Çocuğunu sıfır ekranla büyütebilen anneler lütfen yardım edin

pyromaniac

Guru
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
20 Aralık 2010
142
44
Merhabalar, ben 22 aylık bir kızı olan ve 14 haftalık da gebe olan bir anneyim. 15-16 aylığa kadar-yani kızım tam anlamıyla hareketlenip konuşana kadar- olabildiğince ekran göstermemeye çalıştım. Oldum olası oyun oynamayı bilmezdim ama kızım sayesinde biraz biraz öğrendim. Ama son aylarda hem yorgunluk, hem il değişikliği taşınma süreçleri, üstüne de yoğun bir yorgunluk bulantı ve uyuklama yaşadığım gebeliğin ilk ayları nedeniyle ipin ucu kaçtı. Kızımın konuşmasında, hareketlerinde, diğer insanlarla ilişkileri ve girişkenliğinde bir problem olmadı bu da büyük bir şans. Ama ben bu durumu kafama çok takıyorum, haz odaklı yaşamayı öğrenmesini, sınırsız olmasını istemiyorum ve gelişimsel olarak da şimdi olmasa bile hala etkilenebileceğine inanıyorum.
Sorun şu ki ben de hiçbir zaman ekran süresi 2-3 saat olan kişilerden olmadım, şimdi bile ekran sürem 7-8 saat, mutlaka fonda ses olsun diye açıyorum-çocuğum yokken de böyleydi- podcast olsun,psikolojik bir şeyler olsun dinlemeyi seviyorum. Sanki ekranı da çocuktan çok kendi uyaran eksikliği için açıyor gibiyim.
Gebelik durumu ve sıcak havalardan dolayı gündüz vakti parka da gidemiyoruz. Hiç ekran göstermeyen anneler ev işlerini nasıl yapıyorsunuz, çocuklarınızla nasıl zaman geçiriyorsunuz lütfen bana da yol gösterin, zararın neresinden dönersem ne kadar kısıtlarsam kardır.
Uzun oldu kusura bakmayın tüm yorumlarınız için teşekkürler

Düzeltme: çocuğum 7-8 saat ekrana maruz kalmıyor o benim kendi telefonumun ekran süresi. Çocuğa sadece tvden açıyorum, o da 2-3 saat. Çok olduğunun farkındayım ama 7-8 saat değil çok şükür

Son düzenleme:
2-3saat bile çok fazla siz 7-8 saatten bahsediyorsunuz. 30 aylık kızım sadece sabahları etken uyandığında yarım saat veriyorum biraz daha uyuyorum. Onun dışında gün içinde spotifydan müzik dinliyoruz.

7-8 saat ne ya? Postcard dinliyorsaniz airpod alın, tek kulak takın. Hem çocukları duyarsınız Hem dinleneceğinizi dinlersiniz.
Sırf gürültü olsun diye arkada çalan şeyler neden çocuğun bilinçaltına kazinsın ki?

Düzeltme: çocuğum 7-8 saat ekrana maruz kalmıyor o benim kendi telefonumun ekran süresi. Çocuğa sadece tvden açıyorum, o da 2-3 saat. Çok olduğunun farkındayım ama 7-8 saat değil çok şükür

Benim ekran sürem de o civarda bir de azaltmış halim bu, arka planda hep bi şey oynamalı mümkün değil yemek bile yiyemiyorum. Çok dertliyim bu konuda 😞

7-8 saat ne ya? Postcard dinliyorsaniz airpod alın, tek kulak takın. Hem çocukları duyarsınız Hem dinleneceğinizi dinlersiniz.
Sırf gürültü olsun diye arkada çalan şeyler neden çocuğun bilinçaltına kazinsın ki?
Öneriniz için teşekkür ederim, zaten ekran süremin büyük kısmı çocuk uyurken oluyor, diğer zamanlarda da kulaklığa dikkat ediyorum. Ben kendi ekran süremden çok çocuğu ekransız nasıl oyalıyorsunuz neler yapıyorsunuz bunu sormak istemiştim.. yani yemek yaparken çocuğunuz kendi kendine oynuyor mu ya da yanınızda mı duruyor, mızmızlanıyor mu ya da anne anne anne diye iki ayağınızı bir pabuca sokuyor mu? Bu gibi durumlardı merak ettiğim

