Aile Planlaması birileri yardımcı olsun lütfen???

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

epiktatos

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Mayıs 2009
42
3
40
selam çok uzun zamandır siteyi takip ediyorum ama birgün kadın adayı olcağımı hiç düşünmemiştim:) şimdi yardıma ihtiyacım var. önce durumumu anlatayım ona göre birileri fikir versin ne yapcağımı bilmiyorum çünküsenağlama
nişanlıyım ve temmuz 18inde düğünüm var.ilk üniversiteyi bitrdim mesleğim üzerine devlet dairesinde çalışıyorum memurum yani. bir taraftanda zorlu bi üniversitede inşaat mühendsliği okuyorum. nişanlımla 10 yıldır beraberizŞeniz 26 yaşındayım ve artık evlenelim dedik. ama okul bitene kadar hamile kalmamam gerekiyor. eğer kalırsam okul bitmez kesin atılırım. çünkü şimdiden okul uzamış durumda bide hamile kalırsam doğurdum büyüttüm diyene kadar yıl hakkımı doldurmuş olurum. okul daha önemli ama evlenmemde gerekiyordu. şimdi kesinlikle hamile kalmak istemiyorum okul bitene kadar. ama biter bitmezde anne olmak istiyorum çünkü emzirmek istiyorum. okurken hamile kalırsam yıllardır çabam boşa gitcek okulu bırakcam çünkü bebek benim için daha önemli olur. kürtaja karşıyım yani. yaaa özetle kesinlikle hamile kalmamak için ne yapmalıyım ve okul bitince hamile kalmak için ne yapmalıyım. anne olamazsam okul yüzünden kahrolurum. ama okul devam ederken hamile kalırsam 3/4 oranında kahrolurum. piff yardım edin yaa vallahi ağlıcamsenağlama

Hayatım ağlayıp kahrolacak bir şey yok. Bir sürü güvenilir doğum kontrol yöntemi var, tek yapman gereken şey bir kadın doğum uzmanına baş vurmak. O sana en uygun yöntemi zaten belirleyecektir. Aman kuzu tek derdin bu olsun. Şimdiden mutluluklar.

bide kondom benim için riskli, iğne düşünüyorum ama oda regl oldurmuyor diyorlar. benim reglim 1 hafta geçsin şişiyorum adım bile atamıyorum. hapıda unuturum kesin çünkü çok yoğun koşuşturmacalı bi hayatım var. ne kullancam şimdi. nişanlım kondom harici korunamaz mı acaba?

en kesin yöntem doğum kontrol hapı.bıraktığın anda hamile kalabilirsin

Korunamaz. Ama prezervatif de oldukça güvenli bir yöntemdir, neden riskli olsun ki senin için? İğne aslında çok pratik, 1 aylıkları var, 3 aylıkları var. Ama doğum yapmamış kadınlara pek önermediklerini duydum. Bunu doktoruma sormuştum aslında, alakası yok demişti. Sadece iğneyi bıraktıktan ancak bir kaç ay sonra hamile kalınabiliyormuş o kadar. Ben senelerce kullandım hiç bir problemim de olmadı. Bak bir de kola ufak bir operasyonla bir çubuk takıyorlar. O da çok güvenli bir yöntem.

iğne banada pratik geliyor aslında:1rolleyes: hergün ilacı unuttum riski olmaz hem. gece yatarken alayım die kendime diyorum ama yorgun olunca hep uyuyakalıyorum. hapı kesin unuturum. ama iğneyide doğum yapmayanlardan kullanan çok duymadım. piffff her güzelliğin bi sıkıntısı var işte. sen 10 yıl bekle ama beraber olmaya kork kaydirigubbakcemile3 yani ilk geceden falan korkum yok acı severim ama ya hamile kalırsam pfffffffkaydirigubbakcemile2

Ben bir yıl kadar hap da kullanmıştım canım.
Unutmamak için hapı yastığımın üzerinde bırakıyordum, ya da geceliğimin arasına koyuyordum katlarken, gece yatarken o kendini hatırlatıyordu :) Telefonumu da kurmuştum, her gün aynı saatte çalardı. ınsan bi saatten sonra alışıyor zaten.

arkadaşlar ilişkiden sonra erkek dışa boşalsa yine de hamile kalma riski var mı?

ya peki okulun bitmesine ne kadar var bencede sana en uygunu hap gibi geliyor geri çekmede riskli çünkü ben bu yolla hamilekaldım bebişim var ve benimde kariyerim altüst oldu ama olsun annelik en güzel ve en zor meslek

3 yıl var daha belkide 4 yıl ama 3 diyelim:) sonrasındada kariyer anlamında yapmam gereken işlerim var ama bebekten önemli değil. buarada dün doktora gittim yasmin verdi. ilaç için raporda verdi kurum karşılıcak anladığım kadarıyla.ama 2 ay öncesinden başlaman gerekirdi dedi. ilk adetten sonra başlıcam ama 2. adet bitimine kadar risk devam etcekmiş. başka yöntemlerle korun ilk zamanlar dedi.kondom yani ama oda ilk gece sorun oluyormuş öyle diyorlar.ne yapılması gerekiyor bilmiyorum. iğne içinde adet düzensizliği çok yapıyor sıkıntısı çok dedi o yüzden hapa başlasan iyi olur dedi bende iyi hade başlayım dedim:) bide ultrason çekti ki o sırada oturttukları koltuk korkunçtu :S bundan sonra hep koltuğa oturcak olmak dahada korkunç of Allahım of kadın olmak ne kadar zor bişeeeeee

:)))) Senin daha başına neler gelecek nelerrrr... koltuğa şükredeceksin :))

Şaka şaka... :teselli: korkma a.s. .... ya da kork bilemedim naniknanik ayyyyy.. çok gıcığım bugün biliyorum :tomato: sositososito

ya ben 3 yıl boyunca kadın olcam diye teklifi kabul etmedim. enfeksiyon alttan muayene doğum gibi korkularımdan :) zor ikna oldum zaten beni caydırma kaç yıldır bekliyoruz zateeen

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…