İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

arkadaşlar bizimkiler cuma günü s harfini gördüler.biz niye bu kadar hızlıyız anlamıyorum

bizimki cuma günü i ile tanıştı yazmıştım ya
bugün 2. grup seslerden oluşan kitabın ilk 4 sayfasını okuduktan sonra
bana diğer sesleri sordu ( n o r m )
bende söyledim. hemen okumaya başladı.
karışık bir sayfa açıp açıp okudu.
okuduğu cümlelerden biri şu
'' matara ile motora ilerle''
m ma mat mata matar matara diye birleştire birleştire okuduktan sonra
tekrar ettiği cümle
''suluk ile motora ilerle''
koptum :KK52::KK1::KK9::KK37::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:

özlemmmcimmm supermişşşş
uyansın bende denicem harflerin hepsini gecen seneden tanıyor zaten ama hiç denememiştimmm duuu uyansınn biii süpppriis yapimmm
bakim becerebilcek mii
:KK37:

merhabalar ben netten araştırırken bu siteyi buldum çok eglenceli ve ögretici videolar falan var ben suan kızımla inceliyoruz :)sizde mutlaka bakın
www.miniminibirlerim.com - " m " Sesini Öğrenelim

okulda öğrendikleri harfi bizde oğlumla bu siteden tekrar ediyoduk,öğretmenimiz cd verdi şimdi ondan tekrar ediyoruz.

oğlum okuyabildiği halde öğretmeni n yi verince l ile n de sıkıntılar yaşamıştık nalan bizi zorlamıştı nihayet aştık. en son o yu öğrendiler, bugün sanırım r gelir.Cuma günü aşı için veli izin kağıdı gelmişti.bu aralar aşımızıda oluruz.

evde kesinlikle siz ses vermemelisiniz öğreteceğiniz ufacık bir yanlış düzeltilemez hale gelebilir üstelik okulda da sonraki sesleri bildiği için sıkılabilir bir öğretmen olarak benim tavsiyem öğretmenle birlikte gitmeniz.. :KK34:

merhabalar ben netten araştırırken bu siteyi buldum çok eglenceli ve ögretici videolar falan var ben suan kızımla inceliyoruz :)sizde mutlaka bakın
www.miniminibirlerim.com - " m " Sesini Öğrenelim

uyanınca okula gidene kadar "m", "n",ve "o" harfleri olan videoları izledi ve tekrarladıı..

Özlem gibi bende daha önce öğrenmediği harflerden oluşan bi cümle gösterdim bilmediği(el yazısı olunca harfleri tanımıyor gecen sene bu yanlışı yapıp düz harf olarak öğrenmişti ben özellikle öğretmedim kendi öğrenmişti)

bayram geldi bayrak as...
cem saz çalıyor
ece şarkı söylüyor...

bunları okuyabildi...(yukarda yazılanlar okuma yazma öğreniyorum kitabından bi kaç cümle şiirlerden)
Heceleye heceleye okudu önce heceledi sonra tekrar başa dönüp okudu tekrarladı musmutlu oldum vallaa:KK9:

okumak isteyince okuyor tek sorunumuz sıkılmaısı..
mesela "n" gösterdim "biz daha öğrenmedikki diyor" çıkıyor işin içinden :KK37:

evde kesinlikle siz ses vermemelisiniz öğreteceğiniz ufacık bir yanlış düzeltilemez hale gelebilir üstelik okulda da sonraki sesleri bildiği için sıkılabilir bir öğretmen olarak benim tavsiyem öğretmenle birlikte gitmeniz.. :KK34:

Bende bu düşünceye aynen katılıyorum fakat merak benimkisi yapabilirmi? merakı..
istedimmi yapıyor ama sıkılmaması için bende yaptırmıcam sıkılır felann hiç okumaz aman amannnn hevesle gitin okulunaa

uyanınca okula gidene kadar "m", "n",ve "o" harfleri olan videoları izledi ve tekrarladıı..

Özlem gibi bende daha önce öğrenmediği harflerden oluşan bi cümle gösterdim bilmediği(el yazısı olunca harfleri tanımıyor gecen sene bu yanlışı yapıp düz harf olarak öğrenmişti ben özellikle öğretmedim kendi öğrenmişti)

bayram geldi bayrak as...
cem saz çalıyor
ece şarkı söylüyor...

bunları okuyabildi...(yukarda yazılanlar okuma yazma öğreniyorum kitabından bi kaç cümle şiirlerden)
Heceleye heceleye okudu önce heceledi sonra tekrar başa dönüp okudu tekrarladı musmutlu oldum vallaa:KK9:

okumak isteyince okuyor tek sorunumuz sıkılmaısı..
mesela "n" gösterdim "biz daha öğrenmedikki diyor" çıkıyor işin içinden :KK37:

