Çocuk sahibi olmaktaki motivasyonunuz nedir?

İyi yetiştirilen insanlara da ihtiyaç var. Toplum böyle kurtulabilir. Atatürk’ün annesinin “zaten ülke yıkılıyor” deyip çocuk doğurmadığını düşünün mesela.
Tabi ki motivasyonum bu değildi ama ben özellikle iyi ahlaklı, eğitimli insanların çocuk yapması gerektiğini düşünüyorum. Kendi adıma oğlumu iyi, vicdanlı, cömert, kadın haklarına saygılı ve eşitlikçi biri olarak yetiştirmeyi hedefliyorum.
Hayvansever de yetiştir hiç sanmıyorum ama.
Yani sen hayvanlara ( onlara zarar verdiği kanıtlanmış ) cihazlarla huzursuz etmeyi öneren sokakta hayvan görmek istemiyorum diyen bir tipsin. Bilemedim ne kadar iyi yetiştirilmiş bir çocuk olur senin çocuğun şüpheliyim bu konuda

Yaşadığımız yer tam olarak anlattığınız gibi sıkıntı yeri. Bu dünyada cenneti yaşamayı beklemiyorum

Yani sen hayvanlara ( onlara zarar verdiği kanıtlanmış ) cihazlarla huzursuz etmeyi öneren sokakta hayvan görmek istemiyorum diyen bir tipsin. Bilemedim ne kadar iyi yetiştirilmiş bir çocuk olur senin çocuğun şüpheliyim bu konuda
Sevgili Egecell,
Benim böyle bir cihazım yok ancak olsaydı kucağımda bebeğim varken 10 köpek üstümüze doğru koşarken kullanırdım. Söz konusu öneriyi yapmadan önce Repel adlı markanın sitesine bakmıştım ve hayvanlara zararsız olduğunun kanıtlandığı yazıyordu (reklam değil kanıt çabası). Sen de bakabilirsin.
Ha söz konusu çocuğumun ısırılarak parçalanmasıysa zarar da veririm, o ayrı. Samimiyetsiz olmaya gerek yok. Bunu yapmayacak bir annenin varlığına da inanmıyorum.

Son düzenleme:
Ha bir de bu benimle uğraşma meselesine çocuğumu dahil edersen, bu konu çirkinleşmiş olacak. Lütfen çirkinleşme. Çocuğum hakkında “iyi yetişmeyecek” gibi şeyler söyleme.
Teşekkürler.

