Boşanmak istiyorum ama beceremiyorum

İlla kutlama için beklemek istiyorduysanız hem dini hem resmi nikah yapıp düğünü kutlama şeklinde yapardınız. Artık çocuk falan var nasıl bir kutlama yapmayı düşünüyorsunuz? Formaliteden bile olsa alelacele bile olsa resmi nikah kıymanız lazımdı. Devletin gözünde evli değilsiniz. İmamlar da böyle bir olayı tasvip etmiyorlar resmi nikah olmadan kıymıyorlar dini nikahı. Suistimale açık çünkü. Şu anda kocanızın sizin üzerinizde en ufak bir yasal sorumluluğu yok.

Nikahsız cinselliğe karşı biri çıksa gerici diye linç edersiniz, biri çıksa dese resmi nikah yok yine linç edersiniz. Çünkü ilkelerinizin içi o kadar boş o kadar ezbere dayalı ki. Neyin önü popüler ise onu savunuyorsunuz. Konu sahibibugüne kadar yaşadıklarınız geldi geçti, üzerinde durup düşünmeniz size hiçbir şey kazandırmayacak. Önünüze bakmaktan ve eyleme geçmekten korkmayın. Olduğunuz yerde saydıkça sonuç alamayacaksınız. Kendinize sorun ben ne istiyorum diye sonra karşındakine bakın istediklerim olacak mı diye. Olmuyorsa yol verin gitsin. Başka insan mı yok sonuçta.

Gece konu sahibine oturdugunuz ev ailenize mi ait diye sordum. Eger aileye aitse, hem size nikah kiymamis, kiymiyor hem de ailenizin evinden faydalaniyor kismini ailenize karsi kullanip adami atabilirsiniz yazacaktim ama sanirim konu sahibi kacmis.
Yani iddia ettiginiz aile modeli, kendi evlerinden faydalanip, ustune kizlarini nikahsız birakmayi tolere etmezdi.

Baslikta herkes olayin nikah kısmına sasirmis,benimde aklima su geldi, acaba adam kizil goncalar'daki cuneyt gibi biri, bu uyenin ailesi de naim efendi kafasinda seyhinin kopegi olmaya merakli bir tip mi diye dusundum. Hani oyle bi durumda resmi nikah zoru kosmazlar herhalde, cunku zaten kizlari, damatlarindan degersiz.

Konu sahibinin anlattigi model anca bu sekilde uyumlu oluyor zaten. Iki secenek daha var, konu sahibinin yasi kucuk, resmi nikah kiyilamadi. Ya da damat bey zaten baskasiyla resmi nikahli, yine bu sebeple nikah kiyilamiyor.

Nikahsız cinselliğe karşı biri çıksa gerici diye linç edersiniz, biri çıksa dese resmi nikah yok yine linç edersiniz. Çünkü ilkelerinizin içi o kadar boş o kadar ezbere dayalı ki. Neyin önü popüler ise onu savunuyorsunuz. Konu sahibibugüne kadar yaşadıklarınız geldi geçti, üzerinde durup düşünmeniz size hiçbir şey kazandırmayacak. Önünüze bakmaktan ve eyleme geçmekten korkmayın. Olduğunuz yerde saydıkça sonuç alamayacaksınız. Kendinize sorun ben ne istiyorum diye sonra karşındakine bakın istediklerim olacak mı diye. Olmuyorsa yol verin gitsin. Başka insan mı yok sonuçta.
Resmi nikahı olmayıp, kocam ve boşanma kavramlarını kullanırsa üstelik bunu muhafazakar aileyle bağdaştırırsa elbette karşı çıkılır. Muhafazakar aileler ne zamandır kızlarının aman evden gitsin de imam nikahıyla da olsa otursun demeye başladı üstüne çocuk yapmasına da müsaade ettiler?
Konuda oturmayan şeyler var. İnsanlara pek samimi, doğru gelmiyor.

