Çocuğunu sıfır ekranla büyütebilen anneler lütfen yardım edin

Ben geldim. 31 aylık.
Sabahları iki iki buçk saat açıyom valla yalan yok. Sadece trt çocuk ve akışta ne varsa. O esnada da hızla kahvaltı ve günlük yemeği yapıyorum. O saatlerde bebeksi şeyler var zaten. Öğleden sonra akşam üzeri filan büyüklere göre çizgifilmler oluyo ne bileyim kötülerle savaşmalı filan. Bunları da mecbur anneanne babanneye gidince izledi akışı ordan biliyoruz. Ama sabah niloya var katuri var. Basit güzel şeyler. Sonrasında tv dinlensin diye kapatıyoruz yoksa bozuluyo filan diyoruz. Sonra da park uyku vs.. Hava elverişliyse hep dışardayız esktra evde işimiz yoksa. Evde de ben süpürürken o oyalanır bi şeylerle. Buna yeni yeni başladık. Tabi ki bin kez yanıma gelir bi şey söyler filan. Ama oturup da evcilik tarzı oyunları babasıyla oynar. Ben beceremiyorum.
Arabada açıyoruz telefondan niloya filan yoksa koltuğuna oturmuyo durmuyo asla. Onun haricinde tvde ne çıkarsa o ekran süresinde de. Telefondan adaba dışında hiç açmadık. Yoksa tutturur tekrar tekrar.

Dışarda durmayacağı ortamlarda filan da hep oyuncakları dolduruyorum çantama sıkıldıkça sırayla veriyorum.

Ben şu anda çalışmıyorum iki gebelik peşpeşe olunca kendim bakmak istedim, 17 aylığa kadar da ailelerden uzak başka bir ilde kızımla tüm gün eşim akşam gelene kadar baş başa kaldım, o zamanlar da hem daha küçük olduğu için hem de başka karışan görüşen olmadığı için sanki ekran yönetimi daha kolaydı, bir de daha tam anlamıyla ebeveyn yorgunluğu da gelmemişti sanki.. benim kızım da o zamanlar yatmadan önce kendi videolarına vs bakmak istiyodu “bebek aç bebek aç” diye, bu da bu jenerasyonun özelliği galiba bebekken kendi bebekliklerine bakmak:)) neyse bu iş galiba önce kendi ekranla ilişkimi düzeltmekten geçecek, her sıkıldığımda ve uykum geldiğinde uykumu açmak içi elim telefona gidiyor, o da o arada “sıkılmasın” düşüncesiyle ona da trtçocuk açıyordum ama bi süre ikimiz de sıkılsak iyi olacak galiba:))

Ben daha bölük pörçük izletiyorum gün içinde 15-20 dklık zaman aralıklarında biraz nefes alma molası şeklinde ama ipin ucu kaçtı tabi bi noktadan sonra yavaş yavaş kısmaya başladım bakalım.. bu arada biz de trtçocukçuyuz, youtube da açarsam yine tvden açıyorum maşa ile koca ayı, yardımcı arabalar ve rafadan tayfa bölümleri izlemeyi seviyor.. izlerken kendinden geçmiyo ama çok şükür, dönüp dönüp bana anlatıyo şöyle oldu o geldi bu gitti şeklinde:)

Bunları deneyeceğim çok teşekkürler..kitaplar ve cırtcırtlar her yerde ama oturup okuyalım hadi diyince ilk sayfadan “anne bunu okumayalım”, ama oyun hamuru filan seviyordu ısırıyor hamurları diye atmıştım belki tekrar deneyebilirim..

20 ayina kadar sifir ekranla geldik. Suan 25 aylik Sonrasinda sadece yemek yerken 30 dakika izliyor oda telefondan . Televizyon hic acmadik evde.

Neler yapiyoruz; Gunde 3-4 saat disaridayiz yagmurda yagsa soguk olsa parklarda bahcelerdeyiz ordek sincap vs besliyoruz

Ev islerini birlikte yapiyoruz ona da yaptiriyoeum camasirlari makineye atarken ona su dolu sprey sisesi hazirladim mesela lekelere skiyo

Ev supuruyorum onunde kucuk viledasi var oda benimle yapiyor .

Dolap cekmece duzeltirken zaten bayilir birlikte yapiyoruz o bir taraftan dagitiyor ben topluyorum

Kahvemi o yapiyor ona da hurma ozlu su yapiyorum kahverengi birlikte iciyoruZ

Sonra oyun oyun ve oyun . Son 1 aydir kendi kendine oynama suresi baya artti o sirada artik kolaylik yemek yapabiliyorum onceden sadece uyurken yapabiliyordum.

