İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

merhabalar herkese,
bizde e ve l lerdeyiz bol bol ödev yapıyoruz ama olsun çok faydası var. ilk günlerde çok silerken artık daha az silmeye başladık, zevkli bir hale geldi güzel güzel yazıları gördükçe bende çok mutlu oluyorum, bizim sınıfada projeksiyon alınacak

terlikçim babana Allah acil şifalar versin

çabucak iyleşir inşallah

terlik çok geçmiş olsun allahım acil şifalar versin babana

Arkadaşlar şimdilik hoşçakalın babacığım yarın anjiyo ile stent takılacak kalbindeki tıkalı damara görüşmek üzere... dualarınızı bekliyorum canlarım... :Saruboceq::Saruboceq::Saruboceq:

Terlik hanım çooook geçmiş olsun, allah acil şifalar versin babanıza..:Saruboceq:[/QUOTE]

Arkadaşlar babacığımın sağlığıyla ilgili iyi dilekleriniz ve dualarınız için çookkk teşekkürler Rabbim tüm hastalara şifa versin. Babacığımın 2 damarı tıkalıymı bir tanesinde de daralma başlamış, 2 stent takıldı birine de balon yapıldı şimdi iyi çok şükür taburcu oldu. İlginize teşekkürler...
Benim oğlumun okulunda da rakamları yaıyorlar ve çizgiler yapıyorlar, eve ödev getirilmediği için ben ders çalıştıramıyorum (etüdlü okulu) çalıştırmak istiyorum bugün neler yaptınız diyorum o da bana yaptıklarını çiziyor... yerimseniben

Bence sen hiçbirşey söyleme öğretmenine yoksa bu şekilde hatalar yapıp nasıl olsa annem söyleyecek der. Bir velimizin böyle bir durumu olmuştu , kadının tutumunu çok beğendim . Öğretmeninle aranızda olan bir mevzu ben karışamam dedi. Bencede öğretmenini dinlemeyi öğrensinler... Ben sınıf annesi olduğum için velilerle bu tip paylaşımlarda bulunuyoruz... vereliniortak

KK ailesine hoşgeldiniz... Kızınıza başarılar dilerim tatlım... paylaşımlarınızı bekliyoruz... vereliniortak

Bilgilerinize ihtiyacımız var... özellikle biz eve ödev getirmeyen çocuklarla evde neler yapmalıyız. Bizede link bırakırsanız sevinirim , seviniriz... kaydirigubbakcemile5 Hoşgeldiniz...alkisalkisalkis

kızıma az önce el ele ve elle kelimelerini yazdırdım çok zorlanıyo hem yazmada hemde okumada:bbo:defalarca tekrar etmeme rağmen hala öğrenemedimafoldumben
öğretmen hiç mi göstermiyo okulda anlamadımCADIARZU
tek bildiğim ben bu sene kafayı yicem galibaakannehir

Bu senenin zor geçeceğini biliyordum gerçi tüm 1 sınıf velileri öyle diyorlardı... Allah sabır selamet versin... biz bıkarsak çocuklar daha çok bıkarrr...destek olacağız... yerimseniben

Yazılanları tek tek okuyorum.Öncelikle şunu söylemek istiyorum kesinlikle acele etmeyin.1. sınıfın en büyük handikapı acele etmektir.Çocuklarınız yazamayabilir,çok çok kötü yazabilir,okuyamayabilir,çabuk sıkılabilir.Unutmayın daha ilk seste veya ilk grup seslerin çok başındalar.Öncelikle çok yazı yazdırmak,çok ödev yaptırmak kesinlikle bir artı değildir.Tam tersi çocuğu okuldan soğutur,nefrete dönüştürür.Bu da böyle şekillenir gider.1. sınıfta özellikle az ödev,daha kalıcı öğrenme sağlar.Şu kadar sayfa ödev yaptık vb gibi kıstaslara girmek çok yanlış.Ödevleri az olanlar üzülmesin,doğru olan sizinki.Ben 1. sınıfta her gün tek sayfa fotokopi verdim.Arkası da boyama olurdu.Son grup seslere geçmeden iki -üç kişi dışında bütün sınıf okudu.Son grup sesleri zaten meraktan kendileri önceden öğrendi.
Belli bir zamana kadar biraz zor geçecek.Endişelenmeyin.Sesleri kavrayacaklar.ılk grup seslerin sonuna kadar türetilen kelimeleri ezber yoluyla götürecekler.Ancak ikinci grup seslere geçip türetilen kelime sayısı çoğaldıkça ezberle başa çıkamayacaklar.ışte bu noktada birleştirme hemen devreye giriyor.Birleştirmeye başlıyorlar ve okumaya da geçişler hemen başlıyo.Bu süreçte tek yapmanız gereken büyük sabır.Evde ödevi olmayanlar içinde öğrenilen seslerin geçtiği kitaplarda bilşdiğin sesleri göster ,sesini çıkaralım vb şeklinde -yazmaya dayanmayan- çalışmalar yapabilir.Yazma çalışmalarını da az ama öz olarak yaptırın.Bir sesten bir sıra,her türetilen her kelimeden birer tane.Tombala oynayın.Kelimeleri ve sesleri (tabii kelime türetme aşamasında) kartonlara yazın torbya atın.Çocuk çeksin,çektiğini okusun veya sesini versin.Sonra ekapatın bakmadan yazsın.Bunun gibi oyunlu öğrenmeler etkili oluyor.

