Çocugunuzu tabletden ,oyunlardan nasil uzak tutuyorsunuz

Efes78

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Eylül 2022
1.200
1.290
46
Merhaba hanımlar..7,5 yaşındaki oglum tableti elinden düşürmüyor, brawl stars diye bir oyunu oynuyor..Derslerine ilgisi azaldı..Bu ve benzeri durumlarda nasıl çözüm buluyorsunuz ..

İmkanınız varsa spor,beceri vb aktivitelere yazdırın.Evde oyalamak zor olabilir ilk fırsatta tablete koşar.Yasaklamak ters teper. İlgisini bilinçli bir şekilde başka yere kaydırın

Evde tutmayarak çözebiliyorum valla.
haftaiçi komple yasak. Haftasonu da ödevlerden sonra süre koyuyorum. Tablet otomatik kapanıyor. Haftasonuna özellikle dışarı aktivitesi koyuyorum. Mesela benim oğlum haftasonu iki gün baskete bir gün piyanoya gidiyor. Haliyle bizimli ödevlerden sonra yemek yiyor sonra ben ortalığı toplarken tablet oynuyor. öğlen yemeğinden sonra kurslara çıkıyoruz zaten. Akşam yemeğine ancak dönüyoruz. Akşam döndüğümüzde de zaten tablet kalkmış oluyor. Süresinin gittiğini bildiği için de akşamları istemiyor
Ama basket gibi kursları olmasa tutamam. Enerjisini atmış geliyor çünkü

Benimki 6 yaşında hiç vermiyorum, asla oyuna özellikle çok katıyım alıştırmadım. Ben 6 yaşımdayken eve pc girdi. Bir kaç tane vardı yeğenim vs hepsi oyun bağımlısı oldular. 17 yaşında kimseyle iletişimleri yok, hep oyun tablet ekran. Ben kendime söz verdim asla çocuklarıma vermeyeceğim diye. Vermiyorum.
Biz şöyle oyalıyoruz “dansa gidiyor, baskete gidiyor, lego hastası, legolarla saatlerce oynuyor zaten, erken uyuyor, dersler kitap okuma saatleri vs derken bir bakmışız zaman geçiyor. Uzun bir süre de vermeyi düşünmüyorum. Kuzenleri oynuyor mesela benimkinin ilgisini çekmiyor, hadi beraber oyun oynayalım der sıkılır onlarla.

Benim oglum da oynuyor brawl stars. Hafta ici 1 saat, hafta sonu 2 saat hak veriyorum. Oynarken ara ara yanina oturup izliyorum. Sonrasina baska aktiviteler buluyorum. Hadi parka cikalim, hadi puzzle hadi odev hadi babanla top oyna. Oyle kaynatiyoruz.
Gelip paralı olanı almamızı istiyor bir de..yazın tatil diye arada aldım ama halen istiyor..tablete saat koymak falan krize giriyor..ben haftasonuna kurs spor resim bakayim..gözleri de bundan bozuldu ..1,25 gözlük verdi doktor.

Benimki 6 yaşında hiç vermiyorum, asla oyuna özellikle çok katıyım alıştırmadım. Ben 6 yaşımdayken eve pc girdi. Bir kaç tane vardı yeğenim vs hepsi oyun bağımlısı oldular. 17 yaşında kimseyle iletişimleri yok, hep oyun tablet ekran. Ben kendime söz verdim asla çocuklarıma vermeyeceğim diye. Vermiyorum.
Biz şöyle oyalıyoruz “dansa gidiyor, baskete gidiyor, lego hastası, legolarla saatlerce oynuyor zaten, erken uyuyor, dersler kitap okuma saatleri vs derken bir bakmışız zaman geçiyor. Uzun bir süre de vermeyi düşünmüyorum. Kuzenleri oynuyor mesela benimkinin ilgisini çekmiyor, hadi beraber oyun oynayalım der sıkılır onlarla.
Bravo hakketen 👏👏👏

Gelip paralı olanı almamızı istiyor bir de..yazın tatil diye arada aldım ama halen istiyor..tablete saat koymak falan krize giriyor..ben haftasonuna kurs spor resim bakayim..gözleri de bundan bozuldu ..1,25 gözlük verdi doktor.
8BC0B670-B3A2-4232-B139-0986511FBCF6.jpeg

Bizim yazki dogum gunu konsepti brawl starsdi oyle seviyor. Bir suru kiyafeti var brawl starsli o yuzden anliyorum. Parali icin de hedef koydum. 90 gun boyunca okulda uslu durur odevlerini zamaninda yaparsan paralisindan alicam diye. Takvime isaret koyuyoruz. Spor iyi olur. Ben de haftasonu iki gun yuzmeye goturuyorum eve gelene kadar oglen oluyor.