Yemek yeme harici ekran acmiyoruz asla telefon vermiyoruz bu sekilde zaman geciriyoruz

Elbette mızmızlanıyor, bacaklarımızı çekiştiriyor falan filan….bunun çözümü ekran vermek değilki
Strese gerek yok yemek yaparken çocuk mızmızlanırsa ağlarsa dünyanın sonu gelmiyor
Ben hep konuştum sohbet ederek işe onu da dahil ederek yaptığım şeyi komik komik anlatarak eline oyalanacağı benim de yorum yapacağım şeyler vererek yaptım yemeğimi işimi
Bir cezve iki fasülye bir turp bir kesmeyen bıçak bir çay kaşığıyla oyalanırken ben üç çeşit yemek yaptım
Sakladığım turuncu çorabı bulmaya çalışırken dağ gibi çamaşır katladım
Ütüden fıs fıs su fışkırtıp o yüzünü silerken bir sürü ütü yaptım
O bir camla cebelleşirken tüm camları sildim
Hele balkon yıkamak öyle büyük bir eğlence ki çocukla….
Öfff otur iki dk kendi kendine oyna demekle olmuyor, durmuyorsan al bu ekran beynin uyuşsun karşısında ben de iş yapayım demek hiç olmuyor
Haydi bakalııım küçük aşçıyla büyük aşçı mutfağaaa iş başına diyip minik bir önlük bağlayıp yapın yemeğinizi birlikte
Tutturarak ağlayarak birşey elde edemeyeceğini öğrenirse herşey kolay olur, ay mızmızlandı ay ağladı diye kukla olmayın çocuğun elinde, hayatı onunla birlikte yaşayın

Çocuğun sıkılması kötü birşey değil ki
Sıkılan çocuk üretir, hayal kurar, kendi kendine yetmeyi öğrenir, kendini tanır….

Yonetemıyoruz
Yonetıyorum dıyen showa gelmıstır ınanmam
Ne alakası var şovla
Ben 6 yaşıma kadar ekransız büyüdüm, televizyonumuz yoktu. Akan suyumuz, 24 saat elektriğimiz, güvenli bir evimiz yoktu. Dağ başında tek bir kulübede yalnız bir çocuk olarak büyüdüm. Annem sırtında su taşır odun taşır tarım yapar hayvancılık yapar soba yakar çamaşırı kara kazanda kaynatıp elinde yıkardı. Beni her işine dahil ederdi konuşa konuşa oyalardı. Ekransız çocuk büyütmek imkansız algısı annelerin babaların kolaya kaçma istediğinin sonucu tamamiyle. Farzedinki yok televizyon tablet telefon ne yapacaksınız? Yok ben büyütemiyorum bu çocuğu mu diyeceksiniz?

4 yaşına kadar telefon tablet tv hiçbiri olmadan büyüttüm oğlumu
Sağlık sorunları nedeniyle parka sokağa filan da ayda yılda bir çıktık
Herkes asosyal olacak sudan çıkmış balık olacak zekası nasıl gelişecek vah vah denilen oğlumu tanımanızı isterdim
4 yaşından sonra günde yarım saat eğitim için kullandım ekranı
5 yaşından sonra bir saat
Biz çocuğu ekran karşısına koymazsak o nereden bilecek? Biz çocuğu psikolojik ve sosyal olarak doyurursak o çocuk ekran ihtiyacı hissetmez zaten

Son olarak artıları eksileri karşılaştırmak önemli
Çocuğum ekrana maruz kalırsa neler olabilir diye bir araştırılmalı. Karşılığında ekrana maruz kalmazsa artıları hesaplanmalı. Hala ekran karşısına oturtuluyorsa o çocuk en yumuşak tabirle anne-baba yönünden şanssızdır

Neden bu kadar önyargılı negatifsiniz
Benim aşırı hareketli bir oğlum vardı
Gayet güzel oyunlar kurup oynuyorduk

Kendiniz hamur yapın
Onunla yoğurun sonra da oynayın

Kurabiye hamuru yoğurun abidik gubidik şekillendirsin tepsiye dizsin pişirin yiyin, babasına süpriz yapın filan

Ben kendim hiç tv izlemem gün içinde. Oğluma da bir şeyler yedireceksem veya telefonda işim varsa ya da çok hastaysam açıyorum ekran. Ama o anda yanında oluyorum. Ve çizgifilmde olan şeyleri anlatıyorum. Bi yandan onunla konuşuyorum yani. Oğlum erken konuştu. Şu an 2 yaşına girmek üzere tüm derdini anlatır.
Akşam babası eve gelince tv açıyor. Onu engelleyemiyorum bi türlü. Oğlum bazen izliyor bazen izlemiyor oynuyor.
Psikolog olan kuzenim dil gelişimi açısından her gün az miktar ekran açılabilir demişti. Renkleri sayıları hayvanları falan çizgifilmle çok kolay öğrendi oğlum.
Tavsiye etmiyorum, sadece yaşadığımız süreci anlatıyorum.

