Çıkamadım İş'in içinden...

Merhabalar yaklaşık 2.5 senedir Yabancı bir firmada Mavi yaka olarak çalışıyorum.
85 doğumluyum yani 37 yaşındayım.
Buraya yoğun iş görüşmesi ve çeşitli sınavlardan geçerek girdim.
İşim makinadan çıkan ürünlerin hazırlanıp paketlenmesi,excel de etiket çıkarıp forklift ile sevkiyat alanına götürmek.
Hesaplamalarını yapıp proses lerini kapatmak.Forklif dışında hepsini yapıyorum, forklift kursuna pandemiden dolayı yeni gidiyoruz.Baya da öğrendim 😂
Vardiyalı çalışıyorum bir hafta 8/4 bir hafta 4/12.
Haftanın 6 günü 8 saat çalışıyorum.(45 saat )
Hem bedenen hemde zihnen çok yoruluyorum.Gürültülü bir işyeri.
Sosyal haklarım mevcut,sendika var.
Maaş ikramiye,yakacak,yılda bir sefer çocuk için eğitim yardımı,bayram parası, ayakkabı fişi,izin parası,arada şirket in kartlara yatırdığı alışveriş çekleri, yılda bir deterjan,kadınlar gününde kadın çalışanlara Kahve makinesi gibi güzel olanakları mevcut.
Tamamlayıcı sağlık sigortamız var.
Personel servisi ve yemek var.
Evime servis ile 12 15 dk işyerim.
Ortamım iyi,amir ve müdürlerim çok anlayışlı insanlar,insana değer öncelik li bir firma.
Ben buraya girdiğimde Üniversite yi yeni kazanmıştım.2 yılda Tıbbi sekretelik'ten mezun oldum.Bu süre içinde world,excel kursuna gidip serifika aldım.
Önümde kpss var.Sağlık bölümü olduğu için kpss den 85 ve üzeri alırsan mülakat ve yaş sınırı yok,atanıyorsun.
Bunu almak için tabi çok çalışmalı, gerekirse dershaneye gitmek gerekiyor.
Olurda atanırsam şuan ki maaş 8 bin tl.
Diğer sosyal haklar tabiki yok.
Yol ve yemek yok.Tabii her işin zorluğu vardır ama bedenen en azından yorucu olmaz.
Olurda atanırsam düzen de değiştirmek gerekecek.
Şimdi İstanbul a yakın bir ilde oturuyorum.
O zaman tabiki nereye gideceğim belli olmayacak.
2016'da Kpss'ye öylesine girip 68 almıştım hiç ders çalışmadan.
Kpss için derhane araştırmadım henüz.
Fiyatlar tahminim 15 20 bin vardir diye düşünüyorum.
Artı yoğun bir ders çalışma temposu lazım.

Bu ay maaşım 5900 yattı, ikramiye ile beraber.
Martta enflasyon oranında zam alacağım bu da 7500 7700 gibi olacak.
Eylülde tekrar enflasyon oranında zam alacağız.
Çok şükür sağlam bir firma,çıkarılma durumun pek yok,yüz kızartıcı birşey yapmadığın sürece .

Uzun oldu farkındayım ama şimdi Sizden ricam,çalışıp çabalayıp devlete atanmak için uğraşmalı mıyım?
Yoksa işin güzel devam et mi diyorsunuz.
Açıkçası dışardan okudum sürekli ev iş çocuk,evlilik bu beni gerçekten yordu.
Bu noktada gerçekten karar veremiyorum.
Yönetim ile konuştum,Açık bir pozisyon olduğunda beyaz yaka olarak değerlenireceklerini söylediler.Kısmet tabi herşey.
Değerli fikirlerinize çok ihtiyacım var.
Okuyan herkese çok teşekkür ederim, açıklayıcı olmasını istedim.

Sınava hazırlanıp girin, sonuca göre tekrar değerlendirirsiniz. Vardiyalı iş bedeni çok yopratıyor eşimden biliyorum. Ama imkanları gerçekten güzelmiş. Ama Kpss de cepte dursun derim.

Durma yaz kız şimdi nedir bu iş ne değildir

Maasi daha iyi ama sirket daha küçük.
Yaptiklari isler de custom çözümler, bir iki hos projeleri olsa da uzun vadede sıkıcı bir is. Ama bir yandan da is yaptiklari sirketlerden pay satin almislar zamaninda, finansal olarak iyi durumdalar yani. Satis pazarlama falan dertleri yok.