Ulkenin ve dunyanin hali ortada. Ekonomik sikintilar, her gun her yerden duydugumuz akil almaz olaylar. Merak ediyorum cocuk sahibi olmaktaki motivasyonunuz nedir? Hic korkmuyor musunuz dunyaya gelecek olan canliya guzel bir gelecek sunamamaktan? Cocugum yok ve cocuk sahibi olmayi da istemiyorum bu gibi dusuncelerden dolayi. Sizlerin fikirlerini merak ettim.
Dünya güvenilir bir yer değil ama hiçbir zaman güvenilir bir yer değildi ki... Yaşadığımız çağ için konuşacak olursak ortaçağdan, teknolojinin olmadığı zamanlardan daha bile güvenli. Evet yanlış duymadınız. Belki yaşanan olaylar yüzünden deli saçması olarak gözükebilir bu dediklerim ama gerçek bu. Herhangi bir savaşta sıradan bir çiftçi olarak köyü ateşe verilip, yağmalanıp çoluk çocuğumuz direklere bağlanıp ateşe verilmiyorsa, cadı diye halkın gözü önünde yakılmıyorsak ya da bir ailenin evinde köle olarak doğup köle olarak ölmüyorsak bunu zamanında yaşayıp bu haklar için savaşan insanlara borçluyuz. Bknz: uluslararası ceza mahkemesi(UCM), Fransız ihtilali, insan hakları beyannamesi vs. Ha buna benzer şeyler olmuyor mu? Oluyor. Gazze en büyük örnek mesela karşı çıkıp engel olamayan devletler olsa da işin sonunda İsrail savaş suçuyla yargılanacak kim ne derse desin. En olmadı dünya toplumları tarafından dışlanacaklar. Yani her şeyin bir yaptırımı var artık. Evet kötü insanlar kameralar, yasalar çıkınca bir anda yok olmadı. Onlar kabilin soyuydu ve hep var olacaklar. Sorunuza gelecek olursak biz habilin soyundan gelen insanlar olarak bizim bu motivasyonumuzun akla yatan kısımlarını sorgularsak hiçbirini göremeyiz. Çünkü evet çocuk yapmak demek her zaman aklının bir köşesinde güvenliği konusunda endişe duyacağınız bir canlı demek ve bu da çok mantıksız bir şey gibi gelebilir. Kaç çocuğu varsa o kadar parçaya bölünür insan hatta. Ama içgüdülerimiz mantıkla işlemez. Oturup ciddi bir sorgulaması gerekiyor insanların dünyaya getirecekleri çocuklar için. Ben şu an hamileyim ikinci bebegime. Kriterim de şuydu; güvenli bir bölgede yaşıyor olmak, maddi olarak ikisine de yetmek. İkisini de karşılıyoruz ve yaptık. Her şey bundan ibaret.Şahsen ben Afganistan'da yaşasam çocuk yapmazdım ya da bana atıp tutmak kolay buradann. Sonuçta savaştan kaçan toplumların hayatta kalma içgüdüsü ile daha fazla çocuk sahibi olmaya meyilli oldukları da kanıtlanmış bir gerçek. Yani kısacası hep diyoruz ya anne baba olmadan önce ebeveynlik testi yapılmalı çiftlere diye. Belki öyle olmalıdır gerçekten ama çocuk yapmak çok da düşünülebilen bir şey değil. İnsanların kriterleri olmalı ve karşılıyorsa yapmalı ya da ertelemeli kriterleri karşılayana kadar. Sonrasında önyargılarından (çocuklu insanlar mutsuzdur) ve korkularından kurtulmalı. İnsanlar elbette öncesinde düşünmeli doğru olan da bu zaten ama uzun uzadıya düşünen insanların çok da çocuk istediklerini düşünmüyorum ve bence çocuk istememek de normal karşılanmalı.

iki uc kere hamile kaldi zaten (ikisini siteye yazdi ucuncusunu dediklerinden ben cikardim) hatta biri bu sene.
hepsinden kürtaj oldu.
o seye sasiriyordu. "bu kadar aktif birlikteligim var neden daha sık hamile kalamiyorum niye birkac yilda bir kaliyorum? bende bir sorun mu var?"
Ben konuşurken bir kez kurtaj oldum sonra hamile kalamadim hiçte korunmuyorum demişti istiyor ama kalamıyor gibiydi.Söyledikleriyle kendisi çelişiyor zaten.Ben hamile kalırsa doğurur bu şansı kaçırmaz diye düşünüyorum benim gözümde çizdigi profil bu mesela sana da böyle görünüyor tam olarak kendisini anlayamadık ama dur bakalim anlaşılır sonunda.Ama kesin birşey var bu çocuk konusundan karın ağrısı var.

Ben konuşurken bir kez kurtaj oldum sonra hamile kalamadim hiçte korunmuyorum demişti istiyor ama kalamıyor gibiydi.Söyledikleriyle kendisi çelişiyor zaten.Ben hamile kalırsa doğurur bu şansı kaçırmaz diye düşünüyorum benim gözümde çizdigi profil bu mesela sana da böyle görünüyor tam olarak kendisini anlayamadık ama dur bakalim anlaşılır sonunda.Ama kesin birşey var bu çocuk konusundan karın ağrısı var.
bu temmuzda şunu paylasmisti;
Ben birkaç ay önce 8500 e yaptırdım.ruhat karakuş kliniği.sgk nın karşı aralığında.genel anestezi olmadan ama.zor oluyor.
genel gorusu suydu; "birkac yilda bir belki hamile kalirim diye korunup hormonlarimi bozmak ya da karşı taraftan korunmasini isteyip zevkimden olmak istemem"
ilginç birisi. hpv kaptim diye konu acan kizi bile kiskaniyor cinsel hayati yoğun da hastalik kapti diye🤣🤣

