çocuğu olanlar lütfen bi baksın, kafayı sıyırmak üzereyim...:(

hayır hayır gayet disiplinliyizdir, öğünlerimizin saati bellidir... akşam olunca sofra konur.. ara öğünlerde abur cubura izin vermem... mesele onun yemek yemeyi sevmiyor olması, açıkça söylüyor sevmiyorum diye...
Garip star veya showmuydu tam hatirlamiyorum ama super dadi diye program var imkaniniz varsa int.den onceki bolumleri karistirin mutlaka faydasi olur orada pedegog program falan yapiyordu cocuklara eminin yardimci olacaktir.

ausum vallahi görsen delireceğim ya, son çare artık bi fikir veren olur diye buraya yazdım...
garezi olduğundan değil o işin esprisi de, resmen sinirlendirene kadar uğraşıyor... tatlı tatlı konuşuyorum , sevdiği yemekleri yapıyorum, ödüllendirdiğim bile oldu ama yok.. her akşam aynı...
mesele orda zaten, üç köfteyi istedimi üçünü de yiyor, hatta fazlasını da yer, ama bunun sıkıntısı sofrada beklemek, oyalanmak,.. kalk tamam yeme diyorum, önce seviniyor gidiyo.. sonra geri geliyor tabağını bitiriyo.. anlayamıyorum inan beynim durdu.. ne yapıyor bu çocuk, niye yemiyor..

Canım , inan bizde de farklı bir durum yok .

Ama inan ne kadar üstelersen yemek hem çocuk için hem sizin için kabusa dönüşür . Ve yine inan aç olsa yer . Ben oğlunu biliyorum , gayet sağlıklı kilosu yaşıtlarına göre .

Sana tek tavsiyem kuralların olsun evet , her şey paşaların istediği gibi olmamalı ama yemek=kavga olmasın . Yemiyor diye kızma yani , yemediğinin yanlış olduğunu bilsin ama yemedi diye sofra bağırış çağırış alanı olmasın . Hiç bir işe yaramadığı gibi ikinizde üzülürsünüz sadece :KK66:

bana da sürekli diyorlar, aç bırak acıkınca yer.. aç da bıraktım , ilgilenmedim bir lokma yiyip kalkıyordu, seslenmiyordum...ama noldu aynen sizinki gibi zayıfladı gitti...zaten zayıf...
çevrenin aç bırak demesiyle olmuyor... çözüm bulamadım sıyırmak üzereyim...

keşke bi yolu olsa...

ama çocuk bunu ilgi yolu olarak bulmuş

o zaman tabağa yemek koyun

bitince de oyun dışarı çıkma vs gibi bir şey olsun

o bitmeden de asla ama asla o dediğiniz şeyi yapmayın

mesela biz yazın balkonda yemek yerdik arkadaşları dışarda oynuyor ise hepsini tıkır tıkır yerdi

zira benim onlar bitmeden götürmeyeceğimi bilir

başka çocuk ben doydum der bırakıp gitmek ister

sizin sınırlarınız net olsun o da bunu görür ve uygular

bu arada zayıf demişsiniz de benimki 18 kilo 118 boyu var kaburgaları sayılıyor

sağlıklı olsun zayıf olsun ne önemi var ki

Benim erkek kardeşimde 6yasinda. Evde hiç yemek yemez. Anca burger mc yer. Fakat okula baslayinca kantin olayi olunca duzeldi. Kilo bile aldı. Mesela küçük çocuklar tadını bilmedikleri birşeyi yemek istemiyorlar sevmiyorum diyorlar, halbuki tatlarını bile bilmiyorlar. Çocuğunuz mutlaka yiyordur birşeyler. Abur cubur veriyorsaniz eğer vermeyin. Her sofrada onada tabak koyun bu akşam yemeğimiz bu diyin. Bırakın isterse yemesin, baskı yapinca hiç yemiyorlar. Çocuk bu en fazla 2gün dayanır sonra anne ben acıktım der gelir yaniniza. Siz taviz vermeyin. Akşam evde ne pişiyorsa onu yedirin. İlla şunu seviyor en azindan onu yiyor diyip sevdigi yemekleri yapmayin hep. Abur cuburlarida ödül olarak kullanin. Misal ödev yaptığında uslu durduğunda yemek yediğinde gibi

