canım çok sıkkın

snmglr

Anne
Kayıtlı Üye
14 Kasım 2006
360
1
Canım çok sıkkın arkadaşlar,kendime olan özgüvenimi kaybetmiş gibi oldum.Kendime çok kızıyorum.
Bugün direksiyon dersim vardı ilk olacaktı bu benim için ama tam bir hayal kırıklığıydı,başarısızdım,hocamın söledikleri bir kulağımdan girip diğerinden çıkıyordu sanki,heyecandan panikten ne yapacağımı şaşırdım.
Kendime çok güveniyordum halbuki.Hiç araba kullanmadım değildim,arabam var ama ehiyetim yoktu ve bu ehliyeti almak en çok istediğim şey.
Benim kullandığım araba otomatik ama derslerde kullanılan düz vites ve tam bir acemi gibi davrandım,yanımdaki hocayıda sıktım farkındaydım,gecede uyuyamayacağım biliyorum,nasıl süremedim ya nasıl olduda başaramadım diye kendi kendimi yiyeceğim.Çok güveniyordum kendime.Koltuğa öyle bir oturdum ki ben biliyorum sürüyorum acemi değilim der gibi.Yarın yine dersim var bana moral verici bişeyler yazarsanız belkide motive olarak gireceğim diğer derse.ne olur sizin nasıl geçmişti bu direksiyon tecrübeniz anlatırmısınız bana,sizinkide kötümüydü ,hayır benim üzüldüğüm hiç daha direksiyon başına oturmamışlardan daha kötüydüm,ben hep böleyim işte,beceriksizin tekiyim benneyaptımki

Kendine haksizlilik etmemelisin!!

Heyecandan panikten insan bildigi seyleri bile unutuyor:1shok:

Dert etme bir daha girersin sinava daha kontrollü olmaya calisirsin alirsin ehliyetini:teselli:

heyecan canım heyecan bende b heyecan nedeniyle cesaret edemiyorum

canim benim direksiyon ve araba kullanmak özgüven isi ve sen bu güveni bastan kazanmissin zaten... ama hocana mutlaka söylemelisin ben otomatik viteste araba kullandim diye... cünkü arkadaslarimdan biliyorum, otomatige alisanlar düz viteste zorlaniyorlar.. bu cok normal.. zamanla alisacaksin debriyajmis vitesmis bunlara... arkadaslarimin cogu daha kontak cevirmesini bilmezken ilk derslerine girmislerdi ve suan cok da iyi araba kullaniyorlar..benim direksiyon hocam bana sürekli bagirirdi, cukurlara vs. düsünce...kendine güven.. eminim ki yapacaksin.... yapamayacagina degil, elinden ucanin kacanin bile kurtulmayacagina inan.... ehliyet aldim haberini bekleyecegiz... yarin derse yine kendinden emin bir sekilde gir, arabaya öyle otur.. ve hocana debriyaj+vites mantigi üzerinde durmasini rica et.... basaracaksin.... eminim!
a.s.

bnce gayet normal bi durum hiç canını sıkıcak bişey yk.bazen hepimizin öyle kendine güvenemediği ne yapıcağmızı bilemediğimiz günler olur.kendine güven.yapamazsan bile hiç önemi yk bnce önemli olan kendini iyi hissedebilmen..umarım başarırsın ve başarıcaksın canım.kolay gelsin...

abartmışsın canım ya otomatik ve düzvites farklı tabi ki..hocan sıkılmaz onun işi bu senden kötüleri vardır ...ben ilk derste sakindim biliyordum az cok şimdi her gün kullanıorum , bu hocana da baglı her hocayla rahat calışılmıyor onu da anlamaya calış...basarılar boşa sıkma kendini..

Canim benim hic üzme kendini ve kendine olan özgüvenin hala var olsun bu bir.
Ben ehliyet alali dört yil oldu ve hala kendimde eksikler görüyorum, ki benim ilk olarak direksyon basina gecisimi düsün, hala birseyler eksikse ozamanlar nasildim kim bilirnaniknanik.
Bir soför cok iyi araba kullanabilir, fakat yaninda oturan kisinin onu takip ettigini bildigi zaman panikliyor. Yalnizken cok rahat araba kullaniyorum ama babam veya annem yada herhangi biri yanimda olupta suraya dön sunu yap, surdan gec dedigi zaman panik oluyorum. Öncelikle o arabanin icinde yalniz oldugunu ve hocadan daha iyi araba kullanabildigini kendine inandirmalisin. Tabi bu, hocanin söylediklerini yapma demek olmuyor, sadece bu sekilde kendine olan özgüvenini dahada kuvvetlestirirsin.

