Boşanmak için Mahkeme Günüm Belli Olmuş

hayat yeniden

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Aralık 2007
43
0
arkadaşlar ben eşimden boşanmak için dilekçe verdim ve mahkeme günüm belli olmuş ilk mahkemede neler oluyo bana anlatabilecek var mı lütfen

çok üzüldüm,inşallah hayırlısı olur...bu konuda duyduğum eğer iki eşte istiyorsa boşanmayı şiddetli geçimsizlikten tek celsede boşuyormuş hakim...allah yardımcın olsun...

arkadaşlar ben eşimden boşanmak için dilekçe verdim ve mahkeme günüm belli olmuş ilk mahkemede neler oluyo bana anlatabilecek var mı lütfen

arkadaşım, öncelikle boşanma davasının türünü bilmek gerekiyo
cevap verebilmem için. mesela anlaşmalı boşanma mı,
şiddetli geçimizlikten mi, terk sebebiyle mi, zinadan mı vs. vs.
bir sürü çeşidi var.
tahminimce şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası seninki.
bu durumda ilk duruşmada eşin senin iddialarına karşı cevap dilekçesi
sunacak mahkemeye. delillerin bildirilmesine, eğer daha önce bildirmişseniz
delillerin toplanmasına karar verilecek.
eğer özellikle çalışmıyorsan mahkemede tedbir nafakası talebini tekrarla.
çalışan bayanlar için de bazı mahkemeler tedbir nafakası verirken
bazıları vermiyor. o yüzden sen gene de nafaka talebini yinele.
çocuklar varsa seninle kalan onlara da tedbir nafakası vermesi lazım.
ilk duruşmada genellikle başkaca bişey olmaz.
yargılamanın ilerleyen safhalarında delillerin toplanması,
tanıkların dinlenmesi, eşinin ve senin maddi durumlarınızın
araştırılması yapılacaktır. sevgiyle.a.s.

davayı ben açtım eşime yalnız karşı taraf sorun çıkarabilir diyor avukatım.çocuk yok zaten bu ilk mahkeme ben tazminat ve nafaka talebinde bulundum eşimden .mahkeme çok uzar mı

davayı ben açtım eşime yalnız karşı taraf sorun çıkarabilir diyor avukatım.çocuk yok zaten bu ilk mahkeme ben tazminat ve nafaka talebinde bulundum eşimden .mahkeme çok uzar mı

Eşin ya boşanmayı kabul etmiyor ya da tazminat, nafaka konularında tepkili.
Dediğim gibi ilk duruşmada pek bişey olmaz. Tedbir nafakası bağlanır.
Delillerin bildirilmesine karar verir mahkeme. sonraki duruşmaya kadar her iki
taraf da delillerini bildirir. Delillerin toplanmasına karar verilir. Sosyal ve mali
durum araştırması yaptırılır. Sonra tanıklar dinlenir. Akabinde hakimde yeterli
kanaat oluştu ve bakaca bir delil yoksa karar verir. Bunlar herşeyin hızlı
yürüdüğünü varsayarsak minimum 3 duruşma demektir. Her duruşma arası en
az 1,5 aydan (iş yoğunluğu sebebiyle) 4,5-5 ay eder. Sonrasında tabi temyiz
boyutu var işin. Kararı taraflardan biri temyiz ederse dosyanız Yargıtay'a gider.
Ordan dönüşü de en az 1 yıl.

bu konuda pek bilgim yok.sadece okuyunca cok uzuldum yazayim dedim.canim allah hakkinizda hayirlisini versin.hersey gonlunce olsun.her dogan guneste bir cok umut saklidir.insallah yarin gunes senin icin dogara.s.

Eşin ya boşanmayı kabul etmiyor ya da tazminat, nafaka konularında tepkili.
Dediğim gibi ilk duruşmada pek bişey olmaz. Tedbir nafakası bağlanır.
Delillerin bildirilmesine karar verir mahkeme. sonraki duruşmaya kadar her iki
taraf da delillerini bildirir. Delillerin toplanmasına karar verilir. Sosyal ve mali
durum araştırması yaptırılır. Sonra tanıklar dinlenir. Akabinde hakimde yeterli
kanaat oluştu ve bakaca bir delil yoksa karar verir. Bunlar herşeyin hızlı
yürüdüğünü varsayarsak minimum 3 duruşma demektir. Her duruşma arası en
az 1,5 aydan (iş yoğunluğu sebebiyle) 4,5-5 ay eder. Sonrasında tabi temyiz
boyutu var işin. Kararı taraflardan biri temyiz ederse dosyanız Yargıtay'a gider.
Ordan dönüşü de en az 1 yıl.