hayır hayır gayet disiplinliyizdir, öğünlerimizin saati bellidir... akşam olunca sofra konur.. ara öğünlerde abur cubura izin vermem... mesele onun yemek yemeyi sevmiyor olması, açıkça söylüyor sevmiyorum diye...
Benim 20 yaşında ki erkek kardeşim de böyleydi çocukken şimdi yine aynı. Kardeşime günde 1 öğün yetiyor resmen. Zayıf tabi boyuna göre ama öyle yemek yemeyi seven bir çocuk olmadı.

Canım , inan bizde de farklı bir durum yok .

Ama inan ne kadar üstelersen yemek hem çocuk için hem sizin için kabusa dönüşür . Ve yine inan aç olsa yer . Ben oğlunu biliyorum , gayet sağlıklı kilosu yaşıtlarına göre .

Sana tek tavsiyem kuralların olsun evet , her şey paşaların istediği gibi olmamalı ama yemek=kavga olmasın . Yemiyor diye kızma yani , yemediğinin yanlış olduğunu bilsin ama yemedi diye sofra bağırış çağırış alanı olmasın . Hiç bir işe yaramadığı gibi ikinizde üzülürsünüz sadece :KK66:

vallahi aynen dediğin gibi ausum, yemek bağrış çağırış oldu bizim için..
az önce babasını da delirtti,... gerçekten çok üzülüyorum.. niye yemiyor

Burada yazılanların hepsini denemiş eğitimci bir anneyim. Olmadı olmadı. Taşınmamız vesilesiyle doktorumuz değişmişti. Rutin muayneye gittiğimizde dr kızıma reflü teşhisi koydu. Mide için ilaç verdi biri sabah açken biri gece yatmadan önce. Çocuğuma adeta sihirli bir el değdi. Reflüyü tetiklediği ve kansızlık yaptığı için inek sütünü kestik birde. Burnu tıkanıp hasta olduğu zamanlar dışında yemek sorununu çözdük. İyi bir çocuk doktoruna gösterin çocuğu belki bizimkisi gibi tanı konmamış bir rahatsızlığı vardır

Birkaç gün akşam yemeğinde ısrar etmeyin gerekirse aç kalsın. Benim oğlumda öyleydi ne versem tükürürdu deli.olurdum. sonra baktı olacak gibi değil yemeye başladı. Ağlardi hep ben bu evde ağlamak serbest istediğin kadar aglayabilirsin derdim ağladiginda dönüp bakmadim. Şimdi hiç aglamiyor.

Oglum 8 yasina girecek subatta

2 sene oncesine kadar bende sizin gibi sikayetciydim. Simdi okadar pismanimki:KK12:

Oglum yasitlarindan kilolu ve bitmek bilmeyen istahi var. Saglik yonuyle ilgili degil tamamen pisikolojik.

Tabagini bitirtmeye okadar empoze etmisimki bazen suratindan anliyorum zorlandigini oglum doydunmu diyorum , evet anne uzulme cok guzel olmus diyor

Beslenmesini bitirmez diye diye kizardim. Bikackere agzini aradim ben kizarim diye bitirmeye calisiyomus.

Durmadan yemek yemek istiyor bazen 2. Tabagi istemesin diye icimden geciriyorum

Bu arada 39 kilo 6 kilo fazlasi var..