Benim 5 ve 7 yaşında iki oğlum var. Geçen kışa kadar telefon veriyordum ama benim seçtiğim çizgi filmleri izliyorlardı. Kuzen çocuklarıyla bir araya gelince oyun yüklemeyi öğrenmişler. Ben bunu görünce bir anda yasakladım. O gün bugündür asla vermedim. Sadece televizyondan çizgi film izleme hakları var. Onun dışında hiçbir video ya da oyun yok. Siz duruşunuzu bozmayın, başta zor alışıyorlar ama zamanla kabulleniyorlar. Dışarda vakit geçirsin bol bol. Evde vakit geçirebileceği aktiviteler bulun. Zaten şu an yapabileceği en önemli şey kitap okumak. Oturup birlikte kitap okuyun, boyama yapın, oyuncaklarıyla oyun kursun.

Tiny tap tarzı eğitici oyunlar indirip oynatın, kesemiyorsanız tablet yerine bilgisayara ilgisini çekmek daha iyi gibi, kodlama atolyeleri var. Bilgisayar öğreniyorlar belki oralara gönderebilirsiniz. İlk başta hiç oyun olmaz pc de, İlerleyen zamanlarda Steam oyunları oynar hem sosyalleşir hem de discord telegram vb kullanımını öğrenir. Abim ingilizceyi online oyunlardan öğrendi mesela ama o oyun oynamaya 5nci sınıfta başlamıştı.

Haftada 3 ayrı spora gönderiyorum 1 er saat, okul da var zaten. Hafta sonu yurtdışında olduğumuz için Türkçe dersleri de var. Tabi ki tablet de veriyorum günde 1 saat.. Boş zamanları kalmayınca tabletle oynayamıyorlar.
Bizler teknoloji ile iç içe olup onların uzak kalmasını istersek saçma olur, çünkü davranışımızla örnek olmamız gerekiyor. Bu çağda tamamen uzak tutmak da imkansız zaten teknolojiden, kontrolü sağlamak şart.

Merhaba hanımlar..7,5 yaşındaki oglum tableti elinden düşürmüyor, brawl stars diye bir oyunu oynuyor..Derslerine ilgisi azaldı..Bu ve benzeri durumlarda nasıl çözüm buluyorsunuz ..
Kızım 3 yaşında o bile bana diyor ki anne oyun açsana telefonundan nerden gördüyse artık. Devir artık bu maalesef. Gün içinde parka markete götürüyorum unutuyor. Onu deneyebilirsiniz.

Eki Görüntüle 3479483
Bizim yazki dogum gunu konsepti brawl starsdi oyle seviyor. Bir suru kiyafeti var brawl starsli o yuzden anliyorum. Parali icin de hedef koydum. 90 gun boyunca okulda uslu durur odevlerini zamaninda yaparsan paralisindan alicam diye. Takvime isaret koyuyoruz. Spor iyi olur. Ben de haftasonu iki gun yuzmeye goturuyorum eve gelene kadar oglen oluyor.
Demek bu kadar seviyor çocuklar bunu😯😱

Sizinki baya baya bağımlı olmuş. Süre bitince krizlere giriyorsa sağlam bir yasak gelmeli. Benim oğlum minecraftçı. Bir dönem haftasonları tablet diye erkenden uyanıyordu. O bile beni tedirgin etti bir ay komple yasak koydum. Ayarını bilmezsen yok tablet falan dedim.
Şimdi süre kontrolünde itiraz etmez.
Ki bir iki saat sonunda kendi sıkılır Legolarına döner.
Siz bence uzun bir süre sağlam bir yasakla önce bağımlılığını kırın. Yazık günah gözlerine

