Bir sorun var! Ne yapmalı? Fikirleriniz çok önemli.

immanuelkant

Antepli:))
Kayıtlı Üye
27 Ocak 2014
758
525
iyi akşamlar hanımlar :)

Bu sorunun kökeni beni sevindiren bir şey aslında. Konu annem. Kendisi 52 yaşında, ben tek evladıyım. Babamı 6 yıl önce kaybettik. Annem klasik karadeniz kadınıdır, tipik oğlak burcu, feci inatçı, göz önünde olmayı sever ama göze batınca da ürker, kafası hep karmakarışıktır, bugün dediğini yarın onaylamaz, 3. şahısları hep tehdit olarak görür vs vs. paranoyak da bir insandır ama çok saftır, ilginç bir karakter yani, son 1 yıldır evlilik lafı geçiyor ağzından şakayla karışık. ben hiç bir zaman tepki koymadım bilakis ah ne güzel olur çok sevinirim yalnızlığına yoldaş olur gibi telkinlerde bulundum. her defasında da aman saçmalama ben hala babanı seviyorum. şaka yapıyorum bu yaştan sonra evlilik benim neyime der. ara sıra bu laflar açılır hep aman benim neyime neyime ben senin başına üvey baba getiremem.. (yaşım 23 ve annemle çok sık kalmıyorum işim gücüm okulum var.) bugün boştum saat 12ye kadar yatak keyfi yaptım, 11 gibi uyanmıştım ama ses çıkarmadım telefonu çaldı, sesini olduğu gibi duyuyorum odamdan, arayan muhtemelen bir erkek ve konuşmalar şu şekil;

-aa sen misin?
- yoo özlemedim ne özlicem seni ya, merak da etmedim, telefonunu bi yerde düşürmüştür bi şey olmuştur dedim sonra aklıma bile gelmedi valla..
-hayır, hayır çıkamam dışarı işlerim var. hem ne görüşmesi yahu? düşünüyorum henüz.
-babam da ne yapsın işte bildiğin gibi. (hep tafralı, atarlı konuşuyor)
-erleichda da aynı okul falan uğraşıyor işte. ben de evdeyim, ev işleriyle uğraşıyorum napıcam sanki.

karşı tarafın sesini duyamadığımdan sadece annemin söylediklerinden hatırımda kalanlardır bu yazdıklarım.

bu tarz konuşmalar, 1 saat kadar konuştular ama tam olarak hatırlamıyorum. konuşmalardan anladığım kadarıyla adam uzaktan tanıdığı, aynı memleketli, aileyi falan tanıyor(bu adamın lafı daha önce geçmişti, hatta ilerde evlenmek gibi bi şey düşünürsem onla olur demişti) adamın da eşi vefaat etmiş yıllaaar önce..

telefonu kapatıp beni uyandırmaya geldi, kalktım kahvaltı falan hazırladık, normalde aksi aksi takılır ama bu kez yüzü gülüyor ay dur ben koyayım çayı kızım vs gibi nazik tavırlar. bi mutlu yani. bi şey demedim tabi. 'ay sen uyurken bi arkadaşım aradı sürekli nasihat ediyor hihihih uyurken kapıyı camı iyi kapatacakmışım, bahçeyi kontrol edecekmişim hihiihih sanki ben bunları yapmıyorum da hihihihiih' hadi ya bak seni düüşünmüş işte dedim. yine bi şey sormadım. çünkü alacağım cevaptan adım gibi eminim.. NE ALAKASI VAR BE! KADIN ARKADAŞIM İŞTE ARADI ÖYLE SOHBET ETTİK. (insanı çıldırtır)

