Cocuklar için yurt dışı mı daha iyi veya memlekette olmaları mı

melek199714

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
16 Eylül 2024
5
2
27
Merhaba aranıza yeni katıldım. Bilmiyorum burada paylaşmak ne kadar doğru fakat başkasının bakış acısına ihtiyacım var biz eşim ve cocuklarla 2 yıl önce Belçikaya taşındık fakat bir türlü uyum sağlıyamadık yanı demem şu ki biri oğlum 8 yaşında diyeri 2 yaşında fakat büyük oğlum memlekete dönmek istiyor ve biz de o düşüncedeyiz ama bir yandanda dönersek cocuklar için hata yapmış olurmuyuz bilemedim yani burada bir kurulu düzenimiz var fakat yurt dışında çevre yok cocuklara. burada sürekli evdeyiz hava koşullarından dolayı ve cocuklar moral olarak da etkiliyor. Bulgaristan'a gidince cok serbest ve mutlular. Fakat buraya gelme sebebimiz onlar için daha iyi bir gelecek olması ve dil öğrenip daha ilerde olmaları gelecekte zorluk cekmemeleri fakat Burada bir robottan bi farkımız yok eşimde dönmek istiyor dediğim gibi hata yapmış olurmuyuz bilemedim

Memlekette daha mutlu iseler dönün derim.
Daha özgüvenli oluyorlar ve daha serbest hayatları oluyor ama işte dönersek sonra pişman olurmuyuz bilemiyorum 😔eşim de mutsuz bir arkadaş cevresi yok sabah 4 den akşam 8 ze kadar işte oluyor bazen daha erken geliyor fakat saatleri ağır geliyor ona da haklı olarak ama işte tek sorun cocuklara ilerde sorun olur mu

Daha özgüvenli oluyorlar ve daha serbest hayatları oluyor ama işte dönersek sonra pişman olurmuyuz bilemiyorum 😔eşim de mutsuz bir arkadaş cevresi yok sabah 4 den akşam 8 ze kadar işte oluyor bazen daha erken geliyor fakat saatleri ağır geliyor ona da haklı olarak ama işte tek sorun cocuklara ilerde sorun olur mu
Hakkınızda hayırlısı olsun .

ya tamam Bulgaristan turkiye zor ama sanki avrupada herkes cok mu mutlu? cogu insan gunes yüzü gormeden evden işe cikip gunes yuzu gormeden eve geliyor, es dost gormeden ot gibi yasayip gidiyor.
bence insan nerede mutluysa orada yasamali. siz mutlu değilsiniz, esiniz mutlu degil, cocuklar mutlu değil, aileniz mutlu değil.
eeee?
bunca mutsuzlugun icinde cok mu iyi olacak cocuklar icin? belki de kendilerini ait hissetmedikleri icin ileride gettolarda gocmen mahallelerinde tehlikeli ve sacma insanlarla takilacak, kendini oraya ait hissedecekler bin pişman olacaksiniz gittiginize.
yanj size mutlu gelecek vaadi mi verdiler? isin sonunda belki de bosa gecen yillariniz olacak.
bu dunyaya da bir kere geliyoruz, ben olsam donerdim - ilerleyen tarihlerde tekrar gelmek istersem gelebilecek sekilde isimi geliştirir, kenara göç parasi ayirirdim.
kendi hayatimda da benzer seyi yaptim, sevgilim yasadiginiz ulkenin komsu memleketinden. gidebilirdim ama burada harika bir hayatim var. sehrimi seviyorum, dostlarimi seviyorum, güneşi seviyorum, ailemden baska ulkeye gitmek istemiyorum. gidersem guzel bir ise girecek harika dilim de yok. Hal boyle olunca neden ille de Avrupa diye direteyim ki. o geldi şimdi gunesin tadini çıkartıyor.
yerinizde olsam kesin donerdim.
benim kuzenim de binbir hevesle ve masrafla avrupaya gitti. hatta evlerini sattilar da gittiler. ama alisamadilar, yapamadilar, sevemediler, epey bir masrafla geri döndüler. sonra iki cocuklari oldu. cocuklar anneannesi ve babaannesiyle dipdibe bol sevgiyle buyuyorlar. kuzenim de bazen secim zamanlari - yeni zamlar geldikce - tvde kötü kötü seyler izleyince pisman oluyor döndüğüne ama genel olarak mutlu. hatta ebeveynlerden biri cok hastaydi bir dönem. o zamanlar donmekle iyi bir karar verdigini çünkü nenesiyle dedesiyle anıları olmayan bir cocuk yetistirmek istemedigini söylemişti

