Burası da Biz 2012 Annelerinin Geyik Topiği Olsun

Burnu tıkalı bebeğe ne yapılması gerekir?

Öncelikle şunu söylemek isterim: Mümkün mertebe burun akıntısı olan durumlarda sümüğü burundan çekmemeye çalışmak en iyisidir. Zira sümük çekildikçe burun içi kurur ve o bölgeyi ıslak tutmak için vücut daha fazla sümük salgılar. Kısır döngüye girilir böyle bir durumda da... Bu nedenle zorda kalmadıkça nezle durumunda burun içi temizlenmemelidir.

İşte benim burnu tıkalı kızıma uyguladıklarım:

Sümkürmeyi bilmiyor belki ama burun temizlenmesi işlemini biliyor. Yani: Doğduğundan beri her yıkayışımda ve sabahları yüzünü yıkarken "Burun, burun" diye ritim tutarak burnuna sümkürme hareketi yaptırdım. Hani burnumuzu sümkürürken iki elimizle dibinden ucuna doğru bastırırız ya? İşte o hareketi burun, burun diye ritm tutarak yaptım. Hastalandığında bayağı işimize yaradı. Ayrıca banyodan sonra burnundaki sümüklerin boşalması da daha kolay oluyor bu şekilde.
Çok küçükken tel toka kullandım. Evet, evet; doğru duydunuz. Bildiğimiz tel toka:

Tel tokaların en alt noktası U şeklinde kıvrık oluyor yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi. İşte o kıvrık bölge ile sümükleri tuttuğum gibi çekiyordum :) Ama kesinlikle beni ciddiye almayın. Sonra bebeğin geniz etini, burun derisini filan zedelerseniz sorumluluk kabul etmiyorum :)

$tel toka.jpg

3. Banyodan sonra ıslanmış ve yumuşamış sümükleri almak içinse; kıvrım kıvrım kıvrılmış kağıt mendili burnuna sokup kıvırıyordum (aynen burnumuz kanadığında yaptığımız gibi) ve böylece kağıda yapışan sümükleri kağıt mendil ile dışarı çekiyordum. Temsili bir resmi aşağıya ekliyorum :eek:)

$KVRLM_~1.JPG

4. Kızımın burun delikleri yeterince büyüdüğünde (deliklerin genişlememesi konusunda eşim çok hassas da) nezle olan kızımın burun deliklerini kulak çubukları yardımı ile rahatlatmaya da çalışmıştım bir ara. Kağıt mendil ile sildikçe yara oluyor burun kenarları, kıyamıyorum :) İşte, bir temsili resim daha :eek:)

$KULAK_~1.JPG

5. Veeeee son olarak: Bebeğiniz hasta, burnu akıyor ve geceleri uyuyamıyor mu? Kesin çözüm:

Bildiğim kadarıyla başka bir marka daha var satışta olan ama ucuz diye bunu almıştık biz deneme olması amacıyla. Çok memnun kaldık, bazen normal zamanlarda bile kullanıyorum. Bu aspiratörün el ile pompalananlardan farklı olarak esprisi, ağızdan emme suretiyle pompa yapılması. Böylece emiş gücünü ayarlayabiliyorsunuz. Kuvvetli çekme durumunda bebeğin akciğerine zarar verme ihtimali olduğundan, çekiş gücü çok iyi ayarlanmalı.

Yedek uçları da var bu aspiratörün ama ben her seferinde uçları ve filtreleri yıkayarak tekrar tekrar kullandım. 3 ay burun temizledik ve kutudan çıkan 3 başlık işimizi görmeye yetti. Kullandıktan sonra atın diyorlar ama ben nedenini anlayamadım, dolayısıyla temizleyip kullanmaya devam ettim.

$images.jpg

6. Otri Bebe'yi kullanmadan önce sümükleri yumuşatmak ya da akarak çıkabilecekleri akıtmak lazım. Bunun için serum fizyolojik yeterli. Evde de böyle bir solüsyon hazırlanabilirmiş ama hazır da satılıyor.

