İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

Teşekkür ederim duygumsu programı denedik, beğendik. Başarılı olacağına inanıyoruz.
PDR ci bir arkadaşıma danıştım. Birçok önemli okulun programı kullandığını ve çocukların zihinsel becerilerini artırdığı bilgisini aldım.

Daha bizimki çok ufak henüz 12 aylık :) Programın tanıtımının yapıldığı bir seminere katılma fırsatım oldu.
ben tatmin oldum. Yakınlarıma tavsiye ettim. Kullanan memnun. Bence siz de kullanabilirsiniz semacım. Zaten sen, ben cevaplayana kadar gerekli araştırmayı yapmışsın

merhabalar öğretmen arkadaşlara sorum olacak
artık okumayı söktük hızlandırma için bol bol okuma yapacağız tamam

gelelim artık matematik konusuna :)

Toplama Çıkarma öğretmek ve sevdirmek için neler yapabiliriz
birde ritmik saymalarda oğlum onarlı beşerli saymaları birer birer saymada 100'e kadar yapıyor
ikişer sayma yok bunların ne kadarını bilmeli ve nasıl öğretmeliyiz

Merhaba;
İkişer sayma ikinci sınıf konusudur.
Gerekli saymaları biliyormuş..

Toplamanın bir artış olduğunu, çıkarmanın azalış olduğunu öğretmeliyiz öncelikle.
Toplarken ileri doğru sayacağız, çıkarırken geri doğru..
Bu sebeple 20 den geriye birer birer saymayı öğrenmesi gerekiyor.

Sevdirmek için tabi ki çocuğun deli olduğu şeyi, oyunu ele almalıyız :)

Balık krakerler ve patlamış mısırlarla çalışabilirsiniz.

Toplama yaparken balık krakeri açın mesela.

Benim 5 tane balık krakerim var, babanın 8 tane balık krakeri..
İkimizin toplam kaç balık krakeri var?

8 üstüne 5 balık sayıyoruz.

Sonrasında nesnelere ihtiyaç duymadan yapabilmesi gerekiyor.Bunun için de..

Büyük sayı aklımda (8) Küçük sayı elimde 5.
8 üstüne 5 parmak sayarız diyoruz.
8 aklımda.
9,10,11,12,13

Cevap 13

Büyük sayı üzerine saymak daha kısa ve basit..

Toplama üzerine saymadır..

Çıkarma yaparken 12 balık krakeri verin ona, 3 tanesini yedim geriye kaç kaldı diye sorun.
Kalanları sayın. Çıkarmanın azalma olduğunu farketsin.

Sonra yine nesnesiz çalışmalısınız.

Büyük sayı aklımda 12, küçük sayı elimde 3.
Azaldığı için geri sayıyoruz..12 aklımda

11,10,9... Cevap 9 Şeklinde..

ç
Merhaba;

Toplamanın bir artış olduğunu, çıkarmanın azalış olduğunu öğretmeliyiz öncelikle.

8 aklımda.
9,10,11,12,13

Cevap 13

Çıkarma yaparken 12 balık krakeri verin ona, 3 tanesini yedim geriye kaç kaldı diye sorun.

çok güzel anlatmışsınız ağzınıza sağlık

Merhaba;

8 aklımda.
9,10,11,12,13

Cevap 13

İLGİNİZE SONSUZ TEŞÜRLER
İKİŞER SAYMA İLE İLGİLİ BİZE BİR DERS GELDİ
TABLODA KIZ VE ERKEK ÇOCUKLAR VARDI BİR ERKEK ÇOCUĞUNUN İKİ ERKEK ÇOCUĞUNU TEMSİL ETTİĞİ YAZIYORDU ONA GÖRE TOPLAMA ÇIKARMA YAPTIRDI SORULAR BİZE ONDAN SORDUM.

İLGİNİZE SONSUZ TEŞÜRLER
İKİŞER SAYMA İLE İLGİLİ BİZE BİR DERS GELDİ
TABLODA KIZ VE ERKEK ÇOCUKLAR VARDI BİR ERKEK ÇOCUĞUNUN İKİ ERKEK ÇOCUĞUNU TEMSİL ETTİĞİ YAZIYORDU ONA GÖRE TOPLAMA ÇIKARMA YAPTIRDI SORULAR BİZE ONDAN SORDUM.

