İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 2.Sınıfa Giden Velilerin Paylaşım Alanı :)))

bizimkilerde alfabetik sıraya göre diziyorlar kelimeleri canım..

akşam gidince bakayım ne konularından ödev vermiş öğrtemenimiz..

Merhaba kızlar
İşlerden giremedim fazla. Biraz da canım sıkıldı açıkçası. Şöyle ki her akşam ödevleri yaparken anlatıyorum o konuyu ve ben anlatınca çok güzel yapıyor. Ama aynı tür soruları ertesi gün bakıyorum defterine yanlış yapmış. Matematikten bahsediyorum. Galiba yine şu okuduğunu anlamama mevzusu. Ya artık yoruldum her akşam öğretmen gibi ders anlatmaktan. Ama sonuç bir kulaktan giriyor diğerinden çıkıyor.
Bugün toplantı varmış nihayet.Birazdan gideceğim. Bu da ayrı bir stres konusu oldu. Ya günün ortasına toplantı mı konur?

Allah kolaylık versin..ama kızmayın kuzucuğa..eminim halledecektir o..ılımlı yaklaşın lütfen...eğer korkarsa daha çok yanlış yapacağına eminim..

ben de bahsettiğiniz gibi anlayamıyordum..ama hem evde annemden korkardım..ders yaptırırken çok bağırırdı..ve çok çok anlamıyor musun..anlamazsın zaten gibi kelimeler kullanırdı..bu beni daha da geriletirdi..

ilkokul öğretmenim de çok sinirli ve yaşlıydı..ondan da korkardımm..bilsem de yapmaya korkardım...

ama ilkokul bittikten sonra kendime güvenim geldi..hep başarılı oldum...

çocuklarınıza moral verin..başarabileceğini hissetsin..

günaydın arkadaşlar. hayırlı cumalar..
dün akşam bir sayfa arkalı önlü matematikten problemlerimiz,bir sayfada türkçeden okuma metni ve soruları vardı.

dün akşam bir sayfa arkalı önlü matematikten problemlerimiz,bir sayfada türkçeden okuma metni ve soruları vardı.

Günaydın canım, sana da hayırlı cumalar.
Bizim de 1 sayfa arkalı önlü fotokopi vardı, 1 sayfası Türkçe, 1 sayfası matematik. Türkçe'de yine kelimeler vermiş, alfabetik sıraya koyun demiş. Matematikte de, 3 onluk+7 birlik gibi benzeri zorular vardı, bunları şekillerle onluk ve birlik olarak gösterin demiş.
Çok uzun sürmedi ödevlerimiz.

matematikteki problemimiz şöyleydi.
bir çiftlikte 18 kuzu vardır. bu kuzuların 15 fazlası koyun vardır. bu çiftlikte toplam kaç hayvan vardır.
sizde de böyle sorular oluyor mu.

bir çiftlikte 18 kuzu vardır. bu kuzuların 15 fazlası koyun vardır. bu çiftlikte toplam kaç hayvan vardır.

Biz de o tür sorular başlamadı canım, dün dediğim gibi birlik ve onluk şekilleri çizmiş öğretmen onları, birlik ve onluk olarak yazın demiş, sonra da 5 onluk+3 birlik gibi örnekler vermiş, onları şekillendirin demiş. sizinki de biraz ağırmış canım ama ne yapacağız zamanla alışacaklar inşallah.

bizde de var öyle sorular

dün türkçe testinde eşsesli kelime sormuşlar.. eş anlam zıt anlam tam kavrayamadı arada karıştırıyor eşsesli çıktı bide hani şu yüz= yüzmek ve yüz=rakam olan 100 gibi. birde bi soruda eşsesli demiş başka soruda sesteş demiş, bi soruda eş anlamlı demiş diğerinde anlamdaş demiş kafamız karıştı yani........