Benim kızımda 27 aylik ben sıfır ekran kafasında bir anne olmadım hicbirzaman birde 6.5 yaş abimiz var abisi tablete bakma zamanında oda özeniyor 2 tabletimiz var birinide ona aciyorum ingilizce cocomelon videolarini ve sünger bobu cok seviyor max 20 dakika kadar izleyip kendisi atıyor elinden.. eskiden tv dizi falan izlerdim yaklasik 3 4senedir hic vaktim yok acmiyorm bile sadece muzik aciyorum hoparlorden oda .. eşim geldiginde mac vs haber izler ozaman oda goruyor ama ilgilenmiyor surekli bir oyun kurma halindeyim boyle yapa yapa yani oyalanacagi seyleri cikara cikara suan kendi kendine oynamayi oyun kurmayi fazlasiyla ogrendi buzama kadar bir ayagim havada sandalyede bacagimin uzerine oturtarak tek ayak halinde cok yemek yaptim ozellikle dis donemleri bazen yaparken agladim ama simdi meyvesini topluyoruz sukur birkac aya sizin bebeginizde yol gosterici olursaniz kendi kendine surekli oyalanacak seyler bulur. Eskiden daimi ben oyun kuruyordum suan kendiside kendini oyalamayi guzel ogrendi. Beraberde oynuyoruz abisi kizim ben ama yuzde 50 60 kendini oyaliyor ev icinde artik

Galiba kendi bilinçdışımda çocuğu devamlı eğlendirme algısı var, yani ben bir işle uğraşacaksam zaten mutlaka önce gelip anne yemek yapma gel oynayalım gibi bir şey oluyor. Bunu yapamayınca da en azından sıkılmasın bari diye düşünüp açıyorum bazı zamanlar. Ama 7/24 oyun oynamak en azından benim kendi yaşadığım hayat için mümkün değil, bu durumları nasıl yönetiyorsunuz?

Galiba kendi bilinçdışımda çocuğu devamlı eğlendirme algısı var, yani ben bir işle uğraşacaksam zaten mutlaka önce gelip anne yemek yapma gel oynayalım gibi bir şey oluyor. Bunu yapamayınca da en azından sıkılmasın bari diye düşünüp açıyorum bazı zamanlar. Ama 7/24 oyun oynamak en azından benim kendi yaşadığım hayat için mümkün değil, bu durumları nasıl yönetiyorsunuz?
Yonetemıyoruz
Yonetıyorum dıyen showa gelmıstır ınanmam

Benim kızımda 27 aylik ben sıfır ekran kafasında bir anne olmadım hicbirzaman birde 6.5 yaş abimiz var abisi tablete bakma zamanında oda özeniyor 2 tabletimiz var birinide ona aciyorum ingilizce cocomelon videolarini ve sünger bobu cok seviyor max 20 dakika kadar izleyip kendisi atıyor elinden.. eskiden tv dizi falan izlerdim yaklasik 3 4senedir hic vaktim yok acmiyorm bile sadece muzik aciyorum hoparlorden oda .. eşim geldiginde mac vs haber izler ozaman oda goruyor ama ilgilenmiyor surekli bir oyun kurma halindeyim boyle yapa yapa yani oyalanacagi seyleri cikara cikara suan kendi kendine oynamayi oyun kurmayi fazlasiyla ogrendi buzama kadar bir ayagim havada sandalyede bacagimin uzerine oturtarak tek ayak halinde cok yemek yaptim ozellikle dis donemleri bazen yaparken agladim ama simdi meyvesini topluyoruz sukur birkac aya sizin bebeginizde yol gosterici olursaniz kendi kendine surekli oyalanacak seyler bulur. Eskiden daimi ben oyun kuruyordum suan kendiside kendini oyalamayi guzel ogrendi.
Cevabınız için çok teşekkür ederim, biraz onu eğlendirecek oyunlar öğrenmem lazım gerçekten bu konuda yeteneğim yok. Oyucakları havuza sokalım oynuyoruz max 5 dk sonra anne kurula oyuncakları havuz bitti diyor:))

