İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

Ben iki gündür bayağı araştırıyorum genel olarak dediğiniz gibi hızlılar biz m harfini bitirdik sınav olduk elatinorm dan sıkıntı şöyle yazmada hiçbir sıkıntı kalmamış sınavda hepsini doğru cevaplamış yazmadaki sıkıntıyı tahta alıp yazma ile birlikte atlattık ama hecelerken a-let olmuyo al-et oluyo ikili olunca hemen okuyor ama üçlü olunca me-ral gibi özellikle a nın incelerek söylendiği yerde karışıyor me-ra-al şeklinde heceliyo bu şekilde birleşmiyo ve birleştirilelim dediğimde tekrar heceliyo olmuyo deyip ağlıyo en sonunda öğretmeniyle konuştum birçoğu böyle aslında sınıf aynı dedi ama benimkinde aşırı hırs var bir türlü yenemiyoruz aferinler bravolar alkışlar tezahürat lar herşey tüm Olumlamaları yapıyorum ama ufacık bir sorun büyüyor olumsuzluğa gidiyor ben jeoloji mühendisiyim babası inşaat mühendisi bizim zamanımızda parçadan bütüne gidilir daha kolay olurdu şimdi eren derken bile heceliyelim deyince er-en oluyo bütünde ezber oluyo ezberlemedigi kelime olunca bocaliyor artık yeni yöntem bulduk tahta aldık tahta kalemi oyuna çevirdik işi bir ben bir kızım bir babası oyun oynuyoruz kelime oyunu diyoruz bakalım böyle nasıl olacak. İki gündür güzel gelişmelerden haberdar ederim sizleri yorumlarınız için çok teşekkürler herkese bol bol sabır diliyorum.
Hecelemenın sorun olacagını sanmıyorum zıra meb dagıttıgı kıtaplardada heceleme sorunu var
mesela At-a dıye hecelanmesı gerekmıyor mu? a- ta dıye hecelettıyorlar ama ınanın bızde suanda hıc heceleme gundemde bıle degıl.
bız bugun 1 .grubu bıtırıyoruz
bızde sızın gıbı harap haldeyız. aglama yapmak ıstememe gıbı bısey yok ama tempo o kadar yogun kı sefıl gıbıyız karı koca :KK70:

bızdede yazı tahtası var orada calıstırıyrouz bızde ve morpa uyelıgı aldık 1 aydır cok sukur morpa'dan sonra daha kolay oldu ama genede cok acayıp vakıt alıyor ben sahsen calıstıgım ıcın evdede odevle cebellestıgımız ıcın perte ayrılıcam yakında

bizimde evde yazı tahtamız var.. iyi aklıma geldi.. kalem alayımda bizde öyle yazalım.. tahataya yazmayı çok seviyor çünki..belki sıkılmaz o zaman:)

Ben iki gündür bayağı araştırıyorum genel olarak dediğiniz gibi hızlılar biz m harfini bitirdik sınav olduk elatinorm dan sıkıntı şöyle yazmada hiçbir sıkıntı kalmamış sınavda hepsini doğru cevaplamış yazmadaki sıkıntıyı tahta alıp yazma ile birlikte atlattık ama hecelerken a-let olmuyo al-et oluyo ikili olunca hemen okuyor ama üçlü olunca me-ral gibi özellikle a nın incelerek söylendiği yerde karışıyor me-ra-al şeklinde heceliyo bu şekilde birleşmiyo ve birleştirilelim dediğimde tekrar heceliyo olmuyo deyip ağlıyo en sonunda öğretmeniyle konuştum birçoğu böyle aslında sınıf aynı dedi ama benimkinde aşırı hırs var bir türlü yenemiyoruz aferinler bravolar alkışlar tezahürat lar herşey tüm Olumlamaları yapıyorum ama ufacık bir sorun büyüyor olumsuzluğa gidiyor ben jeoloji mühendisiyim babası inşaat mühendisi bizim zamanımızda parçadan bütüne gidilir daha kolay olurdu şimdi eren derken bile heceliyelim deyince er-en oluyo bütünde ezber oluyo ezberlemedigi kelime olunca bocaliyor artık yeni yöntem bulduk tahta aldık tahta kalemi oyuna çevirdik işi bir ben bir kızım bir babası oyun oynuyoruz kelime oyunu diyoruz bakalım böyle nasıl olacak. İki gündür güzel gelişmelerden haberdar ederim sizleri yorumlarınız için çok teşekkürler herkese bol bol sabır diliyorum.
üçlü heceleri benim oğlumda zorlanıyor okurken, birleştiremiyor sonra da yapamıyorum diye üzülüyor. bir de işin psikoljik yönü var :KK43:

