BIRADS 3 Çıkan Sonucum ve Korkularım

yesmakarna

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Şubat 2022
128
55
30
Herkese merhabalar. Arkadaşlar bundan 2 ay önce sol göğsümde oynayan birşey farkettim ve doktora gittim. Biri 1.5 cm civarında biri de 5 cm olmak üzere 2 adet düzgün sınırlı solid hipoekoik lezyon çıktı. Radyoloji uzmanı parantez içinde (fibroadenom?) yazıp birde soru işareti eklemiş yanına. Sonuç olarakta BIRADS 3 demiş. Doktorum “%99 ihtimalle kötü bir durum yok. Sadece 5 cm biraz büyük olduğu için ağrı yapabilir belki alınsa daha iyi olur ama yinede 2 ay sonra tekrar gel bakalım ona göre bir yol izleriz” demişti. Yarın kontrole gidicem. Ama ben 2 aydır heryerden bunu araştırıyorum ve çok korkuyorum kötüye çevirir diye inanın içim içimi yiyor Hani kötü birşey olmasa bile nerdeyse düşüne düşüne sürekli kendimi muayene ede ede kötüye çevircem o kadar panik halindeyim… Bu arada 2 senelik evliyim ancak henüz çocuğum yok yani emzirme vs yok… Acaba içinizde sonucu BIRADS 3 çıkan var mı? Sizler nasıl bir yol izlediniz? Ben çok mu endişe ediyorum

13 sene önce ameliyat oldum sol memede 3 adet kitle vardı kocaman olmuşlardı evlenmeden önce vardı 1 sene sonra evlendim ve doktora gittim hemen ameliyat dediler ameliyat oldum ve 13 yıldır takipteyim 6 ayda bir ultrason çekiyorum şuan her iki memede fibroadenom ve kistler mevcut bırads 3 kategorisinde fibroadenomlar memenin iyi huylu kitleleri kadınların çoğunda oluşan iyi huylu kitleler korkma kansere çevirmezler sadece 6 ayda bir ihmal etme ultrason çektir ameliyat olursan yine çıkarlar ameliyat çare değil

Canım bende fibrokist var iki ay önce ağrıdan kolumu kaldıramıyordum senin gibi biradis üç alti ay sonra kontrol senin gibi korktum ağladım yazmadim mekala kalmadı genel cerrahi gittim de bana iyi huylu her kadında oluşan kistler önemsiz bir şey meme yapını bozamam kistler bende sürekli muane ettim şimdi de boğaz ağrısı yaşıyorum oda ayrı zaten üç tane ultrason çektim üç aydır ağrıyor mahvetti beni anksiyete bozukluğu var bide bu arada genel cerrahi uzmanı Dr bana ameliyat olsa bile yine kistler olur dedi

İşte kesin fibroadenom demediler kesin olarak. Ultrason sonucunda da fibroadenomun yanında soru işareti var… ama kategori olarak birads3 yazılması beni çok korkuttu. Gerçi bir doktora daha danıştım korkma çoğu kadının bu kategoride lezyonu var hemen hemen hepsi de iyi huylu oluyor dedi. Bakalım yarın anlayacağız 2 ayda neler olmuş

Benimde kolumda koltukaltımda ara ara ağrı oluyor. Ve evet bende duydum ameliyat olsa bile tekrarlayabiliyomuş. Ah işte anksiyete çok kötü bende de var orda o birads 3 ü gördüm ve panik başladı. Ya daha kötüye çevirirse diye çok kişiye danıştım herkeste var korkma diyorlar ama elimde değil malesef…

İnsanın elinde değil maalesef iste orayı umursamıyorum boğaz ağrısı şuan tedirginnim boğaz ağrısı beni kaygıya sebep oldu ne yaptığım belli değil..

