çocuğu olanlar lütfen bi baksın, kafayı sıyırmak üzereyim...:(

gazeldustubaglara

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
11 Ocak 2012
10.411
2.198
kızlar direk konuya gireceğim... 5 yaşını doldurmuş bir oğlum var... şükür sağlığı falan gayet yerinde...
sorun şu ki, yemek yemeyi sevmiyor her sofrada kavga etmekten, dişlerimi sıkmaktan bunalmış durumdayım... sabrediyorum dayanıyorum ama olmuyor.. çocuk yemek yemek istemiyor... anasınıfına gidiyor, ve okulda yemeğini yiyormuş.. hatta arkadaşından duyuyorum tabağını bitiriyor diye... resmen bize gıcıklığına yemiyor gibi.. zorlamak iyi değil diye zorlamıyorum, bu onun canına minnet.. zorladığımda ağlaya ağlaya yiyor bitiriyor tabağını.. kalk sofradan git diyorum ağlayarak gidiyor, sonra yalvarıyo annecim tamam özür dilerim yiyecem diye, geliyo bütün tabağını bitiriyor... hiç yiyemese midesi mi almıyor acaba diyecem ama sofradan kaldırınca özür dileyip dönüp yiyor.... inanın her akşam kavgaya dönüşüyor soframız, az öncede babasını deli etti, mırın kırın çatalıyla oynuyor bir kaşık lokma sokmuyor ağzına, her yolu denedik kızlar , ama hani derler ya napıcam ben çocuğa... çıldırıyoruz sofralarda ... arkadaşlarını görüyom hapır hupur götürüyo lokmaları, bizimki bekliyor böyle lütfen bilen birileri yazın, yöntem olur, taktik olur... şimdiden teşekkürler...

Aaaaa gazelim bu nasıl konu yahu

Paşamı üzme lütfen .

Gayet sağlıklı bir çocuk o .

Yemek yedirmekle ilgili taktik çok ama ben sofra düzenin oyun alanına çevrilmesine karşıyım , hele de 5-6 yaştan sonra .

Az yesin , tabağını çok doldurma . O tabak gözlerinde büyüdükçe bir çatal almak bile zor geliyor onlara .

Mesela 3 köfte mi yemesini istiyorsun aslında , sen tabağa bir koy . Nasıl olsa 3 te koysan yemiyor

Sofralar kavgaya dönüştü demişsin , ne kadar kavgaya dönüşürse çocuk o kadar yemek yemekten soğur .Yine yemek , yine annem bana bağıracak diye baştan şartlanır .

Okulda yemesi arkadaşları beraber olduğu için , çocuklar yaşıtlarından görerek yapar bir çok şeyi .Yoksa sana ne garezi olsun yavrumun

çok faydalı bir konu olur umarım, bir çok ailenin derdi.

artık çocuğun ya da annenin derdi olmaktan çıkıyor, ailenin derdi haline dönüşüyor, akşam yemeği sinir harbine çeviriyor.

oğlumda tümden iştahsızlık yok, ara ara bu dediklerimizi yaşıyoruz. sonra eşimle karar alıyoruz, hiç bir şekilde ısrar etmeyeceğiz diyerek. pek içime sinmiyor öyle de ama en azından sinir harbi yaşamadan sofradan kalkabiliyoruz. bizim dönemlik oluyor, üzerine gitmeyince birkaç gün iştahsızlık ardından eskiye dönüyor.

e yemesin bence
hiç zorlamayın
önüne koyun, sofra saati bitince kaldırın ve bi dahaki öğüne kadar vermeyin istediği yemeği.
1 öğün aç kalsa ölmez de sağlığı da bozulmaz.
kuralları bilmesi lazım
yemek sofrasında herkesin yemeğini yiyip kalkmasını öğrenmesi lazım
eğer o gün yemeğini yerse yemekten sonra sevdiği bişey verin ve belirtin yemeğini düzgün yediğin için bu pastayı/oyuncağı vs hakettin diye

Hiç ilgilenmeyin, üstüne düşmeyin.
Siz ilgilendikçe devam edecek.
Çocuk için annenin ilgisini nasıl çektiğinin önemi yoktur ki.
Siz kendi yemeğinizi yiyin, o da ister bir kaşık yesin isterse tüm tabağı. Baskı yapmayın.
Çocuğunuz büyük, bir süre sonra yiyecektir, zaten okulda yiyor olması bunu gösteriyor.

