İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

Ben de bugün 5 cümlelik ( her cümle üç kelime) dikte sınavı yaptım.Epeyce sınav cidiyetinde oldu7.Aralara çanta koydular falan. Doğruı yazdı çoğu,yazamayanlardsan bir kızım vardı.Baktım sesleri sıralamış karman çorman.Elae falan yazmış.Tenefüste tesadüfen annesini gördüm,söyledim."Akşam çok çalıştırdım" dedi.Hepsiini doğru yazdı "dedi.Mümkün değil o zaman sınıfta da yazardı" dedim..Anne çokı ısrarcı.O zaman jeton düştü.Nasıl çalıştırdığını sordum ve tahminim doğru çıktıu.Kelime yazdırırken tek tek harfleri ses olarak veriyormuş.Yani çocuk lale yazacak yazamıyor anne diyor ki l yaz,a yaz,l yaz ,a yaz.Çocuk bu seslerin harfini doğru yazdığı için de doğru yaptı diyor.Ama istenen bu değil.Kelime bir kerede söylenir,Ela denir ,Talat denhir örneğin ve çocuk yazar bakmadan.Olması gereken budur.Bu yanlışa siz de düşmeyin.Çocuğunuza en büyük kötülüğü yapmış olursunuz.Asla sesleri tek tek söyleyip yazdırmayın. Okuma yazma dikteden geçer.Yazan çocuk okur.Evde bol bol dikte yapın,ses ses değil ama :))

saol hocamkaydirigubbakcemile5

kızlar bende dün ödevini nasıl yaptırdığımı paylaşmak istiyorum, normalde yanına pek gitmezdim, sadece yanlış yazdığı bişey varmı diye bakar yanından ayrılırdım. ama bu dikte konusunu öğrendikten sonra şöyle yaptım: 4 sayfa okuma ve o okunanları deftere yazma vardı, ben direk cümleleri okudum o yazdı ve bu şekilde ödevi çok çok daha hızlı bitti, aksi taktirde aynı cümleye 50 kere bakıp deftere yazmaya çalışcaktı. bu şekilde çok daha hızlı oldu, hem hatasız yazdı, unutulan virgüller dışında

hocam teşekkürler bilgileriniz için.bende kelimeyi söylüyorum ama direk ela değilde eeelllaaa diye harfleri vurgulayarak söylüyorum sizce buda yanlışmı.yoksa sadece kelimeyi söyleyip bırakmalımıyım.

günaydın hanımlar
biz de de iki gündür okullar tatildi perşembeden beri okul yoktu bende hergün işe giderken ödev verdim ben akşam gelen kadar bunları bitir diye gündüz yapıyo akşam bende kontorl ediyorum. dikte çalışmasına gelince biz de her akşam ödevleri bitince 1 sayfada o şekilde çalışıyoruz ben söylüyorum öğrendikleri kelimelreden karışık olarak o da yazıyo bence böyle çalışmanın çocuaklra çok faydası oluyor.a.s

kızımı dün akşam biraz çalıştırdım yine karıştırdı:bbokurken sorun yok hepsini okuyor
ama ezberden yazmaya gelince bazı kelimeleri karıştırıyor.şimdi oturup çalıştırıcam tekrar
bu arada öğretmen i sesinide vermiş.keşke birkaç gün daha bekleseydi.en azından çocuklar talat tel telle atleti falan tam bir öğrenselerdi diyorumboshayallersmile

hocam teşekkürler bilgileriniz için.bende kelimeyi söylüyorum ama direk ela değilde eeelllaaa diye harfleri vurgulayarak söylüyorum sizce buda yanlışmı.yoksa sadece kelimeyi söyleyip bırakmalımıyım.

Kelimenin içinde sesi sezdirerek söyleyebilirsiniz.Yanlış değil ama yazamadoğı zaman tek tek sesleri söylerseniz yanlış olur.Özellikle açık heceleri kavramakta zorlanırlar.la ---ta---le---te gibi.Bunları hece olarak da çalıştırabilirsiniz.Sonuçta ses temelli cümle yöntemi denmiş ama içinde sesten heceye,heceden kelimeye ve cümleye aynı anda ulaşılacak deniyor.Açık heceler çocukları her zaman zorlar başta.

anladım hocan sağolun.açık hece dediğiniz sessiz harften sonra sesli harfin gelmesimi acaba. eğer öyleyse biz bunda çok zorlanıyoruz oğlumla ders çalışırken mesela el-al-at-et dediğimde çok güzel anlıyor ama le-la ta-te dediğimde birtürlü kavrayamıyor sesin nasıl çıktığını.bunu dediğiniz gibi bol bol hece çalışarak aşabilirmiyiz sizce.