18'le 15'i toplarken

8' le 5'i parmak hesabı toplayıp 13 diyoruz. 13'ün 3'nü yazdık elde var 1 diyoruz.
1'le 1'i topladık 2 birde elde vardı 3 diyoruz.

sizde böylemi yapıyorsunuz..:44:

canım bizim öğretmenimiz 1.sınıfın sonunda böyle sorular çok sordu..çok çok test yapmıştı..

işte dedem 10 lira verdi
babam 5 lira verdi..
bakkala gittim.
tanesi 2 liradan 2 defter aldım..

kaç param kaldı gibi sorular soruyordu testte

ilk başlarda yapamıyor karıştırıyordu..ama ben paralarla yaptım birkaç kez ..bakkala gider gibi yaptık evde..

öylelikle çözmüştük işi..

ama buradaki öğretmenimiz daha böyle problemler sormaya başlamadı...

evet canım ya ..ben çok sinir oluyordum böyle çok kez aynı anlamda yazmasına..ama her anlamını görsün istiyor sanırım öğretmen.
bizin geçen seneki öğretmen de öyle yapardı ..
yani bir soruda aşağıda ki cümle içinde geçen kelimeler diye sorarken soruya tümceler diye devam ederdi..
sanırım tümcenin cümle anlamına geldiğini göstermek ist iyor...yani bazen tümce diyor bazen cümle diyor..çocuk başka bir yerde görürse kafası karışmasın ..2 sini de görsün istiyor diye düşünüyorum ben.
18'le 15'i toplarken

8' le 5'i parmak hesabı toplayıp 13 diyoruz. 13'ün 3'nü yazdık elde var 1 diyoruz.
1'le 1'i topladık 2 birde elde vardı 3 diyoruz.

sizde böylemi yapıyorsunuz..:44:

aynen öyle topluyoruz biz de

Hayırlı Cumalar arkadaşlar,
Dün toplantıda öğretmene tüm sıkıntılarımızı anlattım. Öğretmen bana siz çok abartıyorsunuz. Okumasını ben beğeniyorum. Matematikte de sınıfta doğru cevaplar veriyor dedi. İnanamadım, aynı çocuktan mı bahsediyoruz dedim.
Sanırım bizim sorun kardeş kıskançlığı. Daha fazla onunla ilgilenin dedi öğretmeni.
Bir de şu mental aritmetiği sordum, pek tavsiye etmedi.Zararı olmaz ama çok da olumlu katkısı olacağına inanmıyorum dedi.
Ayrıca c.tesi günleri yarım gün öğretmeni okulda kurs verecekmiş, ona da yazdırdım.İyi olur inşallah.

çok sevindim.bir öğretmenden bunları duymak ne güzel.
bende türkçe kursuna yazdırdım.dolu dulu bir yıl bizi bekliyor :)

Yok ya korkutmuyorum çocuğu,
en sevimli halimle çalıştırıyorum dersini:)

Bizde de o tarz bir ödev vardı.

çok sevindim.bir öğretmenden bunları duymak ne güzel.
bende türkçe kursuna yazdırdım.dolu dulu bir yıl bizi bekliyor :)

Ya sorma aslında bir taraftan da çok rahatladım. Demek ki anlıyormuş derslerini diye. Şu kurs işi de çok iyi oldu valla.

Sizin adınıza sevindim,öğretmenden bunları duyduduğunuz içinde ayrıca rahatlamalısınız artık onlar bizden daha çabuk çözüyorlar olayı çünkü,inşallah hep böyle devam etsin kuzucuk:))

biz o soruları çoktan geçtik cnm bizim sorular şöyle:

-39 sayısının onlar basamağındaki değeri ile sayı değeri toplamı kaçtır?

-bir kalemlikte bulunan bir düzine kalemden birkaç tane eksilmiştir(bu arada kalemlik resmi var içindede 8 kalem)kaç tane eksilmiştir?

-6 tane tavşan var hepsinde 4 ayak olduğuna göre toplam kaç ayak vardır?

ödevler çabuk bitince insan ne kadar mesut oluyor değilmi?kuş gibi hafifliyoruz valla:))

Bizde türkçeden eş anlamlı kelimelere geçtik

ak-beyaz
al-kırmızı
öğrenci-talebe gibi ama 2 sayfa deftere yazdırmış öğretmen onları ezberliyodu akşam.

Siz de bayağı bir ilerlemişsiniz canım, biz daha o tür problemlere geçmedik.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…