Oğlumun sınıfı e-l-a-t-i-n-o harflerini öğrendi. Geçen yıl çocuğu 1. sınıfta okuyan arkadaşlarım var, birinci dönem sonunda bir çoğu sökmüştü okumayı. Kasım ayı bitecek hala 2. grup sesleri tam olarak bitirmediler. Zaten harfler çoğalmaya başladıkça kafasıda karışmaya başladı yavrumun:cry: bir de hiç sınav olmadılar daha, normal mi ki?

Merhaba arkadaşlar ben daha yeni katıldım bu siteye birkaç sorum olacak bizim okul tam gün çocuklar 5.30 da evde oluyor ben çalışıyorum ve saat 6.30 da evde olabiliyorum kızım 05 ekim 2009 doğumlu 1. Sınıfa başladı ama biz çok ilerdeyiz galiba ve sınıftakı diğer tüm çocuklar benim kızım dan büyükler yaş olarak m harfi bitti ve yarın sınav olacaklar benim anlamadığım şu 1. Sınıfta sınav var mı birde hecelerken süper ama yazarken takılıyor okuma daha yavaş ve her gece ağlıyor arkadaşları daha hızlı okuyormuş çok üzülüyor öğretmeni de biraz kızmaya başlamış galiba ama okulu seviyor her akşam en az 3 saat ders çalışıyoruz ödevler maşallah yani abartılı bence birde sınav var burda bir gariplik yok mu merak ediyorum çok hızlı değiller mi sizce de nolur akıl verin çıldırmak üzereyim.

Öncelikle merhaba;
Hızı sınıfın genel durumu belirler.
Öğretmen ne en iyi öğrenciye göre uçar, ne de en gerideki çocuk için bekler.
Bizim okulda m harfinde olan sınıf da var n harfini yeni veren de..

Normalde (genelde tercih budur) ilk 4 ses e,l,a,t hepsinde birer hafta durulur.
Sonra haftada iki sese döner düzen.
Son 3 ses grubunda olay çözülmeye başlamış olduğu için hız artar.

Sınav dediğiniz şey not verme amaçlı değildir.
Adı da sınav değil değerlendirmedir aslında.
Çocuk kazanımı almış mı?
Seviye ne durumda?
Hem veli eksiğin farkına varsın, hem öğretmen sınıfın durumuna bakıp ilerlesin ya da
aynı konu üzerinde daha da beklesin.
O sınav dedikleriniz bunun için yapılır.

Ağlamaya, panik yapmaya gerek yok. Her öğrenci kendi hızında ilerler ve
dönemsel duraklama ya da parlamalar yaşayabilir.

Hece olayına takılmayın, birleştirsin okusun da nasıl okursa okusun.
Zamanla hece olayı normale dönecek, akıcı okuma kazanılacak.

Bazı şeyler kendiliğinden oturuyor, zaman istiyor.

Ödevlerin çok olması doğal, 1. sınıf bol tekrar gerektirir.
Siz eve geç geldiğiniz için geç başlıyorsunuz haliyle olumsuz etkileniyorsunuz.