:nazar::nazar::nazar:maşallah ya ne güzel biz inleye inleye gidiyoruz :KK31:tabi bizim ögretmenimiz cokkk hızlı gidiyor. bugün İ sesine geçmişler bugun okula gittim ilk günlere göre daha iyi diyor :21:sevindim azcık :)ne yalan söyleyeyim dedemiz yardımcı oluyor sagolsun:KK31: ondan çekiniyor bizimle işi dalgaya alıyor cadı:KK55:kayıp yelegimiz aramaya gittik kayıpeşyaların oldugu depoya gıttık kocamannnnnnnnn bir kutu içinde kıyafetler hırkalar formalar eşofmanlar hatta ve hatta montlar var hiçmi sormuyor aileleri montun nerde diye:KK20: dag gibi olmuş kıyafetler .Vana gönderseler bari bunları dedim:KK19:bulduk sonunda yelegimizi :)

:nazar::nazar::nazar:maşallah ya ne güzel biz inleye inleye gidiyoruz :KK31:tabi bizim ögretmenimiz cokkk hızlı gidiyor. bugün İ sesine geçmişler bugun okula gittim ilk günlere göre daha iyi diyor :21:sevindim azcık :)ne yalan söyleyeyim dedemiz yardımcı oluyor sagolsun:KK31: ondan çekiniyor bizimle işi dalgaya alıyor cadı:KK55:kayıp yelegimiz aramaya gittik kayıpeşyaların oldugu depoya gıttık kocamannnnnnnnn bir kutu içinde kıyafetler hırkalar formalar eşofmanlar hatta ve hatta montlar var hiçmi sormuyor aileleri montun nerde diye:KK20: dag gibi olmuş kıyafetler .Vana gönderseler bari bunları dedim:KK19:bulduk sonunda yelegimizi :)

bizde daha "i" sesindeyiz..
yavaş gidiyoruz ama ben memnunum ödev konusunda da diğer sınıflar hep bisim öğretmeni örnek gösteriyolar
çocuklar çok ödev diye okula bile gitmek istemiyormuş
hergün düzenli 1 fotokopi ödevimiz var çocukları sıkmayın zorlamayın diyede defalarca sölüyor..
Bir şekilde okucaklar ama hanii zorlanıyo neticede harfi çarpamadığı bolca oluyor..
parmağımla hecelerinm üstünü kapatıp çarptırıyorum öyle söyletiyorum.. sonra birleştir diyorum..

ayhh çok zormuş cidden bunları 3-5 defa yaşayan anneler yani 3-5 çocuğu olanlar napıyolar hakketen merak ettim ben:18:

bu hafta sonu rahattık 1 tane okuma kitabı vermiş öğretmenimiz şimdiye kadar öğrendiklerinden 15 sayfa kadar onu okuduk , bide en son dergimiz "o" dergisinde bitmeyen yerler vardı onları yaptık.
Az ödev olunca pek rahatız bide cuma günü yarım gündü oyuna doydu oğluşum. O dergisinin 1 sayfasında ödev olarak bakmadan yazabildiklerinizi yazın yazdıklarınızı boyayın diye bölüm vardı bulmaca gibi çok hoşumuza gitti .

bizde daha "i" sesindeyiz..
yavaş gidiyoruz ama ben memnunum ödev konusunda da diğer sınıflar hep bisim öğretmeni örnek gösteriyolar
çocuklar çok ödev diye okula bile gitmek istemiyormuş
hergün düzenli 1 fotokopi ödevimiz var çocukları sıkmayın zorlamayın diyede defalarca sölüyor..
Bir şekilde okucaklar ama hanii zorlanıyo neticede harfi çarpamadığı bolca oluyor..
parmağımla hecelerinm üstünü kapatıp çarptırıyorum öyle söyletiyorum.. sonra birleştir diyorum..

ayhh çok zormuş cidden bunları 3-5 defa yaşayan anneler yani 3-5 çocuğu olanlar napıyolar hakketen merak ettim ben:18:

yanlış yazmışım I SESİN DEYİZ ıtın akı ırmakvs yazıyoruz:KK53:bugun cok başım agrıyor off 4sayfa ödev varrr :KK31:hiç birşey yapasım yok uykum varrrrrrr:KK50:

aynen bugün benimde hiç ödev yaptırasım yok ama yapıcaz tabi.
bizimkinin okuma iyi ama yazmada zorlanıyor bazen. atlat yerine atla yazıveriyor. birde tel hep tle düzeltemedik bir türlü :KK43:

Ayyy ben sabrımın sınırlarını zorluyorum artık(normalde sabırlı biri değilim)
dün okutuyorum ter bastııı çıkardım üstümdekileri bana ateş basıyo o zorlandıkça daralıyorum nefes alamıyorum içim içimi yiyo..
Ben çok endişe ediyorum sıkılıp bıkmasından zorlarsam çığlığı basıyoo arada

bildiği harflerden kelime yazdırdım.
atilla, itti, illet, tatil, elit gibi.. (bunları öğretmen yazdırmamıştı harfleri karıştırıp yazdırdım) yazarken yazıyor okumaya gelince püfflüyorrr.. zorlanıyor bis bunları öğrenmedikki diyoo ee oğlum hepsi bildiğin harflerr bak yine içim daraldı akşam yine kemm kümleris artık:KK31:

kızlar yardım 'let,lat,tat,tal bunlardaa çok zorlanyoruz tat dicene 'tıat' diyo napabilirim siz nasıl bir yol izlediniz...

