Bir sürü kist çıktı ama doktor "önemsiz" diyor...nasıl ya?

MonaPisa

Nirvana
Kayıtlı Üye
20 Mayıs 2008
5.889
67
52
Hanımlar, uzun bir süredir zamansız ara kanamalar ve zaman zaman sancı şikayetiyle 2 ay kadar önce doktora gittim.

Her türlü tahlil ve tetkik neticesinde doktor bana (hormon testi gayet normal çıkmasına rağmen) erken menopoz belirtileri gösterdiğimi (36 yaşındayım) ayrıca sağlı sollu her iki yumurtalıkta da 7-8'er adet kist olduğunu söyledi. Demesine göre bu kistler kullandığım aylık korunma iğnesinden kaynaklanıyormuş, olgunlaşmayan yumurtalarmış ve önemli değilmiş.

Polikistik over sendromunun bacaklarda tüylenme gibi belirtilerini göstermeme rağmen öyle olmadığını, kistlere de müdahale gerekmediğini söyledi.

İyi de duyuyorum bunlar patlıyormuş bazen. Sizce inanayım mı doktora? Yoksa başka bir doktora daha mı gideyim? Offf çok da zor geliyor bütün o tahlilleri sil baştan yaptırmak. Akıl verin bana.

canım korkama doktor cidi bi şeyy olsa mutlaka derdi için rahat etmiyosa iyi bi uzmana daha gıtt ama doktoruna güven bence geçmiş olsss tahlıllrı nıye baştan yaptırasın kı onlaral gıt doktora yeterlı bence

Sağol canım, belki de evham yapmamalıyım ama halen sancım oluyor zaman zaman, madem bir şeyim yok bu sancılar niye?
Bir tıp merkezinde muayene olmuştum ben, şimdi menopoz falan da girince işin içine bir üniversite hastanesine gitsem mi diye düşündüm, onlar da hep yeniden isterler tahlilleri bilirsin.

canım sen başka doktora git bence.çünkü kist olunca doğum kont.hapı veriyorlar geçiyor.pko değil madem kesin geçer.bendede tedaviden sonra oluyor.d.k.hapı geçiriyor hemen.

Çok geçmiş olsun elma arkadaşım......sonuçta polikistik vakalar önem arzeder.....hele ki aşırı tüylenme, akne-sivilcelenme olayları sözkonusu ise,,, mutlaka başka bir doktora da görün için rahat etsin,,, 7-8 adet kist demişsin,,çapları ne kadar acaba?? kistlerin çapları büyüdükçe ve içinde bulundurdukları sıvılar yada solid(katı) maddelerin kıvamı arttıkça tehlikeli hale gelirler. Bazen de torsiyon adı verilen ve acil müdahale gerektiren durumlar ortaya çıkar. Torsiyon çapı bir hayli genişlemiş bir kistin(türü ne olursa olsun) kendi kendini boğması ve yaşamsal tehlike oluşturmasıdır. Kistlerin türlerine,çaplarına,bulundukları yerlere ve de nihayetinde içinde bulundurdukları katı yada sıvı materyallere göre laparoskopi denilen kapalı ameliyat yada laparotomi denilen açık ameliyat yapılabilmektedir. Kistin karakteristik özelliği doktorun tıbbi tekniğini de büyük ölçüde etkiler,,,,,,,polikistik over doktorunun dediği gibi önemsiz bişiy değil ki,,,,alallaaa,yaklaşımını tuhaf karşıladım ben açıkcası,,,,,sonuç olarak kistler torsiyon yapmasa bile hormonal dengeni etkiliyolar,,,,,o yada bu sebeble oluşmuş olmaları çok önemli değil ki,,,,yerleri,çapları ve sayıları çok mühim,,,doğum kontrol hapları ile küçültülüp yok edilemeyeceklerse mutlaka operasyon gerekecek,,,,çok acil şifalar diliyorum elma arkadaşım......çok çok geçmiş olsun.....CADIARZU

Çok çok teşekkür ederim, kistler sağlı sollu yumurtalıklarda totalde 15-16 adet kadar ama boyutları hakkında şu anda tam emin değilim, tahlil sonuçlarım evde, iş çıkışı bakarım ne kadarmış. Doktor bana pko olmadığını söyledi aslında, bunların olgunlaşamadığı için bünyeden atılamayan kistler olduğunu söyledi. 8 ay öncesine kadar doğum kontrol hapı kullanıyordum zaten. Sonra iğneye geçiş yaptım. Eğer bu kistleri bu kadar kısa sürede iğne yaptıysa o zaman bu iğneyi de kesmek lazım. Ama kesmene gerek yok da demedi. Anlayacağın tatmin olamadım ben, sancım sürüyor halen zaman zaman. Galiba en doğrusu bir uzmana daha görünmek bu durumda.

öncelikle geçmiş olsun.her adet döneminde zaten çok sayıda kistimiz oluyor.bunlar olgunlaşmayan yumurtalar oluyorlar ve atıyoruz onu kendi kendimize.irili ufaklı bir sürü oluyorlar.....adı kist oldugundan bizi biraz tedirgin ediyor.patlayan kistler farklı kistlerdir..eger onlardan olsaydı dr uyarırdı mutlaka.riski göze almazdı.ama için rahat etmiyorsa bir başka dr a git.ne kaybedeceksin ki?en azından kafan rahat olur..sağlıklı günler.....

canm doktorun doğru soylemiş.onlar geçicektır.korkma ve kendıne stres yapma geçmiş olsun

Ancak bebek istediğiizde tedavi eder, çünkü polikistiği şimdi tedavi ettiniz diyelim 6 ay sonra gene 6 tane kist olur baş edilemez.Bebek sahibi olmak istediğinizde tedavisini yapacaktır. Bunun tedavisi doğum kontrol hapıdır,malum oda mütemadiyen kullanılmaz ki...o yüzden doktor şimdlik ellememiş bence..

bence hemen baska bı doktora gtmelısın hafıfe alınacak bısı deıl:teselli:

benimde yumurtaliklarimda kist vardi ama kendisi yok oldu emin olmak istiyorsan baska doktorada git canim gecmis olsun

cnm bahsettigin şeyler folikül kisti zannediyorum.bunlar normal şeyler her on kadından 8 inde olur.zamanla kendiliginden kaybolur ve zaman zaman tekrarlar bunlar olgunlaşmamış yumurta hücreleridir sevgilerle...

cnm bahsettigin şeyler folikül kisti zannediyorum.bunlar normal şeyler her on kadından 8 inde olur.zamanla kendiliginden kaybolur ve zaman zaman tekrarlar bunlar olgunlaşmamış yumurta hücreleridir sevgilerle...

Sağol canım, zaten doktor da önemsiz olduğunu söyledi. Beni huylandıran tek şey zaman zaman sancılarımın halen devam ediyor oluşu. Öyle kafaya takmıyorum, pimpirikli bir insan değilimdir ama elbette ileride daha çok can sıkmaktansa tedbirli olmakta fayda var.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…