Bir de daha başlardasınız zamanla her şey düzene girecektir.
Başarılar dilerim.

Oğlumun sınıfı e-l-a-t-i-n-o harflerini öğrendi. Geçen yıl çocuğu 1. sınıfta okuyan arkadaşlarım var, birinci dönem sonunda bir çoğu sökmüştü okumayı. Kasım ayı bitecek hala 2. grup sesleri tam olarak bitirmediler. Zaten harfler çoğalmaya başladıkça kafasıda karışmaya başladı yavrumun:cry: bir de hiç sınav olmadılar daha, normal mi ki?

Sınav dediğiniz şey diktedir.
Evde siz de yapabilirsiniz.
Öğrendiği kelimeleri cümle içinde kullanın, kendisi söyleyerek yazsın.
Yanlış, eksik yazdığı harfler var mı kontrol edin.

Bazı öğretmenler dikteyi sınav olarak yapar.
Bazıları cümle kurdurma şeklinde yapar ve kendine göre kontrol yöntemi vardır.

Bu yıl okullar geç başladı. Bu sebeple biraz gecikildi.

Son sesleri sınıf iyiyse eğer her gün bir ses şeklinde verenler oluyor.
Ama önemli olan erken bitirmek, okumaya hemen geçmek değil aslında.

Geç geçsinler ama sonuç memnun etsin.

Hiç etrafla bir yarış içine girmeyin derim.

Buraya da bir selam , 1. sınıf paylaşım başlıklarını biraz geç keşfettim :oops:

Bizim okul maratonumuz sıkıntısız geçiyor .

nomunomuchua nomunomuchua eğitimci olduğunuzu hatırlıyorum , yanılmıyorum umarım .

Okullardaki bu yarış havasından son derece rahatsızım . Veli diğer velilerle , öğretmen diğer öğretmenlerle , okul diğer okullarla yarış halinde . Arada kaynayan çocuklar :KK20:

Tabii her veli , her öğretmen böyle değil , bu düzene uymayarak çizgisini bozmayan veliyi de , öğretmeni de bağrıma basasım geliyor :-)

Bende okullu oldum minik kuzum başladı 1 sınıfa anaoku geçmişi olduğu için çok zorlanmadık şükür, ama şu el yazısı kabuusu yok mu nefret ettim ben bile:))))

İçinizde eğitimci biri varsa bilgi veririse çok mutlu olurum Bilsem diye bir sınav varmış buna öğretmen isim veriyormuş bizim maymunun sınıfından 4 çocuk seçildi biride benimki nedir bu sınav?

Bende okullu oldum minik kuzum başladı 1 sınıfa anaoku geçmişi olduğu için çok zorlanmadık şükür, ama şu el yazısı kabuusu yok mu nefret ettim ben bile:))))

Oooo Jelocanım hayırlı olsun , beraber Talatla Nalanlıyoruz desene :KK48:

El yazım epey güzelleşti yahu , bende öğrendim , hele bir büyük A yapıyorum :KK49::KK49:

Oooo Jelocanım hayırlı olsun , beraber Talatla Nalanlıyoruz desene :KK48:

El yazım epey güzelleşti yahu , bende öğrendim , hele bir büyük A yapıyorum :KK49::KK49:

hahahah valla ben bir zıplıyom sonra diyorum sakinleş yaşlı iken çocuk yapmayaydın:))))
sağol canım bakalım kısmet kazanırsa özel eğitim alacak anasına çekmiş maymun akıllı:))))))))))

hahahah valla ben bir zıplıyom sonra diyorum sakinleş yaşlı iken çocuk yapmayaydın:))))
sağol canım bakalım kısmet kazanırsa özel eğitim alacak anasına çekmiş maymun akıllı:))))))))))

Canım Bilsem sınavına baktım şimdi , 2-3-4. sınıflar için diyor .
Yok benimki de anasına çekmiş gillerden :KK48: Okuma yazma , dört işlem sorunsuz şuan :nazar:

Yok benimki de anasına çekmiş gillerden :KK48: Okuma yazma , dört işlem sorunsuz şuan :nazar:
babalar ah yazık:)))) bu sene 1 sınıfları da katmışlar tatlım bende yönetimin öğretmenin araması ile öğrendim sınavı hiç bilgim yoktu,ay maşşallah kuzulara analarına çekmişlerde sorunsuz ilerliyorlar:KK70:

babalar ah yazık:)))) bu sene 1 sınıfları da katmışlar tatlım bende yönetimin öğretmenin araması ile öğrendim sınavı hiç bilgim yoktu,ay maşşallah kuzulara analarına çekmişlerde sorunsuz ilerliyorlar:KK70:

Ayyyyy pessss kendini bu kadar öven 2 Veli :KK70::KK70:

Aaa mune ama biz jelo ile genetik faktörlerin çocuk üzerideki etkisi ile alakalı bilimsel fikir teatisi içindeydik:KK23:
O genetik faktörlerin iyi olanları anadan, kötü olanları babadandır hep:KK70:
Bizde de aynısı olurdu, benim Kızın sayısalı zayıf tıpkı baba, durum yönetme, pratik zeka aynıııı ben:KK70:
Mini mini birler siziiiii:KK70: ilerde Allah o günleri de göstersin inşallah, benim gibi yapın, benim kız liseden mezun oldu, ben keple diplomayı kaptığım gibi fotoğrafımı çektirdim bizimkilere, kız okumadı ben okudum resmen, benim hakkımdı:KK70:

İçinizde eğitimci biri varsa bilgi veririse çok mutlu olurum Bilsem diye bir sınav varmış buna öğretmen isim veriyormuş bizim maymunun sınıfından 4 çocuk seçildi biride benimki nedir bu sınav?

Özel yeteneği olan, sınıfa göre üstün beceri gösterdiği düşünülen öğrenciler bu sınava yönlendirilir.
Eğer sonuç düşünüldüğü gibi çıkarsa o çocuklar eğitim-öğretimine Bilsem'de devam ederler.
10 kişiden az sınıflarda proje merkezli etkinliklerle..

Aaa mune ama biz jelo ile genetik faktörlerin çocuk üzerideki etkisi ile alakalı bilimsel fikir teatisi içindeydik:KK23:

valla ben bana diyen arkadaşlalarımın yalancısıyım ha bunlar makam sahibi 3 5 üniversite bitirmişler :)))) bilimselmiş yani anadan geçermiş babadan azcık yani benim kuzunun ki tamamen benden asum:KK70::KK70:

O genetik faktörlerin iyi olanları anadan, kötü olanları babadandır hep:KK70:
Bizde de aynısı olurdu, benim Kızın sayısalı zayıf tıpkı baba, durum yönetme, pratik zeka aynıııı ben:KK70:
Mini mini birler siziiiii:KK70: ilerde Allah o günleri de göstersin inşallah, benim gibi yapın, benim kız liseden mezun oldu, ben keple diplomayı kaptığım gibi fotoğrafımı çektirdim bizimkilere, kız okumadı ben okudum resmen, benim hakkımdı:KK70:

hahahah müdüürm bende birde büyük sıpa var biliyon valla üniversite sonuçları açıklandı biz ucuyoruz sevinçden ben dedim eşime hayırdır sana ne oluyor bu sevinç benle kuzunun emeği biz verdik ikimiz(valla bende sabahlara kadar test soruları işaretlidim kitapcı gezdim altınlarımı bozdurdum özel hoca tuttum :KK70::) baba ne yaptı cekirdek cıtladı maç izledi :63:

valla biz annelerin emeği çok babalar gibi rahat olsak yandı kuzular hakkın tabi kepli resim iyi etmişsin bak ben düşünemedim tüh :)

X