ya tamam Bulgaristan turkiye zor ama sanki avrupada herkes cok mu mutlu? cogu insan gunes yüzü gormeden evden işe cikip gunes yuzu gormeden eve geliyor, es dost gormeden ot gibi yasayip gidiyor.
bence insan nerede mutluysa orada yasamali. siz mutlu değilsiniz, esiniz mutlu degil, cocuklar mutlu değil, aileniz mutlu değil.
eeee?
bunca mutsuzlugun icinde cok mu iyi olacak cocuklar icin? belki de kendilerini ait hissetmedikleri icin ileride gettolarda gocmen mahallelerinde tehlikeli ve sacma insanlarla takilacak, kendini oraya ait hissedecekler bin pişman olacaksiniz gittiginize.
yanj size mutlu gelecek vaadi mi verdiler? isin sonunda belki de bosa gecen yillariniz olacak.
bu dunyaya da bir kere geliyoruz, ben olsam donerdim - ilerleyen tarihlerde tekrar gelmek istersem gelebilecek sekilde isimi geliştirir, kenara göç parasi ayirirdim.
kendi hayatimda da benzer seyi yaptim, sevgilim yasadiginiz ulkenin komsu memleketinden. gidebilirdim ama burada harika bir hayatim var. sehrimi seviyorum, dostlarimi seviyorum, güneşi seviyorum, ailemden baska ulkeye gitmek istemiyorum. gidersem guzel bir ise girecek harika dilim de yok. Hal boyle olunca neden ille de Avrupa diye direteyim ki. o geldi şimdi gunesin tadini çıkartıyor.
yerinizde olsam kesin donerdim.
benim kuzenim de binbir hevesle ve masrafla avrupaya gitti. hatta evlerini sattilar da gittiler. ama alisamadilar, yapamadilar, sevemediler, epey bir masrafla geri döndüler. sonra iki cocuklari oldu. cocuklar anneannesi ve babaannesiyle dipdibe bol sevgiyle buyuyorlar. kuzenim de bazen secim zamanlari - yeni zamlar geldikce - tvde kötü kötü seyler izleyince pisman oluyor döndüğüne ama genel olarak mutlu. hatta ebeveynlerden biri cok hastaydi bir dönem. o zamanlar donmekle iyi bir karar verdigini çünkü nenesiyle dedesiyle anıları olmayan bir cocuk yetistirmek istemedigini söylemişti
Cok haklısınız insan nerede mutluysa orada olmalı teşekkür ederim cevabınız için 🙏

Ben hep şunu derim ülkemiz cennet her şeyiyle 4 mevsimi var insanları sıcak tarihi kültürel yapısı yeme içme bolluğu
yalnız canım Türkiyem tek bir şartla Cennet paran varsa zenginsen çevrende öle oluyor gittiğin devlet kapısında da her yer sana kolaylıkla açılıyor ye iç gez keyfine bak Avrupadan çok daha iyi ama paran yoksa bildiğin survivor bu ülke
ona göre ciddi bir karar sizin kararınız
şimdi insanlar yurt dışına kendilerini atabilmek için çok büyük çabalarda

Mutlu olmak için ekstra bir şeyler yapmıyor musunuz? Gezmek, kurslar, çocuklar için etkinlikler vs? Mesela neden arkadaşınız yok? Çok da sosyal değilsiniz demek ki. Eğer size hiç uymuyorsa dönün ama ben olsam dönmem. Ortam oluştururum

Cevre konusu neyse ama neden boş zamanlari evde geçiriyorsunuz?
Ben almanyadayim ve asla evde oturduğum bir günü hatırlamıyorum.
Oğlumla gitmediğimiz yer yok.
Şuanda haftanın 3 günü kursa gidiyor.
Haftasonlari geziyoruz. Planetarium, hayvanat bahçesi, çiftlik, indoor oyun parkı, yüzme kursu vs. derken çocuk baya eğlenip arkadaş ediniyor. Bende onun sayesinde yeni insanlara tanıştım.

Sizin klasik bir haftasonunuz nasil geçiyor?

Bence daha cocuklarin yasi kucuk okula gidip dil ogrendikce arkadas edinecekler. Zaman taniyin onlara. Ben de gurbetteyim bizim de pek cevremiz olmamasina ragmen hic donmeyi dusunmedik. Tabii herkes donmek istiyorsa donun yapacak bir sey yok🙄

X