Baska cok bomba isler var ama teknik mulakati gecemiyorum maalesef, cok zorluyorlar. Gecen linkedin de gördüm. Mulakatin gercek isten daha stresli oldugu tek alan yazılım diyordu 🤣 abartiyor tabi de ben hak verdim suan bu psikoloji ile 😬

Daha dün burda "acil rapor alma yerimi değilmi" diye tartişma oldu. Gerisini sen düşün. Hiç kipirdama bence. Hamlelerini iyi atarsan bide şirketin içindede güzel pozisyona geçersin.

Maasi daha iyi ama sirket daha küçük.
Yaptiklari isler de custom çözümler, bir iki hos projeleri olsa da uzun vadede sıkıcı bir is. Ama bir yandan da is yaptiklari sirketlerden pay satin almislar zamaninda, finansal olarak iyi durumdalar yani. Satis pazarlama falan dertleri yok.

Baska cok bomba isler var ama teknik mulakati gecemiyorum maalesef, cok zorluyorlar. Gecen linkedin de gördüm. Mulakatin gercek isten daha stresli oldugu tek alan yazılım diyordu 🤣 abartiyor tabi de ben hak verdim suan bu psikoloji ile 😬

Cık diyorum, teknik işlerde yazılım da dahil tek geçer akçe kendine yatırım yapmak. O şekilde bir sonraki işinde daha çok para alırsın ve daha iyi bir işe konarsın. Yani yani sıkıcı, bayık, müşteri çzöümü sunan işler teknik olarak hiçbir şey katmaz, sürekli aynı şeyi yapıp körelirsin. Şimdi belki 2000tl fazla alırsın, kazanıyorum zannedersin ama uzun vadede yerinde sayarsın.O yüzden bizimle diyılsın diyorum bu işe:110:Kariyerine katkıda bulunmayacak teknik iş, iş değildir ancak angarya olur.

Bomba işlere giden yollarda :) mümkünse ara basamak iş varsa onlara zıpla diyorum. Bomba işe hazır olmak ve kurcalayacak durumda olmak için az biraz yaklaşık işe vınla derim, ondan sonra bombalara yol alırsın. Yani acele etme, teker teker git diyorum:KK48:

Devlette yeni başlayan tıbbi sekreterin 8 bin aldığına emin miyiz? Eğer öyleyse mantıklı olabilir. Kpss için dershane ne kadar gerekli bilmiyorum. 20k az değil. YouTube kanalları çok iyi onlardan çalışmayı da deneyebilirsiniz düzgün bir tempoyla.
Eminim, sağlıkçılar grubu var wtsta hep bunlar konuşuluyor.
Kpss ye girip bir şansımı deneyeceğim.

Atandıktan sonra çalıştığınız yere bağlı rahatlık durumu.Hic hasta yoğunluğu olmayan bir yer de olabilir çok yoğun da olabilir o tamamen şans.Mesela ben çok memnun um bazı günler 0
Hasta ile nöbet bitiriyoruz çalıştığım yer küçük bir ilce.işimi de çalıştığım yeri de çok seviyorum.
Özel değilse ne zaman atandınız ve kaç puanla?

Bahsettiğiniz yardımlar aradaki maaş farkına tekabül ediyor olabilir.
Hangi iş olursa olsun insan çok yoruluyor.
İlla ki hayalim bu meslek diyorsanız elbette çalışın ama maddi olarak değer mi bilemem.
Kalbiniz illa ki hayalimdeki meslek diyorsa yazılın kpss kursuna. Pandeminin olduğu seneye denk geldi 3000'e iyi bir dershaneye yazıldım. Senenin ortasında pandemi çıktı dersler yarım yamalak kaldı derken bir kez daha olmadı...
Son günlerde kpss çalışmalarımın nihayete etmeyeceğini düşünüp özel sektörde prestijli firmalara başvuruyorum. Alırlarsa ne ala... Almazlarsa devlet kapısını her yıl aşındıracağım.
Hayalim diyemem,zira ben şuan daki işimi de çok seviyorum,ne kadar yoğun olsa da hareketli olması,başarıyor olmak,hep yeni şeyler öğrenmek,zamanın çabuk geçmesi vs beni mutlu ediyor.
Tabi bunda işverenin Maddi olarak Hakkımıza riayet etmesi de önemli.

Ben yaziyorum bazen ters tepkiler aliyorum.

Asla memur olmak istemedim, sebebi de atama, yasayacagim sehri secememek bana büyük kulfet geliyor. Kimisine de normaldir. Asla da devletin bu politikasını elestiremem. Sadece bana uymaz.