İçime su serptiniz , çok ödev yapıldığını okudukça bizim okulda mı bir acayiplik var diye düşünüyordum... yöntemi deneyeceğim seslerle ilgili olanı... çook teşekkürler paylaşımlarınızı bekliyoruz... kaydirigubbakcemile5

Rica ederim.Ayrıca bir çok eğitim siteleri var.Googla da aratın.1. sınıf etkinlikleri vb şekillerde.Orada seslerin vieoları var.Onları indirip dinletebilirsiniz.Oyun hamuru oynatın el kasları gelişsin.ıçinde verilen seslerlle ilgili öyküler olan hikaye kitapları vardı bende.Ama inanın yayınevini hatırlamıyorum. ısmi "Her sese bir hikaye." Onlardan bulursanız siz okursunuz çocuğunuz dinler.Örneğin l sesi verilince hikayenin adı leylekle ilgiliydi içinde bol bol leylek ve l sesli kelimeler geçiyordu.Okudukça sese alışır.ılk etapta siz okuyacaksınız.Defterleri çok silmeyin.Üstte yanlış veya çirkin (bu kelimeyi kullanmak istemiyorum aslında) yazarsa altta daha iyi yazması için teşvik edin ki üstteki yazısına bakıp daha iyi yapmaya çlışsın.Sürekli silgiye alıştırmak iyi değil.Sorumluluk verin.Yapamadığı sıkıldığı zaman çok üstüne gitmeyin.Molalar verin.Bol bol teşvik edin,yapamadıklarıyla eleştirmek yerine yaptıklarıyla övün."Taçlanan baş akıllanır"sözü bu açıdan çok anlamlı gelir bana.Yolda ,markette vb her yerde dolaşırke ses oyunları oynayın.tabelalarda kaç tane tanıdık ses bulacaksın bakalım? vb. Bulduğu ses kadar öpücük verin mesela.Aklıma geldikçe yazacağım yine.Şimdi oğlumla SBS çalışmaya devam etmem gerek.ıyi akşamlar.

daphnis35 yazılarını ilgiyle okuyorum çok teşekkürler

kızla bizim ödevlerimizde hala az yarım sayfa falan hafta sonları 2 sayfa kadar
bu gün l lere geçtik ama çok güzel yaptı ev ödevini hakkını yemiyim

ama sorun şu ki bu gün çok konuşmuş sınıfta öğretmeni şikayetlendi
dedi evde konuşun ama sakın kızarak değil
bende konuştum bilgisayar cezası verdim okuldan gelince 1 saat oynama hakkı vardı
bide sevdiği çizgi film kanalını çok az izleyebildi
okula giderken tekrar hatırlatıcam konuşmalarımızı bakalım faydası olacakmı

anasınıfında da buna benzer problemlerimiz vardı ikinci dönem anca düzelmişti bakalım bu yıl nasıl olcak

Ne kadar zevkli ve pratik yollar göstermişsiniz bize...Çok teşekkür ederim ve tabii ki devamını dilerim:teytey:...Bu arada oğlunuza ve size kolaylıklar diliyorum..a.s.

daphins35 bilgileriniz için çok teşekkürler. Çok faydalı şeyler söylemişsiniz.

Benim kızım dün a sesini öğrenmişler, şimdi ela, lale, la, falan okuyor ama bana ezbere okuyor gibi geliyordu. Yazdıklarınızı okuyunca rahatladım. Çok sağolun.. Ayrıca oğlunuza da başarılar dilerim.

Çok güzel bilgilendirme , bende uygulayacağım... oğlunuza başarılar dilerim opuyorumnanaktan

verdiğin bilgiler için teşekkürler bende bıraz oğlumun üzerine ffazla gidiyorum dün akşam e harfı için çok zorlandık yapamıyorum dedıkce bende yaparsın yapabilirrsin dıye zorladım sonra bıraz sakınleşınce kendılığınden yaptı

bilgiler için çok teşekkürler a.s.

hemen geçtinizmi okumaya arkadaşım biz bu dediklerini önçe yazıyoruz sonra okutacak herhal

evet yaseminciğim benim oğlanda e harfini yazmakta zorlanıyor üstüne gittikçe yapmıyorlar dün bizi görecektin
erdem bir köşeye çekildi ben bir köşeye küstük birbirimize
aradan biraz geçti baktım yanaştı defterin başına yazmaya başladı ve düzgün yazdı yani üstüne gitme fazla sıkma canısı
zorlukmu çekiyor mızmızlanıyormu sende onun hareketlerini yap
mızmızlan çekil köşeye bak nasıl yapmaya başlayacak ben öyle yapıyorum

hemen geçtinizmi okumaya arkadaşım biz bu dediklerini önçe yazıyoruz sonra okutacak herhal

Bizde de önce yazdırılıyor , sonra okutulacak ... daha okutulmadı , çok ileri çalışmalar yapılıyor gördüğüm kadarıyla... her okul ve öğretmenin de farklı olduğu buradan anlaşılmış oluyor. Fakat sizlerden ricam çocukları sıkmayın... sengözlerimebaksanab

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…