bu mu insanlık

ilkim_1983

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
4 Ekim 2007
2.336
0
41
dün alışverişe gitmek için bindiğim otobüsde,okadar kişiden bana yer yer veren yaşlı bir amca oldu.bukadar mı saygı ölmüş bu memlekette yaaa.insanın yüzüne bakıp çeviriyorlar bide.birde bayanlara ne demeli,onlar daha çok saygısız,hamile bayan var diye rahatlarını bozupta kalkmıyorlar bile.gerçekten kınıyorum yaaa pes doğrusu,o yaşlı amca okadar dua aldkıki benden.

hamile bayanlara yer vermeyenleri çok kınıyorum

evet sizi anlıyorum.. tek hamileyken mi en yaslı dedelerimize ...engellilerimize yer vermeyenler çokk maalesef.. birde bunu genclerin yapması daha çok sasıyor insan..
ancak genctir hastadr ayakta duramaz , yorgundur,yada bası donen olur olur kalkamaz bu tur seylerde mumkun tabıkı ozaman anlarım.. bende genc olarak(23 gencim sanırım ) bazen kalkamıyrum insan hali sadece oturuyorum ve inecegım yerde kalkıyorum ( benım tansıyonum normal deilde) ama iyisem mutlaka yer verıyorum...
bikerede hastaneye giderken(tıp fakultesi) ozaman nasıl hastayım ayakta duramıyorum yanii ölüyorum desem yerıdır.. bos yer oluyor ama oturmak istemıyorum cunku yaslı dede ninelerimizi oturuyor ve otobuste tek yer veren benım!! gelecegin doktor adayları dedınız gibi bir defa yuzunuze bakıp baslarını cevırıyorlar... neyse dedım oturayım artık yer bosalır gibi oldu.. buseferde cam taraftakı hanfendi agzında sakız benı suzerek kapı tarafına gectı ve yer vermedi bana!!! uyuzz olmustum amaaaa...

bayanlarin kalkip yer vermesini istemem..he otobüstekilerin cogu bayandir yada yaşlidir ozaman kalkip yer veririm..ama gencler otururken yer vermem..baktim kimse yer vermiyorsa ya muavini uyaririm birini kaldirsin diye yada ben kalkarim..

ama mecbur kalmadikça en iyisi dolu otobüse binmemek..biraz daha bekleyip boş otobüse binmek en güzeli..

banada geçenlerde yaşlı bi amca yer verdi.sanırım hamile sandı beni bol elbisem vardı üzerimde.herne kadar amca otur sen dediysem de dinlamadi illa otur dedi...hiç unutmam bu iyiligi ama..bide geçen gün sinir oldum.eşimle minibüse bindik herkes ikili koltuklara tek tek oturmuş erkekler serpme oturmuşlar yani.bi kişi de demiyo ki bunlar çift yan yana otursun öne geçeyim falan..18 li yaşlarda bi gence dedi eşim öne geçebilir misin rica etsem diye,hayır geçemem dedi.:mymeka: en arkaya geçtik mecburen adamın biri kaydı kenara da öyle oturduk.:tomato:

cok haklısın canım ama ben kendi adıma yer veremediğimi söyleyebilirim...neden mi çünkü otobüste tacize uğramıştım canım ve cok üzülmüş iğrenmiştim...birine yer verince ayaga kalkıyorsun ve kalabalıklaşınca otobüs basına kötü bir taciz gelebiliyor ..ben asla yer olmayan otobüse binmiyorum bekliyorum ya da erkençıkıorum evden vakit olsun diye..bence erkekler yer vermeli bu gibi durumlarda bayanlara..

geçen hafta eşimle alışverişe gitmek için tranvaya bindik 1 durak sonra ben boşalan bir yere oturdum
ve ben oturduktan bir durak sonra binenler arasında kucağında minicik bir bebek olan 30lu yaşlarda bir adam bindi...
bir süre bekledim baktım adamcağıza kimse yer vermiyor kucağında minicik yavru....
hemen ayağa kalkıp buraya buyrun dedim ve sanırım utanmış olucak ki ön sırada oturan bir genç
bana dönüp "siz oturun" dedi ve bebekli beye yer verdi..
işe hep tranvay kullanarak gidip geldiğim için bu ve buna benzer şeyler başıma sıklıkla geliyor..
Kimsede saygı kalmamış.. ben bayan halimle dayanamayıp yaşlılara , hamile bayanlara , çocuklulara yer verirken
gencecik delikanlılar başlarını çevirip bir kulaklık takıp dönüp uyuyorlar, yada uyurmuş gibi yapıyorlar...