Cocuk ve esle birlikte bu karar daha da zorlaşıyor haliyle. Esiniz sizinle gelebilecek mi, gelemeyecekse nasil bir ayarlama olabilecek vs vs bunlar cok onemli. Kariyer icin cocugumdan kocamdan ayri da 4 yil yasamak istemem acikcasi.
bunlar benide çok düşündürüyor.
Burada kurulu düzen var,okul desen keza iyi bir okulu var çocuğumun,ev kendimizin hiç bilemedim,ama sınava girip bir deneyeceğim.

Sınava hazırlanıp girin, sonuca göre tekrar değerlendirirsiniz. Vardiyalı iş bedeni çok yopratıyor eşimden biliyorum. Ama imkanları gerçekten güzelmiş. Ama Kpss de cepte dursun derim.
Gece vardiya mız olmaması artı benim için.
Evet sınava bir gireceğim.

Cancağızım zaten firma müdürü İsg eğitimi verip veremeyeceğimi sordu.
Bende kendime olan güvenimle tabiki verebilirim dedim.
Beyaz yaka ya geçirdikleri de gerekli eğitimleri şirket karşılayacak(maddi kısımlarını )
İsg eğitimi için gereken belge kurs vs.
Hayırlısı olsun inşallah ne diyeyim.
Olursa iyi olur olmazsa can sağlığı olsun değil mi?
İsg eğitimini isg uzmanı olmadan veremezsiniz. İsg uzmanı olmak için de 2 yıllık isg bölümünden ya da 4 yıllık mimarlık, mühendislik, fizik, kimya, biyoloji bölümlerinden mezun olmak gerekli. Bunu da göz önünde bulundurun.

Ben de farklı bir açıdan bakayim
Fabrika ortamlarını bilen ve tıbbi sekreterlerin çalışma ortamını bilen biri olarak yazayım. Fabrikada mavi yaka olarak hele ki kafam da yoruluyor dediğin bir işte hem fiziksel hem zihinsel olarak yoruluyorsun. Sen bu şekilde çalışabiliyorsan tıbbi sekreterlikte hiç yorulmazsın. Şu anda alınan tıbbi sekreterler genelde idari bölümlerde çalışıyor, hasta ile çalışan kişi ben tanımadım. Hasta ile çalışanlar genelde taşeron olarak girenler.
Devlette iş saatlerin düzenli olacak, vardiya yok. Bu durum bence bir kadının aile ve sosyal yaşamında çok önemli bir olay.
Maaş zaten şimdiki maaşından yüksek olacak. Haftada 5 gün.

İş yerindeki yükselme ihtimalini çok iyi değerlendirmen lazım, yani firma seni kaybetmemek için umut verip açılan hiç bir iş ilanını sana yapabilir misin diye teklif etmiyorsa, bence kendini kandırma. Çok kurumsal firmalar beyaz yaka çalışanlardan ingilizce, iyi seviyede bilgisayar bilgisi, o bu şu istiyorlar (gerek olmasa bile, daha kalifiye kişi ile çalışmayı tercih ediyorlar.. onlari da kirk kere eliyorlar) dışarısı bu işleri de asgari ücretle yapmaya hazır insan dolu çünkü.

Vardiyaya okeyim, daha agir sartlarda çalışmaya okeyim diyorsan maddi olarak saydığın sigorta,alışveriş kartını filan tek hesapla bence yıllık toplam ne kadar yapıyor. Sigorta güzelmiş ama çok istiyorsan kendin ödersin, ne kadar oluyor yıllık maliyeti direk öyle bak, yemek kartı alışveriş kartı dediklerini tek tek hesapla yıllık.. ve devletten 1 yılda alacağın maaşla karşılaştır toplamı.

Kahve makinesi için kalmak istiyorum diyecek değilsin herhalde. Onu hesaplama:))

Fakaaaatttt...Dershaneye çok para vereceksin ve 85 çıkarmak için çok çalışman gerekecek başladığın nokta 68. bunu yapabilecek misin , yapamayacağın bir zamansa bu ise başlama, boşuna o kadar parayı verme.

(Farklı bir açıdan bakmak istedim ama iş ders çalışma konusunda geldi kitlendi, bundan sonrası sana bağlı. )

Karar vereceğin durum yokki şu an? Kpss ye gir atanırsan tabiki devleti tercih et....Devlet her zaman iyidir...Ozelde bugun sartlar iyi olabilir ama kararlar ve haklar 1 kişinin emriyle alınabilir kimse de karışamaz...Piyasa kötü işler bozulabilir vs...Ekonomi kötüye gidiyor, hangi alanda firma bilmiyorum ama gıda ise bi nebze iyidir herhalde...

