uyduranlar var ben ondan bahsediyorum. Herkes ben değil belki siz daha kolay idare edeceksiniz herşeyi. Olumsuz etkilemek istemem kimseyi.

Şu yazı ilgimi çekti.

Şuraya kopyala yapıştır yapayım.
Gelip gidip bakayım

1. Asla mutfak lavabosunda bulaşık bırakma. Tezgah ve lavabo temiz kalmalı. Hatta evde her şey, her yerdeyken bile oranın derli toplu olduğunu bilmelisin. Kurtarılmış bölgen orası senin. Ne kadar dağılırsan dağıl, sonunda toparlanabileceğinin kanıtı. Elbette “robot” olmadığın için, ara sıra dağınık bırakıp, daha sonra toparladığın da olacaktır. Ama mutlaka toparlıyorsun.
  2. Eli boş gitme. Mesela salonda çay ve börek keyfi yaptıktan sonra mutfağa bir şey almaya gidiyorsun. Giderken çay bardağını ve boş tabağı da yanına aldın mı, iş biter.
  3. Kıyafetleri dışarda bırakma. Çok kolay. Bak şimdi, üzerinden çıkarttığın kıyafeti ya askıya, dolaba, çekmeceye ya da kirli sepetine yolluyorsun. Bitti bile.
  4. Her gün çöpü çıkar. Yok artık, tabii ki de çöpü her gün çıkartıyorsundur. Ben bunu öylesine yazdım. 7 maddeye tamamlamak için.
  5. Yığınları engelle. Bulaşık yığını, oyuncak yığını, dergi kitap yığını, kağıt yığını… ne olursa olsun onlar “yığın” haline gelmeden bir çaresine bak. Yılanın başını küçükken ezmek gerek.
  6. Yatmadan önce toparla. Uykuya gitmeden 5 dakika bir göz atıver evin genel haline. Mutlaka bir şeyler çıkacaktır bir yerlerden. İşte onları, hızlıca yerlerine gönderdin mi, yatabilirsin.
  7. Aile fertlerini de işin içine dahil et. Herhalde yani. Ne sanmıştın? Başlarda dirençle karşılaşman kuvvetle muhtemel. Ama sen de direnirsen, mutlaka ilerleme kaydediyorsun. Tabii önce sen olmak istediğin gibi olduktan sonra, aile fertlerini işin içine katmalısın.
Bugün bunu bir denicem bakalım neler değişecek.

En büyük sorunum neyi ne zaman yapmalı?
Sıralama hatası yapıyorum o yüzden bazı şeyler yapılmadan diğer gün başlıyor.

Çocuklara görev vermem gerekiyor. Bu da beni rahatlatacak biraz da olsa.

Bugün ilerleme kaydettim bu konuda.
Gözüme takılan işlerimi hallettim.
Çocuklara görev verdim.
Bir Yemeğim kaldi onu da yaparsam günü kurtarmış olacağım.

Bugün çocuklara oyuncaklarını toplama görevi verdim.
10 saniyede dağıttıkları oyuncakları 2 saatte topladılar.
En az 10 defa toplayın demişimdir bu 2 saat içinde.
Kızım 8 yaşında artık daha uysal olmasını beklerken küçüklerle küçük oluyor.
Ben de mutfagimi derinlemesine temizledim.
Kirli Çamaşır sepetimi boşalttım yıkandı kuruyunca onları yerlerine düzenleyip yerlestiricem.
Yemekler yenmisken bulaşığı da hemen makinaya koyarsam bugünü kurtarmış olucam.

Merhabalar.
Bende ilk iki sene evlendiğim zaman hiç bi iş yapmazdım sadece yemek yapardım sabahtan akşama kadar tv, telefondu. 😁😁
Şimdi kızım var 2 yaşında sabah erken kalkar 7 8 gibi hemen kahvaltı hazırlarım yaparız sonra hemen ise başlarım kendime zaman belirliyorum misal 11 12 gibi isim bitmesi lazım gibi kafamda oturtuyorum bazen saat tutuyorum kaç saat yapmışım işi gibi daha çok hızlı yapmamı sağlıyor 😊 çamaşır serdığım zaman ertesi günü ya da akşama kuruyunca durdurmuyorum hemen katlayıp yerlestiriyorum 2 3 güne bi evi süpürüyorum toz alıyorum oyuncaklara o kadar çok takılmamak lazım odalarında oynasınlar ben kızımınkini topluyorum arkamdan hemen döküyor bende bıraktım artık toplamıyorum yatacağınız zaman topluyorum ortada eşya ne varsa kaldırıyorum hayatta sabaha da bulaşık bırakmam hepsini halleder öyle yatıyorum. Ama bazen ruh halim yorgun bitkin bi sekilde oluyor o gun hic bi is yapasim gelmiyor resmen

Yarına dipnot
Ilk işin balkonu temizlemek olsun.
Sonraki işin elbise dolaplarına el atmak.

Merhabalar.
Bende ilk iki sene evlendiğim zaman hiç bi iş yapmazdım sadece yemek yapardım sabahtan akşama kadar tv, telefondu. 😁😁
Şimdi kızım var 2 yaşında sabah erken kalkar 7 8 gibi hemen kahvaltı hazırlarım yaparız sonra hemen ise başlarım kendime zaman belirliyorum misal 11 12 gibi isim bitmesi lazım gibi kafamda oturtuyorum bazen saat tutuyorum kaç saat yapmışım işi gibi daha çok hızlı yapmamı sağlıyor 😊 çamaşır serdığım zaman ertesi günü ya da akşama kuruyunca durdurmuyorum hemen katlayıp yerlestiriyorum 2 3 güne bi evi süpürüyorum toz alıyorum oyuncaklara o kadar çok takılmamak lazım odalarında oynasınlar ben kızımınkini topluyorum arkamdan hemen döküyor bende bıraktım artık toplamıyorum yatacağınız zaman topluyorum ortada eşya ne varsa kaldırıyorum hayatta sabaha da bulaşık bırakmam hepsini halleder öyle yatıyorum. Ama bazen ruh halim yorgun bitkin bi sekilde oluyor o gun hic bi is yapasim gelmiyor resmen
Bir düzen olusturmussunuz kendinize ne güzel.
Benim işlerim ya hep ya hiç tarzında oluyor çoğu zaman .
Bunu olabildiğince en aza indirgemek çalışıyorum

Çocukların önüne oyuncakları döktüm ben de o sırada mutfağı balkonu temizledim.
Çamaşır katladım. Şu an saate bakıyorum öğlen olmuş ben sanki hiç bir şey yapmamışım gibi. Çok hızlı geçmiş zaman.
Yavasim sanırım.
Pratiklik kazanmam gerek.

Sabah kalkar kalkmaz lavaboya giderim. İşimi bitirince tuvaleti lavaboyu yıkar çıkarım girmişken. Sonra mutfağa gider çayı koyarım. Çay hazır olana kadar yatakları toplarım. Sonra mutfağa gider yıkanmış bulaşıkları yerleştirip kahvaltıyı hazırlarım. Yeme faslı bitince beklemeden mutfağı hallederim. Her gün düzenli ocak tezgah vs. Silince derin temizliğe gerek olmadan her yer pırıl oluyo. 4 yaşındaki kızıma görev veririm yapar. Oyuncaklarını topla üzerinden çıkanları yatağının üzerine koy. Sonra süpürge silgi toz . Bitti gitti. Akşam serdiğim çamaşırı sabah toplarım . Büekerek toplarım daha kolay oluyo benim için hooop direk yerine herşey. 🤗

X