Neden bu kadar önyargılı negatifsiniz
Benim aşırı hareketli bir oğlum vardı
Gayet güzel oyunlar kurup oynuyorduk
bu soyledıklerim gayet komık durumlar hangi bakış acıyla negatif ve önyargılı oldugu tanımlaması yapabildiniz

Ayse Fatma pek cok kişiyi guldurebılen cumlelerime siz gulemıyorsanız ve lafı Baska yerden anlıyorsanız asıl sız önyargılı negatif oluyorsunuz hatta belki de kompleklısınız

Bakış açınızı ıyılestırın, yoga meditasyonda iyi gelecektir

Galiba bu konularda ve diğer tüm konularda annelerin birbirine desteği çok önemli, ben büyük bir sitede oturuyorum ama şu an sıcaklardan dışarı çıkamıyorum, hoş normalde de çok dışarı çıkmayı sevmezdim ama, pek sosyalleşemedim yani diğer annelerle de.. dün buraya yazdıktan sonra öğleden sonra ben ekran açmadım, eşim gelince biraz açtı, bu saate kadar da toplam 15 dk açtım. Biraz da benim sıkılmasın algımla ilgili, söylediğim gibi.. ağlamasından filan da korkum yok açıkçası, bazen çok tetikleniyorum mızmızlanmasından ama sorunsuz hallediyoruz çok şükür.. Ağlayarak ya da mızmızlanarak benim bir şey yapmayacağımı bildiği için babasına anneannesine vs diğer akrabalara şirinlikle açtırıyor tabi :)
Açıkçası gebeliğin başlarındaki zorlanma kısmında ekran kolayıma gelmişti çünkü aşırı yorgundum koridorda bile nefes nefese kalıyordum, bu hafta enerjim daha iyi o yüzden biraz daha güç buldum ekranı kapatabilecek..

Gece gündüz demeden cevap verdiğiniz ve önerilerde bulunduğunuz için hepinize çok teşekkür ederim, sanırım bu konu benim için görevini yerine getirdi :) umarım başka annelere de fikir olur yazılanlar, herkese teşekkürler, konu kapatılabilir K Kazen ( böyle yapıldığından da emin değilim ama kusuruma bakmayın yanlış yaptıysam)

En kolayı su ya
Hele de yaz günü
Ben bir sofra bezi yada banyo havlusu serer yere yada balkona iki leğen su koyardım oğlumun önüne, oyuncak gemilerini hayvanlarını koyardım yanına onları yüzdürür yıkardı saatlerce, suyla oynayınca sakinleşirdi de
Kışın salonun ortasına aynı düzeneği kurup hamsi vermişliğim var eline
Her hafta iki kez balık yapardım, o iki balığı kardeş kardeş yüzdürürken ağzını kuyruğunu incelerken ben yemeği hazırlardım
Şuan 10 yaşında, küçüklüğüne dair en eğlendiği oyun buymuş mesela hala söyler, versem şimdi bile oynar

Bir gün bile ekransız geçse kârdır, şimdi yaz, dışarıda balkonda vakit geçirtmek kolay değerlendirin bunu.
Yürüyüş yapmanız lazım sizin şimdi, öğleden sonra çocuğunuzla yapın mesela

Ne açıdan kompleksliyim? Nasıl komplekslerim var bir anlatır mısınız. Böyle bir konuda kompleks öyle mi
Ekransız çocuk büyüttüm diyenler şov yapıyordur diyen siz mi bakış açımı iyileştirmemi öneriyorsunuz, bunu diyen siz değil de ben önyargılı negatifim öyle mi
Bak bu yazdıklarınıza güldüm işte
Bu arada tavsiye isteyen ben değilim konu sahibesi… talep etmeyen birine tavsiye vermek hem hadsizliktir hem işgüzarlıktır hem de görgü kurallarına aykırıdır

Oğlum şuanda 10 aylık ve geçen kontrolde doktoruna ekrana maruz kalmıyor dedim. Görüntülü konuşuyorsun, kucağındayken elinde telefon olabiliyor. Köyde izole yaşamıyorsan çocuk ekrana maruz kalmıyor diye birşey yok demişti. Sadece direk izletmiyorsun ve o çocuk yine evde dedi.

Algısını böyle genişletemezsin, evin içinde. Hamilesiniz ve ağırlaşmadınız hala. Birazdan oğlum uyanıcak ve yedircem. Sonra dışarı yürüyüşe. Yağmurda bile yürüyoruz biz. Bebek arabasına yağmurluk aldım. Ekrana maruz bırakmak istemiyorsanız dışarı çıkmak zorundasınız. Şunu da söyliyim oğlum bebek arabasında bile durmazdı. Şuanda alıştı.

Bence baskalarina meditasyon tavsiyesi vereceginize kendiniz meditasyon falan yapmalisiniz. Hic cocuk gormesek inanacagiz yani gayette oynanir biraz kendinizi kendinizi cocuga focuslayin gerisi hallolur.

Bence baskalarina meditasyon tavsiyesi vereceginize kendiniz meditasyon falan yapmalisiniz. Hic cocuk gormesek inanacagiz yani gayette oynanir biraz kendinizi kendinizi cocuga focuslayin gerisi hallolur.
Dedi avukat olmaya heves edip de hevesi kursağında kalmış TM puanı yetersiz birey

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…