Sakin yapamiyorum diye üzülme, ehliyeti olan herkes gecti o dönemlerden.
Ben yol ortasinda arabayimi durdurmadim, otobanda frene mi basmadim ohoooo saysam kac tane hatam cikar kim bilir:icecream:

Benim tek avantajim, bizim arabamizin eski hocaminkininde yeni olmasiydi. Yeni arabayi kullanmak herzaman icin daha kolaydir.
Sana tavsiyem yakinlarindan veya arkadaslarindan birinin eski arabasinda, bos bir alanda alistirma yapman. Cok faydasini gördüm ben eminim sende görürsün.
Bu okul sinavi gibidir aslinda, zor testlere calisirsan sinavdada zor testleri kolaylikla cözersin.

Yarin yeni birgün, ve yarin bilmem kacinci defa direksyonun basina gececeksin, dünle yarini bir tutma ve bas gaza bacim bas gaza kim tutar seni

18 yaşındaydım ehliyetimi aldığımda...
daha önce hiç araba kullanmamışım ne öğrettilerse kursta o..
direksiyon sınavı geldi çattı, ilkinde tam dönerken kaldırıma çıktım, tamam oldu bir kere geri al dediler geri vitesi almayı öğretmedilerki dedim..
doğru söyledim ama kaldım tabii..
ikinci sınavda bir sürü hata yaptım, yine kaldım..
üçüncü sınava giremedim hakkım yandı, zaten beş hakkım var toplamda..
baba dedim ben alamayacam bu ehliyeti...
yok öyle dedi, bir hafta her akşam çalıştık, sınav günü geldi sabahleyin iki kez deneme turu attık sınav yerinde, sonra bindim arabaya...
ben çok sakindim ama babam çok heyecanlı...
hiç hata yapmadım o beni izliyor diye...
öyle geçtim sonra...
şimdi benden iyi kullanıyorsun der babam öğretmenim kim derim bende...
çıkamayacağım tepe, yokuş, sollayamayacağım araba yok...
uzun yol kısa yol farketmez..
aklıma geldi siz deyince başarırsınız yeter ki inanın..
hem kullanıyormuşsunuz da siz neden güvenmiyorsunuz ki kendinize..
o sadece formalite nasıl kullanıyorsanız orada da öyle..

hocanın ağzına tüküreyim.düzle normal vites farklı şeyler şahsen ben otomatik vitesle araba kullanana kullanıyosun demem.ben düz vites kullanıyorum veriyorum aragazı ver çoşkuyu.hocana selam söyle kaydirigubbakcemile önce motive yapmayı öğrensin keratakaydirigubbakcemile2

canım bence fazla büyütmüssün.bence bu kadar önemseme bende ehliyeti cok önemsemiştim ama alınca anladımki cok büyütmüsüm stres yapmısım hatta nerdeyse bütün hayatımı ona odaklamıstım.ama sacmalıkmıs.sakin ol zaten sadece ders bu.inan alacagında varsa heyecendan alamazsın.sakin ol fitesleride araba park vaziyetteyken calıs bir kac kerre yeter basaracaksın bak görürsün

Canım neden öyle diyosun kendine...

Bu olayla özgüvenin felan gitmedi tamam mı abartma

Beceriksiz de diilsin..Haksızlık yapıyosun ama...

Panikten insan herşeyi unutuveriyor...Baksana üniversite sınavına giren öğrencileri...

Sınav sırasında panikliyorlar,heyecana kapılıyorlar kesin bildikleri soruları bile yanlış cevaplıyorlar..Niye bilmedikleri için mi...

Hayır tabiki

Heyecan ve panik yüzünden..Sen de öyle olmuşun ...

