çirkin mutfak dolapları

Oncelikle hayirli olsun.

Benim babam marangoz. Bu dolaplar da yuzey vernigi var ve fotodan anladigim kadariyla en az 20 yillik ahsap dolap.

Taslama zimpara makinasi ile zimparalanip yuzey verniginden kurtulursaniz boya tutar. Bir de vernik/boya soken ürünler var onlar da soker. Ama bu halinin ustune hicbir islem yapmadan boyarsaniz maks. 6 ay sonra boyada kavlamalar gorursunuz. Bahsettigim vernik sokme isi oldukca zor bir islem aksi durumda da zaten tutmayacaktir boya.

Ikincisi dolap kapagi degistirme isine girebilirsiniz, eger dolaplar saglam ise en garanti cozum bu olacaktir. Dolaplar saglam degilse bauhaus, koctas tarzi yerlerde yine ayni tutarlarda tutacak hazir dolaplar mevcut (ki dolabiniz duz L dolap cok özellikli bir alan yok, kosede cikinti var mi fotodan goremedim ama yoksa hazir dolap alip montaj yaptirabilirsiniz, kosede cikinti var ise isciligi artacaktir hazir dolap almanızin yine mantigi kalmaz)

Tezgah arasi fayanslar icin folyo agir bukulmeyen kaplamalar var, onlardan tercih edebilirsiniz, tek bir tanesi 40×90 cm olabiliyor onlarin.

Ama bence en onemlisi tezgah, tezgahiniz eger sunta tezgahsa korkunc bakteri biriktirmistir bunca sene.

Ben sizin yerinizde olsam sadece tezgahi yeniler gerisini oldugu gibi kullanirdim. Ki bu da en az 20-25 bin bandinda tutacaktir. En makul fiyatlilar mermerit dedigimiz mermer tozundan mamul dokme tezgahtir bilginiz olsun.

Daha detayli foto atsaniz aslinda daha iyi yardimci olabilirdim. Fotodan anladiklarim isiginda aklima gelenler bunlar.

Su fotolari atabilir misiniz?

Kapaklari yakindan 1 tane
Kapak iclerini yakindan 1 tane
Fayanslarla mermerin birlestigi noktadan 1 tane
Ve tezgah kenarlarini gorecek sekilde 1 tane tezgah fotosu.
instagramdan bir kadın usta buldum mutfak dolaplarını boyuyor. öncesi sonrası fotolarını paylaşmış çok hoş duruyor. aqucool yeni nesil endüstriyel boya kullanıyormuş gerekleri yerleri zımparalıyorlarmış. sararma atma gibi durumlar söz konusu değil demiş güvenilir mi acaba?

Dolaplara ellemeyin derim.. Orjinal Ahşap bir dolabı boyamak veya kaplama yaptırmak bana pek mantıklı gelmedi.

Ara fayanslara kaplama yaptırabilirsiniz bir de kapakların kulplarını değiştirip hava katabilirsiniz. Ayrıca temizlik düzen çok önemli. Elinizden geleni yaparsanız içinize siner.
valla bunu da düşünmeye başladım. bugün bir marangoz tanıdık gelecek ondan da fikir alacağım bakalım ne diyecek

Ben kiradqn düşmeyen ev sahibi için boya masrafını da girmezdim .o bahsettiğiniz boyalar da az para değil. Ve bir kenarından kalkarsa oni temizlemek de hiç kolay değil.

İnsanlar temiz iscilik olsun diye bu işin danışmanlığını yapıyor. o_O

Ben kiradqn düşmeyen ev sahibi için boya masrafını da girmezdim .o bahsettiğiniz boyalar da az para değil. Ve bir kenarından kalkarsa oni temizlemek de hiç kolay değil.

İnsanlar temiz iscilik olsun diye bu işin danışmanlığını yapıyor. o_O
valla en az 4 5 sene oturmayı planlıyorum kendim için boyatacağım. kalkarsa da yapacak bir şey yok yeni gelen kiracı da üstüne boyatır :KK70:

instagramdan bir kadın usta buldum mutfak dolaplarını boyuyor. öncesi sonrası fotolarını paylaşmış çok hoş duruyor. aqucool yeni nesil endüstriyel boya kullanıyormuş gerekleri yerleri zımparalıyorlarmış. sararma atma gibi durumlar söz konusu değil demiş güvenilir mi acaba?
Dolabinizin turune gore bu degisir aslinda Queen.

Ilk mesajimda anlattim ya hani, eger ahsapsa (ki o dolaplar bence ahsap ya da cok kaliteli suntalam kaplama) uzerinde vernik var. Bu yeni nesil endustriyel boyalarin, oncesinde baz dedikleri bir boya uygulamasi yapiliyor, asil renkli boyanin yuzeye tutunmasini sagladigi soyleniyor.

