Cocuk Gözüyle Dünya

Halikarnas

DÖNDÜM
Kayıtlı Üye
24 Kasım 2008
14.247
37
çocuk gözüyle dünya

5 yaşında ki bir çocuğun yaptığı resime yorum yapmak gereksiz diye düşünüyorum

sevgili KK dostlarım lütfen sessiz kalmayalım, şiddet uygulanan çocukları yetkililere bildirelim.

çocuk kalbiyle aşkın tarifi :)

ne kadar aydınlık pırıl pırıl unuttuğumuz eski ilkbahar günlerini tarif ediyor adeta

Yine festival kapsamında yer alan çocuklar arasındaki kardeşlik, sevgi, dostluk bağlarını geliştirmek ve onları barışçıl bir geleceğe hazırlamak amacıyla düzenlenen ‘NASRETTİN HOCA 800 YAŞINDA’ konulu Ulusal 7-17 Karikatür Yarışması’na ülkemizin çeşitli kentlerinden çocuklar toplam 1097 karikatur çizip gönderdiler. Karikatüristler Tan Oral, İzel Rozental, Ercan Akyol, Kamil Masaracı, Muhammet Şengöz, Prof. Dr. Efser Kerimoğlu (Psikiyatrist) ve Hülya Danyal'dan oluşan yarışma jürisi Darüşşafaka İlköğretim Okulu’ndan Kutay Ekmen'in karikatürünü 1.000 YTL'lik '7-17 Ödülü'ne uygun buldu.

Uluslararası Yoksulluğu Ortadan Kaldırma Günü kapsamında düzenlenen önemli etkinliklerden biri de Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesi tarafından Kamu Bilgilendirme Dairesi ve Birleşmiş Milletler Posta İdaresi işbirliğinde “Yoksulluğu Sonlandırabiliriz” konulu Çocuk Resim Yarışması’ydı.

Yarışma kapsamında, 124 ülkeden 12 binin üzerinde çocuk yoksulluğun birçok yüzünü, yoksullar için kaygılarını ve iyi dileklerini tasvir eden Birleşmiş Milletler pulları tasarladılar. Çocukların yaratıcı çizimleri, dünyada yaşanan eşitsizliği ve ayrımları betimliyor ve sevgi ve merhamet kavramlarına vurgu yapıyor. Yoksulluğu ortadan kaldırmanın bir yolu olarak, çocuklar çizimlerinde eğitim, istihdam, barış ve güvenliğin gerekli olduğunu önerdiler. 15 yaşındaki Namibyalı Sonja Mohr, konuyla ilgili olarak “Kimse yoksulluğa ve şiddete maruz bırakılmamalı. Eğitim ve yardımlaşma yoksulluktan çıkıp parlak bir gelecekte barışa ilerlemenin merdivenidir” dedi.

Kararların ardından, kazanan 6 tasarım 2008 yılında Birleşmiş Milletler pulları olarak kullanılacak. Yarışmada ayrıca 20 tasarım Üstün Başarı Sertifikası alırken, 24 tasarım ise Tanınırlık Sertifikası aldı. En iyi 50 tasarım 17 Ekim 2007 tarihinde New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde sergilendi

Son düzenleyen: Moderatör:

İstismar Türleri
1-Şiddet; aileden, öğretmenlerden, yetişkinlerden kaynaklanır. Ülkemizde çocukların %65,72 si ebeveynleri tarafından fiziksel istismara uğramaktadır.
2-Çıkar amaçlı kullanma; suç işleme kastı ile kullanma, maddi çıkar sağlama amacı ile çocuğun çalıştırılması, dilencilik ve fiziksel güç gerektirecek işler yaptırılması ve televizyon ve sinema filmlerinde gelişimin olumsuz etkileyecek şekilde ve çocuğun fiziksel ve ruhsal yapısını etki edecek rollerde ve uzun süreler oyuncu olarak çalıştırılması
3-Cinsel istismar; çocuğu kullanmak ve kullanılmasına izin vermek. Yoğun olarak aile ve akrabalar arasında gerçekleşir.
4-Duygusal istismar; aile tarafından dışlanma, eleştirilme, beğenilmeme, başka çocuklarla karşılaştırılma.
5-Uyuşturucu madde kullandırılması
Bağımlılık yapan maddelere çocukların ulaşma şekilleri
Boyalar, temizleyiciler, ayakkabı ve deri fabrikaları, emaye, muşamba ve gübre imalatında kullanılan kimyasallar, yapıştırıcılar, basımevi ve boyahanelerde mobilya ve oyuncak imalatında kullanılan kimyasallar. Bu tür fabrika, atölye gibi yerlerde çalıştırılan çocuklar bu kimyasal maddelere çok kolay ulaşabilmektedir.
Bu maddelerin etkileri; konuşma algılama bozuklukları, bilinç kaybı, karaciğer yetmezliği, tümör, böbrek ve akciğer kanseri, lösemi ve ölüm.
Tehlike Altında Olan Çocuklar
1-Bir yetişkinin koruma ve bakımı altında olmayan çocuklar
—;anne babası ölmüş çocuklar
—;anne baba tarafından terkedilmiş çocuklar
2-İhmal edilen ve toplumsal tehlikelere, suça ve kötü alışkanlıklara karşı korumasız bırakılan çocuklar
—;sokak çocukları
—;suç örgütlerince kullanılan ve fuhuşa sürüklenen çocuklar
3-İstismar edilen çocuklar
4-Savaş ve terör ortamında bulunan çocuklar
5-Hayatta kalabilmesi için gerekli ihtiyaçların karşılanmasından yoksun bırakılan çocuklar (sağlık, eğitim, bakım ve barınma)
6-İşkence, zulüm ve insan onuruna aykırı davranışlara maruz kalan çocuklar
7-Yaşamakta olduğu ülkede yasal ve idari engel bulunan azınlıklara mensup çocuklar
8-Mülteci çocuklar

