Büyük elektrik kesintisi - Elektrikler neden kesildi?

parmaklarımın ucuna gelen cok sey varda , güzel bilekciklerime pembe tuysuz kelepce takarlar dıye cok korkuyorum
hastanelerde vs jeneratör vardır , olmalıdır , inşallah mazot koymuşlardır yaf

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'de birçok ilde meydana gelen elektrik kesintisi ile ilgili açıklama yaptı.

Ahmet Davutoğlu, yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda kriz masası kurulduğunu, sorunun iletim hatlarından kaynaklanmış olabileceğini söyledi. Davutoğlu: 'Terör dahil her türlü ihtimali araştırıyoruz' dedi.

Türkiye'nin birçok ilinde meydana gelen elektrik kesintisi, başta İstanbul olmak üzere birçok kentte hayatı felç etti. İstanbul'da yoğunluk nedeniyle Bedaş'ın sitesine de ulaşılamazken, Ankara, Trabzon, Aydın, Edirne, Muğla, Erzurum, Tekirdağ, Antalya, İzmir, Bursa, Adana, Bitlis, Çanakkale, Hatay, Denizli, Eskişehir, İzmit, Tunceli, Elazığ, Bilecik ve Samsun'dan da kesintiler olduğu yönünde bilgiler geliyor.

İstanbul'da elektrik kesintisi nedeniyle metro seferleri yapılamıyor.

Türkiye’de Büyük Elektrik Kesintisi
BY DENİZ ÇALIŞKAN · MART 31, 2015

Üç büyük şehir İstanbul, Ankara ve İzmir’in de aralarında olduğu Türkiye’nin birçok ilde peş peşe elektrik kesintileri yaşandı.

İstanbul’da metro hatlarını da etkileyen kesintiler sonrasında bazı vatandaşların metroda mahsur kaldına dair mesajlar gönderdiği konuşulanlar arasında.

Bursa, Adana, Bitlis, Çanakkale, Hatay, Denizli, Eskişehir, İzmit, Bilecik, Samsun’dan da elektriklerin kesildiği bildiriliyor.

Konu ile ilgili Boğaziçi Elektrik Dağıtım’dan yapılan açıklamada, sıkıntının kaynağında TEİAŞ’ın (Türkiye Elektrik İletim A.Ş.) sisteminde yaşanan bir sorun bulunuyor. İstanbul’un bazı bölgeleri yanı sıra Türkiye’nin bazı illerinde de benzer sıkıntı yaşanıyor.

Ayrıca konu ile ilgili ticari şüpheler de yok değil:

TEİAŞ’ın ilerleyen dakikalarda yaptığı ek açıklamalarda ise, kesintinin elektrik hatlarındaki sorundan kaynaklandığını belirtildi.

BEDAŞ: İstanbul'a yarım saat içinde enerji verilecek.

Tekirdağ ve Trabzon'a da elektrik verilmeye başlandı.

kaynak: habertürk

Son düzenleme:
BEDAŞ: İstanbul'a yarım saat içinde enerji verilecek.

Tekirdağ ve Trabzon'a da elektrik verilmeye başlandı.

Uzun uğraşlar sonucu az evvel bir anlığına BEDAŞ'ın sitesi açıldı ancak güncel açıklama sorunun TEİAŞ kaynaklı olduğu ve sorun giderilince enerji verileceği yönünde...

Duyuruyu basından mı yaptılar?

İşte Türkiye'de elektriğin kesilmediği o il!

Türkiye genelinde bu sabah iletim sistemindeki arıza nedeniyle elektrikler kesilince yaşam alt üst oldu. Kent içi ulaşımda metro, tramvay ve tren seferleri yapılamadı, fabrikalarda çarklar durdu, hastanelerde sağlık hizmeti, okullarda eğitim aksadı. Türkiye Elektrik İletim A.Ş.'nin 'sistem arızası' olarak açıkladığı kesintiler saat 10.35.00'dan itibaren önce batı illerinde başladı domino taşı gibi bir saat içinde tüm illere yayıldı. Önce tüketimin fazla olduğu, ardından küçük yerleşim merkezlerinde elektrikler kesildi. Saat 11.30'a kadar illerde peş peşe elektrik kesintileri yaşandı. İran'dan elektrik alınan Van'da ise kesinti olmadı.
Ulaşım başta olmak üzere yurt genelinde hayat adeta durdu. Binalarda asansörlerde kalanlar oldu, metroda kalanlar ilk çıkışa kadar yürüdü. Jeneratörü olmayan hastanelerde ameliyatlar yapılamazken, sağlık ve eğitim hizmetleri aksadı. Elektriklerin kesilmesi en çok sanayi kuruluşlarını vurdu. Fabrikalarda çarklar durdu, işletmelerde faaliyetler aksadı. Gümrük kapıları başta olmak üzere jeneratör olan yerlerde hizmetler sürdürüldü.