Kazanmak için çabala, çalışmayı bırakma o arada, atanırsan devlet diyorum kesinlikle...Bu işyeri çok kurumsal ve isim yapmış köklü biyer mi bilemedim ama emekliliğe kadar götürse bile haftada 6 gün çalışmak ağır bence...beyaz yakalılar da 6 gün mü çalışıyor peki,?

Merhabalar yaklaşık 2.5 senedir Yabancı bir firmada Mavi yaka olarak çalışıyorum.
85 doğumluyum yani 37 yaşındayım.
Buraya yoğun iş görüşmesi ve çeşitli sınavlardan geçerek girdim.
İşim makinadan çıkan ürünlerin hazırlanıp paketlenmesi,excel de etiket çıkarıp forklift ile sevkiyat alanına götürmek.
Hesaplamalarını yapıp proses lerini kapatmak.Forklif dışında hepsini yapıyorum, forklift kursuna pandemiden dolayı yeni gidiyoruz.Baya da öğrendim 😂
Vardiyalı çalışıyorum bir hafta 8/4 bir hafta 4/12.
Haftanın 6 günü 8 saat çalışıyorum.(45 saat )
Hem bedenen hemde zihnen çok yoruluyorum.Gürültülü bir işyeri.
Sosyal haklarım mevcut,sendika var.
Maaş ikramiye,yakacak,yılda bir sefer çocuk için eğitim yardımı,bayram parası, ayakkabı fişi,izin parası,arada şirket in kartlara yatırdığı alışveriş çekleri, yılda bir deterjan,kadınlar gününde kadın çalışanlara Kahve makinesi gibi güzel olanakları mevcut.
Tamamlayıcı sağlık sigortamız var.
Personel servisi ve yemek var.
Evime servis ile 12 15 dk işyerim.
Ortamım iyi,amir ve müdürlerim çok anlayışlı insanlar,insana değer öncelik li bir firma.
Ben buraya girdiğimde Üniversite yi yeni kazanmıştım.2 yılda Tıbbi sekretelik'ten mezun oldum.Bu süre içinde world,excel kursuna gidip serifika aldım.
Önümde kpss var.Sağlık bölümü olduğu için kpss den 85 ve üzeri alırsan mülakat ve yaş sınırı yok,atanıyorsun.
Bunu almak için tabi çok çalışmalı, gerekirse dershaneye gitmek gerekiyor.
Olurda atanırsam şuan ki maaş 8 bin tl.
Diğer sosyal haklar tabiki yok.
Yol ve yemek yok.Tabii her işin zorluğu vardır ama bedenen en azından yorucu olmaz.
Olurda atanırsam düzen de değiştirmek gerekecek.
Şimdi İstanbul a yakın bir ilde oturuyorum.
O zaman tabiki nereye gideceğim belli olmayacak.
2016'da Kpss'ye öylesine girip 68 almıştım hiç ders çalışmadan.
Kpss için derhane araştırmadım henüz.
Fiyatlar tahminim 15 20 bin vardir diye düşünüyorum.
Artı yoğun bir ders çalışma temposu lazım.

Bu ay maaşım 5900 yattı, ikramiye ile beraber.
Martta enflasyon oranında zam alacağım bu da 7500 7700 gibi olacak.
Eylülde tekrar enflasyon oranında zam alacağız.
Çok şükür sağlam bir firma,çıkarılma durumun pek yok,yüz kızartıcı birşey yapmadığın sürece .

Uzun oldu farkındayım ama şimdi Sizden ricam,çalışıp çabalayıp devlete atanmak için uğraşmalı mıyım?
Yoksa işin güzel devam et mi diyorsunuz.
Açıkçası dışardan okudum sürekli ev iş çocuk,evlilik bu beni gerçekten yordu.
Bu noktada gerçekten karar veremiyorum.
Yönetim ile konuştum,Açık bir pozisyon olduğunda beyaz yaka olarak değerlenireceklerini söylediler.Kısmet tabi herşey.
Değerli fikirlerinize çok ihtiyacım var.
Okuyan herkese çok teşekkür ederim, açıklayıcı olmasını istedim.
Her zaman devlet işini özele tercih ederim. Çünkü özel sektöre hiç belli olmuyor. ArkAdasim yıllarca anonim şirkette çalıştı çokta büyüktü firma. Son zamlardan sonra alacaklarını tahsil edemeyince iflas verdiler herkes şok
demem oki kpss ye asılın ama sakın işinizi birakmayin. Artık gece mi calisirsiniz bilmem ama isinizi birakmadan atanmak için ugrasin

Gayet iyi bir şirket ve iş, burayı asla bırakmayın. Bir memurluk sevdası var ama bence hiç gerek yok, özel sektörde iyi bir iş varsa devletten kat kat kazançlı oluyor. Burda da para var, özel sağlık sigortası var, iş güvencesi var maceraya kalkışmayın pişman olursunuz.