Çocuk gözüyle silaha hayır

Çocuk gözü işte:)))

Çin'deki depremden sağ kurtulan bir çocuk, geleceğin makinesini dünya içerisine yerleştirerek basıncı ve güç değişimlerini ölçüp depremlerin önüne geçmeyi hayal ediyor.

Çocukların gözünde olaylar çok farklıdır. Büyükler onlara bildiklerini anlatmak isteseler bile, çocukların hayal dünyaları o kadar gelişmiştir ki kavramları düşündükleri gibi algılarlar.

30/3/2006 - Ödevin böylesi....
Bu gün sınıfıma verdiğim “Atatürk’e mektup” konulu ödevden birkaç tane örnek yazmak istiyorum. Bu
mektubu yazan öğrencim 8 yaşında.

Sevgili Atatürk Dede

Seni çok seviyorum. Sen niye öldün ki? Ölmeseydin ben senin yanına gelirdim. Sende bize gelirdin. Annem bize çay yapardı. Ama sen beni tanımıyorsun değil mi? Benim adım H. Ç. Eğer ölmeseydin seninle tanışırdık. Ben seni gerçekten çok seviyorum. Eğer sen olmasaydın düşmanlar vatanımızı alırdı ve ben , annem, babam, kardeşim olmazdı. Okulumda olmazdı. Sen düşmanı kovaladın ve biz olduk. Bir de 23 Nisanı bize hediye ettin . Teşekkür ederim. 23 nisanda şiir okumak istiyorum. Eğer sen ölmeseydin öğretmenime söylerdin o da bana şiir okuttururdu. O seni dinlerdi. Neyse mektubum burada bitiyor. Seni çok seviyoruz. Kendine iyi bak. Hasta olma.
Sevgilerimle H.Ç.

Meğer küsmemiş içimdeki çocuk.

Fazlasıyla meşgulmüş.

Bir ziyaretçisi varmış ve onun yanındaymış.

Başka bir çocuk...

Hatta bebek...

9 yaşında bir çocuğun resmi

Bahtiyar Aliyer 10 yaşında Azerbaycanlı bir çocuk

7 yaşında minik ama yüreği büyük bir Bulgar kızının resmi

çocuklarımız dünyayı böyle görmek ve yaşamak istiyorlar
din dil ırk ayrımsız barış ve kardeşlik içinde mesut mutlu yaşamak istiyorlar

barış içinde ele ele dünyayı sarıp sarmalamak ve sevgi ile beslemek istiyorlar

15 yaşında çinli Yeung o kadar güzel anlatmış ki başkalarının dünyasına bakabilmeyi, kendinden başka olanları anlayabilmeyi

14 yaşında çinli chan

üzgünüm düşlediğin dünyayı sizlere bırakamayacağız dilerim sizler gelecek nesillere bırakmayı başarabilirsiniz.

15 yaşındaki Fung beton dünyadan kurtulmak istiyor

çocuklar bile aydınlığın yolunu biliyorlar ama politikacılar bilmiyorlar.

inanabiliyormusunuz bu resmi çizen Christie sadece 10 yaşında!!!

chang 13 yaşında ... el ele verilirse fakir kardeşlerine mükemmel bir şekilde yardım edebileceklerini biliyor.

13 yaşında ama sevgi dolu kocaman bir yüreği var

çocuklar el ele vermek istiyorlar

onlara istedikleri dünyayı bırakabilecekmiyiz !?

13 yaşında ve tüm bunları istemeye hakkı var çünkü hayat istiyor.

Knong'da (15) güzel bir dünyanın anahtarının el ele vermek olduğunu düşünüyor.

Korng 5 yaşında

Lam Cheuk Wai (Age13).