Ya ne yargılamışsınız kadını be yuh. Bi durun arkadasım. Olan olmuş kadın nikahsız evlenmiş cocuk yapmış evet. Derdi bu değil ama derdi bana bir çözüm bulun bir cesaret verin de ben bu adamdan ayrılayım diyor. Takılı kalmıssınız resmi nikah yok nasıl dini nikah yaptılar bilmem ne. Dini nikah olması için bi adamın imam bile olmasına gerek yok hala bunu tartışmayın. Olan olmuş sonucta.
Konu sahibesine gelince madem dini nikahın geçerliliğine ve gerçekliğine inandınız mehir aldınız mı? Ya da Ayrılınca mehir alabileceğini düşünüyor musun? Sen ayrılsan ailen sana ve cocuğuna sahip çıkar mı? Herhangi bir mesleğin var mı? Çalışabilecek durumda mısın? Ayrılırsan çocuğu veya seni eşinin rahatsız etmeyeceğinin garantisi var mı? İlla ki velayet davası görülmesi gerekir gibi düşünüyorum boşanınxa evet otomatik anneye veriliyor kucuk cocuklar da simdi resmi bi mahkeme olmadığı için adam kacırır mı cocuğu ya da senin izin verdiğin günler dısında görme talebi olur mu seni çocuktan yana zor durumda bırakır mı vs vs hep sorun yani bunlar. Resmi nikah olmasa da resmi bi çocuğunuz var neticede :)
Bunlar ayrılman için belirleyici faktörler.
Konu sahibinin ayrılmak istediğini falan yok, ayrılmak için 'ayrılıyorum yallah' demesi yeterli, ya da boş ol demesini isteyebilir adamdan. Arap bir adam karısını mesajla boşamisti😂😂😂 saçma sapan bahaneler üretmeye gerek yok ki. Resmi nikah olsa ayrılmak cidden sorun, anlaşmalı değilse 3-4 senesi var en azından.

Resmi nikahı olmayıp, kocam ve boşanma kavramlarını kullanırsa üstelik bunu muhafazakar aileyle bağdaştırırsa elbette karşı çıkılır. Muhafazakar aileler ne zamandır kızlarının aman evden gitsin de imam nikahıyla da olsa otursun demeye başladı üstüne çocuk yapmasına da müsaade ettiler?
Konuda oturmayan şeyler var. İnsanlara pek samimi, doğru gelmiyor.
Benim çevremdeki muhafazakar aileler arasında da dini nikahla evlilik adı altında aynı yuvayı paylaşıp, çocuk yaptıktan sonra resmi nikah kıyılacak diyenler vardı. Sebebini de anlamamışımdır bir türlü bana da ilginç geldi hep ama çok gördüm gerçekten. O sebeple muhafazakar kesimin nikahsız birlikteliği eleştirmesi bana tuhaf gelir.

Mustafa Kabataş'la cuma sohbetlerinde ne muhafazakarlar bağlanıyor bil bilsen.o ona kaçmış, bu buna kaçmış.o evde birini imam nikahıyla bırakmış, yenisine gitmiş.o buna nikahsız gitmiş.şu muhafazakar lafına da gıcık oluyorum.hepimiz seks yapan canlılarız işte.gayet de isteyen her türlü şeyi yapıyor.birileri kılıf bulmaya çabaliyor birileri çabalamiyor.tek fark bu.nikahlı nikahsız, resmi ya da değil.seks yapıyoruz yani olay bu.hepimiz aynı b.kun laciverdiyiz işte.kimi kandırıyorlar kendilerini mi Allahı mi yani?
Ferhan muhafazakar öyle olmuyor yalnız, o kişiler muhafazakar olduğunu iddia eden soytarı tayfa olabilir Max.
Dinen nikah oyle basit birşey değil.

Mustafa Kabataş'la cuma sohbetlerinde ne muhafazakarlar bağlanıyor bil bilsen.o ona kaçmış, bu buna kaçmış.o evde birini imam nikahıyla bırakmış, yenisine gitmiş.o buna nikahsız gitmiş.şu muhafazakar lafına da gıcık oluyorum.hepimiz seks yapan canlılarız işte.gayet de isteyen her türlü şeyi yapıyor.birileri kılıf bulmaya çabaliyor birileri çabalamiyor.tek fark bu.nikahlı nikahsız, resmi ya da değil.seks yapıyoruz yani olay bu.hepimiz aynı b.kun laciverdiyiz işte.kimi kandırıyorlar kendilerini mi Allahı mi yani?
O programlara katılan insanlar üzerinde mi bakacağız muhafazakar insanlara Ferhans? Biriyle evliyken başka adamla yaşamaya başlayıp dini nikah kıydığını zanneden insanlar değil benim bahsettiklerim.
Normal aileler kızlarının bu şekilde evlenip, çocuk yapmasını istemez ama yorumlarda çocuktan sonra resmi nikaha kıyıp öncesinde dini nikahla yaşayanların olduğunu söyleyenler var. Ben çevremde görmedim resmi nikahsız ve ailelerin de bildiği, evli gibi gördükleri ilişkileri. Kimseye haber vermeden, dini nikah kıyıp birlikte yaşayanları ayrı tutuyorum. Aileler işin içine giriyorsa iş değişir genel olarak.