Simdi böyle anlatilinca cok mantikli gibi geliyor ama vernik (ki eskiden 50 cesit vernik yoktu tahminimce gemi vernigi kivaminda saglam bir vernik atilmistir) dedigimiz sey sokulmeden yuzeye birsey tutunamaz, mumkun degil. Cunku vernik zaten bu amacla yapiliyor.

Ha bak su da olabilir, mdf kaplama ise bu dolaplar isi tabancasi yardimiyla kaplamalar sokulur, altta saglam suntalam kismi kalir, ustune istedigini uygula, illa profesyonel bir uygulama olmasi da sart degil.

Olay vernikte ozetle, o vernik sokulmezse ne yaparsan 6 ay omru olur. (Bu vernik, boya sokucuyle de sokulebilir, zimparayla da, ya da taslama yapilip yuzey puturlu hale de getirilebilir.) Ama ben dolapların yakin fotolarini goremezsem her yorumum afaki...

Gerçeği çarpıtıyor ve olumsuz yorumları siliyorlar. O boyaları övüp, reklam yapıyorlar ancak nasıl oluyorsa 1 yıla kalmadan mutfak değişen de çok oluyor.

Dolabinizin turune gore bu degisir aslinda Queen.

Ilk mesajimda anlattim ya hani, eger ahsapsa (ki o dolaplar bence ahsap ya da cok kaliteli suntalam kaplama) uzerinde vernik var. Bu yeni nesil endustriyel boyalarin, oncesinde baz dedikleri bir boya uygulamasi yapiliyor, asil renkli boyanin yuzeye tutunmasini sagladigi soyleniyor.

Simdi böyle anlatilinca cok mantikli gibi geliyor ama vernik (ki eskiden 50 cesit vernik yoktu tahminimce gemi vernigi kivaminda saglam bir vernik atilmistir) dedigimiz sey sokulmeden yuzeye birsey tutunamaz, mumkun degil. Cunku vernik zaten bu amacla yapiliyor.

Ha bak su da olabilir, mdf kaplama ise bu dolaplar isi tabancasi yardimiyla kaplamalar sokulur, altta saglam suntalam kismi kalir, ustune istedigini uygula, illa profesyonel bir uygulama olmasi da sart degil.

Olay vernikte ozetle, o vernik sokulmezse ne yaparsan 6 ay omru olur. (Bu vernik, boya sokucuyle de sokulebilir, zimparayla da, ya da taslama yapilip yuzey puturlu hale de getirilebilir.) Ama ben dolapların yakin fotolarini goremezsem her yorumum afaki...
Valla altın değerinde bilgiler Allah razı olsun:) bir iki saate eve geçeceğim fotoları atarım

Salon Kadini Salon Kadini dolaplar böyle.ahşap değil mdf ve bence berbat ;(

Eklentiler

• IMG_0912.jpeg
    IMG_0912.jpeg
    174 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_0913.jpeg
    IMG_0913.jpeg
    210 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_0914.jpeg
    IMG_0914.jpeg
    160,1 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_0916.jpeg
    IMG_0916.jpeg
    148,4 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_0911.jpeg
    IMG_0911.jpeg
    248,3 KB · Görüntüleme: 27
Salon Kadini Salon Kadini dolaplar böyle.ahşap değil mdf ve bence berbat ;(
Dolaplariniz suntalam uzeri kaplama ama kotu degil aslinda zamaninda kaliteli yapilmis. Daha once bahsetmistim, isi tabancasiyla (kuafor kalitesindeki fon makinesi de is gorur) kaplamalari kavlayip ustune istediginiz renk boyayı calisabilirsiniz. Ama aklinizda olsun o kaplamanin sagladigi dayanikliligi kaybedeceksiniz.

Dolap kapaklarinizi degistirmek daha pratik olabilir, kasalar saglam gibi gozukuyor.

Aslinda tezgahinizi toptan degistirseniz cok iyi olur, kotu verzalit tezgah yerlestirilmis (sikistirilmis sunta uzeri kaplama tezgah) bu tezgahlar zamanla utu yerlerinden (kenar/kose) acma yapar, neme dayaniksizdir, bu sebeple rutubet, hamam bocegi vb sorunlara sebep olurlar.

niye, beyaz ve koyu griye döndürmeyi düşündüm olmaz mı bu dolaplara
Dolaplar eski, bence koyu gri yine kasvetli yapar. Ben mutfakta sarı rengi çok severim nedense, açık bir limon sarısı ya da kreme kaçan limon sarısı hoş olabilir, sade krem de olur. Ama bence ne yaparsanız yapın açık renk kullanın bence. Ayrıca işini bilen iyi bir usta olmalı, yoksa dediğiniz gibi kalkar boyalar. Bulduğunuz usta daha önce mutfak dolabı boyamış mı?