bizede bugün bi kağıt verilmiş bugüne kadar olan heceler harfler var kesilip ayrı bir kağıda kelime oluşturulacakmış.sonra deftere yazılacakmış.bide fotokopimiz var."n" sesiyle ilgili onu okuduk şimdi yazıyoruz.hep bol bol eskiyi tekrar yaptırıyor.bide baktım olta yazıyo dedim hayırdır kızım o 'ya ne zaman geçtiniz.-anne sesli harfleri öğrendik biz dedi.baktım deftere tüm sesli harfleri yazmışlar.şimdide zırt diye "Nil olta al olta at" yazdı okudu.defterde o ile ilgili bir alıştırma yokken hemencik okudu.demekki bundan sonraki harfler çabuk geçicek.allah hepsine zihin açıklığı versin.sabır gerekiyor arkadaşlar dün akşam "n" harfini yaptırana kadar çıldırdım.:KK52:herşey çok güzel yaparken yayıyor bitürlü beceremedi en sonunda bağırdımm artık çünkü 500 kere tekrar ettirdim boğazım patladı.sonra nihayet doğrulttu.bugün baktım öğretmeni imza atmış yıldız vermiş.off valla kızlar işimiz ço zor çooookkkk:KK50:

kızlar yardım 'let,lat,tat,tal bunlardaa çok zorlanyoruz tat dicene 'tıat' diyo napabilirim siz nasıl bir yol izlediniz...

çok tekrar canım çok tekrar.zamanla olacak.ben lele yazdırana kadar çatlamıştım.yorma hırpalama kendini olacak merak etme..

canım sen tekrarlarken "t" yi o seni dinlesin baksın oda tekrarlasın..,zorlanıyorlar evet "t"desek teeeee diyolar..
o sesi çıkararak öğret..
ben oğluma öğretirken kardeşim ne yılan gibi tıslıon sen diyoo:KK1::KK1:
bak "tat" yazıyor yaa önce parmağınla sondaki "t" yi kapa
önce "ta" yı okut ta dediğinde sonraki "t" yi eklet daha kolay öğrenir..
sonra hepsini okut ben böle bi yol izledimm uzun kelimelerde takılıyor hecelemek adına ama tel at tat bunları tek seferde okuyor artık..
Kolay gelsin..

bizede bugün bi kağıt verilmiş bugüne kadar olan heceler harfler var kesilip ayrı bir kağıda kelime oluşturulacakmış.sonra deftere yazılacakmış.bide fotokopimiz var."n" sesiyle ilgili onu okuduk şimdi yazıyoruz.hep bol bol eskiyi tekrar yaptırıyor.bide baktım olta yazıyo dedim hayırdır kızım o 'ya ne zaman geçtiniz.-anne sesli harfleri öğrendik biz dedi.baktım deftere tüm sesli harfleri yazmışlar.şimdide zırt diye "Nil olta al olta at" yazdı okudu.defterde o ile ilgili bir alıştırma yokken hemencik okudu.demekki bundan sonraki harfler çabuk geçicek.allah hepsine zihin açıklığı versin.sabır gerekiyor arkadaşlar dün akşam "n" harfini yaptırana kadar çıldırdım.:KK52:herşey çok güzel yaparken yayıyor bitürlü beceremedi en sonunda bağırdımm artık çünkü 500 kere tekrar ettirdim boğazım patladı.sonra nihayet doğrulttu.bugün baktım öğretmeni imza atmış yıldız vermiş.off valla kızlar işimiz ço zor çooookkkk:KK50:

cok şükür benim kızdada düzelme var yoluna giriyor herşey yavaş yavaş sagda solda gördügü yazılarıda okumaya başladı :)

öğretmenle oğluşun arasındaki iletişimi çok seviyorum..

çünki oğlum çok severek okula gidiyor..

hatta dün geç kaldık azıcık sıraya giremedi direk sınıfa çıktı bugün nasıl endişe ediyoo ben arkadaşlarımla girmek istiyorum çabuk olana diye habure çekiştirdi durdu benii..

vee ben çok seviyorum okulumu dedi..
öğretmenin faydası çok ama çok..
öğretmen bugün çıkışta oğluma yavrumm çantandan dosyanı verirmisin dedi(ödev dosyası) oğlum verdi açıp çantasını bize gösterdi ödevi anlattı..
dün tahtaya kaldırmışş bişiler sormuş projektörden tahtaya yansıtıp bulmasını sölemiş sölediklerini it felan kelimelerde tutup çekip itmiş felann hemm gülüyo hem anlatıyoooo yanağımı sıkıyo öğretmenimm işte öle böle habure anlatıyoo..

"başka bi şubede arkadaşımın oğlu var çocuk öğretmenini sevmediğinden okula gitmek istemiyor :KK43: okuyamadı diye kalemle yanağınamı vurmuş kalemi sürtmüşmü napmış o bana kalemle vurdu sevmiyorum diyomuşş öğretmenlerin işi zor ama başka türlü olmaz ki sabretmeleri lazım biraz"

X