Çağımızın hastalığı, Bipolar manik depresif

İnşaAllah ilaca ek psikoterapiyle ssemptomlari kontrol altina alinabilir. Allah sizin yardimciniz olsun. Sabah saatlerinde okudum konunuzu hala aklimdasiniz. Allah sifa versin...
Teşekkür ederim. Gece stajyer bi doktorla yazıştım. Ona bi şüphemi söyledim. Oda hak verdi. En azından etkisi oldugunu söyledi.
Geniz etindeki etten dolayı düzgün nefes almıyor ve uyuyamuyor. Bu beyni olumsuz etkilermiş. Düşüncelerin karışmasına sebep olurmuş. Bi ton makale okudum. Bakalım doktoruyla bu durumu paylaşıcam. Birde bi arkadaşın önerdigi ruh sağlığı merkezini sorucam.
İlginiz için teşekkür ederim.

Doktoru uzman bu alanda. Gerçekten iyi bi doktor.
Sorun şu ki ilaçları zorla içiyor. Hasta olmadıgını dile getiriyor sürekli. Bu yüzden son zmnlarda doktora gitmek istememeye başladı
Mevsimsel geçişler olabilir demişti ztn doktor ama bu kdr ağır geçirmesi üzüyor bizi

Bu meseleyle ilgilenicem çünkü yaşam kalitesini düşürüyor bu yaşına kdr bununla savaştı. Sonucu bukdr ciddi bişeyi nasıl farkedemedik diye yanıyorum.
Teşekkür ederim

Psikolojik rahatsızlıklar bölümünde bu hastalık ile açılan konular var.Orada da size yardımcı olup sizi rahatlatabilirler.
Bu aralar çok yaygın olan bir hastalık.
Çok zor evet ama anladığım kadarıyla düzenli ilaç kullanımı,terapi ve tabii ki sevgi ile kolayca yoluna koyulabilen bir durum.
Bu durum da size tek düşen şey sabretmek,dua etmek..Çok geçmiş olsun

Merhaba, devlet hastanesi sizi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ne yönlendirmedi mi? Doktorunuzla ve psikologla görüşüp en yakın TRSM'ye gidin. İlaç kontrolleri, iş uğraş terapistleri, grup terapileri ve benzeri etkinliklerle kardeşinize en iyi gelecek yer olduğunu düşünüyorum. Siz de oradan destek alabilirsiniz.

Ayrıca ani ruh değişimleri bipolarla ilgili bir şey değil. Konulan teşhisten emin misiniz? Kaç kere depresif dönem yaşadı? Manik dönem gecirdi mi?

Teşekkür ederim.
Ztn ailecek bu sürece karşı sabırlı olmasak allah göstermesin kendine zarar verirdi.

Ayrıca ani ruh değişimleri bipolarla ilgili bir şey değil. Konulan teşhisten emin misiniz? Kaç kere depresif dönem yaşadı? Manik dönem gecirdi mi?
Teşhis kesin. Manik dönemi şuan yaşıyor. Önce kaygı bozuklugu olarak başlamıştı. Arada bir atak geçiriyor. İlaçların dozunu o duruma göre değiştiriyor doktor.

durumuzu anlıyorum gerçekten böyle ciddi psikolojik rahatsızlığı olan biriyle yaşamak çok zor. bu hastalığın şu anda bilinen bir tedavisi yok ancak ilaçlarla kontrol altına alınabilir. kardeşinizin ilaçları zorla da olsa düzenli bir şekilde kullanması ve doktor kontrolünde olması gerekiyor. ilaçlar kardeşinize etki ettikçe hastalığı kabul edecektir ancak bu ciddi bir sabır ve özveri istiyor. sizin hastalığın tedavisi için doktora götürmekten başka yapabileceğiniz pek bir şey yok. kavga etmekten ve onu suçlamaktan uzak durmanız kardeşinizi çok alevlendirecek davranışlardan uzak durmanızı tavsiye edebilirim. unutmayın kardeşiniz hasta size naz yapmıyor veya şımarıklık yapmıyor bu hep aklınızda kalsın.

mani evresinde yani aşırı hareketli olduğu dönemlerde gözünüzü üstünden ayırmayın bu dönemde risk içeren davranışlar sergileyebilir.
sorularınıza gelince,
Öncelikle çevrenin tutumundan nasıl etkilenmemesini sağlayabiliriz.?
--çevresindeki tutumlardan maalesef etkilenecektir ancak bunu minimuma indirmek için etrafında onu seven, değer veren ve hastalığının farkında olan bireylerin daha fazla olmasını sağlayabilirsiniz.