Bence ogunsuz yemek vermeyin sizinle birlikte yemek yemekten kactigiktan sonra cani istediginde yemek vermek ona "ben ne zaman istersem o zaman olacak ulen" havasi vermis ona sizin otorite oldugunuzu hatirlatmaniz lazim yemek vaktinde yemiyorsa yemek saati disindada yiyemez zaten bir gun olur iki gun olur sizin bu konuda kararli oldugunuzu gorunce alisir tabi sizin hemen "ayyy doymadi ac bu cocuk" ( biz annelerin en cok yaptigi hata ) diye yelkenleri suya indirmemeniz lazim.

ausum vallahi görsen delireceğim ya, son çare artık bi fikir veren olur diye buraya yazdım...
garezi olduğundan değil o işin esprisi de, resmen sinirlendirene kadar uğraşıyor... tatlı tatlı konuşuyorum , sevdiği yemekleri yapıyorum, ödüllendirdiğim bile oldu ama yok.. her akşam aynı...
mesele orda zaten, üç köfteyi istedimi üçünü de yiyor, hatta fazlasını da yer, ama bunun sıkıntısı sofrada beklemek, oyalanmak,.. kalk tamam yeme diyorum, önce seviniyor gidiyo.. sonra geri geliyor tabağını bitiriyo.. anlayamıyorum inan beynim durdu.. ne yapıyor bu çocuk, niye yemiyor..

onu da denedim canım, uzun süre hiç oralı olmadım, dakikalarca oturdu sofrada, sonra kalktı... hiç bir işe yaramıyor.. umursamadığımız onun canına minnet..

bu arada benim çocuğum yok ama eğitim ile ilgili bir işim var, o yüzden öyle yazdım. eğer ki benim için elvermez yemek yemeden kalkmasına diyorsanız onu bilemiycem :)

dikkatinizi negatif yonde cekiyor ama ilgi ilgidir diye sizi can damarinizdan vuruyor.
esinizle guzel sofra kurun,3 tabak koyun,kendi tabaklariniza yemeginizi alin ve oglunuza da istedigin kadar al oglum,biz basliyoruz diyerek istahli istahli yiyin yemeginizi.
yemeyip mizildaniyorsa kendi tabaginizi bitirene kadar sure verin ama bunu ona soylemeyin,sofradan da kovmayin..baksin size,agzi sulanir cani ister belki ama sakin hadi alsana yemek dahi demeyin.
esinizle havadan sudan konusun.
sonra yemeyeceksen tabagini kaldiriyorum diyip alin tabagini.
sabah kahvaltiya kadar bu yediklerimizle idare edicez diyin esinize sesli sesli ve sabaha kadar acliktan kivransa da gram yemek vermeyin.
bakin bakalim kac gun aksam yemegi yemeden dayanabiliyor..

Benim oğlan şuan mama sandalyesinde kısır ve patlıcanı birbirine karıştırıyor oynuyor ama yemiyor
Ben çok üstüne düşmüyorum bu konuda aç olduğu zaman zaten yiyor demekki yedikleri yetiyor, yıllarca kadınlar çocuklarıyla yeme konusunda uğraştı da ne oldu yemeyen çocuğa bişey olmuyor merak etme biz anneler pimpirikliyiz

hayır hayır gayet disiplinliyizdir, öğünlerimizin saati bellidir... akşam olunca sofra konur.. ara öğünlerde abur cubura izin vermem... mesele onun yemek yemeyi sevmiyor olması, açıkça söylüyor sevmiyorum diye...

Aynı konudan muzdaribiz. Bir şeyler öneren olursa ben de sevineceğim. 6 yaşında oğlum. Uğraştım, uğraşmadım, hiç bir sonuç vermedi. Çok iştahsız. Bıraksan yarım dilim ekmek yeter ona.