bu temmuzda şunu paylasmisti;

genel gorusu suydu; "birkac yilda bir belki hamile kalirim diye korunup hormonlarimi bozmak ya da karşı taraftan korunmasini isteyip zevkimden olmak istemem"
ilginç birisi. hpv kaptim diye konu acan kizi bile kiskaniyor cinsel hayati yoğun da hastalik kapti diye🤣🤣
Kafasi guzel bu kadının🙄🤣ben yakalayamamışım görüyomusun ya da o zaman bir kere yapmış sonra korumadigi icin tekrar hamile kalmış herhalde.Sonunda rahminden olunca akli belki başına gelir oda belki tabi.

Birçoğunun motivasyonu yalnızlıktan özellikle yalnız ölmekten korkmak.
Ama hiç kimse bunu açıkça itiraf etmez edemez.
Motivasyonum yoktu, duygusaldı, anne olmak istedim, bebekleri severim, hormonlarım falan… :) derler
Zaten mallar ve evlatlar genellikle aynı kategoride anlatılır kutsallarda.

Son düzenleme:
Kafasi guzel bu kadının🙄🤣ben yakalayamamışım görüyomusun ya da o zaman bir kere yapmış sonra korumadigi icin tekrar hamile kalmış herhalde.Sonunda rahminden olunca akli belki başına gelir oda belki tabi.
bir de küçücük dogu sehrinde hastanede yatmadigi adam kalmamis, evinin kapisi gunde 4 erkege açılmaktan aşinmis. kiskanc vs karakteri guzel degil. hala üzülüyor diyor ki "kimse beni arkadasiyla tanistirmiyor (evlilik icin)" 🤣🤣 e yani, normal degil mi?

bir de küçücük dogu sehrinde hastanede yatmadigi adam kalmamis, evinin kapisi gunde 4 erkege açılmaktan aşinmis. kiskanc vs karakteri guzel degil. hala üzülüyor diyor ki "kimse beni arkadasiyla tanistirmiyor (evlilik icin)" 🤣🤣 e yani, normal degil mi?
Ay evli kala bilir mi ki fehrans? Evlendigi adam boynuzlanmaktan gider :KK70: bir kişiyle duramiyor o ama nasıl kaldırıyor onu hiç anlamış değilim.Ayrica hastanede nasıl yapıyor yahu🙄

Bana da çok tuhaf geliyor.her taraf çoluk çocuk dolu cehennem gibi ülkede.hâlâ daha milyonlarca çocuk yapmaya çalışan, yapamazsa kafayı yiyen kadın var ülkede.hayatım boyunca empati yapamadığım tek konu.

Bazıları yaşayamıyor işte onu diyoruz.ürememiz de gerekmiyor ayrıca.neslimizin tükenmesinin herhangi bir sakıncası yok.kızınin kellesi önüne atılan kadın da kesin amann olur öyle şeyler dünya böyle zaten diyordur.

Dedi !! sitenin arzısı,utan biraz utan ..

Var tabi öyle bir saçmalık, en entel benim sen cahilsin şeklinde tepeden bakma🤐 benim çocugum yok ama topluma insan yetiştiren anne babalara saygım sonsuz. Işin cogu annelere kalıyor o yüzden saygının çoğu onlara gidiyor🥰her şey mantık değil, anne sevgisi olmayan bir dünya korkunç soğuk bir yer olurdu💗
Ya vallahi cok dogru. Anneligi sabaha kadar anlatabilirim. Oyle degisik bir sey. Anne sevgisini merhametini dibine kadar yasayan insanlar lazim dunyaya. Keske her cocuk bu sevgiyle sarilsa sarmalansa da dunya daha guzel bir yer olsa.

