Çocuk Hastalıkları Brakisefali?! Bebekte kafa yamukluğu 😪😪😪

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

Firdevs Yoreoglu

Sen Bihter Ziyagilsin aptallık etme!
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2019
684
1.031
Arkadaşlar merhaba. Üzüntüden ölücem nerdeyse. Ayın 16sında 4.ay kontrolüne gittik. Başın üst kısmında bıngıldağın sağ tarafı pürüzsüz inerken, sol tarafı hafif pürüzlü iniyordu. Doktora sordum başın arkasında düzleşme olmuş ondan dedi. Zaten o zamana kadar bebeğimin kafası hafif sivri geliyodu gözüme, eşime söyledim yok bi şey dedi ben abarttım galiba dedim sustum. Doktor öyle deyince baktım hafif Bi düzleşme var. Sonra iyice inceleyince sağ arka ve sol arka hafif sivrileşmiş, düzleşmeden kaynaklı. Netten araştırdım baya. Aşırı gibi durmuyordu ama bulduğum tek merkez cranial tedavi merkeziydi. Fotolar üzerinden görüşme yaptım. Bana düzleşmenin aşırı boyutta olduğunu ve kask takması gerektiğini söylediler. Aşırı derecede üzüldüm kendimi suçladım. Düz kafa yastığı almıştım yine eşimin o ne ya çok rahatsız bi şey vs demesi yüzünden kullanmamıştık ve şimdi sonuç böyle oldu keşke onu dinlemeseydim diyorum ama olan oldu😪😪😪😪ertesi gün doktora gittik kafa ölçümü vs yaptı kafa ölçüsü normal ama sağa sola döndürerek yatır daha küçük düzelir kasklık Bi durum yok dedi. 6.aydan sonra düzelmezse ve artış olursa beyin cerrahına gidersiniz dedi. Kafayı yedim gibi Bi şey geceleri uyuyamıyorum sürekli kızımın kafasına bakıyorum sürekli sağa sola döndürüyorum, theraline diye Bi medikal yastık varmış ondan sipariş verdim, kafada düzleşen kısımları düzeltiyormuş belki işe yarar dedim. Fotoğraf ekleyeceğim. Lütfen aynı sıkıntıyı yaşamış/yaşayan/bilgisi olan arkadaşlar bana bilgi öneri verirse çok memnun olurum.
IMG_20200318_100119.jpg

Eklentiler

• IMG_20200318_120949.jpg
    IMG_20200318_120949.jpg
    58,7 KB · Görüntüleme: 3.380
  • IMG_20200318_120733.jpg
    IMG_20200318_120733.jpg
    92,5 KB · Görüntüleme: 5.683
  • IMG_20200318_114909.jpg
    IMG_20200318_114909.jpg
    50,6 KB · Görüntüleme: 2.602
  • IMG_20200318_114849.jpg
    IMG_20200318_114849.jpg
    66,7 KB · Görüntüleme: 3.730
  • IMG_20200318_114839.jpg
    IMG_20200318_114839.jpg
    52,2 KB · Görüntüleme: 3.249
  • IMG_20200318_100130.jpg
    IMG_20200318_100130.jpg
    88,8 KB · Görüntüleme: 2.555
  • IMG_20200318_100119.jpg
    IMG_20200318_100119.jpg
    100,1 KB · Görüntüleme: 2.305
Son düzenleme:
uzuntuden olecek bir durum yok.
sirt ustu yatirmayin daha yumusak kafasi duzelir.
Şimdi benim hiç sırt üstü yatırmamam mı gerekiyor? Hep sağ sol mu olucak yani? Öyle olursa kafa arkası tekrar ovalleşir ve tepedeki sivrilik düzelir mi? Moralim cidden aşırı bozuldu çok takıldım ve çok üzüldüm ağlayasım geliyo sürekli.

Ben yüzüstü yatirdim iki çocuğumu da dogar doğmaz yusyuvarlak kafalari var. Sirt ustu yatırmayın. Yüzüstü gazi da rahat cikar bebek de rahat uyur. Bihulma riski sıfır. Kendi kafasını saga sola cevirir zaten.

Şimdi benim hiç sırt üstü yatırmamam mı gerekiyor? Hep sağ sol mu olucak yani? Öyle olursa kafa arkası tekrar ovalleşir ve tepedeki sivrilik düzelir mi? Moralim cidden aşırı bozuldu çok takıldım ve çok üzüldüm ağlayasım geliyo sürekli.
tam duzelir mi bilmem ama kesinlikle azalir

Şu ana kadar genellikle sırt üstü mü yatırdınız? Yani Dr bu sebepten mi kaynaklandığını söyledi?

Ben sizi bebek dogdugu zamanlarda yazdiklarinizdan fa hatırlıyorum cok panik yapiyorsunuz. Soru sorup tavsiyeleri de kaale almayan karsiliklariniz vardi. Rahat olun. Panik yapmayin. Tavsiyem yüzü koyun yatırmanız.

Ben yüzüstü yatirdim iki çocuğumu da dogar doğmaz yusyuvarlak kafalari var. Sirt ustu yatırmayın. Yüzüstü gazi da rahat cikar bebek de rahat uyur. Bihulma riski sıfır. Kendi kafasını saga sola cevirir zaten.
Daha 4 aylık kundaklama devam ediyorum o yüzden yüz üstü yaramaz. Benim hiç sırt üstü yatırmamam mı gerekiyor? Medikal Bi yastık aldım onu kullanınca düzelme sağlıyormuş ama onda da sırt üstü oluyor, düz kafa yastıklarından. O yastıkta sağa sola dönse iyileşme olur mu?