Imam nikahı yapmasın diyen mi var? Evlendirme dairesinden ciktim karşısındaki camide imam nikahı yaptık.

Sizin anlamadığınız burası şeriat ile yönetilen bir ülke değil. Kadın ve çocukların haklarını kanunlar bile koruyamazken İmam nikahı nasıl koruyacak? Adam şu an çekip gitse, çocuk benden değil dese yıllarca mahkeme kapılarında telef olur o çocuk. Toplumdaki konumunu zaten konuşmak istemiyorum. Kadin da mehrini ya alır ya alamaz.

Bir şeyleri savunurken önce ne denilmek isteğini anlasaniz keşke, çıkıntılık yapacağım diye boş konuşuyorsunuz.

Çok şaşırdım. En azında eğlence olmasa da imza yi atıp aynı evde yaşamaya baslasaydiniz keşke. Şu an hiç bir hakkınız yok o evlilik üzerinde. Dini nikaha bakmayın şu an kendinizi evli bile hissedemiyorsunuz.

Imam nikahı yapmasın diyen mi var? Evlendirme dairesinden ciktim karşısındaki camide imam nikahı yaptık.

Sizin anlamadığınız burası şeriat ile yönetilen bir ülke değil. Kadın ve çocukların haklarını kanunlar bile koruyamazken İmam nikahı nasıl koruyacak? Adam şu an çekip gitse, çocuk benden değil dese yıllarca mahkeme kapılarında telef olur o çocuk. Toplumdaki konumunu zaten konuşmak istemiyorum. Kadin da mehrini ya alır ya alamaz.

Bir şeyleri savunurken önce ne denilmek isteğini anlasaniz keşke, çıkıntılık yapacağım diye boş konuşuyorsunuz.
Hanımefendi yazdıklarımdan neler çıkarmışsınız şoktayım. Ben imam nikahı yapılmalı, imam nikahı yeterli diye bir cümle kurmadım. Benim anlayamadığım bu sitede nikahsız yaşamak, nikahsız ilişki, benim kararım gibi durumlar bu kadar savunulurken biri nikahsız yaşadığını, nikah kıymak için çabaladığını konu edinince bu kadar linçlenmesiydi. İmam nikahının tek başına nikah sayılmadığını ben de biliyorum ama konu sahibi bunu bildiğini ve yapılması için çabaladığını dile getirdiği halde yapılan lince anlam veremedim sadece.

Gece konu sahibine oturdugunuz ev ailenize mi ait diye sordum. Eger aileye aitse, hem size nikah kiymamis, kiymiyor hem de ailenizin evinden faydalaniyor kismini ailenize karsi kullanip adami atabilirsiniz yazacaktim ama sanirim konu sahibi kacmis.
Yani iddia ettiginiz aile modeli, kendi evlerinden faydalanip, ustune kizlarini nikahsız birakmayi tolere etmezdi.

Baslikta herkes olayin nikah kısmına sasirmis,benimde aklima su geldi, acaba adam kizil goncalar'daki cuneyt gibi biri, bu uyenin ailesi de naim efendi kafasinda seyhinin kopegi olmaya merakli bir tip mi diye dusundum. Hani oyle bi durumda resmi nikah zoru kosmazlar herhalde, cunku zaten kizlari, damatlarindan degersiz.

Konu sahibinin anlattigi model anca bu sekilde uyumlu oluyor zaten. Iki secenek daha var, konu sahibinin yasi kucuk, resmi nikah kiyilamadi. Ya da damat bey zaten baskasiyla resmi nikahli, yine bu sebeple nikah kiyilamiyor.
Adam kesinlikle evlidir değilse ne tutabilir cocuk olmuş 4 yıldır aileler biliyor. Bende çok şaşırdım.