$image.jpg

7. Aslında burnu ve genzi temizlemenin en emin yolu ılık (sıcak ya da soğuk değil) bir bany yaptırmak ve kafasından aşağı olabildiğince su dökmek. Hem hasta bebeğin eklemleri, kasları rahatlar bu şekilde. Hem de sinüsleri boşalır, tüm sümükler akar gider genzi açılır ve bu şekilde uykuya daha rahat dalar. Uykuya bir kere daldıktan sonra zaten vücut yavaşladığından sümük üretimi hızı da yavaşlayacaktır.

8. Gece yatmadan önce burnunu temizlediniz ama gece boyunca açık kalmasını nasıl sağlayacaksınız?

Cold-Mix (Okaliptüs yağı): Bebeğin pijamasına ya da yüzü koyun yatıyorsa yatağına 1-2 damla damlatıyorsunuz. Viks gibi koku yolu ile açıyor burnu. Ama tamamen doğal, içinde bebeğinize zarar verebilecek mentol vs yok. Ben de, eşim de hastayken kullandık. Test ettik, onayladık. Kesinlikle burnu gece boyu açık tutuyor. Kontes kızım hazretleri de keskin kokusuna rağman bu damlaya hiç itiraz etmedi. Hatta artık damlayı tanıyor, pijamasına sürülmesini bekliyor.

$cold mix.jpg

9. Cold mix'ten sonra gerek kalacağını sanmıyorum ama son bir öneri: Israrlı bir geri akıntı varsa, bebeğinizin yatak şiltesinin altına, baş tarafına bir yastık koymak suretiyle bebeğinizin yatış pozisyonunu biraz dikleştirmek de rahat uyumasına yardımcı olabilir.

10. Soğuk buhar: Bebeğin bulunduğu ortamın, özellikle kalorifer kullanımı nedeniyle nemsiz olması ihtimaline karşı soğuk buharla ortam nemlendirilmelidir. Böylece burun içini nemli tutmak için vücut sümük salgılamak zorunda kalmaz, burun içi zaten ortamın nemi ile nemli kalabilir.

Eğer soğuk buhar elde edemiyorsanız kaloriferin üzerine ıslak havlu koyarak da ortamı nemlendirebilirsiniz.

Alıntı...

teşekkür ederim kızlar
ilknur ben çengelli iğnenin arkasıyla çıkartıyorum
annem bize öyle yaparmış
ablamda çocuklarına öyle yaptı çok rahat oluyor
bizde akıntı yok katı sümük var
onlarıda çektiriyorum oh mis

Son düzenleme:
teşekkür ederim kızlar
ilknur ben çengelli iğnenin arkasıyla çıkartıyorum
annem bize öyle yaparmış
ablamda çocuklarına öyle yaptı çok rahat oluyor

evet canım ama çok dkkat etmek lazım maazallah ters hareket yapmamaları için iyi tutmak gerekiyor kafasını.

lalecim senin kızını çok benzettim ben benim kıza o gün söyleyecektim
bazı resimleri var aynı
gerçekten bütün bebeklerimiz çok güzel :nazar:

selam kızlar..doktordan geldik şimdi..2 tane aşı oldu kuzucum..uff çocuk 1 yaşında oldu ben hala alışamadım şu aşı olayınaa..buakşam neşeliyiz yine..ateşimiz çıkar..huzursuzlanırız..zaten 3 tanede dişimiz çıkıyomuş..ammann zor iş annelik yaaa

selam kızlar..doktordan geldik şimdi..2 tane aşı oldu kuzucum..uff çocuk 1 yaşında oldu ben hala alışamadım şu aşı olayınaa..buakşam neşeliyiz yine..ateşimiz çıkar..huzursuzlanırız..zaten 3 tanede dişimiz çıkıyomuş..ammann zor iş annelik yaaa

selam canım hoş geldin, geçmiş olsun kuzuna annesi senin oğlan yürümeye başladı mı?

Canim umarim ates falan yapmaz.. Bende cok uzuluyom asi olduklari zaman allahtan bizi asi pek etkilemiyor hic sorun yasamadik simdiye kadar:nazar:

Canim umarim ates falan yapmaz.. Bende cok uzuluyom asi olduklari zaman allahtan bizi asi pek etkilemiyor hic sorun yasamadik simdiye kadar:nazar:

maaşallah canım bizde pazartesi kızamık aşısını olduk ama ateş falan yapmadı çok şükür gerçi hiçbir aşıda ediğin gibi sorun yaşmadık.

X