MICHELLE CHENG CIN MIN (12) - ÇİN

Michelle Hiu Tung Lau (15)

SWANEY LOH ( 9 ) - ÇİN

TANG LE QIAN TOBY (9)

Gorge Emilia Alvarez (13) Kübalı küçük çocuk çok şey mi istiyor....

Byron Armando (13).

Milena Jazmin Luna (12).

Mariyam Raneen Niyaz (6).

Evet bu resmi çizen maldivli minik kız sadece 6 yaşında

Küçücük bedenlerinde Kocaman yürekleri var.

yeterınce zor ve sıddetın cok oldugu bır dunyada yasıyoruz..belkıde bu yasamdan en zarar alan cocuklarımız oysa en masum ve en ıyı nıyetlı olanlarda cocuklarımız...

çocuklar şiddeti çizdiler

Şiddeti çocukların nasıl algıladıklarını görmek için ilköğretim beşinci sınıf öğrencilerine resim çizdirildi. Bakın ne sonuç çıktı...
Çocukların resimlerine aile içi şiddet yansıdı.
Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Filiz Yurtal ile öğretim görevlisi Kazım Artut'un yaptığı araştırmaya 11-12 yaşlarındaki 77 çocuk katıldı.

Çocuklardan, şiddet uygulayan ve şiddete maruz kalan kişi veya kişileri konu alan resimler çizmeleri istendi. Sonuçta çocukların 47 resimle en fazla aile içi şiddet içeren resimlerde karıkoca kavgaları ve erkeğin kadına şiddet uyguladığını gösteren konular çizdikleri gözlendi. Çocuklar, şiddet uygulayanların 107'sini erkek, 11'ini kadın, dördünü çocuk olarak çizdi. Bunu tartışma, kapkaç, çete, savaş ve töre gibi konulardaki şiddet olayları izledi.

Masada rakı şişesi

Şiddet uygulayan kişileri betimleyen resimlerin incelenmesinde ise elinde sigara, masada rakı şişesi, bıçak, sopa ve ateşli silahların çizildiği ve bazı resimlerde de öfkeli bir yüz ifadesi çizilerek temanın güçlendirilmeye çalışıldığı gözlendi. Şiddete maruz kalanların resimlerinde ise yüzde morluklar, kişilerin üzerlerinde kırmızı renkli kan izleri ve gözyaşları yer aldı. Bazı çocukların anlatımı pekiştirmek için figürlerinde "konuşma baloncukları"na yer verdikleri gözlendi.

Bella Godiva (Age7).

Başkent Üniversitesi Adana Özel Başkent Okulları dördüncü sınıf öğrencisi Berfin Serin çizdiği çevre konulu resim ile Dünya birincisi oldu.

7.Uluslararası Çevre ve Çocuk çizimi yarışmasına katılan Adana Özel Başkent Okulları dördüncü sınıf öğrencisi Berfin Serin 48 ülkeden katılan 11322 resim arasından birinci olmayı başardı.”Çevremizi Koruma “temasının işlendiği yarışmaya katılan Berfin Serin yarışmaya resim öğretmeni Hafize Ersoy ile hazırlandı. Resim yapmayı çok seven Berfu çizdiği resimde işlediği temayı şöyle açıklıyor:
“Bir kız balkonunda oturmuş. Kedisi var. Bir masada kurabiyeler. Çaydanlık. Hava kararmak üzere. Arkasında deniz manzarası var. Gemiler var denizde. Çiçeklerine bakıyor kız. Kızın elinde gül demetleri var. Çevreyi izliyor. Gözlemliyor çevresini. Doğanın güzelliğini seyrediyor. Derslerinde de oldukça başarılı olan Berfin Serin sınıf öğretmeni ve arkadaşları arasında da oldukça sevilen bir öğrenci. Kendisine dünya birinciliği kazandıran ana tema çevre hakkında görüşleri ise şöyle; “Daha bilinçli olmak lazım. Mesela ben arasıra görüyorum. Çöpler de taşabiliyor. Daha bilinçli olmak lazım.Bu durumda da kişilerin daha çok eğitim görmesi lazım.”Resimde Dünya birincisi Berfin Serin resimdeki gelişmesinin öğretmeni kadar kendi de farkında. Küçüklüğümden beri resim yapıyorum diyen Berfin resim konularını çok detaylı incelediğini ve resimlerinin giderek güzelleştiğini ifade ediyor. Ağırlıklı olarak doğayı çizdiğini belirten Berfin figür çalışmaları da yapıyor.

Hindistan'dan bir çocuk 40 yıl içinde bilgisayarların farklı alanlarda kullanılarak dünyayı değiştireceğini umut ediyor.

cocuklarimiz yarinlarimiz ve gelecegimiz ne görürlerse ne duyarlarsa onu cok cabuk kapiyolar onlara tertemiz bir dünya ve iyi bir gelecek vermek icin örnek olmaliyiz
harika bi konu buda tatlim cok ama cok tsk ediyoruma.s.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…