canım sen küçüğü bu sene nereye yazdırdınn yine gaziyemii

bu sorunları geçen senee bizde yaşadıkk
hiç canınıı sıkmaa canımm kasın ayı geldiğinde dillerii öyle bir sökülüyooo kii sen bile anlamadann okumaya başlıyorlarrr
bende yukarda gösterdiğimii aşağıdaa unuturduuu
çok uğraştıık mihriban arkadaşımızz bu konuda bilgilii geçenn senee 2mizin kızıda bire gidiyorduuu

ne kadar güzel açıklamısınızz

bu kadar ilerledinizmii
bana sanaa çok ilerlemişş gibi geldinizzzz
unutmuşumm ya geçen seneyii
şimdii konilerlee metrelerlee uğraşıyoruzzz

Evet açık heceler sessiz+sesliden oluşan hecelerdeir.la-le-ta-te bunları evde sürekli tekrarlatın.

benim kızımda aynen böyle
az önce yine dikte çalışması yaptırdım le la let ve lat hecelerini hep karıştırdı
en son biraz öğrendi gibi ama yine de emin değilimakannehir
al el et deyince hemen yazıyor ama la deyince kalıyor öyle:bbo:
yarın okula gitmeden önce küçük bir yazılı yoklama yaparım artık umarım öğrenmiştir
canım sen küçüğü bu sene nereye yazdırdınn yine gaziyemii
canım ben adanada değilm taşındım ordan daha öncede yazmıştım
unuttun sanırımyerimseniben
bu kadar ilerledinizmii
bana sanaa çok ilerlemişş gibi geldinizzzz
unutmuşumm ya geçen seneyii
şimdii konilerlee metrelerlee uğraşıyoruzzz

ben hem metrelerle sesli sessiz harflerle hemde okuma yazmayla uğraşıyorummafoldumben
2 kızıda çalıştırınca kafam kazan gibi oluyorsempatiksalakcinni
ilerde değiliz sanmıyorum canım bütün sınıflar hemen hemen aynı gidiyorCADIARZU
ama keşke daha ağır ilerlese öğretmenbenneyaptımki

kızımda aynı canım yukarda da yazdım
çok hece çalışması yaptırıyorum başka yolu yok ki zaten
ama ilginci ela lale diye okuyor sorun yok ama orda okuduğu le hecesini yaz deyince yazamıyor.kızıma hep nasıl yazıldıklarına dikkat et diyorum :hulya:

merhaba siz yazdıkça şaşırıyordum ben okudum o yazdı deyince sizler bizden baya ilerdesiniz bize yeni ödev verdi tombala gibi yapın çıkan heceyi siz söyleyin o yazsın diye ama hecelerde el ele elle le e l daha biz hala L harfindeyiz böyleyken yapmak istemiyor birde çok olsa napardık ki bilmiyorumkismile

evet canım yaa aynı sorun bendede var.bizimde çok güzel okuyor sanki daha önceden okuma biliyormuş gibi.ama iş yazmaya geldimi zorluyo bizi.benimkide tek hece söylediğimde yazıyor ama kelime söylediğimde takılıp kalıyor.mesela na diyorum ne diyorum yazıyor.ama nane diyorum bir türlü aradaki sesli harfleri sezemiyor.ya nae yazıyor yada onun gibi anlamsız şeyler.kendimi kızmamak için tutmaya çalışıyorum ama sabır kalmayınca kızıyorum bu seferde korkudan bildiğinide unutuyor herşey birbirine karışıyor.

seninki yapmak istemiyorsa işin daha zor o zaman. gerçekten harfler çoğaldıkça hepsi birbirine karışıyor.çocuk hangisini aklında tutacağını şaşırıyor resmen.şu okuma yazma işini bir halledebilseydik gerisi daha kolay olurdu herhalde.

ders yapmak hiç istemiyor hemde ben başında oturursam daha iyi ama kalktığım an berbat yazıyor.okuldada herkez bitiririken benim kızım hep geride kalıyor çok ağır yapıyor öğretmen sürekli masasında yaptırmaya çalışıyor ama bu seferde öğretmenin cep telefonuyla sağıyla soluyla ilgileniyor nasıl olcak bilmiyorum öğretmenimiz düzelcek diyor ama ben biliyorum dikkat dağınıklığı var

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…