Cevabınız için çok teşekkür ederim, biraz onu eğlendirecek oyunlar öğrenmem lazım gerçekten bu konuda yeteneğim yok. Oyucakları havuza sokalım oynuyoruz max 5 dk sonra anne kurula oyuncakları havuz bitti diyor:))
Mesela ben legodan cesit cesit basket potasi yapiyorum yuksek icine surekli şu kucuk zıplayan toplarla basket atiyor 🤣 sevdigi seyleri bulmak lazim abisinin var bir potasi onu kapiya asıyorum onada atiyor ama legoluyu daha cok seviyor. Su akan musluklu ocak mutfak seti var onlada guzel oynuyor heryer göl tabi birde dolunun su ve kum havuzu var havalar sicak zaten cikariyoorum balkona en az 1 saat onunla oynuyor tabi yine heryer göl .. cırtcırtlı kitapları var onlarla basta hic ilgilenmedi suan iyi zaman atiyoruz .. oyuncak bebek arabasinda bebeklerini suruyor uyutuyor vs ustune bize kahve yapiyor seker atim mi diye soruyor saatlerce bos bardakla kahve iciyoruz öyle böyle derken geciyor günler ve büyüyorlar ilk cocugumda bunu hic anlayamamistim bu gunlerin gecip gidecegini ve hatirimda sadece evet zordu seklinde kalip, duyacağım özlemin fazla olacagı bilincine varamamistim.. kızımla bu sebeple cok daha fazla an'ı yaşadım.. oğlumda çok ah vah tüh şeklinde dertlenerek geçirmiştim günlerimi. Daha pozitif yaşayarak ,an' a odaklanarak ilerlemek gerekiyormuş. Her geçen gün büyüyorlar ve döngü , düzen daimi değişiyor.. keyif almaya bakın 🌸

Mesela ben legodan cesit cesit basket potasi yapiyorum yuksek icine surekli şu kucuk zıplayan toplarla basket atiyor 🤣 sevdigi seyleri bulmak lazim abisinin var bir potasi onu kapiya asıyorum onada atiyor ama legoluyu daha cok seviyor. Su akan musluklu ocak mutfak seti var onlada guzel oynuyor heryer göl tabi birde dolunun su ve kum havuzu var havalar sicak zaten cikariyoorum balkona en az 1 saat onunla oynuyor tabi yine heryer göl .. cırtcırtlı kitapları var onlarla basta hic ilgilenmedi suan iyi zaman atiyoruz .. oyuncak bebek arabasinda bebeklerini suruyor uyutuyor vs ustune bize kahve yapiyor seker atim mi diye soruyor saatlerce bos bardakla kahve iciyoruz öyle böyle derken geciyor günler ve büyüyorlar ilk cocugumda bunu hic anlayamamistim bu gunlerin gecip gidecegini ve hatirimda sadece evet zordu seklinde kalip, duyacağım özlemin fazla olacagı bilincine varamamistim.. kızımla bu sebeple cok daha fazla anı yaşadım.. oğlumda çok ah vah tüh şeklinde dertlenerek geçirmiştim günlerimi. Daha pozitif yaşayarak ,an' a odaklanarak ilerlemek gerekiyormuş. Her geçen gün büyüyorlar ve döngü , düzen daimi değişiyor.. keyif almaya bakın 🌸
Oglanla bunları oynayamazdınız da zaten. Kafanızda bardagı kırardı. Legoyu kendı gırtlağına sokar yuregınızı agzınıza getırırdı
Basket potasının ıcıne top yerine kendını atardı fılan