İnsanın elinde değil maalesef iste orayı umursamıyorum boğaz ağrısı şuan tedirginnim boğaz ağrısı beni kaygıya sebep oldu ne yaptığım belli değil..
Ben 1 senedir her türlü hastalıktan şüphelendim kendimde. Tam atlattım rahatladım derken şimdi de bu çıktı. Malesef benimde yapım böyle sağlık anksiyetesi olan bi insanım. Keşke olmasam. Çok özeniyorum şöyle herşeye pozitif bakabilen, rahat olabilen insanlara. Umarım birgün bizde bu korkularımızı yeneriz

Ayy hiç sorma bende özeniyorum.. Allah büyük Rabbime teslim oldum inşallah rabbim şifa verir ben internet girdim karsima çıktığı günden beri böyleyim canım inşallah senin de benim Bizim gibiler de rabbim şifa versin.... Şuan elim boğazım da ayna karşısında orami burama bakıyorum ilgeniyorum o yetmiyormuş gibi etrafımizdaki insanlar bizden bikiyo ve saçmalıgimizi düşünüyor lar

Bende de sağlık anksiyetesi var, artık ya hastaysam diye üzülmek yerine, neden kötü bir şey olsun ki düşüncesini oturtmaya çalışıyorum. Ayrıca hasta olmamız öleceğimiz anlamına gelmiyor, hayırlı uzun sağlıklı ömürlerimiz olsun inşallah.

Açıkçası beni ölümden çok o hastalık süreci çok korkutuyor. Bilemiyorum belki çocukluk travması belki genlerimden geliyor bu anksiyete… çünkü annemde böyleydi antidepresan kullanmadan önce. O da doktor doktora gezerdi. Çok kızardım ona şimdi ben aynısı oldum. Allah hiç kimseye çekemeyeceği dert vermesin derman aratmasın gerçekten. Herşeyin başı stres. Olan sağlığımı da bu korkularla bozucam valla bu gidişle…

Aynen aynen benimde eşim dostum ailem herkes bıktı. Anlatamıyorum işte o korkuyu onlara. Bak bende öyleydim bi ara daha kötüydüm şuanki halimden. Düşüne düşüne hergün ağrılar çekerdim saçma sapan değişik ağrılar acılar. İnan bi ara bacaklarım tutmadı 1 hafta yataktan kalkamadım o kadar kötüydüm. Sonra yavaş yavaş o düzeldi psikolojimi de biraz toparlamıştım. Resmen herşeyi düşünerek yapıyorum düşünce gücüyle hasta eder mi yaa insan kendini. Ben ettim. Yarını da atlatayım hayırlısıyla artık kesin bir psikoloğa gidicem hayat böyle geçmiyor…

Kızlar merhabalar. Aynı sorun bende de var. Bırads 3. Üç aydır kabusum oldu. Anksiyetem var. Aklımdan bir an olsun çıkmıyor. Ocakta kontrole gideceğim

B
Bende de var canım ve şuan agriyo senin gibi üç aydır ağrıyor ve anksiyete bozukluğu var üç aydır hayatı zindan ettim doktor önemsiz kist meme yapını bozamam kistler önemsiz tekrar oluşan kistler olur dedi ve agriyo zaten boğazım üç aydır agriyo üç aydır böyleyim üç ay sonra meme usg yapılacak iste bakalım nasıl anladin ağrısinu

Canim hic endiselenme ben bu islerin icindeyim senelerdir,hic endiselenecegin bir durum yok fibrokist fibroadenom cogu bayanda olan birsey ve zararsiz cok buyuse bile kotuye cevirmez ama duzenli kontrollerini yaptir icin rahat olsun doktorda sana yuzde 99 demis zaten daha neden kendine dert ediyorsun bende 10 senedir fibrokistler var onemsiz seyler ben basindan beri korkmadim cunku dogal bunlar etrafimda okadar cok bayanda varki

Bende ağrı yok. Rutin kontrolde çıktı. Beni mahvetti. Kontrol altında olunacak dendi. Birkaç doktora gösterdim. Kadın doğum doktorum normal dedi. Bu doktoruma ameliyat olmak istediğimi söyledim. Normalde almam ama seni biliyorum. Evhamlısın. Ne zaman istersen alır patolojiye gönderiyim dedi. Gerçekten anksiyetem var ve kendisi biliyor. Boyutları ne seninkinin

Yazmıyor boyutları canım fibrokist memeler yazıyor iki USG çektim ikisi aynı koltuk altim ağrı var di özelikle âdet dönemi ve yumurta dönemi agriyo du gittim de böyle işte canım bende çok korkuyorum ve sayiss kan değerleri acılık akciğer röntgeni karın röntgeni ne dersen hatta endoskopiye girdim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…