sizden şu konuda tavsiye vermenizi istiyorum; annem bu konuştuğu insan her kimse ruhunu okşuyor belli yani mutlu falan ama adamı sürekli tersliyor ayol! bi yere kadar yani di mi naz da? adama da telefonda ofla pufla tavır al. belli ki güzel güzel bir diyalog ve gelecek idame ettirmek istiyor adam ama bizimki sürekli kaçıyor yani hani kendini ağırdan sat diye bi şey vardır ya bizimki sanki lütfedermişcesine davranıyor abartıyor. sonunda karşısındaki de pes edicek bu sefer kendi de üzülecek.. ben isterim ki görüşsün, evlensin mutlu olsun çünkü başka evladı yok, ben yarın öbür gün evlenip gidicem muhtemelen şehir dışında olucam ona bir yol arkadaşı olsun taşı bile yosun sarıyor ölünün yasını tut tut nereye kadar? anneme ne diyeyim nasıl yaklaşayım? ona daha ılımlı olmasını sevginin hayatı paylaşmanın güzel bir şey olduğunu ve bunun yaşı olmadığını nasıl cümlelerle anlatayım? ona bir şeyi aşılamak öylesine zor ki! öyle inatçı kiii!!!

Çok hoş ya :)))
Bende trabzonluyum annenizi gözümde canlandırdım biran.
Bence fazla müdahil olmayın ama ılımlı olduğunuzu da hissettirin.
Yalnızlık Allah'a mahsus demişler. Anneniz ve sizin için hayırlısı olsun inşallah :))
Söylemeden geçemeyeceğim o hihihihi diyaloglarında refleks olarak bende kikirdedim valla :KK53::KK53::KK53::KK53::KK53:

Çok hoş ya :)))
Bende trabzonluyum annenizi gözümde canlandırdım biran.
Bence fazla müdahil olmayın ama ılımlı olduğunuzu da hissettirin.
Yalnızlık Allah'a mahsus demişler. Anneniz ve sizin için hayırlısı olsun inşallah :))
Söylemeden geçemeyeceğim o hihihihi diyaloglarında refleks olarak bende kikirdedim valla :KK53::KK53::KK53::KK53::KK53:

bir arkadaşı var onunda eşi vefaat etti, geldi geçen haftalarda ay kadın ölüp bitiyor evleneyim diye onun da kısmeti yok hahahaha, ay dedim bak meyra abladan feyz al kadın hayat dolu : )) kadın her yaşta kadın yahu azıcık gönlü hoş oldu mu hemen bi cilveler bi mutluluk :-)

Öncelikle Allah rahmet eylesin. Benimki de vefat etti 13yıl önce. Annem şuan 38 yaşında bende 20 yaşındayım. Annem aynı seninki gibi çok inatçı bizimkinde de bişeyler var gibi ama bakalım ben sürekli evlilik konusunda olumlu konuşurum ki çekinmeden bana da anlatsın ama anlatmıyor. Belki seninki anlatır esprisini bazen diyorum esra Erol a çıkalım mı gibisinden falan sesini çıkarmıyor bakımlı gez falan diyorum yok diyor bilmiyorum bu yöntemleri uygula hani ağzını ara sürekli belki anlatır ya da deki ben biriyle konuşuyorum anneni tarif et belki kendinden yolu çıkarak karşıdaki kişiye iyi davranır  (gülücük falan koyamıyorum niye yaa :KK43:) )

ne kadar tatlı anlatmışsınız :) gülümseyerek okudum.. bence buraya yazdığınız gibi anne evlenmeyi düşünmez misin seninde yanında sohbet edecek vakit geçirecek biri olur deyin..ama ciddi ciddi söyleyin gülerseniz belki tepki ölçüyorsunuz zannedebilir... konuştuğu adamı araştırabilirsiniz çaktırmadanda bi araştırın nasılmış kimmiş :)

bir arkadaşı var onunda eşi vefaat etti, geldi geçen haftalarda ay kadın ölüp bitiyor evleneyim diye onun da kısmeti yok hahahaha, ay dedim bak meyra abladan feyz al kadın hayat dolu : )) kadın her yaşta kadın yahu azıcık gönlü hoş oldu mu hemen bi cilveler bi mutluluk :-)

E tabiki.
Hz. İsa'nın havarilerinden birisi birgün yanına gelmiş ve demişki; Babam vefat etti müsadeniz olursa gidip defninde bulunmak isterim.
Hz isa yanıtlamış; Bırak ölüler ölülerle uğraşsın diriler dirilerle. Bana lazımsın, gitme yanımda kal.
Demem o ki Allah rahmet eylesin babacığınıza ama hayat zor yalnızlık daha da zor.
Tabi acele karar verip ahir ömründe anneciğiniz mutsuzda olmasın.
Dediğim gibi çok üstüne gitmeyin ters tepmesin sonra. Hayırlısı artık :KK53:

Öncelikle Allah rahmet eylesin. Benimki de vefat etti 13yıl önce. Annem şuan 38 yaşında bende 20 yaşındayım. Annem aynı seninki gibi çok inatçı bizimkinde de bişeyler var gibi ama bakalım ben sürekli evlilik konusunda olumlu konuşurum ki çekinmeden bana da anlatsın ama anlatmıyor. Belki seninki anlatır esprisini bazen diyorum esra Erol a çıkalım mı gibisinden falan sesini çıkarmıyor bakımlı gez falan diyorum yok diyor bilmiyorum bu yöntemleri uygula hani ağzını ara sürekli belki anlatır ya da deki ben biriyle konuşuyorum anneni tarif et belki kendinden yolu çıkarak karşıdaki kişiye iyi davranır  (gülücük falan koyamıyorum niye yaa :KK43:) )

sorma, ağzını arayıp ılımlı oldukça inkar ediyorlar ya :KK43: benim de kafam karıştı ne yapsam bilemedim ki. adam kaçıcak yoksa bu nazla hahahah

karadenizzz karadeeeeniiiiiiizzzzz...hırçınlığı insanlarına da geçmiş...

şöyleki lafı dolaştırmak yerine açık açık konuşacaksın ve annenin lafını bölmesine fırsat vermeyeceksin.durumdan haberdar olduğunu, onayladığını , babanın yerinin tabiki herzaman çok ayrı olacağını(hem senin için hem annen için) , onunda mutlu olmasını evlenmesini çok ama çok istediğini , eğer yarın öbür gün uzaklaşmak zorunda kalırsan aklının onda kalacağını ve bu durumdan dolayıda çok üzüleceğini dile getireceksin.

annen karadeniz kadınıysa sende karadeniz kızısın :KK49:

ne kadar tatlı anlatmışsınız :) gülümseyerek okudum.. bence buraya yazdığınız gibi anne evlenmeyi düşünmez misin seninde yanında sohbet edecek vakit geçirecek biri olur deyin..ama ciddi ciddi söyleyin gülerseniz belki tepki ölçüyorsunuz zannedebilir... konuştuğu adamı araştırabilirsiniz çaktırmadanda bi araştırın nasılmış kimmiş :)

adamı görmesem de hiç konuşulanlar kadarını biliyorum ki uzaktan aile tanıdığı, aynı memleketlisi falan yani ben de o yüzden bu nazla afra tafrayla kaçıracak diye korkuyorum ya saftirik bi de yapar yapar adam ehh yeter be deyip gitti mi karalar bağlar hahah : ))

sorma, ağzını arayıp ılımlı oldukça inkar ediyorlar ya :KK43: benim de kafam karıştı ne yapsam bilemedim ki. adam kaçıcak yoksa bu nazla hahahah
Ahahah valla haklısın anam bu ne fazla naz aşık uyandırır :) en iyisi sen adamı gizliden araştır bi ne bileyim canım aklıma bişey gelmiyor ki.

Duyduklarını söyleme ama evlenmesi istediğini bi kısmeti olursa değerlendirmesini istediğini hatta seninle paylaşmasını istediğini söyleyebilirsin benim aklıma ilk bunlar geldi:KK70:

Bu arada çok tatlısınız yaa annenin diyaloğu çok hoş :nazar:

Herhangi bir ters hareketinde, ne olursa olsun arkasında olup adamın hakkından birlikte geleceğinizi, korkularının aşılabilir olduğunu, milletin ağzının torba değil ama birbirinizi bildiğinizi ve bu yüzden lafı yedikten sonra herkesin oturacağını inceden işleyin. Kalbinde çevresindeki herkes için farkedemediği kadar geniş yer olduğunu ve vesveselerinin bunu görmesini engellediğini ekleyin, muhtemelen boş boş konuşmakla ve kendi işinize bakıp onu dert etmeme taarruzuyla geri püskürtülürsünüz ama bir sonraki konuşmaları daha yumuşak olur :KK68:

Ayyy kiyamammmm annenizee.kadinlar boyle iste,ruhlari oksaninca herkezimutlu ederlerr...
Anneize yardimci olunn.

