Kekler - Pastalar Cilekli rulo pasta (resimli)

Birnoktabes

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Mart 2009
75
0
29
Bizim okuldaki yemek dersinde ben bu pastayi ilkdefa yapmisdim. Yarin ögretmenim bize yemege gelecek, yemekden sonra ikram etmek icin yapdim. Sizinlede paylasmak isdedim. Umarim beyenirsiniz. Pasdayi daha dilimlemedigimiz icin, yarin dilimlenmis halini koyacagim Ayrica annem (güllerdiyari)'da bana yaparken cok yardimci oldu. Buarada benim türkcem biraz bozuk oldugu icin yazimhatalari yapmis olabilirim. Kusuruma bakmayin.

Firinimizi 220 dereceye acalim. Mazemelerimizi hazirliyalim.

Hamuru icin:
4 yumurta
120g seker
bir cimdik tuz
2 y.k. sicak su
limonrendesi
80g un
Ici icin:
300g cilek
1 y.k. seker
1 kavek. vanillsekeri
200g kremsanti
üstü icin:
pudrasekeri

4 yumurtanin sarisiyla beyazini ayri kaplara ayiralim. Beyazini karhaline gelene kadar mixerle cirpalim. Ayirdigimiz sarisina 120g seker, bir cimdik tuz ve 2 yemek kasigi sicak suyu ekleyerek bir kasik yardimiyla rengi biraz acilasiya kadar karisdirin. Mixer kullanmayin! Isderseniz limon kabugu rendesini ekleyebilirsiniz. Ardindan bu karisimi yumurtanin beyaziyla birlesdirin, ve yine bir kasik yardimiyla yavas yavas karisdirin. Yumurtanin beyazi gözünkmez hale gelince, 80g unu eleyerek ekleyip yavas yavas karisdirin. Bundada mixer kullanmayin! Yagli kagid koydugumuz kare firin tepsisine hazirladigimiz harci dökün ve bir spatula yardimi ile asagi yukari 1cm kalignliginda yayin. Önceden 220 dereceye isitdigimiz firinin orta seviyesine tepsimizi sürelim. 8-10 dakika arasi pisirin.
Kekimiz firinda piserken bizde cileklerimizi hazirlayalim (ben cilek kullandim ama isdediginiz herhangi bir meyveyi kullana bilirsiniz.). 300g Cileklerimizi kücük kücük dograyip bir kaba koyalim ve biraz limonsuyu, 1 yemek kasigi seker ve 1 kahve kasigi vanillsekeri ekleyelim. Ardindan üsdünü kapatip buzdolabina koyalim. 200g kremsantinida mixerle cirpalim. Kremsantida buzdolabina koyalim.
Pismis olan kekimizi, firindan alip bir bezin üsdüne terskapatarak birakalim. Kekimiz sogudukdan sonra tepsiyi cekip islak bir bez üsdüne koyalim. Ardindan yagli bezi dikkatla cekelim.
Buzdolabinda birakdigimiz cilek ve kremsantini alalim. Kremsanti kekimizin üstüne sürelim, ardindan cileklerimizi üstüne ekliyerek, rulo halinde saralim.
Üstüne pudra sekeri eliyerek ekliyelim ve buzdolabimizda bekletelim.
Afiyet olsun....

Son düzenleme:

alkisalkisalkiscanim kuzenime bakin hele masallahalkisalkisalkis
zemuszemusbüyümüsde pastalar yaparmiszemuszemus
cokacimcoookellerinize saglik ana kizcokacimcoook
mafoldumbenbana yapip yedirmen nasip olmamisdi malesefmafoldumben
yerimsenibenama bakinca icim acildi yemis kadar oldum emin olyerimseniben
sositosositoyemek dersinde ilk ögrendigim tatli benimde buydu harikadirsositososito
fakat ben üzerine toz seker serpiyorum pudra skeri yerine
a.s.oy ögretmeni gelicekmisde ikram edicekmis benim sosisim inanamiyorum yaa.s.

amanda benim cimcimem büyümüste pastalar yaparmisŞeniz
kiz olsunda camurdan olsun demisler zemuszemus
görüntüsü süperdi canim kizim eminim tadida nefistircokacimcoook
yarin afiyatle yeyince yorumumu yaparim artikinyerimseniben
ellerine emegine saglik canim kizimopuyorumnanaktana.s.:1hug::asigim:

CADIARZUacaba bende bugünleri görebilecekmiyim yengosum ne dersinCADIARZU
benim melegimde büyüyüp böyle seyler hazirlicak bende yiyecekmiyim
insallah rabbim o günleride gösterir nasip eder bana insallah:Saruboceq:

CADIARZUacaba bende bugünleri görebilecekmiyim yengosum ne dersinCADIARZU
benim melegimde büyüyüp böyle seyler hazirlicak bende yiyecekmiyim
insallah rabbim o günleride gösterir nasip eder bana insallah:Saruboceq:

canim inan bir gün gibiu geliyoryerimseniben
daha dün hatirlarsan hep bir araya gelince oyuncak icin kavga ederlerdi:umursamaz:
bak simdi büyüdülerde kimi evlilik hazirliginda kimide is okuma derdinde zaman su gibi akiyor
senin cimcimede göz acip kapayana kadar büyür rabbim saglik uzun ömür versin insallah:Saruboceqpuyorumnanaktan

opuyorumnanaktanellerine sağlık tatlcm anasına bak kızını al diye boşa söylememişler tabi değilmi?aslında pastanın nasıl olduğu bile mühim değil mühim olan bu yaşta bu hevese sahip olman ki buna rağmen harika olmuş.bitnm senın ellerıne,senı yetıstıren anneciğininde emeklerine sağlık..allaha emanet..bu arada fundyciğim gibi düşünüyorum bende bizim kuzucuklarda büyüyüp bze böyle sürprizler hazırlayacaklarmı acaba???mcccccccxopuyorumnanaktan

ay ınanmıyorum guler dıyarının kızından pasta taıfıde alıcaktım
cnm elıne sağlıkk
gulerdıyarım cnm benım ne guzel bı duygu
kızından pasta tarıfı:))
duygulandım yaa :))
ıncım az kaldı senınkıde 5 seneye kalmaz
kepap tarıflerı verır benı orta yerımden catlatırsınz
sımdıden afıyet olaaa

Maşallah barekallah
tü tüü tüüü..
Ellerine sağlık miniş,anneciğini de geçeceksin sen inşallah
Allah yuvanızdan saadeti sağlığı eksik etmesin..
devamını bekleriz efenim..
Mutfak bir tutkudur,nurdur.Tadını çıkar..

canim funda ablacim negüzel seyler yazmissinŞeniz
evet haklisin sana nasip olmadi firsat bulamadikmafoldumben
ama birdahaki gelisine mutlaka yapacagimyerimseniben
ögretmenim Türkiye ye temelli dönmeden önce kendi ellerimle yaptigim pastayi ikram etmek istedimyerimseniben
cok tesekkür ederimopuyorumnanaktan:asigim:a.s.

Annecim herseyi sende ögreniyorum insallah büyünce bende senin gibi olurum:asigim:
sen bitranesin seni cok seviyorumopuyorumnanaktana.s.

tesekkür ederim pinar ablacimopuyorumnanaktan
bukasdar güzel yemeklerin pastalarin icinde büyüyünce insan birseyler ögreniyoryerimseniben
gecende okulda yemek dersinde yapmistik cok hosuma gitti bende sizinle paylasmak istedimopuyorumnanaktan
güzel sözleriniz icin cok tesekkür ederimopuyorumnanaktana.s.

es_se ablacim hep annemdenmi tarif alacaksiniz birde kizindan alin dedimyerimseniben
bu güzel sözlriniz icin cok tesekkür ederimopuyorumnanaktana.s.

tesekkür ederim libyana ablacimopuyorumnanaktan
annemi gecmek icin daha kirk firin ekmek yemem lazimyerimseniben
ama mutfakta zaman gecirmeyi cok seviyorumyerimseniben
bazen mutfaga girip anneme babama sürpriz yapiyorum hemde bu sayede daha fazla birseyler ögreniyorumyerimseniben
bu güzel sözleriniz icin cok tesekkür ederimopuyorumnanaktana.s.

Anasının kızı dedıklerı bumu kız yoksa

Ellerıne kollarına saglık.

Boyle becerıklı bır kız yetıstıren elı opulesı annene de sevgıler...

Anasının kızı dedıklerı bumu kız yoksa

Ellerıne kollarına saglık.

Boyle becerıklı bır kız yetıstıren elı opulesı annene de sevgıler...

kedijik ablacim insallah bende birgün annem gibi olurumyerimseniben

bu güzel sözleriniz icin cok tesekkür ederimopuyorumnanaktana.s.

anasına bak kızını al işte:lepi:becerikli muhteçem annenin muhteşem kızıopuyorumnanaktanbitanem inan çok hoş bi pasta,ben bu tarz pastaları çok severim,mutlaka deniycem bunu ve yapıncada yorum yazıcam,ellerine sağlık tatlımcokacimcoookŞeniz

aso ablacim cok tesekkür ederim
sürekli yemek yapan anamin yannda dura dura bende yavas yavas biseyler ögreniyorum zemuszemus
umarim sende begenirsin yerimseniben
bu güzel sözlerin icin cok tesekkür ederim opuyorumnanaktan:asigim:a.s.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…