Normalde hem kusmalara karşı hem kafa şekli için bebekleri yan yatırmak öneriliyor. Ben de ebegim doğunca her yatirisimda bı tatafa koyuyordum bı seferinde sağ tarafına yatiriyrodum diğerinde sola ve yuvarlak kafası var . Bana da hep sırt üstü yatirma düz olur demislerdi . Ama daha sizinki küçükmüş yan yatırın ki düzelsin şekli . Canınızı da sıkmayın ne hastalıklar var daha Allah hayırlı sağlıklı ömür versin yavrunuza.

Daha 4 aylık kundaklama devam ediyorum o yüzden yüz üstü yaramaz. Benim hiç sırt üstü yatırmamam mı gerekiyor? Medikal Bi yastık aldım onu kullanınca düzelme sağlıyormuş ama onda da sırt üstü oluyor, düz kafa yastıklarından. O yastıkta sağa sola dönse iyileşme olur mu?
Kundak nedir yahu. Bebek hareket etmeain uyanmasin diye robot gibi yatirmaktir. Asilhataniz burda. Kundak yapmayin yüzü koyun yatan bebek rahat uyur elini kolunu oynatip kendini uyandirmaz.yastik 2 yasina kadar zaten kullanilmaz.

Ben sizi bebek dogdugu zamanlarda yazdiklarinizdan fa hatırlıyorum cok panik yapiyorsunuz. Soru sorup tavsiyeleri de kaale almayan karsiliklariniz vardi. Rahat olun. Panik yapmayin. Tavsiyem yüzü koyun yatırmanız.
Evet çok paniğim korkuyorum 😪 kaale almıyor değilim, çoğu tavsiyeyi yapmış oluyordum zaten yapmadığımı da deneyeyim diyordum. Kaale almasam niçin sorayım ki.

Benim 13 aylık bi kızım var ve daha hiç yastık kullanmadık, bildiğim kadarıyla 2 yaşına kadar önerilmiyor. Doğduğundan beri ben yan yatırıyorum, sırtına küçük bi bebe yastığı koyuyorum yan yatmasına destek olması için bazen kendisi sonradan dönüyo.

Kundak nedir yahu. Bebek hareket etmeain uyanmasin diye robot gibi yatirmaktir. Asilhataniz burda. Kundak yapmayin yüzü koyun yatan bebek rahat uyur elini kolunu oynatip kendini uyandirmaz.yastik 2 yasina kadar zaten kullanilmaz.
Bizimkinin elleri durmadığı için kundak yapıyorum kundak olmadı mı Kendisi ağlıyor. Lütfen burada kundak vs tartışmayalım şu an sadece bu kafa nasıl düzelir bunu yaşayan var mı bunu merak ediyorum.

Evet çok paniğim korkuyorum 😪 kaale almıyor değilim, çoğu tavsiyeyi yapmış oluyordum zaten yapmadığımı da deneyeyim diyordum. Kaale almasam niçin sorayım ki.
Bu kadar panikle cocuk zor büyür huysuz olur gerek yok yapmayin. Hastalanacak vs o zaman ne yapacaksiniz? Eliniz ayaginiza dolasir. Size söylediklerimi 6 yildir ilacsiz büyüttüğüm doktorumun tavsiyeleri üzerine yaziyorum. Sakin olun.

Bizimkinin elleri durmadığı için kundak yapıyorum kundak olmadı mı Kendisi ağlıyor. Lütfen burada kundak vs tartışmayalım şu an sadece bu kafa nasıl düzelir bunu yaşayan var mı bunu merak ediyorum.
Ben de size bunu söylüyorum. Kundak yapmayip yüzü koyun yatırdığınız zaman cocuk zaten uyanmayacak. Kaale almamaktan kastim buydu.

Şu ana kadar genellikle sırt üstü mü yatırdınız? Yani Dr bu sebepten mi kaynaklandığını söyledi?
Genel sırt üstü evet, yan olduğu da oldu ama nadir. Doktor söyledi zaten sezaryen doğumu ve kafası yusyuvarlaktı sonradan fotoları inceledim baya Bi. Sonradan oldu yani.

Normalde hem kusmalara karşı hem kafa şekli için bebekleri yan yatırmak öneriliyor. Ben de ebegim doğunca her yatirisimda bı tatafa koyuyordum bı seferinde sağ tarafına yatiriyrodum diğerinde sola ve yuvarlak kafası var . Bana da hep sırt üstü yatirma düz olur demislerdi . Ama daha sizinki küçükmüş yan yatırın ki düzelsin şekli . Canınızı da sıkmayın ne hastalıklar var daha Allah hayırlı sağlıklı ömür versin yavrunuza.
Ya evet Allah beterinden korusun fakat bizim yüzümüzden olduğu için aşırı üzüldüm, düzelmese ve ilerde bu yüzden üzülsem mutsuz olsa hep kendimi suçların keşke derim. O yüzden çözüm arıyorum😪

Ya evet Allah beterinden korusun fakat bizim yüzümüzden olduğu için aşırı üzüldüm, düzelmese ve ilerde bu yüzden üzülsem mutsuz olsa hep kendimi suçların keşke derim. O yüzden çözüm arıyorum😪
Benim bildiğim Dr lar bebeklerin yan yatırılmasını öneriyorlar, eğer Dr unuz medikal yastık vs önermediyse kullanmayın, sadece yan yatırın, arkasına destek koyarak.. yinede başka bi çocuk Dr na götürüp fikir alırsanız iyi olur. Foto dan bebişinize baktık ama Dr un birebir görüp muayene etmesi daha iyi olur..Rabbim esirgesin maşallah çok tatlı:nazar:

X