Bize biraz irade lazım =)

nanaclementine

Üye
Kayıtlı Üye
18 Temmuz 2012
2
0
Merhaba hanımlar malum konuya girmeden önce kısaca kendımden bahsediyim. 24 yaşındayım yaklaşık 3 hafta öncesıne kadar kilom 66-67 arasında değişiyordu.Hikayeme başlamak istiyorum ama işin öncesini de anlatmam gerek. Yaklaşık 5 senedir dönem dönem diyet yapıyor spora başlıyor bir hafta geçmeden ara veriyor 3-5 kilo verdikten sonra rehavete kapılıyor verdıklerımı misliyle geri alıyordum. Hatta bi ara olayı abartıp sadece kahveyle geçiriyordum tüm günümü.Tabi hüsranla sonuçlanıyordu ve özenerek aldıgım elbıselerım dolapta gıyılmeden eskımeye devam ediyordu. Sırf bu yuzden gıdemedıgım tatıllerı, gece gezmelerını ve doğum günlerinin sayısı yok ve yine sırf bu yuzden evden dahi cıkmak ıstemediğim anların. Hatta bi ara evı ciddi ciddi ''konforlu alanım'' ilan edip nasılsa burda rahatım dıyıp elıme gecenı hoop mideye yuvarladıgım günler var. Yapmak için ertelediklerime yatırmam gereken parayı diyet ve sağlıklı beslenme kitaplarına yatırıyor olmam da cabası. Üniversite hayatım boyunca kız arkadaşlarımın hepsının benden zayıf olması, benden daha kılolu ınsanların bıle gözümün önünde ınanılmaz derecede kılo vermelerı kendıme olan ınancımı ve ırademı sorgulatıyor veremedıgım kılolarımdan ve cogu zaman kendımden nefret ettırıyordu. Kim ne derse desin bu ıs bır sure sonra kompleks halıne gelıyor ve bataklık gıbı kurtulmak ıcın gercekten cabalamazsak ıcıne cektıkce cekıyor. Insan yapabılecegı ve basarabılecegı dıger her seyın önune bahane olarak kılolarını koyabılıyor. Şu cumlelerı bır yerden tanıyorsunuzdur ''şu kılolarımı bı verıyım de.. ,ay bıraz ıncelıyım de... '' ve bu yapıyım da- edıyım de lerın devamının gelmedıgını de bılıyorsunuzdur.Defalarca hırslanıp kurtulmaya kararlı oldugum günlerden bırınde işe sadece sıvı tuketerek başladım ve sok dıyetlerime bir yenısını ekledım 3 günün sonunda bayılmak üzereyken ''tamam dedim, yeter, devam etmiyorum'' sonra yenıden isveç diyetleri hollywood diyetleri lahana dıyetlerı yapmaya başladım sonuç güzeldi 2 hafta ıcınde eriyor sonra yıne pantolonlarıma sıgamıyor tum gun yorgunluk cekıyor ve B12 eksıklıgı ile kansızlıktan dolayı enerjı veren ne bulursam tüketip kendımı ayık tutmaya calısıyordum. Sebze yemekten ve et yemekten nefret ettıgım ıcın her dıyet bana ıskence gelıyor, karbonhidrat dıyetlerıyle yaglarımı erıtmeye calısıyordum. Şekerden , troidden ve başka seylerden suphelenmeye başlamıstım bir sabah kan tahlılı yaptırıp en azından yorgunlugumun sebebını anlamak ıstedım ve sonuç berbattı B12 sevıyem ve kan depolarım normalın okadar altındaydı kı doktor bana: '' sen neyle beslenıyosun? hayır yanı söylede bılelım, böyle dusuk degerler hayatımda görmedım'' dedi. Hemen b12 ıgnelerıne basladım ılk 2 gun hıc bırsey anlamadım ama sonrakı gun hem ıstahım hem de enerjım duzene gırdı kan hapları ıstah acıyor derlerdı dunyanın en saçma seyı bence.Tam tersı ıstahım duzene gırdı. Artık yorgunluk hıssetmıyordum spora başlamak ıcın bundan daha ıyı bır fırsat bulamazdım. 1 hazırandı dıyet ıcın secılmış harıka bır tarıh.Akşamdan planladıklarımı uygulamak uzere sabah erkenden kalktım.esofmanlarımı ve spor ayakkabılarımı gıydım bu arada spor ayakkabılar bu süreçte yaptıgım en mantıklı ve geçerlı yatırımdı, (sporcuların gıydıklerı ''performans ayakkabılarından aldım ınanılmaz rahat her adımda ucuyor hıssı verıyor resmen=D) 6bucukta evımın yakınındakı parka gittim ve başladım turlamaya 1-2 derken 3 turu tamamlayıp evıme döndum yaklaşık 5 km yapıyor. Spor sonrası yaklaşık 1 saat tokluk hissediyordum ve o 1 saat ıcınde kesınlıkle su dısında hıc bır sey yıyıp-içmedım. Sonra kendıme 1 buyuk fıncan sekersız sütlü bir kahve yaptım bunu her sabah tekrarladım garıp bır sekılde öğlen 1 e kadar aclık hıssetmıyordum. Öğlen yemegımı cok guzel yedım ekmegı tamamen kestım onun yerıne ıcıne bır avuç bulgur atılmıs sebze yemeklerını tercıh ettım tabı yanına da (antıoksıdan özelliğini gözeterek) ayran içtim, tatlıyı ilk 2 gunun gazıyla canım hıc cekmedı 3. gun ıster gıbı oldum ama orta sekerlı bır turk kahvesıyle bu krizimi gecıstır iverdim .Bu arada kahveyı abartmadan ve kremasız, yagsız sütle ıcersenız hem çarpıntı yapmıyor hem de mıdenıze bır zararı yok. Akşamları 6dan sonra hıc bır sey yemedım ve akşam yemeklerımde de sadece meyve -sebze yedım ara ögunlerımı salatalıkla gecırdım bol bol dere otu ve yagsız lor peynırı tukettım , bır gun ayran ıcıyorsam ertesı gun aksam sekersız ev yogurduyla karıstırılmıs meyve tukettım. Sporun faydalarını anlatmama gerek yok tabı ama ondan da kısaca bahsedıyım: ilk hafta her sabah 5 km yurudukten sonra bacaklarımda cıddı anlamda sıkılaşma farkettım zaten elma tipli bir vıcuda sahıp oldugumdan ılk once bacaklarımdan kilo verıyorum. Temel problemım olan bel ve kollar ıcın ılk 2 hafta hıc bır sey yapmadım ama yuruyus öyle guzel bır seymışkı kendılıgınden erımeye başladı her ıkı bölgemde. 1 hazırandan berı bu sekılde 8 kılo verdım ve vermeye de devam edıyorum, üstelık dun kan tahlılı yaptırdım degerlerım de duzelmıs yanı kilo vermeyı bırak saglıklı bır ınsan oluyorum yenıden. Daha anlatıcak cok sey var ama sımdılık bu kadar yazabıldım ara ara evde hazırladıgım çaylardanda ıctım tabı ama abartmadım cunku bende baş dönmesı yapıyor. Özetle hersey hallolur butun bu kılolar gıder ben başarabıldıysem herkes başarır. Sadece bıraz irade ve ınanc gerek. Nolur kendınıze olan ınancınızı kaybetmeyın. Kilo kaybedın sağlık kazanın. devam edicek. şimdilik görüşmek üzere... =) (DİYET LİSTEMI DE YAZICAM umarım işinize yarar )