anlaşmalı boşanmalar da bir yılmı sürüyor.bu nasıl iş yaw evlenirken 1 gün evleniyorsunuz boşanırken 1 yıldakafamçokkarıştı

Canım ben 8 yıl önce boşandım ama boşanmadan önce eşimi notere götürdüm(nasıl becerdinde adamı notere götürdün demeyim....:smiley-cool: bi şekilde hallettim) evde notere gitmeden önce ben sözleşmeyi hazırlamıştım zaten...çocuk bana ait eşya benim para benim tazminat şu kadar nafaka bu kadar diye hepsini kalem kalem yazdım..ertesi sabah notere gittik...dedim boşanma anlaşması yapmak istiyorum tabi o zamanlar daha evlilik-boşanma anlaşması gibi şeyler yok noter dedi ben ne yapayım siz anlaşmışınız gidin mahkemeye bitirin....
olmazz dedim ben yazdıklarımın noterden imzalı bi sözleşme haline getirilmesini istiyorum..
noterde ne işe yarayacaksa yapalım bakalım dedi...(tabi çok işime yaradı)
neyse yazdı çizdi imzaladı vs. ben kagıdı koydum cebime...
ertesi gün avukat bile tutmadım kendim gittim boşanma davası açtım...
mahkeme günüm geldi gittim mahkemeye tabi mustakbel eşimde gelmişşş...
zaten dosyamda noter anlaşmam var...
hakim sordu bu anlaşmayı kabul ediyormusun...
eşim dediki kabul ediyorum ama ben bu anlaşmayı imzalarken çok sarhoştum ne imzaladım maddeleri bilmiyorum...
hakim bagırdı eşime bu anlaşmanın bi nüshasıda sende var nasıl bilmiyosun ne imzaladıgını...
eşimde tık yok...
hakim tekrar sordu sözleşme şartlarını kabul ediyomusun...
eşim azarı yiyince ediyorum dedi...
zaten ben sözleşmede tazminat ve çocugun nafaka bedelini belirlemiştim...
banada sordu kabul ediyormusun diye ....evet dedim...
ilk mahkemede boşandım ...
adliyeye evli girdim bekar çıktım...
Kötü KazenKötü Kazen

anlaşmalı boşanmalar da bir yılmı sürüyor.bu nasıl iş yaw evlenirken 1 gün evleniyorsunuz boşanırken 1 yıldakafamçokkarıştı

Hayır anlaşmalı boşanma farklı birşey. Anlaşmalı boşanma dediğimiz şey
her iki tarafın da boşanmayı kabul etmesi, velayet, nafaka, tazminat, eşya
vs. her konuda ortak kararı varmış olmaları ve bundan da önemlisi en az 1 yıllık
evli olmaları halinde söz konusu olur. Bu durumda anlaşmalı boşanmalar tek
duruşmada sonuçlanır.

canım öncelikle hakında hayırlısı olsun.Bnede ilk duruşmamı geçirdim 1 ay sonra 2. dusmam var.ben ilk duruşmada avukat tumamıştım.eşim tutmuştu.ben ilk duruyşmamdan çıkar çıkamaz avukt tuttum.senin avukatın var sanırımİlk duruşmada hakım sana neden ayrılmak istediğine soruyor ve eşinede soruyo.Sadece şiddetli geçimsizlik deme anlat sunları sunları yasadım diye.soınra sana neler istediğini soruyır hakım sonra isteklerini sırala hıı jbu arada isteklerinin birini dahı untma cunku söz hakkı bir kare verildi bana sanada ilkj durusmada söz hakkı bir kere verilebilir.Sonra hakım eşinide dinledikten sonra ikinci duruşma tarihini belirtiyor ve tanık istiyor tanıkların bildirilmesi içinde gun veriyor Sonra o bun içerisinde sen şaitlerini ayarlıyosun ve mahkemeye bildiriyosun avukatuın varsa bu işleri o yapıyor.ilk duruşmanda tedbir nafakası istediğini belirtki hemen bağlansın.Sonrasındada 2. durusma gununu bekliyosun.

X