Psikologları dinledim. Eline kaşığı verdim, kendi yemesini bekledim, aç bıraktım. 3 gün yemesin, 4. gün yer diyorlar, karışmayın diyorlar. 3 ay hiç yedirmedim, önüne tabağı koydum, bizimle oturttum,. Sonuç; 5 kilo verdi. Yanakları çöktü zayıflıktan. Zaten zayıf. Şimdi bakmıyorum artık. Yediriyorum zor mor. Kardeşim bırak artık, kendi yesin diyor ama yemiyor işte. Önce ona bırakıyorum bir müddet kendi yediği kadar, sonra ben bitirtiyorum tabağı.

İştah açıcı şurup da kullanıyorum ara ara doktor tavsiyesiyle.

İşin garibi beslenmesini hep bitirip geliyor. Arkadaşlarıyla keyifli yiyor. Tek başınayken o kadar hevesli olmuyor. Geçen 4 çocuklu bir arkadaşa gittim. Meyve koydular, benimki daha elini uzatamadan kapış kapış bitirmişlerdi tabağı. En nefret ettikleri şey; " yemek bitti" lafı diyordu arkadaşım. Böyle gaza gelmediği için yemeği zorunluluk gibi görüyor ve iştahı olmuyor galiba.

Sizinle aynı yemeği verin. Ona daha az koyun bitirsinki başarma duygusu gelsin. Aynı anda aynı anda kalkın. Yemezse daha sonra hiçbisey vermeyin. Aç yatsın. Öğrenicek bu şekilde

aynı yemeği veriyorum zaten, bize ayrı ona ayrı şeyler yapmam... biz ne yiyorsan o da yiyecek... sorun sevmiyor olması.. yemek yemekten nefret ediyor

eee sorun ne

aynı yaşta benim de var

okulda yiyormuş

sıkıyı görünce yiyormuş

bizimkiler okulda kendileri alıp istedikleri kadar yiyor

evde de soruyorum ne kadar yiyeceksin diye

bazen fazla olduğunda bitiremedim diyebiliyor onun dışında yiyor; hatta ikinciye de istiyor zaman zaman

ama bir ara babası evde ise yemiyordu zira o ona yediriyor,didişiyordu, kısaca bir ilgi metodu idi onun için

bırakın yemesin 3 gün

hiçbir şey de demeyin

koyun tabağına yesin

yemedi ise herkes sofradan kalkınca da kızmadan onu da kaldırın ve yemeği bir daha vermeyin

3 gün sonra herkes ile yer

üç gün aç kalsa da bir şey olmaz

Benim kardeşim öyleydi. Zayıflıktan ölüyodu hiçbişey yemiyodu annem çıldırırdı hatırlıyorumda. Liseye kadar böyleydi. Sonra ne olduysa çocuğun iştahı açıldı 100 kiloya dayandı. Annem artık önünden alıyoda dışarı çıkıp bi posta daha yiyip geliyo

bana da sürekli diyorlar, aç bırak acıkınca yer.. aç da bıraktım , ilgilenmedim bir lokma yiyip kalkıyordu, seslenmiyordum...ama noldu aynen sizinki gibi zayıfladı gitti...zaten zayıf...
çevrenin aç bırak demesiyle olmuyor... çözüm bulamadım sıyırmak üzereyim...

Ah ah benim oglumda da var aynı dert Çözüm bulamadım kizsam olmuyor sevsem olmuyor geçen hasta oldu açlıktan ((

keşke bi yolu olsa...

onu da denedim canım, uzun süre hiç oralı olmadım, dakikalarca oturdu sofrada, sonra kalktı... hiç bir işe yaramıyor.. umursamadığımız onun canına minnet..

peki bunu kaç gün yaptınız

ya da sofra bitince meyve kuruyemiş süt vs bir şeyler verdiniz mi

hiçbir şey yemeyeceğini öğrenmesi lazım, tıpkı okuldaki gibi kurallı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…