Oglanla bunları oynayamazdınız da zaten. Kafanızda bardagı kırardı. Legoyu kendı gırtlağına sokar yuregınızı agzınıza getırırdı
Yaa güldürdünüz beni onlada çok oynadım severdi lego puzzle falan onla thomas tren ve elektrikli araba sürmekten kusacağım geliyordu sürekli parkur kuruyorduk at bakalım bi tombalak zıpla bakalım bu taraftan şeklinde ilerliyorduk 🤣🤣 kızla daha oturak oyunlar oynayabilsek de hareket bakimindan inaninki oglumdan daha beter bi insan neden surekli masalara tv unitelerine koltuklara cikar anlamis degilim hayatı zıplamak atlamak üzerine abide zaten dünden razı atlaya zıplaya durun çüşün diye diye geciyor gunler 🤣

Mesela ben legodan cesit cesit basket potasi yapiyorum yuksek icine surekli şu kucuk zıplayan toplarla basket atiyor 🤣 sevdigi seyleri bulmak lazim abisinin var bir potasi onu kapiya asıyorum onada atiyor ama legoluyu daha cok seviyor. Su akan musluklu ocak mutfak seti var onlada guzel oynuyor heryer göl tabi birde dolunun su ve kum havuzu var havalar sicak zaten cikariyoorum balkona en az 1 saat onunla oynuyor tabi yine heryer göl .. cırtcırtlı kitapları var onlarla basta hic ilgilenmedi suan iyi zaman atiyoruz .. oyuncak bebek arabasinda bebeklerini suruyor uyutuyor vs ustune bize kahve yapiyor seker atim mi diye soruyor saatlerce bos bardakla kahve iciyoruz öyle böyle derken geciyor günler ve büyüyorlar ilk cocugumda bunu hic anlayamamistim bu gunlerin gecip gidecegini ve hatirimda sadece evet zordu seklinde kalip, duyacağım özlemin fazla olacagı bilincine varamamistim.. kızımla bu sebeple cok daha fazla an'ı yaşadım.. oğlumda çok ah vah tüh şeklinde dertlenerek geçirmiştim günlerimi. Daha pozitif yaşayarak ,an' a odaklanarak ilerlemek gerekiyormuş. Her geçen gün büyüyorlar ve döngü , düzen daimi değişiyor.. keyif almaya bakın 🌸

Yaa güldürdünüz beni onlada çok oynadım severdi lego puzzle falan onla thomas tren ve elektrikli araba sürmekten kusacağım geliyordu sürekli parkur kuruyorduk at bakalım bi tombalak zıpla bakalım bu taraftan şeklinde ilerliyorduk 🤣🤣 kızla daha oturak oyunlar oynayabilsek de hareket bakimindan inaninki oglumdan daha beter bi insan neden surekli masalara tv unitelerine koltuklara cikar anlamis degilim hayatı zıplamak atlamak üzerine abide zaten dünden razı atlaya zıplaya durun çüşün diye diye geciyor gunler 🤣
Herhalde oynayamıyorum kafasında kalmak da insana ket vuruyor, aynı şekilde “tüh yine ekran açtım” düşüncesi beni direkt ya hep ya hiç diye düşünmeye itiyor, ama aslında o oynarken eşlik edebilsem bayağı yön gösterecek gibi bana.. o anda kalabilmek zor

Herhalde oynayamıyorum kafasında kalmak da insana ket vuruyor, aynı şekilde “tüh yine ekran açtım” düşüncesi beni direkt ya hep ya hiç diye düşünmeye itiyor, ama aslında o oynarken eşlik edebilsem bayağı yön gösterecek gibi bana.. o anda kalabilmek zor
Benım cocuk oynarken sklyor ya😞