KPSS kursuna tonla para ve zaman vericeksin, karşılığında daha az paraya hem de hastanede çalışacaksın. Hastane burdan daha yorucudur emin ol, koronaya sebep delice yoğunluk oluyor çeşit çeşit insan tepende olacak üstelik enfeksiyon riski var. Attan inip eşşeğe bineceksin yani. Hastanede gürültülü gayet, burda gürültüsüz bölüme geçme şansın var ama hastanede hastaların sesini kısma şansın yok:)

Onun yerine elindeki fırsatı akıllıca değerlendir, şirketinde yüksel. Şefinle konuş, beyaz yaka yapmak istediğini ciddi olduğunu söyle ve bu konuda hangi eğitimlerin sana yararı olacağını sor. Şirket içi eğitim varsa ona git, yoksa Coursera gibi online platformlarda dersler oluyor onlara bak, ya da şehrindeki sertifika programlarına bak. Yabancı dilin yoksa onu geliştir. Tonla online sertifika programı var artık, KPSSye dökeceğin 20.000TLyle 20 tane sertifika alır yetenek kazanırsın. Devleti boşver diyorum, bu şirket madem iyi bir şirket sana kariyer olanakları sunabilir sen de bu fırsatı değerlendir. Bol şans dilerim güzel haberlerini bekleriz:KK200:
Katılıyorum. özel sektördeyim, zaman zaman benim de aklıma düşüyor keşke zamanında kpss sansımı degerlendirseydim diye ama özel sektörde sartlar cok daha iyi. artı özel saglık sigortası büyük nimet, bunu hasta oldugunuzda ve özellikle cocugunuz varsa cok net anlıyorsunuz
değer gördüğünüz bir ortamda olmanız büyük şans, kendinizi geliştirin daha iyisi olur inşallah.
herşey gönlünüzce olsun, okurken maşallah dedim size :)

Karar vereceğin durum yokki şu an? Kpss ye gir atanırsan tabiki devleti tercih et....Devlet her zaman iyidir...Ozelde bugun sartlar iyi olabilir ama kararlar ve haklar 1 kişinin emriyle alınabilir kimse de karışamaz...Piyasa kötü işler bozulabilir vs...Ekonomi kötüye gidiyor, hangi alanda firma bilmiyorum ama gıda ise bi nebze iyidir herhalde...

Kazanmak için çabala, çalışmayı bırakma o arada, atanırsan devlet diyorum kesinlikle...Bu işyeri çok kurumsal ve isim yapmış köklü biyer mi bilemedim ama emekliliğe kadar götürse bile haftada 6 gün çalışmak ağır bence...beyaz yakalılar da 6 gün mü çalışıyor peki,?
Teşekkür ederim.
Yurtışında da şubeleri olan büyük bir firma.
Hayır beyaz yaka 5 gün çalışıyor.
Hatta pandemiden sebeb hala evden çalışanlar var.
6 gün baktığında yorucu ama erkenden de evde oluyorum 4 30 gibi.
Hayırlısı artık.

Katılıyorum. özel sektördeyim, zaman zaman benim de aklıma düşüyor keşke zamanında kpss sansımı degerlendirseydim diye ama özel sektörde sartlar cok daha iyi. artı özel saglık sigortası büyük nimet, bunu hasta oldugunuzda ve özellikle cocugunuz varsa cok net anlıyorsunuz
değer gördüğünüz bir ortamda olmanız büyük şans, kendinizi geliştirin daha iyisi olur inşallah.
herşey gönlünüzce olsun, okurken maşallah dedim size :)
Çok teşekkür ederim,herkes iyi şartlarda iyi yerlerde çalışsın dilerim.
Beni alırlarken 1300 başvuru vardı bu pozisyon a bana nasip oldu.
Artık hayırlısı diyelim.
0 torpille de işe girilebilir demekki 😂

X