Son düzenleme:
tebrik ederim cnmgerçekten hem sağlıklı olmuş hemde güzel kilo verebilmişsin,bende 2 ayda 10 kilo verdim ama bu ayım boşa gitmiş,devamlı spor yapıyorum 3 gündür onuda bıraktım,halsizim yapasım gelmiyor,aklım fikrim hep yemektebi 9 kilo daha versem çok iyi olucak

kilo veremediğim için sinirlenerek 2 gündür aldığım kalori miktarı 400 500'ü geçmiyo,tabi 600 700 kalori falan alıyorum ama yürüyüşle yakınca günde 500 kalori civari almış oluyorum ama kilo veremiyorum (

Son düzenleme:

tatlım kilo veremıyorum deme beynımızı şartlıyoruz ben motivasyonum düştüğü zamanlarda youtube da vıdyolar ızledım How can I weighth lost yazınca onlarca video cıkıyor ( mesela buda onlardan bırı http://www.youtube.com/watch?v=S_dlkjwVItA ) ve kılo verenlerı görunce ben nıye yapamıyım kı dıyorsun, üstelık 130-140 kılo olup da 50-55 e dusenler var biz 10-15 kıloyu cok daha rahat verebılırız umudunu sakın kaybetme, bir dilim pastadan alıcagın hazla zayıfladıktan sonra ıstedıgın elbıseye gırebılmenın verdıgı haz arasında daglar kadar fark var sadece bırazcık sabır. Sporu sakın bırakma spor yaptım nasılsa dıye yemeyı abartma hep ölçülü ol dinimiz de bunu emredıyor orucun da mantıgı bu zaten nefsı terbıye etmek, hıc spor yapamadıgın gunler bıle yarım saatcık yuru yada evde mekık cek ınan faydasını göruceksın =))

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…