Tutamıyorum.
6 yaşına geldi benim çocuğum
Cumartesi aldım arkadaşının doğumgününe götürdüm öyle böyle zaman geçti
Bugün sabahtan beri tablette
1,5 saat birebir evcilik oynadım ee sonra gene bitti
Ya benle babasıyla oynamak istiyor ya da tablet istiyor
Haftaya yüzme kursu başlayacak 2 saat uzak tutarım artık

Sizinki baya baya bağımlı olmuş. Süre bitince krizlere giriyorsa sağlam bir yasak gelmeli. Benim oğlum minecraftçı. Bir dönem haftasonları tablet diye erkenden uyanıyordu. O bile beni tedirgin etti bir ay komple yasak koydum. Ayarını bilmezsen yok tablet falan dedim.
Şimdi süre kontrolünde itiraz etmez.
Ki bir iki saat sonunda kendi sıkılır Legolarına döner.
Siz bence uzun bir süre sağlam bir yasakla önce bağımlılığını kırın. Yazık günah gözlerine
Çok doğru söylüyorsun khomyuk

Benim oglanda o yaşta ama bu oyunu hiç bilmiyor. Okul başlamadan bikac hafta önce tüm oyunları sildim. Okul süresince hiç vermeyecegimi de biliyor o yüzden istemiyor. Evet yazın ara ara veriyordum çok uzun bir zaman vardı ama şimdi öyle değil. Okul ödevler hafta içi spor kursları derken kalan zamanda da oyun oynuyor kardeşiyle. Oyun konusunda katı olmak gerek bence.

Benim oglanda o yaşta ama bu oyunu hiç bilmiyor. Okul başlamadan bikac hafta önce tüm oyunları sildim. Okul süresince hiç vermeyecegimi de biliyor o yüzden istemiyor. Evet yazın ara ara veriyordum çok uzun bir zaman vardı ama şimdi öyle değil. Okul ödevler hafta içi spor kursları derken kalan zamanda da oyun oynuyor kardeşiyle. Oyun konusunda katı olmak gerek bence.
Brawl ı içinde şiddet var diye hiç oynatmamıştım. Bu yaz kuzenleriyle oynadı. İndirdi de ne yazık ki. Ama çocukları kötü etkileyecek bir oyun bence de. Bir süre sonra bende sileceğim o oyunu.

9 ve 6 yaş çocuklarım tablet yok evde. 6 yaş oğlum abladan daha çok seviyor, telefonda günde 20 dakika falan oynuyor, kızımın hiç oynamadığı oluyor. Bilgisayardan film izlemeyi seviyorlar daha çok. Onu da okul zamanı hafta sonu izliyorlar. Evde televizyon da yok bebekliklerinden beri. Genel olarak ekrandan uzak büyüdükleri için sanırım ekstra bir çaba göstermiyorum evde oldukları zamanlarda. Oynayacak, oyalanacak bir seyler buluyorlar. Beraber de vakit geçiriyoruz. Kızımın kendi meşguliyetleri daha fazla.
Bazen sıkılıyorlar tabi ama telefon bir alternatif değil onlar için. Okul zamanı, ödev, hafta sonu kurslar derken daha yoğun oluyor kendi günlerinde zaten.

Brawl ı içinde şiddet var diye hiç oynatmamıştım. Bu yaz kuzenleriyle oynadı. İndirdi de ne yazık ki. Ama çocukları kötü etkileyecek bir oyun bence de. Bir süre sonra bende sileceğim o oyunu.
Benim oğlanda sadece kuzenleriyle bir arada olunca işte o şekilde oyun alıyor. Aslında hiç vermemek lazımda işte yapamiyoruz maalesef. Ben en azından okul zamanı hiç vermiyorum ve bu kesin kural. Hicbir şekilde oyun oynayamacagını bildiği için istemiyorda. Büyük bela gerçekten çocuklara ama yazın falan mecbur kalıyorum bende yalan yok. Komple silmeyi denesen tepki verir mi? Kesin net bir biçimde söylesen etkili olur bence.
Tablet vs yok zaten evde benim telden oynuyordu ama şuan o da yok okul zamanı olduğu için.

X