Milyonlarca aşı bozulabilir doktorlar panikte

Elektrikler kesildi aile hekimleri aşı derdine düştü. 6 bin aile sağlığı merkezinde bulunan milyonlarca aşı tehlikeye girdi. 22 bin aile hekimi ise işi bırakıp aşılarını nasıl koruyacaklarını bulmaya çalışıyor. Ayrıca birçok hastanenin de elektrik kesintisi nedeniyle bazı bölümlerinde hizmet verilemiyor.

Milyonlarca aşı bozulabilir doktorlar panikte
Elektrikler kesildi aile hekimleri aşı derdine düştü. 6 bin aile sağlığı merkezinde bulunan milyonlarca aşı tehlikeye girdi. 22 bin aile hekimi ise işi bırakıp aşılarını nasıl koruyacaklarını bulmaya çalışıyor. Ayrıca birçok hastanenin de elektrik kesintisi nedeniyle bazı bölümlerinde hizmet verilemiyor.

6 bin Aile Sağlığı Merkezi'nde yani aile hekimliklerinde 1-5 yaş arası yapılan hepatit B, kızamık, kızamıkçık, su çiçeği gibi aşılar bulunuyor. Bu aşılar, özel aşı dolaplarında değil ev tipi buzdolaplarında muhafaza ediliyor. Elektrik kesintisinin ne kadar süreceği bilinmediği için jeneratörlerin dayanıp dayanmayacağı da net değil.

"ACİL DURUMLAR İÇİN EYLEM PLANIMIZ YOK"

İstanbul'da görev yapan aile hekimi Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası'ndan Dr. Emrah Kırımlı işi bırakıp mazot almaya çıktığını ve bu şekilde jeneratörün ömrünü uzatmaya çalıştığını söylüyor. Böyle bir durum için belirlenen ortak bir eylem planının ellerinde bulunmadığını söyleyen Dr. Kırımlı büyüklü, küçüklü bir çok aile sağlığı merkezi olduğunu ve milyonlarca aşının nasıl korunacağını bilmediklerini söyledi.

BOZULAN AŞININ PARASI DOKTORDAN ALINIYOR

Ayrıca sağlık bakanlığı aşıların 8 derecenin üstüne çıktığında aile hekimlerinden tutanak tutmasını talep ediyor. Bazı durumlarda, aile hekimleri bu durumdan dolayı aşıların parasını cebinden ödemek zorunda bırakılıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün raporlarına göre aşılar 30 santigrat dereceye kadar bozulmayabiliyor ancak standartlar gereği bakanlığın belirlediği maksimum sıcaklık 8 derece. Eskiden aşıları bu gibi durumlarda toplum sağlığı merkezlerine gönderdiklerini belirten Dr. Kırımlı artık TSM'lerin bu aşıları kabul etmediğini ve aile hekimlerinin aşı paniğine kapıldığını belirtti.

HASTANELERDE HİZMET AKSADI

Elektrik kesintisi nedeniyle birçok hastanede de hizmetler aksadı. Jeneratör bulunsa dahi acil bölümler ve yoğun bakım servisleri dışındaki servislerde hizmetler aksadı. Binlerce hastanın bulunduğu Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastaneleri'nde de kesinti nedeniyle sıkıntı yaşanıyor.

YENİ AMELİYAT YAPILMIYOR

Hastaların mağdur olmaması için başlanmış ameliyatlar jeneratörler sayesinde bitirilebildi ancak doktorlar yeni ameliyata başlamadı. Kesintinin ne kadar süreceği bilinmediği için özellikle uzun ameliyatlarda sıkıntı yaşanabileceği ve jeneratörün ne kadar dayanacağı bilinmediği için operasyonların da durdurulduğu bildirildi.

http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/saglik/28604227.asp

Sosyal medyada Türkiye geneli elektrik kesintisi tepkileri

@nihatborcekli34
Kediler trafoya girmeyip darbe yaptı bu sefer galiba...