Tablo grafik konusudur o ama yine de bence 5 er,1 er ya da 10 ar temsil etmeliydi.
1. sınıf için..

Ben az önce e- okuldan karnemizi gördüm... DAVRANIŞ NOTLARI 3 üzerinden(çok iyi) 3 olarak verilmiş... DERS NOTLARIDA hepsi ''çok iyi'' yazılmış... Şimdi sorum şu; ders notlarıda davranış notlarında olduğu gibi '' çok iyi'' kelimesi değerlendirmede en üst mü ?

:) faydalı olabildiysem ne mutlu bana..
Merhaba canım.sana bir şey danışmak istiyorum.beim çocuğum seneye ilkokula başlayacak.kaybedeceğini düşündüğü oyunları oynamak istemiyor.ben zaten kazanamıcam, şaşkınım ben (arada diyor), yenilicem zaten vs.gibi seylet söylüyor.ben , yenilmenin önemli olmadıgını, yenilince daha dikkatli olacağını bir daha ki sefere yeneceğini, kaybets e de yine de en çok onu seveceğimizı vs.vs.vs.söylüyorum.bence ben söyleme gereken her seyi söylüyorum.ama nafile.napmalıyım? Çok çaresizim.pedagoga mı gitsek?

Merhaba canım.sana bir şey danışmak istiyorum.beim çocuğum seneye ilkokula başlayacak.kaybedeceğini düşündüğü oyunları oynamak istemiyor.ben zaten kazanamıcam, şaşkınım ben (arada diyor), yenilicem zaten vs.gibi seylet söylüyor.ben , yenilmenin önemli olmadıgını, yenilince daha dikkatli olacağını bir daha ki sefere yeneceğini, kaybets e de yine de en çok onu seveceğimizı vs.vs.vs.söylüyorum.bence ben söyleme gereken her seyi söylüyorum.ama nafile.napmalıyım? Çok çaresizim.pedagoga mı gitsek?

Neden yenileceğini düşünüyor?
Kendine güvenini kaybettiren bir kaç yenilgisi mi oldu?
Onunla onun kazanacağı oyunlar oynayın, özellikle kazanmasına izin verin.
Başardıkça kendine güveni gelecektir. :KK66:

Örneğin bolwing oyunları oluyor ya çocuklar için o tarz bir oyun oynayın, yenilin.
Hepsini o yıksın falan...

Ben az önce e- okuldan karnemizi gördüm... DAVRANIŞ NOTLARI 3 üzerinden(çok iyi) 3 olarak verilmiş... DERS NOTLARIDA hepsi ''çok iyi'' yazılmış... Şimdi sorum şu; ders notlarıda davranış notlarında olduğu gibi '' çok iyi'' kelimesi değerlendirmede en üst mü ?

Evet çok iyi her konuda çok iyi yani en üst demektir..

Neden yenileceğini düşünüyor?
Kendine güvenini kaybettiren bir kaç yenilgisi mi oldu?
Onunla onun kazanacağı oyunlar oynayın, özellikle kazanmasına izin verin.
Başardıkça kendine güveni gelecektir. :KK66:

Örneğin bolwing oyunları oluyor ya çocuklar için o tarz bir oyun oynayın, yenilin.
Hepsini o yıksın falan...
Ah canım.onları yaptık.hep yenildik.bu yaşlarda (geçen sene de) yenilmek gerekiyormuş diye öyle yaptık.şimdi de yenilmeyi hazmedemiyor.:KK43:O yüzden çaresiz kaldım.o yenilmelerimiz bu tavirlarina sebep oldu.:KK43:O yuzden çaresiz kaldım.

Ah canım.onları yaptık.hep yenildik.bu yaşlarda (geçen sene de) yenilmek gerekiyormuş diye öyle yaptık.şimdi de yenilmeyi hazmedemiyor.:KK43:O yüzden çaresiz kaldım.o yenilmelerimiz bu tavirlarina sebep oldu.:KK43:O yuzden çaresiz kaldım.
Malesef bazı çocuklar öyle olabiliyor . Benim kızım gibi. yenildiği zaman ya da bir konuda yanlış yaptığı zaman hemen küsüyor ya da vazgeçiyor. İlerde bu huyu değişir mi bilmem.