Biz. öğrenciliğimizi otobüslerde ayakta geçirdik..

Şimdi dikkat ediyorum da çoğunlukla gençler, öğrenciler oturuyor, büyükler ayakta..

Toplum olarak bazı konularda dejenere olduğumuz kesin..

indikleri durakta kıstırıp eşek sudan gelene kadar dövecen ki oturacak yerleri morarsın da bundan sonraki seyahatlerini ayakta yapsınlar şakkıdı
her dolmuşa binişimde muhakkak bi olay çıkarırım
toplu taşıma aracını karılar hamamına ceviren dedikodu manyaklarını, sarı öküz gibi bacaklarini açip yayilan hödükleri, yaşlı, engelli, hasta, hamile, kucuk cocugu olan bayanlara yer vermeyenleri tutup camdan fırlatasım geliyo
hiç çekinmem direk çemkirir olay çıkartırım şakkıdı
insan olmayi ite kaka ögrenecekler başka çaresi yok... kaydirigubbakcemile
Allah her dolmuşa bi gurbaa nasip etsin dediginizi duyar gibiyim :Saruboceq:-tatlicadiarzu-

Ah be kizlar, siz birde burda görseniz.....:1no2:

Hamilemis, yaslimis, cocuklumus hiccccc kimse istifini bozmaz vallaha...mirmirmirmir

Eskiden dahada beterdi, ama dua etsinler biz türklerden müslümanlardan az bucuk birsey ögrendiler iste

sen hamilesin hadi saygıdan bile yerlerlerinden kalmaya tenezzul etmiyolar okullar acıldıgında oglumun okuluna gittim servis iini ayarlamak için uzak bir liseye gidiyo o yüzden minübüsle gittik arabanın içi ful ogrenci doluydu ve hiç kimse abla teyze gel otur demedi yarım saatlik yolu bizim ufaklıkla birlikte yaykta dikilerek gittim gidene kadar söylendin aileler bukadar duyarsız olmayın birşeyleri çocuklarımıza aşılayalım aman sende demesinler duyarlı bireyler olsunlar lütfen arkadaşlar ewdeki egitime biraz daha dikkat edelim

şimdiki gençler çok saygısız. geleceğimiz pek parlak değil.sanki saygısızlık için yarışa girmişler.allah akıl fikir versin.

Ya bazilari da var ki, yer verirsin bi teşekkür etseler bari nerdeeee
bi gün minibüste oturuyorum, arabaya yaşlica bir bayan bindi ama nasil kokş görmelisiniz, yani dinç biri kendini düşes sanan tiplerdendi...
Bende acayip yorgun ve hastaydim kalkamazdim yani...elimde mendilim burnumu siliyorum...anlar yani insan...kadin kendi kednine yüksek sesle konuşarak aaa yalandan hasta numarasi yapiyolar yer vermemek için dedi...
Ben tabi koptum
teyze sen bana mi dedin diye tam söledim
kadin suratima lafi yapiştirdi
ben teyze yaşindamiyim dedi

ee gel sen bu kadina yer ver olcak iş mi?
Madem kendini genç hissediyorsun ayakta dur dedim bende....

Minibüs veya otobüste çocuğunu yanına oturtup kucağına almayan ana-babalara sinir oluyorum, söylersen de asabi tavırlar sergiliyorlar....

ben sizin yaşadığınız bu anlayışsızlığı,11 yıl önce yaşadım...
hamileyim ve otobüsteydim...sene 1996...
7 aylık falandı,hiç kimse yer vermedi,ve ben ayakta gittim gideceğim yere...
bu aileden gelen bir durum sanırım...
yani ailede öğretilen saygı ve sevgiyle ve kurallarla alakalı sanırım...
insanları eğitmek çok zor bu konuda..
çünkü kalıplaşmış şekiller var kafalarında...
yani yıl 1996...yıl 2008 in sonları...
değişen birşey yok bu konuda...doğal mı karşılamalıyız artık bilemiyorum...
sevgiler...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…