Ayrica bende oglak burcuyum.asiripipirik,duzen titizlik hastasi.inatci,cocuklarina cok duskun olduklarindan onlari asiri derecede korumak isterler.ve bu nedenle asiri baskicidirlar.ama asiri.yonetici,ve guzellerdir.
Tamamen orf ve adetcidirler.gelenekseldirler..cok guvenilirlerdir...sirtinizi yaslayin bir oglaga...

Herhangi bir ters hareketinde, ne olursa olsun arkasında olup adamın hakkından birlikte geleceğinizi, korkularının aşılabilir olduğunu, milletin ağzının torba değil ama birbirinizi bildiğinizi ve bu yüzden lafı yedikten sonra herkesin oturacağını inceden işleyin. Kalbinde çevresindeki herkes için farkedemediği kadar geniş yer olduğunu ve vesveselerinin bunu görmesini engellediğini ekleyin, muhtemelen boş boş konuşmakla ve kendi işinize bakıp onu dert etmeme taarruzuyla geri püskürtülürsünüz ama bir sonraki konuşmaları daha yumuşak olur :KK68:

oh ne güzel demişsiniz hiç düşünemedim bu kadarını söylemeyi, ben kaçınırım kendisiyle pek uzun uzun konuşmayı sevmem çünkü hep sonu tartışmadır ya da çok alakasız bi şekilde konuşmaya başlayıp canımı sıkar ama tüm sabrımı takınıp yavaş yavaş yazdıklarınızı uygulayabilirsem harika olur diye düşünüyorum

Ayyy kiyamammmm annenizee.kadinlar boyle iste,ruhlari oksaninca herkezimutlu ederlerr...
Anneize yardimci olunn.

Ayrica bende oglak burcuyum.asiripipirik,duzen titizlik hastasi.inatci,cocuklarina cok duskun olduklarindan onlari asiri derecede korumak isterler.ve bu nedenle asiri baskicidirlar.ama asiri.yonetici,ve guzellerdir.
Tamamen orf ve adetcidirler.gelenekseldirler..cok guvenilirlerdir...sirtinizi yaslayin bir oglaga...

o kendini biraz aşsa benden her türlü desteği zaten görecek, ki görüyor da ama her şey kendi yapısında kafasında bitiyor işte..

tıpkı bahsettiğiniz gibi titiz, gelenekçi, dominant ve güzel... çok yufka yüreklidir naparsam yapayım affeder 2 saat küser konuşmaz hemen konuşmaya başlar unutup : ) ama anında da yine yüzü düşebilir. aaaay çok eserikli vallahi...

oh ne güzel demişsiniz hiç düşünemedim bu kadarını söylemeyi, ben kaçınırım kendisiyle pek uzun uzun konuşmayı sevmem çünkü hep sonu tartışmadır ya da çok alakasız bi şekilde konuşmaya başlayıp canımı sıkar ama tüm sabrımı takınıp yavaş yavaş yazdıklarınızı uygulayabilirsem harika olur diye düşünüyorum

Annelerimizi değiştirsek tartışırken farkı uzun süre anlayamazlardı :KK48:

Olsun birak tafrali olsun. Zarar gelmez karsidaki oldugu gibi kabul eder de bence mesele adamin kim oldugu. Kesin ayni kisiden mi bahsediyorsunuz. O kisi olduguna emin misiniz art niyet vs. Varmi yerinizde olsam once bunlari ararstirirdim. Onun colugunu cocugunu cevresini. Onun cevresinin evlilige sicak bakip bakmadigini filan. Yalniz dusundum de cok pimpirikliyim galiba. Ondan sonrssi kolay annenize tatli tatli takilarak actirisiniz mevzuyu. Belki sizin okulunuzu evlenmenizi filan bekliyordur

X