İnşalla kolay geçer bu seferki :teselli:

Bugünkü dersim dünden daha iyiydi,unutkanlığım ve heyecanım benim kendime olan güvenimi bastırıyor yalnızca.Aynı yollardan aynı yerlerden geçiyoruz ve her defasında aynı hataları tekrarladım durdum,vites değiştirirken çok sertmişim,ayrıca debriyajdan hızlı çekiyormuşum ayağımı.Birde yön tayinim kötü,sağdan gitmem gerekirken soldan gitmişim falan.Yarın yine var dersim ama hatasız sürmek istiyorum artık,ama hocaya sordum hocam benden daha kötüleri varmı diye,olmazmı senin yalnızca hataların var dedi bana,biraz motive oldum açıkçası.Bugün moralim daha iyi.

canım dönem dönem herkeste bu tarz küçük başarısızlıklar olur..
kendıne bu kadar haksızlık etmemelısın..
yarın uyanacagın zaman çok başarılı bır ınsan olduğunu düşün ..herşey sende bıtıyor..

heyecan faktörünü hesaba katmıyormu hocalar.ben yıllardır cesaret edemiyorum.araba kullanan arkadaşlarımı hayranlıkla izliyorum.o metal parçasını hareket ettirip bir yerden biryere gidebilmek gerçekten çok muhteşem olmalı.arada rüyama girer.kullanırım ama ora bile nasıl yaptım ben bunu deyip inanamıyorum.kırk yaşına kadar halledeceğim işler var.ehliyet almakta bunların içindeçumarım birgün gerçekleşir.kendinize güvenin hocayı unutmaya çalışın.yanınızda yokmuş gibi mesela.başarılara.s.

Hayatım istediğin kadar deneyimli ol bi konuda..seni takip eden bi gözetmen varsa yanında yada bi sınava giriyosan,yanındaki senin davranışlarına hareketlerine odaklanmışsa ,e biraz da heyecanlı i tipsen,elin ayağına dolaşır tabi..Bu arada düz vitese alışmışsın tabi tedirgin olucaksın,çok doğal.ama ders almanın sebebi zaten kendini geliştirmek,öğrenmek değilmi?Bugün olmassa yarın,yarında olmassa öbür gün mutlaka olucak..kimler geçmemişki o sınavdan Allahaşkına..caddelerde hala park etmeyi bilmeyen,sinyal yakmayı unutan,sağdan gidicekken solda kaplumbağa gibi kornaları duymadan ilerleyen ne "deneyimli" trafik canavarları var bi bilsen...sıkma canını..bu kadarcık şeyden güven kaybı yaşanırmı hiç..sıkma canını hayatım..başarıcaksın mutlaka

arkadaşların sözlerine katılıyorum...
hocana otomatik vitesli araca alışkın olduğunu söylemekle işe başla...
bunu yapamam diye de kendini kasma...
sonuçta herkes sonradan öğrendi,arada hata yapman çok doğal,bunu sorun haline getirme...ve en önemlisi kendine güven...
gerisi gelir...

tatlım hiçç bunlara kafanı yorma yeni ehliyet almış biri olarak diyebilirimki bikaçgün sonra normale döneceksin heyecanını atacaksın
ben arkadaşımla beraber aldım ve o bildiği halde her derste nerdeyse hocayla birbirlerini yediler hoca ona takmıştı ama sınavda arkadaşım 100le geçince hoca bile şok oldu
sende aynı şekilde alırsın inş:teselli:

lütfen yorum yazarken daha dikkatli olalım.burası mahalle kahvesi veya geyik köşesi değil...teşekkürler:)

öncelikle şunu anlamadım.araban var ama ehliyetin yok öylemi?yani ehliyetsiz araba kullanıyorsun...Çok üzgünüm çoookbunu kesinlikle yapmamalısın...
ikincisi araba kullanmayı otomatik vitesle öğrenen insan daha sonra düz vitese çok zor alışıyor.tavsiyem önce düz vitesi kullanmayı öğren ve hocanada bunu belirt.
ayrıca yön tayini falan yapamaman çok vahim.bu şekilde vede ehliyetsi araba kullanman çok tehlikeli.
lütfen önce ehliyetini al,daha sonra bir müddet geceleri veya sabah erken ve daha az trafiğin olduğu yollarda çalış.en son trafiğe çık.
araba kullanmak sabır ve soğukkanlılık ister...

canım rahatla biraz,
hatalar hep olur ilk zamanlarda.
alışırsın merak etme.
ben de hiç kullanamayacağım diyordum ama zamanla oturuyor her şey.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…