Merhabalar, ben 22 aylık bir kızı olan ve 14 haftalık da gebe olan bir anneyim. 15-16 aylığa kadar-yani kızım tam anlamıyla hareketlenip konuşana kadar- olabildiğince ekran göstermemeye çalıştım. Oldum olası oyun oynamayı bilmezdim ama kızım sayesinde biraz biraz öğrendim. Ama son aylarda hem yorgunluk, hem il değişikliği taşınma süreçleri, üstüne de yoğun bir yorgunluk bulantı ve uyuklama yaşadığım gebeliğin ilk ayları nedeniyle ipin ucu kaçtı. Kızımın konuşmasında, hareketlerinde, diğer insanlarla ilişkileri ve girişkenliğinde bir problem olmadı bu da büyük bir şans. Ama ben bu durumu kafama çok takıyorum, haz odaklı yaşamayı öğrenmesini, sınırsız olmasını istemiyorum ve gelişimsel olarak da şimdi olmasa bile hala etkilenebileceğine inanıyorum.
Sorun şu ki ben de hiçbir zaman ekran süresi 2-3 saat olan kişilerden olmadım, şimdi bile ekran sürem 7-8 saat, mutlaka fonda ses olsun diye açıyorum-çocuğum yokken de böyleydi- podcast olsun,psikolojik bir şeyler olsun dinlemeyi seviyorum. Sanki ekranı da çocuktan çok kendi uyaran eksikliği için açıyor gibiyim.
Gebelik durumu ve sıcak havalardan dolayı gündüz vakti parka da gidemiyoruz. Hiç ekran göstermeyen anneler ev işlerini nasıl yapıyorsunuz, çocuklarınızla nasıl zaman geçiriyorsunuz lütfen bana da yol gösterin, zararın neresinden dönersem ne kadar kısıtlarsam kardır.

Merhaba iki çocuk annesiyim biri 7 biri iki yaşında . Kızımın ekran süresi 1 saat oğlumda henüz ekran yok ablası izlerken de biz etkinlik yapıyoruz ve alışmadı. Açıkçası ben çok etkinlik yapan da olsam benim kurtarıcım sokak oyunları oldu. Kızımın yaşıtı çok arkadaşı vardı ben de şimdi oğlumla kızımla saatlerce dışarıda kalıyorum. Hafta sonu eşimle muhakkak çıkarız . Ben iş yapacak olsam eşim muhakkak ilgilenir çocukla o da tv ile uğraşmaz bence biraz eş dayanışması biraz sokağa çıkacak bir yerde olmak. Ben öğretmenim eşim de öyle bizim çalışma saatlerimiz çok sıkıntılı değildi ve bunu kullandık ama herkesin hayat tarzı çalışma koşulları farklı

Bende çok zorlanıyorum. 20 aylık kendi kendine hala oynayamiyir. Bazen dalıyor fakat kısa süre beni gördüğü an yanında olucam. Hala inat ediyorum çizgi film Vs vermiyorum. Bazen çok sikildigda kendi videolarini telefondan açıyorum izleyip gülüyor. Bilerek videoları konuşarak ve ilgi çekici çekiyorum. Biraz oyalıyor onu. Onun Yemeğini yapıp bulaşıkları falan kaldırıyorum. Bizim için yemek eşim gelince yapıyorum. Evi bebegimle süpürüyoruz süpürgeyi çok seviyor. Hatta ona vilada ve süpürge oyuncağı aldım ben silip supururken oda yapıyor . 😅 Çamaşırları yıkıyorum kurutmaya atıyorum gün içinde ütüyü gece uyuyunca yapıyorum. Cirtcirtli kitaplariyla normal kitaplar hareketli kitaplar, hamur ,boyama ,knetik kum yapboz, bunlarla oyalaniyor günde iki yada 1 kere mutlaka dışarı çıkıyoruz. Bir gündüz uykumuz var sabah 8 kalkar gece 21 yatar. Hala emiyor gün içinde dinlediğim dakikalar oluyor onlar 🫣

Ben varım diyebilir miyim bilmiyorum. Kızım 22 aylık. Tablet tv yok sadece telefonumdan fotoğraf bakma merakı var ama vermezsem kızıyor mesela arada bi fotoğrafa bak falan diye kendisi istiyor ya da ben fotoğraf çeker çekmez istiyor. Başka herhangi bir uygulamaya girmesine izin vermiyorum şimdilik direkt çıkıyor ileride beni sallamayıp oynamak isteyebilir:) fotoğraf da bapımlılık derecesinde değil bikaç dk bakınca hadi kapatıyoruz diyorum genelde kapatıyor. Abla abi faktörü varsa bunlar pek işe yaramaz ama bizim tek çocuk olduğu için kontrol edebiliyorum şu anlık.

X