# sorununu kabullenmesini nasıl sağlayabiliriz. ? Çünkü asla kabullenmiyor.
--sorunlarını dediğim gibi zamanla ilaçlar etki ettikçe, şu anki ruh halinden uzaklaştıkça kabul edecektir. hastalığın alevli döneminde bu mümkün değil maalesef.

#bu hastalıgın tanımında yazan herşey öyle harfiyen gerçekleşiyor ki buna rağmen bazen numara yaptıgını bizleri kandırdıgını düşünüyoruz. Nasıl emin olabiliriz.?
--bundan emin olmak sizin değil ruh sağlığı uzmanının işi emin olan psikiyatristleri kankdırmak kolay değil. ha kandırıyorsa zaten o da başka bir ruhsal bozukluğun göstergesidir. oraya girmiyorum. siz iyi bir psikiyatrist ile gerekli tedavinin düzenlenmesini sağlayın ve doktorunuza güvenin.

#psikiyatrist yardımı yeterli olur mu yoksa daha uzun terapiler sağlayan psikolog veya aile danışmanı gibi uzmanlardan yardım almalı mıyız?
--psikiyatrist tedavi için şart çünkü ilaç alması gerekiyor. bu hastalıkta ilaçsız konuşarak tedavi mümkün değil. ancak imkanınız varsa kardeşinizin ilaçlı tedavisine ek konuşma terapisi alması faydalı olacaktır. aile danışamanından ziyade klinik psikolog ile görüşme yapması daha verimli olacaktır. aile danışmanının bu konuda yapabileceği bir şey yok.

Arkadaşımın kardeşi de bu durumda . Ve malesef aynen oluyor teşhiste ki olaylar .
6000 liralık peynir almıştı mesela bir nöbetinde .
Hayatınızı etkiliyor ve ne yazık ki etkilemeye devam edecek
Arkadaşım kardeşi ile birlikte Amerika 'da okurken çıktı bu ortaya . Deli gibi alışveriş , dengesiz ruh halleri, intihar eğilimleri .
Kız kocasından boşandı kardeşimin hastalığını anlamıyor , şımarıklık diyor , bu adam beni katil edecek diye .
Çevre malesef bu duruma böyle tepki veriyor
İşiniz zor, yolunuz uzun . İlaçları almasını sağlamaktan başka çareniz yok .
İki kere intihara kalkıştı çocuk . Her an dikkat edemiyorsunuz ne yazık ki .Çok geçmiş olsun ...

Merhaba, kuzenim de psikolojik rahatsızlığı vardı.
İlaçlar, terapiler vs...
Tek diyebileceğim lütfen onu yalnız bırakmayın, her zaman yanınızda olduğunu hissettirin, sevginizi belli edin.
Bir süreden sonra insanlarda bu tarz durumlarla uğraşmak yorucu geliyor, siz yorulmayın.
Sevgi herşeyin ilacı.

Teşekkür ederim ayrıntılı bilgi verdiginiz için. Çok çok sağolun.
Söylediginiz şeyleri ailemde paylaşıcam. Her ne kdr güzel ilgilendigimizi sansakta bazı hatalar yapıyoruz. Bunların düzelmesi lazım.

Evet geeçekten zor. Hele çevredeki dengesiz muhabbetler insanı çok yıpratıyo. Şımarıklık oldugunu düşünüyor.

Rica ederim. İnşaAllah duygu durumundaki bu asiriliklar geniz etinden kaynaklaniyordur, cunku o sorunun cozumu basit. Dua edecegim size ve kardesinize.

