Kekler - Pastalar Brownie (resimli)

ilayda26

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
23 Aralık 2007
922
3
Firini 140 dereceye ayarlayin. 23 cm uzunlugundaki kare bir kek kalibini yaglayin.
Cikolata ve yagi bir kaba alin, kisik ateste birlikte eritip sogumaya birakin. Bir yandan yumurtalari iyice cirpin, sekeri ekleyip karisim katilasincaya ve seker eriyinceye kadar cirpmaya devam edin.
Yumurtali karisima erittiginiz cikolatayi ekleyip tekrar karistirin. Unu ve kabartma tozunu ekleyip karisim homojen olana kadar cirpin.
Hamuru kaliba dokup firina verin ve yaklasik 30 - 35 dk kadar (kekin ortasina batirdiginiz kurdan temiz cikmali; orta kismi birazcik nemli olabilir) pisirin.
Brownie'yi kaliptan cikartmadan sogutun, daha sonra 16 esit kareye bolup dilerseniz yaninda dondurma veya bir bardak soguk sutle ile servis yapin. Afiyet seker olsun :)

Kendi resmimi yûkleyemedim nedense, teknik hatta var galiba, bu resmi netten buldum, idare edin artika.s:icecream:

Sıvıyağla yapılan bir tarifim var, yumuşacık bir kıvamda oluyor:

3 yumurta
1 su bardağı toz şeker
1 su bardağı süt
0,5 su bardağı sıvı yağ
0,5 su bardağı kakao
1,5 su bardağı un
1 pk. kabartma tozu
1 pk. vanilya
Klasik yöntemle çırpılır, diğer ekleri nasıl pişiriyorsanız öyle pişirilir, ben yine de nazıl yaptığımı yazayım:

28 cm'lik dilimli kek kalıbında ilk 20 dakika üstü folyo ile kapalı, 15 dakika üstü açık olarak 170 derecedeki önceden ısıtılmış fırında pişiriyorum. Büyük boy kare borcama da uyar.

ilk 20 dk da pasta kabarıp yapışmıyor mu folyoya.hem bu sürede fırının kapağını açmak ters etki yapmıyor mu?
tarifin güzel .yalnız bu folyo işi ne cesaret edemem herhalde

Mert'çim genelde kekin üstü çok pişer, hatta yanabilir, içi hâlâ pişmemiş olabiliyor, benim fırınımda bu şekilde daha kolay geliyor, Arçelik'in mini fırın. Hele İndesit'in turbo fırınıysa üstü kesin yanar, o yüzden onda hiç kek yapmamaya çalışıyorum. Zaten herkes kendi fırınına alışmıştır, problem olmuyorsa her zaman pişirdiğiniz gibi pişirebilirisiniz bence, yani bu sadece bu kek için uyguladığım bir şey değil.
Ama yapışmıyor, yani kalıp büyük olduğu için oraya kadar yükselmiyor, başka tariflerde biraz değebiliyor ama açınca toparlıyor kendini yine. Hemen açıp hızla folyoyu çekip kapağı kapatıyorum, hiç sönmedi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…