Cocugu takintili yaptim resmen. Birakin tabaginda kalsin, birakin istedigi zaman aciktigi zaman yesin . Inanin belli bi yasa gelince duzeliyor yemeleri.
Bunlari yazarkende bana sesleniyor yemekte ne var diye:KK53:

Vitamin eksikliğindende iştahsızlık olur bir kan testi yaptırıp oradan görürsünüz değerleri düşük mü iyi mi diye, demir vitamini düşükse iştahı olmaz bence

Burada yazılanların hepsini denemiş eğitimci bir anneyim. Olmadı olmadı. Taşınmamız vesilesiyle doktorumuz değişmişti. Rutin muayneye gittiğimizde dr kızıma reflü teşhisi koydu. Mide için ilaç verdi biri sabah açken biri gece yatmadan önce. Çocuğuma adeta sihirli bir el değdi. Reflüyü tetiklediği ve kansızlık yaptığı için inek sütünü kestik birde. Burnu tıkanıp hasta olduğu zamanlar dışında yemek sorununu çözdük. İyi bir çocuk doktoruna gösterin çocuğu belki bizimkisi gibi tanı konmamış bir rahatsızlığı vardır

sizinki okulda da mı yemiyordu

acaba yemeklerinizi mi begenmiyor okuldakini yiyip bitirdigine gore.. Bide eğer arkadaşları bitiriyorsa onların gazina oglunuzda yiyor olabilir aklima başka bir şey gelmedi acikcasi

acaba yemeklerinizi mi begenmiyor okuldakini yiyip bitirdigine gore.. Bide eğer arkadaşları bitiriyorsa onların gazina oglunuzda yiyor olabilir aklima başka bir şey gelmedi acikcasi

okul farklı bir yer

orda yiyorlar genelde

oğlum kreşe yeni başladığında bir iki gün ben de gittim

bir kız vardı maşallah ne güzel yiyor dedim hatta eşime de anlattım oğlumdan 4 ay büyüktü vs s diye

veli toplantısında annesi benim kız hiçbir şey yemiyor dedi

hatta burda da yedi diyorlar ama inanasım gelmiyor dedi

oysa ben toplantı bitiminde kadına soracaktım nasıl bunu alıştırdın diye

okulda ve evde iki ayrı çocuk var

zira mesela kadın anlattı yemek yemeyince anne ağlamaya başlıyormuş; kızı kucağına alıyormuş vs vs bu da bir ilgi yöntemi olmuş çocuk için

Canim cocuga gel yemek ye soyleme mesela sofrayi hazirla kendin otur yavas yavas istahla iste ne guzel cok lezzetli diyerek ye ama ogluna teklif etme bazen cocuklar yemek ye hadi lafini ters tepiyorlar eninde sonunda o cocuk acikip yiyecek o yemeyi pesinden kosunca ters tepiyor malesef

Benim kizim da oyle, 4 olacak yakinda ve hala 13 kilo %10 persentilde. Duzenli olarak saglik kontrolleri yapiliyor, amcasi ve yengesi pediatristler zaten, gozden kacan hicbir sey yok. Cocugun yapisi boyle. Ben takmamayi ogrendim. Mesela bu aksam tavuk pilav ve kuru fasulye yapmistim, fasulyenin tadina bakmadi, 1 kanat yedi (kok degil sadece uç kismi) pilav da bir kasik alip geri cikardi. Uyur oyle. Napayim agzina zorla tikacak halim yok ya.
Abim de boyleydi, aramizda 2 yas bile yok cok iyi hatirliyorum annem elinde tabak pesinde dolanirdi 1 yumurta yese sevincten aglardi. Zayifliktan kaburgalari batardi. Simdi 1.92 100 kiloluk bir çam yarmasi, ben onun 3 kati kadar yerdim ama onun yarisi kadarim :KK70: yani ozetle, hicbir cocuk onunde yemek varken acliktan ölmez, kucuk kalmaz, genetigi neyse o olur. Siz sadece az ama oz, saglikli seyler yemesi icin ugrasin, gerisi artik ona kalmis.

X