Benim çevremdeki muhafazakar aileler arasında da dini nikahla evlilik adı altında aynı yuvayı paylaşıp, çocuk yaptıktan sonra resmi nikah kıyılacak diyenler vardı. Sebebini de anlamamışımdır bir türlü bana da ilginç geldi hep ama çok gördüm gerçekten. O sebeple muhafazakar kesimin nikahsız birlikteliği eleştirmesi bana tuhaf gelir.
Bana da cahil geliyor. Nasıl yaparlar diyorum ama düğünü yapınca imam nikahli evli olarak etrara duyulması yetiyor sanırım. Bende 17 yaşımda evlendirilmis biri olarak yasim dolana kadar resmi nikahsız durmuşum ama cocuk olan bir insan bunu bileemz duymamış olabilir o yaşta. Annelerimize hep bunu yaşadığımı için içim kırgın bir insan çocuğuna bunu yapar mı yapıyor işte. Yapan var ve kızıyorum. Şu an ben çocuğuma bunu asla yapamam mesela. Hesapta soramıyorum ki gittiler öbür dünyaya.

Hanımefendi yazdıklarımdan neler çıkarmışsınız şoktayım. Ben imam nikahı yapılmalı, imam nikahı yeterli diye bir cümle kurmadım. Benim anlayamadığım bu sitede nikahsız yaşamak, nikahsız ilişki, benim kararım gibi durumlar bu kadar savunulurken biri nikahsız yaşadığını, nikah kıymak için çabaladığını konu edinince bu kadar linçlenmesiydi. İmam nikahının tek başına nikah sayılmadığını ben de biliyorum ama konu sahibi bunu bildiğini ve yapılması için çabaladığını dile getirdiği halde yapılan lince anlam veremedim sadece.
Başka bir mesajınızda da çevrenizdeki(!) muhafazakar aileler çocuk olana kadar hep resmi nikaha karşı ya, bakış açınızın onlarla
benzer olabileceğini düşünüp yazmıştım.

Ayrıca çok nikah isteyen kadın, en başında resmi nikahı yapar geçer. O kadar basit ve masrafsız bir işlem ki neden baştan yapılmıyor diye sorguluyor insan. (Ailelerde kızlarını erkeklerin insafına böyle geniş geniş bırakıyor onu da anlamıyorum şahsen.)

Başka bir mesajınızda da çevrenizdeki(!) muhafazakar aileler çocuk olana kadar hep resmi nikaha karşı ya, bakış açınızın onlarla
benzer olabileceğini düşünüp yazmıştım.

Ayrıca çok nikah isteyen kadın, en başında resmi nikahı yapar geçer. O kadar basit ve masrafsız bir işlem ki neden baştan yapılmıyor diye sorguluyor insan. (Ailelerde kızlarını erkeklerin insafına böyle geniş geniş bırakıyor onu da anlamıyorum şahsen.)
Evet o şekilde ilerleyen aileler var ama ben bu durumu desteklemiyorum, çevremde bu şekilde yapanlara da anlam veremedim. Babasının sigortası gibi saçma nedenlerden tutun da kızın adına ev yapılacağı için damatta ortak olmasın saçmaladığına kadar varıyor sundukları bahaneler. Tabi ki hepsi de hukuka aykırı durumlar ve bu saçma nedenlerden dolayı nikahsız "evlilik" yapmakta bir o kadar riskli ve anlamsız. Ama netice de herkesin kendi düşüncesi anlamsız bulur geçerim neden linç edeyim ki? Ha bir de nikahsız yaşamayı savunup savunup kalkıpta neden bunu linç edeyim? Ben burada tabularım var dedim diye anormal olduğuma dair ne linçler yemiştim şimdi onlar konu sahibini linçliyor. Linçler umrumda değil bence konu sahibinin de değildir ama bu iki yüzlülüğe şaşkınım. Öyle ya da böyle ikisi birbirinden çok farklı olsa da neticede aynı kapıya çıkıyor. Birinde nikahsız yaşamak istemeyen birini linçliyorsun diğerinde nikahsız yaşayanı linçliyorsun.

X