@nihatborcekli34
Siber saldirimi var acaba tum turkiyede elektrik kesintisi manidar

@__donkisot_
Turkiye geneli elektrik kesintisi ne demek.

@tlaysmerve
Elektrik kesintisi niye rahstsiz etti gecmisi yadedin şükredin

@kaansezyum
Bakın mesela Tesla, 1856 doğumlu, o zaman da elektrik yoktu. #elenktrink

Enerji Bakanı Taner Yıldız elektrik kesintisi hakkında konuştu.

İşte Yıldız’ın açıklamasından satır başları:

Şu anda
Ankara'da Sincan'a Balgat ve şu anda bulunduğumuz TBMM'de dahil olmak üzere bir çok kesime elektrik verilmeye başlandı. Bu bizim istemediğimiz sevmediğimiz olay. Bunun farklı sebepleri olabilir. Bunun detaylarına gireceğiz. Şu anda bizim için önemli olan şebekeyi ayağa kaldırmak. Bu çok sık rastladığımız bir olay değil.

En önemli noktalardan bir tanesi saat 10:36 itibariyle arızamızın fazla, talebimizin de az olduğu zamanlardan bir tanesi. Sabah 07:30-08:30'da tüketimin daha fazla olduğunu görüyoruz.
Nereden kaynaklanıyor olabilir, iletim hatlarından, ya da manevra dediğimiz hadiseden kaynaklanabilir. Ben birebir sıcağı sıcağına da takip ediyorum. Gölbaşı'nda merkezde bir kriz merkezimiz var. Orada bu yakinen takip ediliyor. Gelişmeleri de ben buradan her bir saatte bir bu bilgileri size arz edeceğim.

DAVUTOĞLU’NUN ‘TERÖR SALDIRISI İHTİMALİ’ AÇIKLAMASI

Bir soru üzerine başbakanımız o cevabı vermiş bulunuyorlar. Bu az mi çok mu ihtimaldir ben bunu söyleyemem. Yani siber bir saldırı mıdır onu da söyleyemem. Bizim merkezlerimiz var, sistemin tamamının gözetildiği merkezlerimiz var. Acaba merkezleri, bölgeleri izole etmediği için mi bunlar oldu? Her bir daire kendi içinde bunu yönetmesi gerekirdi. Bir operasyon hatası mı var, teknik açıdan hata mı var, yoksa siber bir saldırı mı var, bloke olan bir durum mu var, bunların her birisini anlık takip ediyoruz. O kayıtlar hepsi çıkarılacak. Asıl olan bir an önce sistemi ayağa kaldırmak. İstemediğimiz bu durumdan derhal kurtulmak.

Sebebinin kesin bir cümle söylemekten kaçınmam lazım, doğru olmaz.

TÜRKİYE’DE BÖYLE BİR KESİNTİ OLDU MU

Bu kadar geniş bir alanda çok sık rastlamamıştık.

İSTANBUL’DA METRO VE MARMARAY’DA SORUN YAŞANIYOR. SİZE BİLGİ GELDİ Mİ

380 kilovoltluk kısımda enerjilenme başladı. Bunların 31,5 kademe kademe bunun düşürülmesi lazım. Ben çok uzun sürmemesini temenni ediyorum. Çok uzun sürmeden bunu gerçekleştirmemiz lazım en önemli nokta bu.

Kendilerinin 31 mart 2014 tarihli açıklamasını hatırlayanlarda vardır herhalde...

tweetlerden takip ediyorum. çok iyi tweetler var:) ahada biri

Elektrik kesintisinin nedeni bulundu...Sarayın ışıklarının hepsini aynı anda açmışlar.

hahahaaa süpermiş ya vallahi millet olarak son yıllar bizim espri yeteneğimizi körükledi ya ne diyelim... Değişik bir milletiz...

31 Mart Jeneratörcüler günü kutlu olsun

şehir kaos metro Marmray stop trafik ışıkları yok. Biri diğerine yol vermediği gibi cahilce "yol benim" kavgası yapıyor

Bu işin tek iyi tarafı belki, bir ihtimal kedilerin adı temize çıkabilir...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…