Ev hanımına,çocuğa,birde askeri personele gıcıklığı var adamlar göreve gidince sevişmeden nasıl durabiliyormuşuz öyle söyleyim.

Ulkenin ve dunyanin hali ortada. Ekonomik sikintilar, her gun her yerden duydugumuz akil almaz olaylar. Merak ediyorum cocuk sahibi olmaktaki motivasyonunuz nedir? Hic korkmuyor musunuz dunyaya gelecek olan canliya guzel bir gelecek sunamamaktan? Cocugum yok ve cocuk sahibi olmayi da istemiyorum bu gibi dusuncelerden dolayi. Sizlerin fikirlerini merak ettim.
çocuk sahibi olmak istemiyorsanız bizim motivasyonu ne amaçla öğrenmek istiyorsunuz. sonradan pişman olmayacağınızı düşünüyorsanız çocuksuzluğun keyfini çıkarın. ben ilerde baksın, can yoldaşı olsun motivasyonuyla yapmadığım için mantık yönüyle bakınca ebeveynlik tam bir amelelik. sevgisi paha biçilemez ama zor. o yüzden çok istemeyen, sorumluluk sahibi olmayan bencil insan çocuk sahibi olmasın.
kadın vücudu için doğum yapmak çok faydalı benim motivasyonlarımdan en önemlisi buydu galiba.

Birde çocuk sahibi olmak istemeyenleri motive etmek gibi bir sorumluluğu yok kimsenin. Siz hic düşünmüyorsanız ne yapacaksınız bizim motivasyonumuzu?
Aynısı ikinci çocuk konularında da oluyor. Tek çocuk şahane diye alttan alta ikinci çocuk yeriliyor. Kimsenin çocuğu bir başkasının kararının doğruluğundan emin olmak ve tatmin olmak için gereksiz gösterilemez bir de olsa iki de olsa fark etmez.
Çocuk gibi önemli bir kararın buraya sorularak verileceğini de düşünmüyorum. Fikri net olanların konuları kaostan başka bir işe yaramıyor.

güzel yetiştirebilecek, imkanları iyi olan insanların çocuk sahibi olması kötü bişi değil
dünya sadece kötülere kalamaz
çok iyi insanlar da var. dünya sadece kötülerin elinde değil
iyi bir toplum yaratabilmek iyi evlatlar yetiştirebilmekten geçiyor
maddiyat çok önemli bir konu. bu yüzden sadece iyi kalpli düzgün yetiştirebilecek manevi olgunlukta olmak yetmiyor
şey doğru değil, tamam çocuk yaptık, iyi de yetiştirdik hırsız uğursuz olmadı, iyi bir insan oldu ama maddi olarak veremedim, istediği oyuncağı alamadım, iyi okullara yollayacak param yok, düzgün meslek sahibi yapabilecek maddi imkanım yok durumu olmamalı. iyi maneviyatı iyi maddiyatla da desteklemek lazım ki bir işe yarasın
yoksa çocuk dünya iyisi ama cebinde beş kuruşu yok. lunaparka bile götürememişsin. üstüne düzgün kıyafet alamamışsın. ne anlamı var?
sendeki fakirliği yetişkin olduğunda da devam ettirecekse ona da yazık yani
ülke ekonomik anlamda devamlı kötüye gidiyor. bizim anne babalarımızın nesli bi şekilde ev araba alabildi artık yeni neslin aileden maddi bişiler kalmadığı sürece bu ev araba olaylarını sadece maaşlı çalışarak çözmesi çok zor
her şey ev araba değil tabi ki çok yaygın bir örnek olduğu için söylemek istedim

iki uc kere hamile kaldi zaten (ikisini siteye yazdi ucuncusunu dediklerinden ben cikardim) hatta biri bu sene.
hepsinden kürtaj oldu.
o seye sasiriyordu. "bu kadar aktif birlikteligim var neden daha sık hamile kalamiyorum niye birkac yilda bir kaliyorum? bende bir sorun mu var?"
Yuh 😱😱😱

X