Bipolaritenin çok ciddi bir rahatsızlık olduğunu biliyorum. Kardeşinizin durumunun enkısa sürede kontrol altına alınabilmesini ümid ediyorum. Ancak doktorunuza çok güveniyor olsanız da bu tür rahatsızlıklarda eğer bir doktor sorunu" altı ay içinde" kontrol edebilir ve hastayı rahatlamış hale getirememiş ise o doktordan vazgeçme zamanı gelmiş demektir. Bu konuda uzmanların görüşü böyle..

Bir dönem ben de , gerçekten haklı sebeplerimden dolayı çok ciddi depresyon yaşadım ve bunu kontrol altına almak için ilaç ve psikoterapi dahil beş doktor değiştirmek zorunda kaldım. Herbiri de çok, çok iyi hekimlerdi. Ancak hekimin çok iyi biliniyor olması maalesef her hastaya aynı seviyede yardımcı olabileceği anlamına gelmiyor. Örneğin doktorunuz beyin EEG çektirdi mi? Çektirmiş olsa bile , bu EEG'nin gerçekten doğru olarak yorumlanabilmesi gerek ki bunu Türkiye'de doğru yorumlayabilecek uzman sayısı elle gösterilecek kadar az. Bunun için özel eğitim gerekiyor ve çoğu iyi hekim çekilen EEG'yi bunu yorumlayabilecek bir merkeze gönderiyor. Çekilen EEG ile beynin depresyon alanlarından tutun da, doğru teşhis ve dolayısı ile kullanılacak doğru ilaçlara kadar tam isabetli yorumlar yapılabiliyor.

Demem o ki size çok iyi bir psikiyatrist yerine, özellikle neurobilim alanında uzman bir hekim gerekiyor. Benim bu alanda İzmir'de size önerebileceğim ve aynı zamanda haftanın iki günü İstanbul'da bir üniversitede ders veren bir hekim var. Doç.Dr.Cumhur Taş.. İzmir/Alsancak'ta kliniği var ve sadece yurtiçinden değil yurtdışından gelen çok ta hastası var. Bahsettiğim depresyon sorunumu ilk üç ayda kontrol altına aldı kendisi ve dediğim gibi ben de beş değişik doktorda dört yıl kadar zaman harcamıştım. Bu hekimi tercih etmemin sebebi de neurobilim dalında Almanya'da doktora yapmış olması , tüm araştırmalarımda çok olumlu referanslar almış olmam ve klinikte ilaç ve psikoterapi yanında ilave uygulamalar yapılıyor olmasıydı.

Ben bir de Cumhur Bey ile veya dediğim gibi neurobilim alanında uzmanlaşmış bir hekimle görüşmenizi öneriyorum. Ve çok büyük ihtimalle böyle bir hekimi ancak büyükşehirlerde bulabilirsiniz. (İstanbul'da bu uygulamayı yapan bir özel hastane var . Sahibi tanınmış bir isim. (N.T.) Ancak cidden inanılmaz paralar ödeyip sonuç alamadığını duyduğum çok kişi de var. Dolayısı ile önermem. Bir arkadaş Fransız Lape demiş. Orası ile de görüşebilirsiniz. Ama bence öncelikle asistanı vasıtası ile Cumhur Bey'e ulaşıp sorunu kendisine bir aktarın derim. Çok yardımcı bir kişidir. Size belki de Gaziantep için bile önerisi olabilir. Ve açıkçası sizin anlattığınız tabloda kardeşinizin durumunun kontrol altına alınamamış olmasını da şu anda doğru ilaçları kullanmıyor olmasına bağlıyorum. Ve hatta belki de teşhis bile doğru olmayabilir. Tekrardan çok geçmiş olsun diyorum. Sevgilerimle ..

yazdıklarınızdan belli zaten ne kadar ilgili bir aile olduğunuz o konuda içiniz rahat olsun. umarım en kısa zamanda bu kötü günleri atlatırsınız.

Mevsim geçişlerinde her zaman ataklar yoğunlaşıyor, kış geldiğinde daha çok rahatlayacaksınız emin olun. Çok geçmiş olsun

Çok teşekkür ederim. Sizede geçmiş olsun. Ne güzel atlatıp toparlanmışsınız.
Bugün doktora gidicez. Ayrıntılı şekilde anlatıp onun yönlendirmesine göre karar alıcaz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…