Kekler - Pastalar Çilekli Tart Kek

kariyerkadin

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Ocak 2020
820
2.326
Herkese iyi geceleeer! Assolistler en son tarif paylaşırmış deyip son dakika golü atıyorum

Bu kez bol çilekli bir tarifle geldim. Yumuşacık kekin üzerine mis kokulu muhallebi, en üstüne de nefis çilek sosu... Zaten çileğin yakışmadığı bir pasta, bir kek, bir muhallebi olur muymuş hiç Hadi o zaman tarife!

Kekimizin malzemeleri:

2 yumurta
1 çay bardağı şeker
1 çay bardağından 1 parmak az sıvı yağ (ben ayçiçek yağı kullandım)
1 çay bardağı süt
3 çay bardağı un
1 paket kabartma tozu

Yumurtaları ve şekeri köpük köpük olana kadar çırpalım.

Ardından süt, yağ, kabartma tozu ve unu ekleyip kıvam alana dek çırpmaya devam edelim.

Tart kabımızı bir tatlı kaşığı sıvı yağ ile yağlayalım ve kek harcımızı kaba dökelim. 170 derece fırında kontrol ederek 20-30 dakika pişirelim. (Fırından fırına değişiklik gösterebilir.)

Kekimiz fırında güzelce pişerken muhallebili kremayı hazırlayalım. Malzemeler:

2 su bardağı süt
1 yumurta
1 çay bardağı şeker
3 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı tereyağ
1 paket vanilin
100 gram Pınar Labne

Tereyağı, labne ve vanilin hariç tüm malzemeyi küçük bir tencereye alıp koyulaşana kadar karıştırarak pişirelim.

Muhallebi kıvamına geldiğinde ocaktan alıp vanilin ve tereyağını ekleyelim karıştıralım. Daha sonra soğumaya bırakalım.

Soğuyan muhallebiye labneyi ekleyelim ve mikserle karıştıralım.

Pişen kekimizi fırından çıkaralım. İlk sıcaklığının geçmesini bekleyelim.

Sıcaklığı geçen kekimizi bir servis tabağına ters çevirip koyduktan sonra soğuyan muhallebiyi de kekimizin üzerine dökelim.

Sıra geldi işin renkli kısmına: çilekli sos! Malzemeler:

Bir kase çilek (yıkanıp ayıklanmış)
3 yemek kaşığı şeker
1,5 yemek kaşığı nişasta

Çileklerimizi püre haline getirelim. Ben robota attım.

Küçük bir sos tenceresine çilek püresini, şekeri ve nişastayı alıp kaynayana kadar karıştıralım.

Çilekli sosun ilk sıcaklığı geçtikten sonra muhallebinin üzerine kontrollüce dökerek yayalım.

Üzerini dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Biz karadut ve çilek uyumunu çok sevdik. Deneyeceklere afiyet olsun!

Not: Çekimde bolca emeği geçen eşime teşekkürler

Son düzenleme:
Ellerine emeğine sağlık tatlım şahane olmuşYarışmada bol şans diliyorum
Eline sağlık güzel görünüyor
Anasına bak kızıni al diye boşuna dememişler maşallah

Harika olmuş eline emeğine sağlık :))
Ellerine sağlık canım
Bu arada tencere dikkatimden kaçmadı Elalis
Hepinize çok çok teşekkür ederim

1 dilim litfennn

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…