Malesef bazı çocuklar öyle olabiliyor . Benim kızım gibi. yenildiği zaman ya da bir konuda yanlış yaptığı zaman hemen küsüyor ya da vazgeçiyor. İlerde bu huyu değişir mi bilmem.
Benim bir arkadaßımın çocuğunu lisede.hala aynı sorunu yaşıyorlarmış.kapasitesi varken sırf bu yüzden başarısız oluyor, sınavda falan donup kalıyormuş veya başka bir faaliyette.o yüzden napacağımı şaşırdım.:KK43:

Benim bir arkadaßımın çocuğunu lisede.hala aynı sorunu yaşıyorlarmış.kapasitesi varken sırf bu yüzden başarısız oluyor, sınavda falan donup kalıyormuş veya başka bir faaliyette.o yüzden napacağımı şaşırdım.:KK43:
Biz son zamanlarda şöyle olduk, hafıza kartlarıyla filan oynarken eğer kızım beni yeniyorsa çok üzülüyor. Çünkü kendi yenildiği zaman fazlaca üzüldüğü için benimde öyle hissettiğimi düşünüyor. '' Eğer bir daha bulursam ben almıyacam sen al'' diyor Yani hep durumu eşitlemek istiyor. biz anlatabildiğimiz kadar ona yenmek kadar yenilmeninde normal olduğunu , insanlar için olduğunu filan anlatıyoruz ama sonuçta daha küçükler tam anlayamıyorlar.

Biz son zamanlarda şöyle olduk, hafıza kartlarıyla filan oynarken eğer kızım beni yeniyorsa çok üzülüyor. Çünkü kendi yenildiği zaman fazlaca üzüldüğü için benimde öyle hissettiğimi düşünüyor. '' Eğer bir daha bulursam ben almıyacam sen al'' diyor Yani hep durumu eşitlemek istiyor. biz anlatabildiğimiz kadar ona yenmek kadar yenilmeninde normal olduğunu , insanlar için olduğunu filan anlatıyoruz ama sonuçta daha küçükler tam anlayamıyorlar.
Hadi yaaaao_O ayyy nasıl düzelticez bu huylarını :KK43:

merhaba arkadaşlar benim de oğlum 2015-2016 sezonunda okula başalayacak şimdiden okuyorum sayfanızı çünkü oğlum biraz sorunlu anasınıfına gidiyor.başına buyruk hiç umrunda değil dersler çok hareketli hiç masada oturmuyo sürekli ayakta. öğretmenmizin önerisi ile bu hafta baskete yaacaz.sayıları daha öğrenemedik.yani kafasını hep muzurluğa çalıştırıyo. örneğin sınıfında 17 çocuk var bizim oğlan sınıfındaki arkadaşlarının yarısının isimlerini ezberlemiş yarısı yok. o ezberledikleri de kendi gibi hareketli çocuklar.akıllı uslu çocukları hiç ezberlememiş çünkü ilgisini onlar çekmiyo. ilk çocukluk döneminde çalışıyordum ilgilenemedim. ama bu 2 senedir çok ilgiliyim evdeyim.hergün kitap çalışması yapıyoruz ama çok ilgili değil.2009 doğumlu okula başlayacak.okul öncesi kitaplarında ses çalışmaları var onları yaptırıyorum en azından kulak dolgunluğu olsun diye birde pıtırcık okuma öğreniyor videolarını izletecem yazdırmayacam çünkü bizim oğlanın öğrenme zorluğu var ilgiyi toplayamadığı için.sayıları da bazen söylüyo bazen karıştırıyo toplama çıkarma evde yapıyor(o da benim dürtmemle ) gelişim raporunda destekle yapabiliyor yazmış yani anlaşılan okulda daha bir hareketli oluyor.1. sınıfa başlamadn sizce neler yapabilirim bu çocuğuma yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

Çocuğu özel okula giden arkadaşlar, İngilizce görüyor mu çocuklarınız? Eğer görüyorsa tam olarak hangi konular. Neler öğrendiler? Bende belki kızıma bir şeyler öğretebilirim.

X